Official White House Photo by Pete Souza

הנשיא ריבלין חייב להתנזר מפוליטיקה

Print This Post

British-American Flag English

בשנה שעברה, נמתחה על ראש הממשלה נתניהו ביקורת חריפה בשל מאמציו לנסות למנוע את בחירותו של ראובן ריבלין לתפקיד הנשיא. ואולם, לאור מעורבותו לאחרונה בפוליטיקה, דבר המנוגד באופן חוקתי לסמכויות הטקסיות ברובן של הנשיא, ייתכן והיו סיבות בעלות משמעות לחששותיו של נתניהו בכל הקשור לריבלין.

הרשו לי לציין מראש שכמו רוב הישראלים, גם אני רוחש חיבה לנשיא ריבלין כאישיות ידידותית, איש של העם. הוא מהווה ניגוד חריף לקודמו, שמעון פרס, הדיפלומט האולטימטיבי, שתמיד היה מסודר ומחויט באופן אלגנטי עד לרמת השלמות. הוא הוערץ מלרחוק, ותמיד שאף והצליח להציג את עצמו כאינטלקטואל קוסמופוליטי.

הנשיא ריבלין החביב יותר, שהתפלל בבית הכנסת השכונתי שלי במהלך תקופת החגים, התחבב על כולם, תוך שהוא מתעלם מהפרוטוקול ומתערבב עם קהל המתפללים לאחר התפילה. האינטימיות שהוא משדר ע"י התרועעות, במקום לשמש כדיפלומט רשמי ותו לא, הפכה אותו לפופולארי ביותר ברמה העממית. בנוסף, הוא בעל אישיות חמה ולבבית בכל המובנים ונרתע באופן אינסטינקטיבי מפאר ומטקסיות.

אך למרבה הצער, בחודשים האחרונים, הוא הפך מעורב יותר ויותר בפוליטיקה אשר אמורה להיות מעבר למרחב המקצועי שלו. יש להודות שגם כמה מקודמיו, לדוגמה עזר וייצמן ז"ל ושמעון פרס, הפרו גם הם את גבולות תפקידם החוקתי הטקסי וטבלו את ידיהם בפוליטיקה.

אך מה שהופך את ריבלין לשנוי במחלוקת יותר מהאחרים היא העובדה שנדמה שהוא אימץ מדיניות ציבורית אשר אינה עולה בקנה אחד עם תפקידו הקודם כאיש ליכוד בעל עמדות נוקשות. הוא החל להשמיע ביקורת ציבורית הולכת וגוברת נגד מדיניות הממשלה והשיק מיזמי מדיניות אשר חורגים לחלוטין מתחום שיפוטו, כגון קריאתו לאחרונה להקמת קונפדרציה ישראלית, ירדנית ופלסטינית.

כעת, הוא הרחיק לכת עוד יותר, ובמהלך ביקורו בארצות הברית הוא השמיע הצהרות ורמיזות בלתי הולמות לחלוטין בנוגע למדינתו. הוא מתח ביקורת בלתי ישירה כלפי הימנעותה של ממשלתו מנקיטה ביוזמות פוליטיות, דבר שבוודאי העלה את קרנו בקרב הנשיא אובמה והתקשורת הליברלית.

אך החלטתו להשתתף בוועידת 'הארץ' ו'הקרן החדשה לישראל' בניו יורק, כמו גם חלק מההצהרות יוצאות הדופן שאותן הוא השמיע באירוע זה, הם שמסמנים שייתכן והוא מאבד את דרכו.

'העמותה לאחריות ארגונים לא ממשלתיים' (NGO Monitor) מגדירה את ה'קרן החדשה לישראל' מהשמאל הקיצוני הפוליטי כגוף המממן ארגונים ה"פעילים בפרסום האשמות שווא נגד ישראל בדבר 'התקפות נרחבות, מכוונות ושיטתיות נגד אזרחים פלסטינים'; 'פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות'; ו-'הפרות חמורות של המשפט ההומניטארי הבינלאומי'". כמו כן, הקרן מספקת כספים לארגונים יהודיים וערביים המתנגדים לציונות ולפתרון שתי המדינות.

במהותה, הוועידה היוותה פסטיבל שנאה ומאמץ מצד יהודים אמריקנים שמאלניים להפעיל לחץ על ממשלת ישראל שנבחרה בבחירות דמוקרטיות ועל מדיניות הביטחון שלה, שזוכה לתמיכה מצד רוב רובם של אזרחיה. הוועידה משכה מגוון גורמים אנטי ישראליים, ובתוכם אפילו מקדמים בולטים של תנועת החרם דוגמת רוג'ר ווטרס.

בוועידה נאם ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת, אשר תומך ומשתתף באופן מלא בהסתה המרושעת שהובילה לגל הרציחות הנוכחי נגד ישראלים, הסתה שמקורה בבוס שלו, מחמוד עבאס. גרוע מכך, עריקאת דרש שדגל ישראל יוסר מהבמה ולמרבה הגועל, מארחיו נשמעו לבקשתו.

בנאומו, עריקאת "בירך" את נתניהו על ש"הרס את תרבות המשא ומתן, תרבות הדיאלוג ואת התרבות של שלום". תוך שהוא מדבר בלשון מפוצלת וטוען שהוא תומך בפתרון שתי המדינות, עריקאת האשים את ישראל ב"קידום האפרטהייד". כמו כן, עריקאת אמר לבאי הכנס שכוחות ביטחון ישראליים הרגו את אחיינו בחודש שעבר – אך נמנע מלציין שזה חוסל לאחר שירה בשני ישראלים בירושלים ופצע אותם. לאחר נאומו, קהל ה"יהודים הפרוגרסיביים" נעמד על רגליו במחיאות כפיים סוערות.

שגרירת ארה"ב הברית באומות המאוחדות, סמנתה פאוור, גינתה את הדה לגיטימציה של ישראל אך לאחר מכן הטילה אשם שווה על שני הצדדים בגין מחויבות בלתי מספקת לתהליך השלום. היא הוסיפה ואמרה ש"המשך הבנייה בהתנחלויות מעלה שאלות לגבי מטרותיה ארוכות הטווח של ישראל".

איימן עודה, מנהיג הרשימה הערבית בכנסת שרק ימים קודם לכן סרב להשתתף בפגישה עם 'ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים העיקריים בארצות הברית' משום שזו חולקת משרדים עם הסוכנות היהודית שמטרתה "נישול והדרה של האוכלוסייה הערבית", זכה לתמיכה מהדהדת שאותה השווה 'הארץ' לקבלת פנים של "כוכב רוק".

בפני הוועידה נאמו גם נציגי 'שוברים שתיקה', ארגון המתרכז בדמוניזציה של צה"ל תוך שהוא מפיץ שקרים ומאשים את הצבא בביצוע פשעי מלחמה. חיילי מילואים ישראליים הפגינו מחוץ למשכנו של ריבלין ודחקו בו שלא להשתתף בוועידה המספקת בימה לקבוצה שמטרתה המרכזית היא להוציא את דיבת ישראל ולהשמיץ את תפקידם בהגנה על האומה.

ריבלין דחה את הקריאות שלא להשתתף ולספק בנוכחותו כבוד לפורום המתוזמר הזה המתנגד לממשלת ישראל. בנאומו, הוא אכן השמיע סנגוריה נמרצת כלפי הקוד המוסרי של צה"ל אך נמנע מלגנות את 'שוברים שתיקה'. לאחר מכן, הוא שב לביקורת המעודנת שלו כלפי מדיניות הממשלה כאשר הצהיר שביטחון איננו רק "משימה צבאית". הוא העביר לקהל המתנגד באופן עוין לממשלת ישראל את המסר הדו-משמעי לפיו "עלינו למצוא דרכים דיפלומטיות חדשות, משום שמציאת דרכים דיפלומטיות חדשות היא חשובה לבטיחותנו ולביטחוננו. ובשביל זה, אנחנו צריכים לחשוב מחוץ לקופסה". ריבלין מעולם לא העביר פתרונות למבוי הסתום לממשלה, וקשה לפרש דברים שכאלו באופן שאינו ביקורתי – דבר שאינו הולם כל פוליטיקאי ששוהה בחוץ לארץ ועל אחת כמה וכמה, את נשיא מדינת ישראל.

מדהימים אף יותר היו דברי השבח המוגזמים שהשמיע ריבלין כלפי 'הארץ', שעם עמדותיו הוא אינו מסכים אך, כך במילותיו, מהווה אף על פי כן "מגדלור של חופש הביטוי בישראל". הוא הוסיף, "אני מאמין כי שוק חופשי של דעות הוא עיקרון קדוש".

רוב הישראלים מסכימים לגבי הצורך בחופש הביטוי. אך אם הנשיא ריבלין התעקש להעניק לגיטימציה ולנאום בפני ועידה שכזאת, הוא בוודאי היה צריך לכל הפחות להפעיל את חופש הביטוי שלו בכדי לנזוף בעיתון שמקדם מאמרי דעה אנטי ציוניים, מעוות את האמת במאמציו לבצע דמוניזציה של ישראל, מפרסם כותרות בולטות בעמודים הראשיים בנוגע לפשעים שבוצעו לכאורה ע"י צה"ל ושהוכחו בהמשך ככוזבים, תוך שהוא סולל את הדרך לדו"ח גולדסטון וללא ספק מספק תחמושת נוספת לתקשורת האנטי ישראלית הגלובלית יותר מכל ערוץ תקשורת אחר.

כנשיא, על ריבלין להימנע מתרומות נוספות לזירה הפוליטית הישראלית הבלתי מתפקדת גם כך. עליו להימנע מהפיתוי לקושש תמיכה ציבורית ע"י שימוש ברטוריקה אנטי ממשלתית או פופוליסטית. עליו להגביל את עצמו לתחומי העיסוק החוקתיים שלו, להישאר מעל לפוליטיקה ולעולם לא לקחת חלק בביקורת ישירה או בלתי ישירה של הממשלה. בוודאי שעליו לא להזדהות בשום צורה עם קבוצות יהודיות או אחרות שמטרתן העיקרית היא להשמיץ ולערער את ממשלתו. הדבר נכון במיוחד בזמן שהוא נמצא בחוץ לארץ.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann