יש תחושה של טירוף באוויר. ישראל עומדת בפני אתגרים יוצאי דופן, בעוד שכל מנהיגינו ממשיכים לעסוק ללא עכבות בתככים ובמזימות, תוך מרדף בלתי-פוסק אחר כוח. הם מתייחסים לאחריותם כלפי האינטרס הלאומי בתור תעתוע רחוק, ומשחררים מפעם לפעם אמירות צבועות בנושא. ידידינו ובני בריתנו משפשפים עיניהם בפליאה, בעוד שהברברים העומדים בשערינו עולזים ופוחזים למראה ההצגות הבלתי-אחראיות הללו. מספיק ודי. עלינו להעביר מסר לפיו במידה והפוליטיקאים שלנו ימשיכו לנהוג בחוסר אחריות ולא יעשו סדר בהתנהגותם, אנו נשלח אותם הביתה בבחירות הבאות. אני פונה לראש הממשלה בנימין נתניהו. הראה לאומה כי אתה מוכן להסתגל ולהגיע להסדר בנושא המרכזי אשר מהווה, למראית עין, את המכשול העיקרי בפני הקמת הממשלה. הבהר כי אתה מקבל, בהתאם לשינויים מינוריים ע"פ הצורך, את דרישת 'יש עתיד' לפיה באופן הדרגתי, במשך תקופה של חמש שנים, החרדים יחויבו לשרת בצה"ל או בתבנית כלשהי של שירות לאומי; שתיושמנה רפורמות אשר יאפשרו ליהודים החרדים לעבוד למחייתם במקום להתקיים מרווחת המדינה; שמערכת החינוך החרדית, הזוכה לתמיכה כספית מטעם המדינה, תחויב לשלב תכנית לימודי ליבה; שמוסדות הדת הלאומיים יאוישו ע"י רבנים ציוניים דתיים; ושהממשלה תתמוך ברב דוד סתיו, ראש תנועת 'צהר', כמועמדה לתפקיד הרב הראשי.

הפוליטיקה הישראלית: על קצה המצוק

Print This Post

yair-lapid1

Israeli Politics: On the Edge of the Precipice

יש תחושה של טירוף באוויר. ישראל עומדת בפני אתגרים יוצאי דופן, בעוד שכל מנהיגינו ממשיכים לעסוק ללא עכבות בתככים ובמזימות, תוך מרדף בלתי-פוסק אחר כוח. הם מתייחסים לאחריותם כלפי האינטרס הלאומי בתור תעתוע רחוק, ומשחררים מפעם לפעם אמירות צבועות בנושא.

ידידינו ובני בריתנו משפשפים עיניהם בפליאה, בעוד שהברברים העומדים בשערינו עולזים ופוחזים למראה ההצגות הבלתי-אחראיות הללו.

מספיק ודי. עלינו להעביר מסר לפיו במידה והפוליטיקאים שלנו ימשיכו לנהוג בחוסר אחריות ולא יעשו סדר בהתנהגותם, אנו נשלח אותם הביתה בבחירות הבאות.

אני פונה לראש הממשלה בנימין נתניהו. הראה לאומה כי אתה מוכן להסתגל ולהגיע להסדר בנושא המרכזי אשר מהווה, למראית עין, את המכשול העיקרי בפני הקמת הממשלה. הבהר כי אתה מקבל, בהתאם לשינויים מינוריים ע"פ הצורך, את דרישת 'יש עתיד' לפיה באופן הדרגתי, במשך תקופה של חמש שנים, החרדים יחויבו לשרת בצה"ל או בתבנית כלשהי של שירות לאומי; שתיושמנה רפורמות אשר יאפשרו ליהודים החרדים לעבוד למחייתם במקום להתקיים מרווחת המדינה; שמערכת החינוך החרדית, הזוכה לתמיכה כספית מטעם המדינה, תחויב לשלב תכנית לימודי ליבה; שמוסדות הדת הלאומיים יאוישו ע"י רבנים ציוניים דתיים; ושהממשלה תתמוך ברב דוד סתיו, ראש תנועת 'צהר', כמועמדה לתפקיד הרב הראשי.

התערבות שכזו בנושאי דת ומדינה מבוששת לבוא מזה זמן רב, והיא תשקף ללא כל ספק את רצון העם. זוהי הזדמנות היסטורית להצגת הרפורמות הללו. ניסיון לשמר את המשטר הישן באמצעות הצגת שינויים קוסמטיים ותו לא- יעורר זעם במדינה.

זאת ועוד, לאור הגידול הדמוגרפי הדרמטי במגזר החרדי, הימנעות מפעולה כעת עלולה לערער את המארג החברתי של החברה הישראלית. תוך שנים מעטות, עלול הדבר להוביל לקריסה כלכלית כתוצאה ממספרם ההולך וגדל של ישראלים שכוחם במתנם הנתמכים ע"י מוסדות הרווחה.

ברגע שיושג הסכם סביב הפרמטרים הללו, לא יהיה כל תירוץ שלא להקים את הממשלה הלאומית הרחבה ביותר.

בנוגע לתהליך השלום, מלבד 'הבית היהודי' אשר מבקש לספח את יהודה ושומרון, הפערים בין נתניהו לבין המפלגות האחרות בנושאי מדיניות החוץ הם מינימליים. 'יש עתיד' קוראת למאמצים רבים יותר למשא ומתן עם הפלסטינים, אך ברור כי היא איננה מקדמת ויתורים חד-צדדיים נוספים ותומכת בשלמותה של ירושלים ובשימורה של אריאל.

גם במידה וציפי לבני תשמר את תפקיד עלה התאנה המגוחך שלה בתור "העומדת בראש תהליך השלום", פעילותה אינה צפויה להפוך למציאות כלשהי מכיוון שמחמוד עבאס והרשות אינם מוכנים להתפשר ואינם ניצבים בעמדה להפעלת הדדיות כלשהי. אכן, נראה כי תנאי-הקדם שלהם ימנעו מלבני לגשת לשיחות עמם.

בזמן גורלי שכזה, אין להתייחס לתיקי שרים כאל פרות קדושות. יש להקצות אותם למועמדים הראויים ביותר במקום שהם ייסחטו ברמה המפלגתית. מלבד תפקיד ראש הממשלה, גם בהינתן הייצוג הפוליטי והשפעת הבוחרים על תפקידי השרים הבכירים, יש לשריין תפקידים כמו שר החוץ לאדם המתאים ביותר לקידום ההסברה הישראלית.

יש להניח כי אילולא היה נתניהו מגן בעקשנות כה רבה על הזכויות המוקנות לחרדים, הממשלה החדשה כבר הייתה מוקמת.

אך אלו מים שחלפו תחת הגשר. במידה ונתניהו יסכים כעת לרפורמות המתייחסות לדת ומדינה, 'יש עתיד' ו'הבית היהודי'- המכריזים באופן פומבי כי, בדומה למרבית האומה, הם תומכים במיניו לראש הממשלה- יתגברו על המכשולים הנותרים ויצטרפו לממשלה.

ואולם, למרבה הצער ישנם סימנים לפיהם שתי המפלגות הללו, המסוחררות למדי באשר להצלחותיהן האלקטורליות, מציבות דרישות בלתי-סבירות נוספות.

באופן אישי, יש לי סימפטיה מועטה ל'ש"ס', ואני מאמין כי במשך מרבית קיומה היא התרכזה באופן מוחלט בניצול הממשלות השונות ובסחיטת הטבות בלעדיות למגזר שלה, וזאת במקום לדאוג לאינטרס הלאומי. זאת ועוד, היא תרמה לירידת קרנם ולשחיתות הגואה במוסדות הדת של המדינה, ושיחקה תפקיד חשוב בבניית המתחים ובגיבוש הדעות הקדומות כנגד הדת. כמו כן, היא התנהגה באופן מגונה כלפי המגזר הדתי ציוני בקהילה הדתית.

אף על פי כן, 'ש"ס' היא מפלגה שנבחרה באופן דמוקרטי, ובמידה והיא (בניגוד ל'יהדות התורה') מתאימה עצמה לרצון העם באשר לרפורמות הדתיות, תהיה זו אפליה לשלול ממנה את הזכות להשתתף בממשלה לאומית רחבה. כעת, ישנן שמועות בלתי-מאומתות לפיהן יאיר לפיד (בתמיכת נפתלי בנט) מסרב בכל תנאי להצטרף לממשלה בה גם 'ש"ס' חברה. אם הדבר נכון, מדובר בשערורייה. לפיד ובנט שניהם חדשים בזירה הפוליטית, ואל להם לשכוח את העובדה שהבוחרים תמכו בהם על אף שהם נעדרים כל רקורד פוליטי. מרבית תמיכתם נבעה מכך שהישראלים מאסו בקנוניות של המפלגות הפוליטיות הממסדיות.

אם 'יש עתיד' ו'הבית היהודי' קוראים כעת לחרם או להדרה של מפלגה פוליטית כלשהי המוכנה לקבל את רצון העם, הם סותרים את רטוריקת האחדות שאותה קידמו במהלך מערכת הבחירות.

על לפיד ובנט להפגין מעט הומניות, לפחות בתחילה- עד שישתפשפו בתפקידם.

במידה וימשיכו להציב דרישות בלתי-סבירות לאחר ש'הליכוד' יקבל את דרישותיהם בנושאי הדת והמדינה, ובכך יחייבו את האומה לעמוד בפני בחירות בזבזניות נוספות, הם יעמדו כנגד רצון העם ויבגדו במצביעיהם שתמכו בהם על מנת שיתגברו על הפוליטיקה הקטנונית ויאחדו את העם.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann