איזי ליבלר

הציונות הדתית חייבת להוקיע את הקנאים

חייל דתי בצהל

Religious Zionists must disown the zealots [1]

אנשי הציונות הדתית עומדים בפני אתגר מאין כמוהו אשר עשוי לפגוע לצמיתות במעמדם בישראל. ממצב בו נחשבו על ידי רוב הציבור בתור הקול הדתי המתון וככוח מאחד בחברה – כאשר הצעירים שבהם הרוויחו את המוניטין שלהם ביושר כמודל לחיקוי למסירות ולהקרבה עבור המדינה ובטחונה – הם כעת מתנודדים בשוליים במקרה הטוב, ומתויגים כקנאים במקרה הרע.

המבוי הסתום הנוכחי היה תוצאה בלתי נמנעת של הוראות רבנים מסוימים המכריזים כי ויתור על טריטוריה בארץ ישראל מהווה הפרה של ההלכה. רבנים אלה סירבו לקבל מצבים יוצאי דופן לציווי זה – אפילו לא עבור עקרון פיקוח נפש, הצורך להגן על חיי אדם, אשר גובר על רוב ציוויי ההלכה.

הם גם לא היו מוכנים לכבד את סמכותם של רוב עמיתיהם הרבנים, אשר חלקו על הפרשנות שלהם להלכה היהודית וזיהו את הפוטנציאל לקיטוב חברתי שייגרם מכך.

ואמנם, קיטוב שכזה עלה לקדמת הבמה בצורה חריפה ב-2005, כאשר ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון השתמש בחיילים קרביים של צה"ל על מנת לאכוף את תוכנית ההתנתקות מעזה. בין חיילים אלה היו גם דתיים, רבים מהם ממשפחות מתנחלים. העובדה שהם חויבו לפנות בכוח התנחלויות יצרה מרירות ותרעומת. רגשות אלה רק התעצמו כאשר התברר שהמהלך רק עודד את לוחמי הג'האד, אשר הפכו את האזורים שפונו לאתרי שיגור לתקיפת אזרחים ישראלים.

כעת, רק ארבע שנים לאחר מכן, מהלך הקפאת ההתנחלויות גרם למתנחלים דאגה כי עוד עקירה מתקרבת. על רקע זה, קבוצות קטנות של חיילי הסדר מגדודי שמשון ונחשון הניפו במהלך טקסים צבאיים שלטים המכריזים שלעולם לא יטלו חלק בפינויי התנחלויות על ידי צה"ל. הם נשפטו למאסר בגין חוסר צייתנותם.

בעוד רוב רבני ההסדר ודוברי הציונות הדתית גינו או הרחיקו עצמם ממעשים אלה, מספר רבנים בראשותו של הרב אלעזר מלמד הרוחני מישיבת הר ברכה לא רק שאימצו את המעשים אלא גם אמרו לתלמידים שאם יצייתו לפקודות לפינוי התנחלויות הם יפרו את ההלכה. דברים אלה הובילו להאשמות היסטריות בתקשורת של כל תנועת ההסדר ולהאשמות כי הרבנים משתלטים על צה"ל. רבנים אף הואשמו ביצירת התנאים לחילול המסגד ליד שכם, על אף העובדה שהם היו בחזית הגינוי למעשי הבריונות הנתעבים הללו.

במאמץ לעצור את העימות, שר הבטחון אהוד ברק נתן לרב מלמד כל אפשרות לסגת בכבוד. אבל מלמד דחה בשחצנות את בקשתו של ברק לפגישה, באומרו: "אני לא עובד עבור שר הבטחון".

מתוך חשש להשלכות המוראליות השליליות בצבא אם לא יפעל, לקח ברק את הצעד חסר התקדים וניתק את היחסים בין צה"ל לישיבה של מלמד. תגובתו של מלמד היתה להאשים את ברק ב'עלילת דם'.

למרבה הצער, רוב רבני ההסדר – כולל המתונים שבהם – מלכתחילה נגררו בחוסר רצון לתמיכה במלמד. ויותר מ-100 בוגרי ישיבות הסדר הודיעו שאם הצבא לא יחזור מההחלטה לנתק את ישיבת הר ברכה, הם יסרבו פקודות כשייקראו לשירות מילואים. כעת, באיחור רב, הצליחו הרבנים לשכנע את הרב מלמד לסגת מקריאתו לחיילים לסרב פקודה, אך הנזק כבר נעשה.

בעבר, ציונים דתיים קיבלו את פסיקות הרבנים בנושאים הילכתיים, אך סירבו לקבל הוראות בנושאים חברתיים ופוליטיים. גישה זו כעת עומדת למבחן מצד מספר גדל של רבנים, במיוחד בישיבות ההסדר.

עם זאת, הדיון הנוכחי הוא אינו שחור ולבן כפי שהשחקנים הראשיים בשני הצדדים טוענים. גם הרמטכ"ל גבי אשכנזי הצהיר שוב ושוב שצבא גיוס חובה כמו צה"ל, אשר תמיד עסק במלחמות ועימותים אלימים עם טרוריסטים רצחניים, לא צריך להיות כלי בידי המדינה לצורך פינוי אזרחים מבתיהם.

ברוב מדינות העולם משימות אלה הן אזרחיות במובהק ומי שצריך למלא אותן היא המשטרה או גופים ממשלתיים אחרים שזה תפקידם. הדבר עשוי להיות קשה ואף בלתי אפשרי בישראל. אבל ודאי שאין חמלה בלהכריח חיילים מהתנחלויות לפנות בכוח את שכניהם, חבריהם או אף משפחתם מהבתים שהממשלה לא רק תמכה אלא קידמה את יישובם עד לרגע ההחלטה הפוליטית לסגת חד צדדית מהם ולהעבירם לפלסטינים.

יתרה מזאת, חיילים דתיים אינם הקבוצה הראשונה הזוכה באופן בלתי הולם לכינוי 'סרבנים' כתוצאה מהעימות הישראלי-פלסטיני. הרבנים גם הם אינם בעלי הסמכות הרוחנית או מוסרית הראשונים הקוראים ל'עדר' שלהם לסרב פקודות. לדוגמא, אותם כמאה מרצים מהאוניברסיטה אשר הטיפו לתלמידיהם לסרב שירות ב'צבא הכיבוש'.

גם אם רבנים משפיעים ללא ספק יותר על תלמידיהם מאשר מרצים, קשה לטעות ולא להבחין במוסר הכפול. בעוד אף פעולה לא ננקטה נגד אוניברסיטאות על כך שלא נקטו צעדים משמעתיים נגד אותם אנשי אקדמיה, הרב מלמד – אשר היה תמיד נחוש שתלמידיו ישרתו בצה"ל – נענש על כך שאמר להם לסרב לפנות התנחלויות.

אין בכך כדי לרמוז שיש מקום לכיתות סקטוריאליות בצבא, בוודאי לא בצה"ל. בהעדר משמעת מולטת, הצבא לא יוכל לתפקד בלשון המעטה, ובטחון המדינה בסכנה. כפי שאמר ראש הממשלה נתניהו, "אם רוצים לסגור את צה"ל אז יש לקדם סירוב פקודות, מה שיוביל להתמוטטות המדינה".

אנשי הציונות הדתית – אשר בניהם, כולל אלה בישיבות ההסדר, התנדבו לשרת ביחידות קרביות במספרים בלתי פרופורציונאליים עבור חלקם באוכלוסיה – מבינים זאת היטב. הדבר ניכר בחוסר רצונם, על אף הייסורים, לסרב פקודות במהלך ההתנתקות. הדבר ניכר עדיין כיום. העובדה היא שרובו המוחלט של הציבור הציוני דתי כואב וזועם בשל התנהגותו של מלמד ורבנים אחרים לאחרונה – התנהגות שסיכנה את יחסיהם הרגישים עם המדינה אשר טופחו בזהירות לאורך שנים.

האחריות לתיקון המצב רובצת על כתפי אנשי הקהילה הציונית-דתית בכללותם. חשוב שיעשו סדר בבית. אין הדבר מונע מהם את זכותם הדמוקרטית להתנגד למעשים כאלה. אבל עליהם לנהל את הקרב בזירה הפוליטית-אזרחית, לשם הדבר שייך. עם הזכות הזו מגיעה גם אחריות – אחריות לגנות בפומבי כל אחד, כולל רבנים, המעודדים חיילים לתמוך בחוסר צייתנות אשר יוביל לכאוס בתוך צה"ל.

הדבר יצריך אומץ ונחישות, בפרט המנהיגים העממיים המתונים מקרב הציונות הדתית. הם מייצגים את הרוב המכריע של הציונים הדתיים, אשר מחויבותם למדינה היא חסרת תנאים, אבל עד כה חסרו את עמוד השידרה הנחוץ כדי להתנגד, לגנות ולהוקיע מתוכם את הקנאים. עליהם לעשות זאת כעת, לפני שהתסבוכת צה"ל-הסדר יוצאת מכלל שליטה ומסכנת את כל המפעל הדתי-ציוני. הדבר יהיה אובן גדול לא רק לצה"ל אלא לאומה כולה.

[email protected]

מאמר בישראל היום [2]