הצילו את הקונגרס היהודי העולמי

Print This Post

גירסת מאמר זה באנגלית: Save the World Jewish Congress

חלפו כמעט שלוש שנים מאז נודעו לי אי-הסדרים הפיננסיים הרציניים בקונגרס היהודי העולמי, וקראתי לביקורת חשבונות עצמאית.

לא זו בלבד שהצעתי הושבה ריקם, אלא שביחד עם אלה שתמכו בדרישתי, גוניתי, הושמצתי ובסופו של דבר הורחקתי מהארגון.

הטיוח היה אכזרי וגס. אני זוכר עדיין את הכרזות ללא שם שהופצו ברחבי ירושלים, שדרשו להטיל עלי "חרם" (שפירושו נידוי מהקהילה היהודית).

אבל ידה של האמת היתה לבסוף על העליונה.

הדוח המרשיע שפרסם התובע הכללי של מדינת ניו-יורק, שפורסם ב-31 בינואר 2006, היה צריך לשים קץ לסיפור. אבל לא: זעם לא הגיוני סחף את מנהיגי הקונגרס היהודי העולמי, שהגישו נגדי תביעה נקמנית על הוצאה דיבה בסכום של 6 מיליון דולר. התביעה שלהם הביאה לתוצאות הפוכות: הם נאלצו לסגת ממנה, ונצטוו על-ידי בית-המשפט לשלם את הוצאותי. יתר על כן, תביעת הדיבה הכושלת יצרה זעם ברחבי העולם והובילה לגילויים מרשיעים של מעשים לא הוגנים קודמים, וביניהם מיליוני דולרים של כספים בלתי מוסברים מחשבון של הקונגרס היהודי העולמי בשוייץ, וגם פרטים על חשבונות הוצאות מופרזים שהדהימו אפילו את המבקרים החריפים ביותר.

הפרק האחרון בשערורייה אומללה ומשחיתה זו היתה החלטתו של אדגר ברונפמן, נשיא הקונגרס היהודי העולמי, שנתקבלה לאחרונה, לוותר על שירותיו של המזכיר הכללי לשעבר, בלי להתייעץ עם עמיתיו. תככים פוליטיים פנימיים שהתרחשו לאחר מכן, שקראו תיגר על שיקול הדעת של ברונפמן, אילצו אותו להציג בפומבי כמה מהסיבות המאוסות המצדיקות את החלטתו. דבריו הציתו מחדש את חגיגת השערורייה התקשורתית ברחבי העולם.

אמנם אינני יכול להכחיש סיפוק מן העובדה שנוקיתי מכל אשמה, אבל אני מוטרד מאוד מכך שהקונגרס היהודי העולמי, ששירתי אותו שנים רבות כל-כך, הוכתם, ונכשל בצורה יסודית כל-כך, עד שעצם עתידו מוטל היום בספק. אני מבקש להכריז חד-משמעית שמטרתי לא היתה מעולם להזיק לקונגרס היהודי העולמי, אלא לדרוש שלטון נקי ושקיפות פיננסית: לחולל בארגון רפורמות ודמוקרטיזציה. אילו היו תומכים בפנייתנו לביקורת חשבונות עצמאית לפני שלוש שנים, כל הסוגיה הזאת היתה נפתרת בתוך הארגון בלי השיטפון המביש של שערורייה ציבורית.

מאז ועד היום נקלע הקונגרס היהודי העולמי, למעשה, לצניחה חופשית. הוא בזבז מיליוני דולרים על שכר-טרחת עורכי-דין ותשלומים אחרים במהלך מאמצים קדחתניים אך עקרים, לטשטש אי-סדרים פיננסיים. כתוצאה מכך, משאביו הפיננסיים קרובים למיצוי, והיכולת שלו לגייס כספים נוספים נפגעה בצורה חמורה.

במשך שלוש שנים, בזמן שהעם היהודי ניצב מול בעיות חמורות ביותר והאנטישמיות נעשתה מגפה עולמית, היה הקונגרס היהודי העולמי חסר אונים לחלוטין, והתרכז אך ורק בהגנה על עצמו מפני מבקרים.

וחמור מכל, שהטיוח הניב תוצאות הפוכות, וגרם לזרם שערוריות שהביכו מאוד את היהודים בכל רחבי העולם, וסיפקו חומרים לטחנות האנטישמיוּת ולאויבי עמנו.

כל ארגון של יהודי התפוצות המתבסס על מימון ציבורי, צריך לתת את דעתו ללקחים החשובים שאפשר ללמוד מקריסה טרגית זו של ארגון יהודי בינלאומי מכובד.

החשוב ביותר הוא הצורך שהארגונים יבטיחו שמנהיגים לא מקצועיים ומקצועיים בכירים יישארו כפופים כל הזמן למועצת מנהלים. כאשר אנשים בכירים מתחילים לפעול מעבר למסגרת של הניהול הנכון, בין אם בגלל מחדל או תכנון מראש, השחיתות מתחילה להשתרש. נפילתו הטרגית של הקונגרס היהודי העולמי אכן מגולמת באמרה המפורסמת של לורד אקטון: "כוח משחית, וכוח מוחלט משחית בצורה מוחלטת".

כל פקיד ביצועי חייב להיות מודע לאחריותו האישית לקיום הסדָרים של הארגון, בייחוד בכל הנוגע לעניינים הפיננסיים. כשמנהיגי הקונגרס היהודי העולמי לא השכילו תחילה לגנות את אי-הסדרים של אדם יחיד, מתוך כבוד לתרומותיו הקודמות, כפי שהם ראו אותן, הם סללו את הדרך לשקרים, לטיוחים ולאסונות, שלאחר מכן הציפו את הארגון.

התובע הכללי של מדינת ניו-יורק הכתיב עכשיו לקונגרס היהודי העולמי מבנה שנועד לספק "בלמים ואיזונים", ולהבטיח שקיפות פיננסית. אבל כדי שיהיו משמעותיים, המבנים האלה צריכים להבטיח שהניהול ייושם במהות ולא רק בצורה. זה מחייב אחריות אמיתית, התייעצויות ואחריות קיבוצית. ומעל לכל, הוא מחייב מנהיגים להיות רגישים אישית לנהלים דמוקרטיים. הימים שבהם היה הקונגרס היהודי העולמי אחוזתו האישית של אדם אחד, חלפו-עברו מן העולם.

יש גם צורך לאמץ גישה מוסרית שונה לחלוטין לניצול כספי ציבור. אין ספק שמר ברונפמן היה תורם נדיב יוצא מהכלל. אבל 90 אחוזים מכספי הקונגרס היהודי העולמי לא נתרמו על-ידי מר ברונפמן, אלא על-ידי ציבור יהודי אמריקה. כספים אלה צריכים להיחשב לכספים מקודשים, ויש להתייחס אליהם בהתאם. המשמעות היא שההוצאות צריכות להיות לא רק סבירות, אלא גם שקופות, ולחול על כל הארגון. מצב שבו עובד אחד יכול לנצל הוצאות ככלי לניהול אורח-חיים פרוע ומנוון לעולם אינו צריך לחזור על עצמו. המשכורות וההוצאות חייבות להיות שקופות, מפני שהן נעשות בחברות ציבוריות ובמגזר הציבורי. ומעל לכל, לתורמים יש זכות לדעת כיצד מוצאים הכספים שלהם.

הקונגרס היהודי העולמי ניצב כיום על סף הקריסה. ואבוי, אחרי החשיפה הגלובלית של התקשורת על השערוריות, רוב היהודים יתמכו כנראה בסגירת הארגון הזה, שפעם היה מכובד ונשוא פנים.

זה יהיה טרגי, ויצריך הקמת גוף גלובלי חדש.

בעוד קהילת יהודי אמריקה החזקה יכולה להחזיק מעמד בכוחות עצמה, קהילות יהודיות אחרות זקוקות לגוף כמו הקונגרס היהודי העולמי, ועל אחת כמה וכמה באמריקה הלטינית ובאירופה.

קונגרס יהודי עולמי שיעבור רפורמה צריך לכלול קשת רחבה של גישות יהודיות פוליטיות ודתיות, ולשמש זירה להתייעצויות בינלאומיות ולקביעת אסטרטגיות. גוף כזה חייב להיות חיל החלוץ במאבק נגד האנטישמיות הגלובלית, ולכונן בריתות עם קבוצות אחרות במגוון רחב של סוגיות. הוא צריך להתייצב גם בקדמת החזית של המאבק לתמיכה בלגיטימיות, ברווחתה ובעתידה של המדינה היהודית. הוא חייב לתמוך בקהילות היהודיות המבודדות, הנאבקות על קיומן.

כיצד יוכל הקונגרס היהודי העולמי לסגור את הפרק העוסק בפרשה אומללה זו, ולהמשיך להתקדם על בסיס סדר-יום דינמי ויצירתי?

קודם לכל, על המנהיגים הנוכחיים להכריז על בחירות ולסלול את הדרך לצוות חדש, שלא הוכתם בשערוריות האחרונות. הם יכולים לפרוש בכבוד, ולהיות גאים בתפקידם המוצלח במערכה ההיסטורית להשבת הנכסים לבעליהם ולהישגים ראויים אחרים, שיתפסו מקום של כבוד בהיסטוריה של העם היהודי.

יש צורך דחוף לרפא את המחלוקות ולהודות שבעבר נעשו שגיאות גדולות. יש צורך בהתנצלות!

חייבת להיות נחישות החלטה להתקדם על בסיס ניהול אמיתי, ולהציג רגישות גדולה יותר לדאגותיהם של סניפים אזוריים וציבור הבוחרים. המשמעות היא שבעתיד לא יתקבלו שום החלטות מדיניות חשובות ללא התייעצויות שנועדו להשיג הסכמה כללית.

הגיע הזמן לקונגרס יהודי עולמי שיחדש את נעוריו, בשילוב עם הגופים המובילים של יהודי אמריקה, שישקיפו לעבר העתיד ויתמודדו עם האתגרים והסכנות העצומים הניצבים בפני העם היהודי שלנו.

איזי לייבלר הוא מנהיג יהודי בינלאומי ותיק, שהיה בעבר יו"ר הוועד המנהל וסגן נשיא בכיר של הקונגרס היהודי העולמי. [email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann