אין ספק כי ישראלים רבים יחלקו את תחושת הגועל העולה בי בזמן שאנו צופים בתככים הציניים והערמומיים של אלו שאותם בחרנו לייצגנו בכנסת. ניתן לשער כי ראש הממשלה בנימין נתניהו התאכזב לאור השחיקה הדרמטית בתמיכה ב'ליכוד-ביתנו' בבחירות האחרונות. ואולם, הוא נותר המנהיג הבלתי-מעורער של המדינה, וניצב בעמדה ייחודית לבניית קואליציה רחבה אשר יכולה הייתה לזכות לתמיכתו של רוב העם. 'יש עתיד' של יאיר לפיד הצטיירה כפרטנר מובן מאליו. בניגוד לתיאורים של חלק גדול מהתקשורת, לפיד איננו שמאלני, והוא מסור לשלמותה של ירושלים ולשמירתם של גושי ההתנחלויות העיקריים, ובתוכם אריאל. הפנים החדשות בקבוצת הפרלמנטרים שלו עולים בטיבם על חברי הכנסת הקיימים, אשר רבים מהם נבחרו בפריימריז מושחתים או מפוקפקים.

הציניות הפוליטית של נתניהו תעלה לו ביוקר

Print This Post

new-knesset

Netanyahu's Political Cynicism will backfire

אין ספק כי ישראלים רבים יחלקו את תחושת הגועל העולה בי בזמן שאנו צופים בתככים הציניים והערמומיים של אלו שאותם בחרנו לייצגנו בכנסת.

ניתן לשער כי ראש הממשלה בנימין נתניהו התאכזב לאור השחיקה הדרמטית בתמיכה ב'ליכוד-ביתנו' בבחירות האחרונות. ואולם, הוא נותר המנהיג הבלתי-מעורער של המדינה, וניצב בעמדה ייחודית לבניית קואליציה רחבה אשר יכולה הייתה לזכות לתמיכתו של רוב העם.

'יש עתיד' של יאיר לפיד הצטיירה כפרטנר מובן מאליו. בניגוד לתיאורים של חלק גדול מהתקשורת, לפיד איננו שמאלני, והוא מסור לשלמותה של ירושלים ולשמירתם של גושי ההתנחלויות העיקריים, ובתוכם אריאל. הפנים החדשות בקבוצת הפרלמנטרים שלו עולים בטיבם על חברי הכנסת הקיימים, אשר רבים מהם נבחרו בפריימריז מושחתים או מפוקפקים.

בכדי להכניס את 'יש עתיד' לממשלה, כל שנדרש היה למצוא נוסחה שתבטיח כי החרדים "יתחלקו בנטל" בכל הקשור לגיוס או לשירות לאומי, וכן בהפיכתם לחלק יצרני ממעגל העבודה במקום להתקיים מרווחת המדינה. הצעת הגיוס של לפיד התבססה על גידול הדרגתי במספר המתגייסים במשך תקופה של חמש שנים, כאשר מספר מוגבל פטורים יינתן לחרדים שימשיכו בלימודי תורה בהיקף מלא. לו היה נתניהו נע לכיוון הזה, הוא היה נהנה מתמיכתה הנמרצת של מרבית האומה.

תחת זאת, הוא הציע הסדר קוסמטי במהותו אשר לא הטיל כל מגבלה על מספר הפטורים מגיוס בקרב החרדים- הצעה שלפיד סרב לקבל.

במקביל, נתניהו השפיל את השותף "הטבעי" שלו נפתלי בנט, ראש 'הבית היהודי', כאשר נפגש עמו רק לאחר שנועץ עם כל יתר המפלגות, וזאת רק לאחר שבנט התנצל פומבית באשר לאמירה בלתי-מזיקה, אך חסרת רגישות, שנאמרה על אשתו של נתניהו במהלך תקופת הבחירות.

בנט דחה גם הוא את הצעת נתניהו הדלה לעידוד הגיוס החרדי. כתוצאה מכך, על אף ההבדלים המהותיים ביניהם בנושאים אחרים, הוא ולפיד הסכימו שלא להצטרף לממשלה עד אשר נושא הגיוס יבוא על פתרונו.

בניסיון לפצל את ציר 'הבית היהודי'- 'יש עתיד', 'הליכוד' הוציא סדרה של הודעות עוינות. הוא ניפח מחוץ לפרופורציה את אמירתו השטותית של לפיד לפיה הוא רואה עצמו כראש ממשלה בפוטנציה, והאשים באופן אירוני את שתי המפלגות בכך שהן נוהגות באנוכיות ומתעלמות מן האינטרס הלאומי.

בהמשך, נתניהו הציע הצעה ל'בית היהודי', בתחילה באמצעות התקשורת, על מנת להפרידה מ'יש עתיד' ולהפכה לחברה מייסדת בממשלה החדשה.

כאשר כשלה ההצעה, ובמקום לבקש להגיע להסדר בנושא הגיוס עם שותפיו הטבעיים, נתניהו הדהים את האומה כאשר הכריז כי 'התנועה', המפלגה בת שש-המושבים של הפוליטיקאית הכושלת ציפי לבני, הפכה לחברה הראשונה בממשלתו החדשה המוצעת.

לבני הייתה יריבתו הקשה והעיקשת ביותר של נתניהו בארבע השנים האחרונות, כאשר תיארה אותו שוב ושוב כשרלטן וכמתנגד נלוז לשלום. קודם לבחירות, היא אף ביקשה לשכנע את רוה"מ לשעבר אהוד אולמרט להצטרף למפלגתה. בהמשך, היא ניסתה ללא הצלחה לשכנע את 'יש עתיד' ואת מפלגת 'העבודה' להצטרף אליה בהתחייבות שלא להצטרף לממשלה בראשות נתניהו. חילופי האהבה הפוליטית הצבועים המתרחשים כעת בין ציפי לבני לבין אריה דרעי מ'ש"ס' מדגישים את העומק אליו מוכנה לבני להתדרדר על מנת לסגור עסקה.

מן העבר שלו, נתניהו הבטיח חד-משמעית כי לבני לעולם לא תחזיק בעמדה הקשורה לתהליך השלום בממשלתו. ואולם, בנוסף למינויה לשרת המשפטים, הוא הודיע כי היא תוביל את הקבוצה הממשלתית לטיפול במשא ומתן עם הפלסטינים, והביע תקווה כי היא תשקם את תהליך השלום.

בשיאן של הפרות ההתחייבויות חסרות הבושה הללו, מספר שלוש של לבני, עמיר פרץ, אשר ערק ממפלגת 'העבודה' משום ששלי יחימוביץ' הסתייגה מהתחייבות חד-משמעית שלא להצטרף לממשלת נתניהו, הושתק באמצעות מיניו לשר לאיכות הסביבה.

הפרטנרים של נתניהו בקואליציה המתגבשת צפויים להיות שתי המפלגות החרדיות, וכן סיעת 'קדימה' בת שני הח"כים, בראשות שאול מופז.

נתניהו מהמר כי חברי 'הבית היהודי' ידרשו מבנט להפר את בריתו עם לפיד ולהצטרף לממשלה. אך אם הדבר לא יקרה, נתניהו ייוותר עם 57 חברים בלבד, אשר אינם מספיקים להקמת ממשלה. עמדת המוצא האחרונה שלו תהיה לפתות את 'העבודה' להצטרף לממשלתו. תוצאת מהלך שכזה, במידה ויתממש, תהיה לכל הדעות ממשלת 'עליזה בארץ הפלאות'.

נתניהו עשוי להשקיט את חששותיו כי בהינתן עקשנותם של הפלסטינים, תפקידה של לבני במשא ומתן יהיה חסר משמעות. כמו כן, הוא עלול לחזות נכונה כי לבני תמלא את תפקידו של אהוד ברק בממשלה הקודמת, ותשמש עלה תאנה כלפי אלו בזירה הבינלאומית שאינם בוטחים בו.

אך נתניהו יכול היה להגיע לאותה התוצאה באמצעות שיתוף פעולה עם לפיד, שותף טבעי ומשכנע לאין שיעור, ולספק ללבני תפקיד שולי או להעבירה לאופוזיציה.

אך גם אם יצליח לקושש את המספרים הנדרשים ליצירת ממשלה זו, התלויה בתמיכתם המתמשכת של לבני, 'הבית היהודי' והחרדים, היא איננה צפויה לשרוד לאורך זמן.

ולאחר מכן, בקלפיות, הישראלים, אשר כבר היום בזים לפוליטיקאים שלהם, יחושו דחייה נוספת כלפי האופן בו נתניהו זרק את שותפיו הטבעיים ועסק בתועלתנות פוליטית כה גסה. כמו כן, הבוחרים צפויים להפגין את זעמם כלפי נתניהו בעבור כישלונו לנצל את ההזדמנות הזו לפתרון נושא החרדים המציק זה שנים. בבחירות שכאלו, 'הליכוד' בהחלט עלול להיתקל בגורל דומה לזה של 'קדימה'.

ההיבט העצוב בכל זה הוא העובדה שעל אף הדמוניזציה האינטנסיבית שמבצעת התקשורת לנתניהו- שבמסגרתה ההיסטריה בנוגע לתקציב הגלידה שלו היא בסך הכול הדוגמה האחרונה- הקדנציה הקודמת בת ארבע השנים שלו בתפקיד הייתה, באופן כללי, מוצלחת ביותר, ובמהלכה הוא הפגין כישורי מנהיגות אמתיים.

הוא התמודד היטב עם המתקפות של אובמה בזמן ששימר את תמיכת קונגרס ארה"ב והעם האמריקני. הוא הפך במו ידיו את איום הגרעין האיראני לנושא גלובלי. ועל אף כישלונו בשיחות השלום- המושתת במלואו על סרבנותם של הפלסטינים לשאת ולתת ללא תנאים מוקדמים- רמת פעילות הטרור במהלך הקדנציה שלו הייתה הנמוכה ביותר מאז האינתיפאדה.

אך בששת החודשים האחרונים, כל אחת מאסטרטגיות טרום-הבחירות של נתניהו חזרה אליו כבומרנג. כעת, הזמן אוזל, ואם הוא ימשיך באופן הזה, 'יש עתיד' עלולה לבסוף להימצא באופוזיציה. במידה וזה יקרה ובמידה והנושא החרדי יישאר ללא פתרון, המורשת של נתניהו תתפורר. גרוע מכך, למדינתנו תחסר ממשלה יעילה בתקופה מכריעה זו, ואנו נעמוד בקרוב מול סבב נוסף של בחירות אשר עלולות להסתיים בהקמתה של ממשלת מרכז-שמאל, שהאחריות לעלייתה תיפול באופן מוחלט על כתפיו של נתניהו.

הפור עדיין לא נפל. על ראש ממשלתנו לשוב באופן מידי למשא ומתן עם 'יש עתיד' ו'הבית היהודי', וזאת על מנת להקים ממשלה לאומית רחבה אשר תהנה מתמיכתו של רובה המוחלט של העם, ואשר תהיה בעלת יכולת להתמודד באופן יעיל עם הבעיות הגלובליות והפנימיות העומדות בפנינו. זאת ועוד, על הממשלה החדשה לפעול במהירות על מנת להתכונן לביקורו הקרב של הנשיא אובמה בישראל.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann