איזי ליבלר

הספין של ג'יי סטריט

הספין של ג'יי סטריט

J Street disingenuous [1]

ארגון ג'יי סטריט הרגיז יהודים אמריקאים רבים בקריאה האחרונה שהפנה לחבריו. הארגון דחק בחבריו להפעיל לחץ על משרד האוצר של ארה"ב כדי שזה יבחן מחדש את מעמדן של הטבות המס הניתנות על תרומות המגיעות למוסדות שמעבר לקו הירוק.

כעת הארגון נכנס למגננה וטוען, בחוסר כנות, כי מטרת המהלך היתה לבחון את חוקיות הטבות המס ולא למנוע באופן מוחלט את הפעלתן על תרומות לארגוני צדקה הפועלים מעבר לקו הירוק. העובדה היא שבג'יי סטריט פתחו בקמפיין שהבליט כתבה מהניו-יורק טיימס, שכותרתה "כספים פטורים ממס מסייעים להתנחלויות", ואשר קראה תיגר על הלגיטימיות של הטבות המס המוענקות לתורמים להתנחלויות. בהודעה של ג'יי סטריט לעיתונות נמסר באופן מפורש כי הכספים הינם "תרומות המזכות בניכויי מס". אין שום ספק בכוונתם המקורית, ארגון ג'יי סטריט האיץ בחבריו להציף את האגף במשרד האוצר האמריקני האחראי ל"העלמות מס" בדרישות לבחון את חוקיותן של תרומות אלו.

אין צורך להסביר כי במידה ויוחלט שהתרומות אינן חוקיות, לא יתקבלו עבורן הטבות מס. אפילו אם הקמפיין של ג'יי סטריט אינו קורא במפורש לשלילת ההטבות, אם הארגון ישיג את מטרתו והתרומות ייחשבו בלתי-חוקיות, יהיו לכך למעשה השלכות חמורות יותר מאשר לאבדן ההטבות.

משמעות החלטה שכזו היא שכל תרומה מעבר לקווי שביתת הנשק של 1949 תהיה בלתי חוקית. דבר זה ימנע מארגונים אמריקאיים את האפשרות לתרום כספים שאולי יסייעו לגושי ההתנחלויות המרכזיים שעליהם אין ויכוח, לפרברים היהודיים של מזרח ירושלים, לעיר העתיקה ואפילו לכותל ולהר-הבית.

מדובר בצעד חסר תקדים וחסר מצפון שארגון יהודי, במיוחד כזה שיש לו החוצפה לכנות את עצמו "פרו-ישראלי", מפעיל לחץ על משרד האוצר האמריקני כדי שיחקור את אי חוקיותן של תרומות לישראל (וכתוצאה מכך את מעמד הטבות המס שלהן) מפני שאינן תואמות את האג'נדה הפוליטית שלו.

[email protected] [2]