בזמן שהאומה מציינת את יום הזיכרון ה-16 להתנקשות בראש הממשלה יצחק רבין, זוכר אני בבירור- כאילו היה זה אתמול- את הזעזוע והייסורים אותם חווינו כולנו כאשר שמענו לראשונה את הידיעה המרה. זכיתי לפתח מערכת יחסים חמה ומבינה עם רבין, אשר- במהלך ביקוריי התכופים בירושלים טרם עלייתי לארץ- תמיד מצא זמן איכות בשביל לדבר איתי. הייתה לי חיבה גדולה כלפיו. הוא היה אדם ישיר אשר כנותו וחוסר סבלנותו לדיבורי סרק היו מרעננים. שיחותינו בשלבים המאוחרים יותר סבבו בעיקר סביב היתרונות והחסרונות של הסכמי אוסלו. כמו רבים אחרים, אף אני חשתי כי רבין תומרן על ידי שמעון פרס, יוסי ביילין וחבורתם לאימוצה של מדיניות אשר עמדה בניגוד מוחלט לאינסטינקטים שלו ולהשקפתו המבוססת.

הפסיקו לעוות את מורשת רבין

Print This Post

רבין וליבלר

Stop distorting Rabin's legacy

בזמן שהאומה מציינת את יום הזיכרון ה-16 להתנקשות בראש הממשלה יצחק רבין, זוכר אני בבירור- כאילו היה זה אתמול- את הזעזוע והייסורים אותם חווינו כולנו כאשר שמענו לראשונה את הידיעה המרה.

זכיתי לפתח מערכת יחסים חמה ומבינה עם רבין, אשר- במהלך ביקוריי התכופים בירושלים טרם עלייתי לארץ- תמיד מצא זמן איכות בשביל לדבר איתי.

הייתה לי חיבה גדולה כלפיו. הוא היה אדם ישיר אשר כנותו וחוסר סבלנותו לדיבורי סרק היו מרעננים.

שיחותינו בשלבים המאוחרים יותר סבבו בעיקר סביב היתרונות והחסרונות של הסכמי אוסלו. כמו רבים אחרים, אף אני חשתי כי רבין תומרן על ידי שמעון פרס, יוסי ביילין וחבורתם לאימוצה של מדיניות אשר עמדה בניגוד מוחלט לאינסטינקטים שלו ולהשקפתו המבוססת.

בזמן שהתהליך התפתח ורבין עמד מול ביקורת קשה יותר ויותר, הוא הפך להיות חסר סבלנות, בלתי גמיש ואגרסיבי. אני נזכר במחלוקת מתוחה בינינו לאחר שפורסם בתקשורת כי הוא התייחס למתנחלים- אותם תיאר פעמים רבות בעבר כמלח הארץ- כ-"פרופלורים".

אך בניגוד למה שנטען פעמים רבות, בכל שיחותי הפרטיות עמו הוא מעולם לא היה אופורי בנוגע לאוסלו. נהפוך הוא, רבין תיאר את ההסכם כ-"הימור" אשר הוא הרגיש מחויב להעמיד למבחן. "אם זה ייכשל", הוא אמר, "אנו ניקח את הכל בחזרה". במבט לאחור, מסופקני אם הוא באמת האמין שהדבר אפשרי.

על מנת להשיג את הרוב הדרוש בכנסת לאישורם של הסכמי אוסלו, רבין עסק באופן ציני בשחיתות פוליטית ושיחד חברי אופוזיציה סרי טעם על מנת שיערקו למחנהו בתמורה להצעות למינויים לשרים בממשלה.

אך אף על פי כן ובניגוד לדעתם של רבים ממבקריו החמורים ביותר, אני ממשיך להאמין כי רבין תמיד הצדיק את מעשיו בכך שהיו לטובת האינטרס הלאומי. בעיניי, אין כלל ספק כי היה הוא פטריוט ישראלי אמתי.

עם זאת, על אף כוונותיו הטובות ביותר, ההימור נכשל, וכתוצאה מיוזמה הרסנית זו- דם ישראלי נשפך בעבר וממשיך להישפך עד היום. באופן אירוני, העסקה עם הפלסטינים הושקה מיד לאחר מלחמת המפרץ הראשונה, בתקופה בה ערפאת ואש"ף ננטשו על ידי הערבים ועמדו על סף קריסה טוטאלית.

כיום, בזמן שאנו ממשיכים לציין את זכרו של רבין, עלינו להתקומם כנגד העיוותים האכזריים והציניים המופעלים על ידי השמאל הקיצוני ואחרים. אלו מעלים את זכרו על מנת להצדיק את יוזמותיהם, ומבקשים באופן כוזב להציג את רבין כאילו חלק את השקפותיהם הפוליטיות ההזויות.

האמת היא כי רבין אפילו לא טרח אפילו להסתיר את הבוז המוחלט אותו רחש כלפי רבים מאלו אשר עושים כיום שימוש מחוצף בשמו.

למעשה, רבין סירב בתוקף להציע את הוויתורים לפלסטינים ולאמריקנים אשר הוצעו על ידי ראש הממשלה "הימני" הנוכחי שלנו.

בנאומו האחרון בכנסת ב-5 באוקטובר, 1995, ימים ספורים לפני ההתנקשות בחייו, רבין עמד על כך ש-"לא נחזור לקווי יוני 1967". נוסף על כך, בהתייחס לנושא ההתנחלויות, הוא אמר: " התחייבנו בפני הכנסת שלא לעקור אף יישוב במסגרת הסדר הביניים, וגם שלא להקפיא בנייה וגידול טבעי". כמו כן, הוא התחייב שוב ושוב כי הוא לעולם לא יסכים לחלוקתה של ירושלים.

ואולם, כעת השמאל וחלק גדול מן התקשורת מעלים את זכרו של רבין כמנהיג קידום ה-"שלום" בעודם מגנים את נתניהו, אשר למרבה האירוניה היה מוכן להתפשר בנושאים הללו.

דברים אלו נכונים אף לעמידתו של רבין כנגד הלחץ האמריקני. בשונה מנתניהו, רבין לא התעסק בעידונים דיפלומטיים, וכאשר הופעל עליו לחץ הגיב באופן אגרסיבי, הזכיר לאמריקנים כי ישראל היא מדינה ריבונית וכי מעשיה לא יוכתבו לה על ידי גורמים חיצוניים- אפילו בת בריתה ארצות הברית.

כאשר אנו מציינים את זיכרון ראש ממשלתנו הנרצח, אל לנו לעסוק בכישלונו בכל הקשור לאוסלו. תחת זאת, עלינו להתייחס אליו כאחד מאחרוני המנהיגים הגדולים והציוניים של מפלגת העבודה, אשר שירת את מדינתו בכבוד- הן כמפקד צבאי והן כמנהיג מסור.

לו היה נותר בחיים, אנו יכולים רק לשער כיצד היה מגיב לטרור ולחוסר המוכנות לפשרה של אש"ף. אך אני מאמין כי רבין היה מבין במהרה את היקף צביעותם של הפלסטינים והיה מגיע למסקנה כי מטרתם העיקרית הייתה להביא לסופנו ולא ליצור מדינה ריבונית ועצמאית משל עצמם. סבור אני כי ברגע שהיה מפנים זאת, היה רבין מאמץ עמדה נוקשה הרבה יותר כנגד הפלסטינים מאשר יורשיו בתפקיד.

את יום הזיכרון להירצחו יש לציין באופן המיועד לקדם אחדות והרמוניה בעם במקום לעשות בו שימוש בלתי הולם לעידוד איבה ומחלוקת. כך היו מבקשים רוב הישראלים לכבד את זכרו של יצחק רבין.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann