הגיע העת שנחדול מהעמדות פנים ונאמר את האמת. כולנו כמהים לשלום נואשות ורובנו איננו רוצים לשלוט על הערבים. לו היינו יכולים להשתכנע ששכנינו מסוגלים להתחייב לחיים של שלום ודו-קיום היינו מבצעים ויתורים נרחבים. אך הסיכויים להסדר כולל שיתממש בעתיד הקרוב שואפים לאפס. מאז הסכמי אוסלו אנו נמצאים במצב של הכחשה. אנו מסרבים להכיר בכך כי במקום לנסות ולהקים מדינה עצמאית, מנהיגיהם הצבועים של הפלסטינים, בעבר יאסר עראפת וכיום מחמוד עבאס, השתמשו הן בטרור והן בדיפלומטיה על מנת לבתר את המדינה היהודית שלב אחר שלב. התעלמנו מהרלוונטיות שבהפניה החוזרת והנשנית של עראפת את בני עמו לפסוקי הקוראן המספרים על חתימתו של מוחמד על הסכם חודיבייה, ועל חזרתו בו מההסכם והריגת היהודים. פסוקים אלו העבירו את המסר בבירור כי אין צורך לכבד הסכמים עם יהודים ובני דתות אחרות שאינם מוסלמים.

הסוף לאשליה של שלום בימינו

Print This Post

<

Ending the illusion of peace in our time

הגיע העת שנחדול מהעמדות פנים ונאמר את האמת. כולנו כמהים לשלום נואשות ורובנו איננו רוצים לשלוט על הערבים. לו היינו יכולים להשתכנע ששכנינו מסוגלים להתחייב לחיים של שלום ודו-קיום היינו מבצעים ויתורים נרחבים. אך הסיכויים להסדר כולל שיתממש בעתיד הקרוב שואפים לאפס.

מאז הסכמי אוסלו אנו נמצאים במצב של הכחשה. אנו מסרבים להכיר בכך כי במקום לנסות ולהקים מדינה עצמאית, מנהיגיהם הצבועים של הפלסטינים, בעבר יאסר עראפת וכיום מחמוד עבאס, השתמשו הן בטרור והן בדיפלומטיה על מנת לבתר את המדינה היהודית שלב אחר שלב. התעלמנו מהרלוונטיות שבהפניה החוזרת והנשנית של עראפת את בני עמו לפסוקי הקוראן המספרים על חתימתו של מוחמד על הסכם חודיבייה, ועל חזרתו בו מההסכם והריגת היהודים. פסוקים אלו העבירו את המסר בבירור כי אין צורך לכבד הסכמים עם יהודים ובני דתות אחרות שאינם מוסלמים.

הרצון העז שלנו בשלום עיוור את ממשלות ישראל. אחת אחר השניה ממשלותינו קיבלו את הנחת היסוד השגויה כי המנהיגים הפלסטיניים הם פרטנרים לשלום, חזרו על המנטרה האידיוטית כי אי אפשר לעצור את תהליך השלום והצהירו כי "שלום בזמננו הוא בר השגה. שילמנו על טעות זו בחייהם של אלפי אזרחים ישראלים שנהרגו בפיגועי טרור ובמלחמות בלתי פוסקות. בהעברת המסרים השקריים האלו לעולם הרחב, חיזקנו את האמונה הכוזבת בכך שהסכסוך עם הערבים הוא סכסוך על אדמה בין שני עמים. המשכנו בהעמדת הפנים הזו אף לאחר שעראפת ועבאס דחו הצעות מברק ואולמרט שהציעו למסור לפלסטינים כמעט את כל השטחים שהיו בעבר תחת שלטון מצרים וירדן.

הפלסטינים, מצידם, העצימו זאת בדרישה ש"זכות השיבה לפליטים הפלסטינים" (נוסחה להבאת קצה של המדינה היהודית), הוא תנאי הכרחי ושאינו ניתן לויכוח בכל הסדר שלום עתידי. יוזמת השלום הסעודית, ששובחה על-ידי האמריקאים ואף על-ידי קומץ של ישראלים סהרוריים, כללה מרכיב זה. הסעודים הודיעו לנשיא אובמה כי עד שישראל תקבל את התכנית בכללותה, אין כל טעם בהעלאת הנושא לדיון.

כיום אנו עומדים בפני לחץ בינלאומי עז מאי-פעם. מדינות רבות באירופה זנחו אותנו. ממשל אובמה הרחיק את עצמו מאיתנו ואימץ את הנרטיב הפלסטיני הכוזב שהשואה היא הגורם והסיבה להקמת מדינת ישראל.

הנשיא אובמה נמצא בתפקיד כבר 12 חודשים וגישתו השלילית כלפי ישראל ונסיונותיו לפייס את אויבנו הניבו תוצאות בלתי רצויות. ישנו קיפאון מוחלט ביחס לאיראן והישראלים אינם בוטחים בו. עקשנותם של הפלסטינים יחד עם העדר הנכונות מצדם לקבל כל פשרה הביאו להתמוטטות המשא ומתן, ועל כך מפנים את האשמה כלפינו.

על אף הויתורים הרחבים שהוצעו לפלסטינים על-ידי נתניהו וקודמיו ועל אף סירובם של הפלסטינים לחזור לשולחן המשא ומתן, אובמה יצא בהצהרה כי "זה עדיין קשה עבור הישראלים לצאת עם מחוות אמיצות". יתר על כן, הנשיא האמריקאי השווה באופן פוגעני את אנשי הימין של הליכוד עם אנשי החמאס וטען כי שני אלו הם המכשול העיקרי לשלום.

נדמה כי האמריקאים קיבלו את הגישה הפלסטינית לחלוטין. הם זנחו את העקרון של גבולות בני הגנה והם קוראים לחלוקת ירושלים ולנסיגת ישראל לגבולות 67. כמו כן, הם דורשים שנדון תחילה בגבולות העתידיים כסוגיה נפרדת ועצמאית. אך הם טרם דחו את הרעיון של זכות השיבה הערבית.

בנסיבות אלו עלינו להיות אסירי תודה למחמוד עבאס על כך שהוא מסרב להשתתף במשא ומתן. אם הפלסטינים ידרשו ויתורים נוספים, ללא מחוות מצידם, הדבר רק יוביל ללחץ בינלאומי מוגבר עלינו.

ההיבט המתסכל ביותר בעניין זו הוא שנדמה כי מרבית הפלסטינים, ולבטח החמאס והרשות, תופסים משא ומתן זה אך ורק כשלב ואמצעי למען השגת מטרתם הסופית – חיסולה של הריבונות היהודית באזור. אם ישנם הבדלים במשא ומתן, אלו קיימים בעיקרם בטקטיקה אך לא ביעדים. אנשי החמאס, לפחות, מצהירים בריש גלי על מטרותיהם. אמנת החמאס אנטישמית באופן בוטה וקוראת לתומכי הארגון להרוג כמה שיותר יהודים ולמחוק את ישראל מהמפה.

הגיע הזמן לומר זאת מפורשות ולחשוף את העובדה שה"פרטנר" שלנו לשלום, הרשות הפלסטינית ה"מתונה", מחזיקה בתרבות עבריינית של מוות ומקדשת את רוצחי ההמונים שבקרבה.

למרות הנסיוניות לשדל את הרשות לחדול מהסתה אנטישמית, מעט מאוד השתנה. רשתות הטלוויזיה של הרשות הפלסטינית, אמצעי המדיה האחרים שלה והמסגדים ממשיכים לשפוך דברי שנאה כלפי היהודים. מגיל גן החובה והלאה במערכת החינוך של הרשות מפארים ומהללים את השאהיד (הקדוש המעונה הנערץ) והמחבל המתאבד כדמויות לחיקוי והערצה.

במקביל להצהרותיו בתקשורת הזרה על דו-קיום וחיים של שלום ממשיך מנהיג הרשות הפלסטינית עבאס להתגאות בתשלומי הפנסיה שרשות זו מספקת למשפחות המחבלים המתאבדים.

בשבועות האחרונים חנך יו"ר הרשות הפלסטינית עבאס כיכר ציבורית מרכזית לזכרה ולכבוד יום הולדתה ה-50 של דלאל מוגרבי. מוגרבי היתה מחבלת שרצחה 37 אזרחים, וביניהם 10 ילדים, בפיגוע אוטובוס הדמים ב-1978. ראש הממשלה הפלסטיני ה"מתון" סלאם פיאד השתתפו בטקס וכינו את מוגרבי קדושה מעונה.

פיאד, ה"מתון", גם ביקר ביקור תנחומים את משפחת רוצחי הרב מאיר אבשלום חי, אב לשבעה ילדים. בנאומיו כינה מחמוד עבאס את הרוצחים הללו, שהיו חברים בארגונים המקושרים לפת"ח, "קדושים מעונים שהוצאו להורג בדם קר על-ידי הכוחות הישראלים". על אף כל זאת, הבית הלבן ממשיך לשבח את כישורי ההנהגה והמתינות של פיאד ועבאס.

הרשות הפלסטינית טרם ריסנה את תנועות הטרור המסונפות אליה כגון גדודי חללי אל אקצא, וכן מיליציות חמושות נוספות של הפת"ח, אשר ממשיכות בפעילות טרור. אולם לפי שעה אנו ממשיכים לנהוג באדישות כלפי כוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית, כוחות שהוכשרו על-ידי ארצות הברית ואשר מחזיקים בנשק שישראל סיפקה להם ושסביר להניח, כפי שהיה בעבר, שיעשה בו לבסוף שימוש נגדנו.

אם כן, מה עלינו לעשות כעת? עלינו להפסיק להתנהג כשחקנים במופע פנטומימה של עליסה בארץ הפלאות. על ראש הממשלה נתניהו לחדול מתחינותיו למשא ומתן עם מחמוד עבאס שלו אין את הרצון (או היכולת) לבצע ויתורים הדדיים. נתניהו מודע לכך שלבסוף החמאס, כפי שמתסתמן, ישתלט על הרשות הפלסטינית או שהאחרונה תתמזג עמה.

עלינו להצהיר לעולם מפורשות כי התקדמות משמעותית אינה אפשרית בהעדר פרטנר אמיתי לשלום. כמו כן, נצהיר כי נחדול מלבצע ויתורים חד צדדיים אשר רק מחזקים את חוסר הרצון של הפלסטינים להתפשר. עלינו גם להמשיך במאמצים לשיפור איכות חייהם של הפלסטינים וליצירת מעמד ביניים אצלם, בתקווה שבעתיד הדבר יביא אותם להפעיל לחץ על מנהיגיהם לבחור בדרך של שלום על-פני זו של מלחמה.

יתר על כן, על ממשלתנו להציג לאזרחיה את האמת כיוון שדבר זה יחזק את מצבנו במלחמת הדעות והגישות הפנימית ויביא לתמיכה רחבה יותר בארה"ב. בכוחו של דבר זה לעודד את ממשל אובמה לחדול מהלחץ המופעל כלפינו לביצוע ויתורים חד צדדיים וכן להרגיע אותנו מהחשש המתגבר שאנו, כמו צ'כוסלובקיה של שנות ה-30, מוצעים כקרבן על מזבח ההתפייסות.

[email protected]

מאמר בישראל היוםCopyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann