במשך חודשים, ואולי אף שנים, התקשורת מספקת לנו תחזיות עגומות על כך שיהדות ארה"ב "מתפכחת מאשליותיה" לגבי ישראל וטוענות כי לכאורה ישנה אדישות ואף עוינות מתגברת כלפי ישראל בקרב יהדות ארה"ב. ארגונים כגון "ג'יי סטריט", המכונים שלא בצדק "פרו-ישראלים ובעד השלום", טוענים כי הצליחו להשפיע על הדור הצעיר באופן משמעותי, דור שכביכול התנער מישראל בעקבות מדיניויות ימניות או הלובי הפרו-ישראלי ה"נצי". על הרעיון חזרו פעמים כה רבות עד שהוא חדר לתודעת הציבור. ממצאיהם של שני סקרי דעת קהל שנערכו לאחרונה מדגימים באופן חד משמעי שלטענות אלו אין בסיס. סקר של הוועד היהודי האמריקני שהתפרסם זה עתה מגלה באופן ברור כי מרבית יהודי ארה"ב עדיין תומכים בישראל באופן גורף (69% הצהירו כי הם חשים קרבה למדינה היהודית).

הצניחה בתמיכה באובמה ויהדות ארה"ב

Print This Post

צעירים יהודים בארה"ב תומכים בישראל

Barack Obama's plummeting support and US Jews

במשך חודשים, ואולי אף שנים, התקשורת מספקת לנו תחזיות עגומות על כך שיהדות ארה"ב "מתפכחת מאשליותיה" לגבי ישראל וטוענות כי לכאורה ישנה אדישות ואף עוינות מתגברת כלפי ישראל בקרב יהדות ארה"ב.

ארגונים כגון "ג'יי סטריט", המכונים שלא בצדק "פרו-ישראלים ובעד השלום", טוענים כי הצליחו להשפיע על הדור הצעיר באופן משמעותי, דור שכביכול התנער מישראל בעקבות מדיניויות ימניות או הלובי הפרו-ישראלי ה"נצי". על הרעיון חזרו פעמים כה רבות עד שהוא חדר לתודעת הציבור.

ממצאיהם של שני סקרי דעת קהל שנערכו לאחרונה מדגימים באופן חד משמעי שלטענות אלו אין בסיס.

סקר של הוועד היהודי האמריקני שהתפרסם זה עתה מגלה באופן ברור כי מרבית יהודי ארה"ב עדיין תומכים בישראל באופן גורף (69% הצהירו כי הם חשים קרבה למדינה היהודית).

למרבה התדהמה, רוב היהודים האמריקאים (62%) אף תומכים ב"ייצור המאיים", הלא הוא ראש הממשלה "הימני" בנימין נתניהו. זוהי עליה של 5% בתמיכה בו מאז הסקר הקודם שנערך בחודש מרץ. אחוזי התמיכה בנתניהו היו יכולים להיות אף גדולים יותר, אילולא התנגדותם של חלק מהנסקרים מהזרם האורתודוקסי השמרני. גורמים אלו כנראה הרגישו שנתניהו נכנע לאובמה יתר על המידה.

באופן אירוני, התמיכה של יהודי ארה"ב בנתניהו גדולה מזו של הנשיא אובמה, שאחוזי התמיכה בו, בכל הנוגע ליחסי ישראל-ארה"ב, צנחו לכ-49%. יש לציין כי 45% מתנגדים להתנהלותו וביצועיו בעניינים אלו. הצניחה המהירה בתמיכתם של היהודים באובמה – אשר 78% מהם הצביעו עבורו בבחירות – נראית בברור על ידי הירידה החדה באחוזי התמיכה בו מאז הסקר הקודם שערך הוועד היהודי האמריקני במרץ בו נצפו 55% התומכים בנשיא ו-37% המתנגדים לו.

עובדה זו מוכיחה כי רבים מיהודי ארה"ב הזדעזעו מהעימותים ומחוסר ההסכמות שהפכו לפומביים ומהצורה המבישה בה אובמה התייחס לישראל. הנתונים מלמדים כי היהודים מתחרטים על כך שהצביעו עבורו. יהודי ארה"ב אף לא התרשמו במיוחד מנסיונותיו של אובמה להשתמש בקסמו האישי על מנת למתן את התגובות. נסיונות אלו לא הצליחו להרגיע את החשד כי בכוונתו להמשיך ולהתנהל באופן המוטה נגד ישראל וליישם נגדה מוסר כפול. בניגוד למפלגת קדימה, יהדות ארה"ב מאשימה את אובמה ולא את נתניהו בשחיקה ביחסי ישראל-ארה"ב.

רק 51% מהיהודים תומכים בבחירה מחודשת באובמה. נתון זה נמוך באופן חסר תקדים שכן באופן מסורתי וגורף היהודים הם תומכי הדמוקרטים. 33% מהיהודים אף חשים כי שליטה רפובליקת בקונגרס תהיה עדיפה לאומה האמריקנית.

יש לציין שלנתונים יש משמעות נוספת. ההתנגדות לאובמה בקהילה היהודית משקפת את חוסר שביעות הרצון הרחב יותר של הציבור האמריקאי מהנשיא ומהתנהלותו בעניינים אחרים, ובמיוחד כישלונו של הממשל בכל הנוגע לשיקום הכלכלה.

מחוייבותה ארוכת השנים של יהדות ארצות הברית לערכי הליברליזם עדיין מונעת ממרביתם לנתק את קשריהם עם המפלגה הדמוקרטית. כך, למרות שבתשובה לאחת השאלות בסקר הנשאלים גינו את גישתו של אובמה כלפי ישראל, בתשובה לשאלה אחרת 49% מהנסקרים אמרו כי הם עדיין תומכים בהתנהלות ממשלו בעניין יחסי ישראל-ארה"ב ו-45% בלבד אמרו כי הם מתנגדים. יתר על כן, למרות שישנה התנגדות ברורה לרוב קווי המדיניות של הנשיא, 51% עדיין נתנו לאובמה ציון כללי חיובי. הבלבול מודגם ומתבטא בעובדה שמרבית היהודים (52%) אף תומכים ב"חוק אריזונה" השנוי במחלוקת, שמטרתו ריסון ההגירה הבלתי חוקית. רק 46% מהיהודים מתנגדים לחוק זה.

אולם, אין עוררין על העובדה כי ישנה שחיקה משמעותית בתמיכתם של היהודים בממשל אובמה ובנשיא עצמו. דיויד האריס, מנכ"ל "המועצה היהודית הדמוקרטית הלאומית" (NJDC), (שאין לבלבל בינו לבין מנכ"ל הוועד היהודי האמריקני בעל אותו השם), הודה כי מרבית המצביעים היהודים נוטים לתמוך במפלגה הדמוקרטית אך "רוצים להרגיש כי מועמדיהם תומכים בישראל" עוד לפני שהם "בוחנים את ענייניהם האחרים".

טענותיהם החוזרות של אמצעי התקשורת והאקדמאים מהשמאל נחשפו גם הן כסילוף של האמת. לטענתם, "פשוטי העם" היהודים הם "יוניים" יותר מאשר מנהיגיהם הלכאורה "נציים". לפי תוצאות הסקר נראה כי במציאות המצב הפוך.

הוועד היהודי האמריקני מדווח כי 95% מיהודי ארה"ב מאמינים שעל הפלסטינים להכיר בישראל כמדינה יהודית. כמו כן, 76% מהיהודים האמריקאים מאמינים כי מטרתם של הערבים היא חיסולה של מדינת ישראל ולא החזרה של השטחים הכבושים. 60% טוענים כי אסור לישראל להסכים לחלוקת ירושלים וכי עליה להחזיק בה כעיר מאוחדת תחת ריבונות ישראלית. רק כ-35% מיהודי ארה"ב תומכים במסירת חלקים מהעיר לפלסטינים ו-70% מביניהם תומכים בפעולות צבאיות של ישראל נגד אויביה.

נתון אף יותר מעניין ויוצא דופן הוא שלא פחות מ-45% מתנגדים להקמתה של מדינה פלסטינית כלשהי. רק 48%, שהם בקושי רוב, תומכים בהקמת מדינה שכזו. עובדה מרעישה אף יותר היא שבעוד ש-62% תומכים בפינוי חלק מההתנחלויות, 37% מתנגדים לכל פינוי.

סקר נוסף, שנערך על-ידי "מקלולין ושות'", מפריך את הטענה כי הציבור האמריקאי מפנה את גבו לישראל. הסקר חושף כי 93% מהנשאלים סברו כי על ארה"ב לדאוג לביטחונה של ישראל. זוהי עדות להגינותו של הציבור האמריקני. מעל למחצית מהנסקרים אמרו כי על נבחרי הציבור שלהם להיות פרו-ישראליים וכי לא היו מצביעים למועמד אנטי-ישראלי אפילו אם היו מסכימים עם יתר קווי המדיניות שהיה מציע.

אולם יש לומר כי הגישות של הדמוקרטים ושל הרפובליקנים כלפי ישראל מתרחקות זו מזו. עובדה זו מדאיגה שכן היא עלולה לערער על הגישה הבין-מפלגתית הקיימת כבר שנים רבות כלפי ישראל. בעוד ש-40% מהמצביעים הדמוקרטים ככל הנראה היו תומכים במועמד פרו-ישראלי, לא ניתן לומר את אותו הדבר על כ-33% מביניהם. בניגוד לדמוקרטים, כ-70% מתומכי הרפובליקנים היו מצביעים למועמד פרו-ישראלי ורק ל-15% ישנה נטייה פחותה לעשות כן.

אך למרות חוזי השחורות למיניהם ובניגוד לדיס-אינפורמציה המגיעה מהשמאל, הסקר מראה שהציבור האמריקני תומך בישראל באופן משמעותי. יתר על כן, הסקר טוען כי 46% מיהודי ארה"ב אף היו שוקלים בדעתם להצביע נגד אובמה.

דברים אלו מדגימים את האבסורד שבטענות "ג'יי סטריט" וקבוצות אחרות מהשמאל הקיצוני כי הם מייצגים אחוז ניכר מהקהילה היהודית. למעשה, ניתן לטעון מהדברים שנידונו כאן כי אלו מבין מנהיגי יהדות ארה"ב שמיאנו או פחדו לגנות את מדיניותו החד-צדדית של אובמה כשלו בקידום השקפותיו של הציבור אותו הם מייצגים.

אל לנו להשלות עצמנו. הדרך שלפנינו תהיה קשה. נראה כי ממשל אובמה נחוש לבחור במדיניות של הפעלת לחץ על ישראל לסגת לקווי שביתת הנשק של 1949 ולבצע ויתורים חד-צדדיים נוספים. אם הם מוכנים לגנות אותנו כעת על בניה בפרברים יהודיים לגמרי של ירושלים, עלינו להתכוננן למה שעלול לקרות אחרי ה-2 בנובמבר.

אולי לאור הסקרים הללו מנהיגים יהודים נוספים בארה"ב יקבלו את העידוד הנחוץ להם ללכת בדרכו של אייב פוקסמן, שהיה הראשון מבין רק קומץ של מנהיגים יהודים שאזרו את האומץ להשמיע את קולם נגד טקטיקות הבריונות והמוסר הכפול שמיישם ממשל אובמה כלפי ישראל. התפקיד של מנהיגות יהדות ארה"ב לאחר הבחירות לקונגרס עלול להיות קריטי במידה ואובמה, כפי שרבים חוזים, ימשיך בהפעלת לחץ חד-צדדי על ישראל.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann