איזי ליבלר

הנשורת של דוקטרינת אובמה: כאוס גלובלי והשלכותיו על ישראל ועל העם היהודי

British-American Flag English [1]

נחישותו של הנשיא ברק אובמה להפחית מעוצמתה הבינלאומית של אמריקה הולידה חוסר יציבות גלובלי מסיבי וכאוס, עם השלכות מבשרות רעה במיוחד בעבור ישראל.

קווי המדיניות של אובמה ערערו בריתות ותיקות בקרב הגוש המערבי. כמו כן, בשל תמיכתה באחים המוסלמים ועמידתה לצדן של מדינות טרוריסטיות ועוינות כמו איראן, ארה"ב יצרה ניכור בקרב מדינות ערביות כגון מצרים וסעודיה, המחשיבות את עצמן נטושות ונבגדות.

החיזור אחר איראן וההתרפסות בפניה חיזקו את מדינת הטרור האסלאמי המובילה בעולם, ואפשרו לה להפוך למעצמת סף גרעיני תוך החרפת הקונפליקט בין השיעים לסונים, מה שהוביל לעלייתן של קבוצות אסלאמיות ברבריות חדשות כמו דאעש. הפונדמנטליסטים האסלאמיים הציגו לאזור מחדש את ימי הביניים, שבמסגרתם החלו להתפשט מעשי רצח המונים, אונס ועריפת ראשי אזרחים.

המדיניות המתנדנדת של אובמה הובילה להיחלשותן של מדינות ערביות כמו סוריה ולוב, כשהתוצאה היא קורבנות נוראיים והפיכתם של מיליונים לפליטים. כאשר נשלטה ע"י מועמר קדאפי הרודני, לוב ויתרה באופן עצמאי על שאיפותיה הגרעיניות והתחייבה להתנזר מטרור. ההתלהבות של אובמה לבצע "דמוקרטיזציה" במדינה הובילה לקריסת הדיקטטורה, להתנקשות בשגריר האמריקני ולהפיכתה של לוב לכן שיגור מרכזי של הטרור, דבר שעלול להצריך לבסוף התערבות צבאית.

התוהו ובוהו והטרור באזור הולידו משבר חמור של פליטים אשר עלול להאיץ את קצו של האיחוד האירופי ולשנות לצמיתות את הבסיס הדמוגרפי של אירופה, ואף להוביל לשחיקתה של התרבות האירופאית.

הפיחות בהשפעתה של ארה"ב אפשר לנשיא ולדימיר פוטין לקבע מחדש את מעמדה של רוסיה כמעצמה גלובלית משמעותית ולהשיג השפעה רבה יותר במזרח התיכון משהשיגו הסובייטים בכל שנותיהם. כיום, רוב המדינות הערביות מתייחסות לרוסיה כבת ברית אמינה יותר מאשר ארה"ב.

בנוסף לכל, המורשת הפוליטית הפנימית של אובמה הביאה לניכור רחב כנגד הממסד הפוליטי כולו ולעלייתם של מועמדים פופוליסטיים, דוגמת ברני סנדרס ודונלד טראמפ, הזוכים לתמיכה רק משום שהם קוראים תיגר על הסדר הקיים. בו בזמן, מדהימה העובדה שלפי הסקרים, במפלגה הרפובליקנית כמו גם בדמוקרטית, המועמדים המובילים, טראמפ והילרי קלינטון, בהתאמה, מתועבים ע"י מחצית מבוחרי מפלגתם שלהם.

המדיניות של אובמה הובילה להשלכות שליליות ייחודיות ליהודים:

העוינות שהופנתה כלפי ממשלת ישראל ע"י בת בריתה המרכזית סיפקה תמריץ עצום ליריביה. הסטנדרטים הכפולים שהופעלו ע"י הממשל והסיווג של ישראל כבעלת שקילות מוסרית לטרוריסטים, כמו גם ההימנעות מנזיפה ישירה במנהיגים הפלסטיניים הלוקחים חלק בהסתה לרצח יהודים ובקידוש הרוצחים כ"שאהידים" לאומיים – משקפים התנהגות מוסרית שערורייתית. בזמן שבו כמעט חצי מיליון סורים נטבחו ו-4 מיליון נפלטו מבתיהם, הזעם האמריקני מוקד כנגד בניית בתים ע"י ישראל, אפילו בשכונותיה היהודיות של מזרח ירושלים. העוינות הבוטה הזאת מצד ממשל אובמה סיפקה עידוד גלובלי לכוחות אנטי ישראליים ונתנה את האור הירוק לאירופאים להפעיל לחץ על ישראל לבצע ויתורים חד צדדיים נוספים ולהכיר בקווי ההגנה הבלתי ניתנים להגנה מ-1949 כבסיס לגבולות הקבע. באירופה, רבים מאמינים שישראלים מתנהגים כמו נאצים עם כוונה לבצע רצח עם בערבים, ושהם מהווים איום גדול יותר בפני השלום מאשר מדינות עוינות כמו צפון קוריאה או איראן.

רק לפני עשור, רבים החשיבו את האנטישמים לזן נכחד. כיום, קואליציה של אסלאמיסטים, חלק גדול מהשמאל, הימין הרדיקלי, ואנטישמים ילידים רדומים התמזגו לכדי קדירת מכשפות, והפכו את האנטישמיות לאחת מהתעשיות הפוליטיות הגלובליות הצומחות ביותר. האנטי ישראליות והמתקפות הדיפלומטיות של אובמה במהלך שמונה השנים האחרונות היוו מרכיב תורם משמעותי ליצירת האקלים המתאים לעלייה המדהימה הזו באנטישמיות.

ממשל אובמה הצליח למעשה לערער את התמיכה העל מפלגתית הרחבה בישראל ששימרו עד כה הן הדמוקרטים והן הרפובליקנים. במפלגה הדמוקרטית, ישנו כיום גוש שמאלני משמעותי וגדל שאימץ את הגישה האנטי ישראלית השלטת ברוב המפלגות הפוליטיות השמאלניות באירופה. התיעוב של אובמה כלפי ההנהגה הישראלית חיזקה ועודדה את הגוש הזה, שהשפעתו תלך ותתרחב במידה והנשיא הנכנס ימשיך לרצות את מאווייהם.

אובמה השפיע ישירות על הגישות כלפי ישראל בקרב הקהילה היהודית. במהלך העשור האחרון, ההתבוללות ונישואי התערובת חדרו באופן מסיבי והחלישו באופן דרמטי את הקהילה היהודית. רוב היהודים, להוציא את האורתודוקסים, אינם מקבלים כל חינוך יהודי ובני הדור הצעיר מגדירים את עצמם באופן הולך וגובר כ"חילונים", מה שרמז השתייכות ליהדות בשם בלבד. זאת ועוד, זיכרונות השואה והמאבק ההרואי להקמת מדינה יהודית לאחר 2,000 שנים ללא רצף ריבוני הולכים ודוהים. המרכזיות של ישראל בחיים היהודיים איבדה מערכה, ומספר הולך וגדל של רבנים רפורמים וקונסרבטיביים מזהים כיום את יהדותם עם מושגים אוניברסאליים השואפים מעבר ל"לאומיות", כמו ליברליזם ו"תיקון עולם". מגמות אלו זכו לחיזוק עצום מצד אובמה אשר, עם תמיכתם של האנטי ציוניים (לדוגמה, ג'ורג' סורוס ואחרים), קידם באופן שיטתי ארגוני שמאל קיצוני יהודיים כמו J Street, שמטרתם המרכזית הייתה לחתור תחת איפא"ק והממסד היהודי הפרו ישראלי. כנשיא אפרו-אמריקני, אובמה הפנט את היהודים האמריקנים שבעבורם, ליברליזם והשתייכות למפלגה הדמוקרטית הפכו למרכיב קריטי בדנ"א באופן שמתעלה לעיתים על הנאמנויות היהודיות שלהם. רבים, שנתקלו במסרים בלתי פוסקים של תקשורת שהופכת אנטי ישראלית באופן הולך גובר, הצטרפו לאופנה האנטי ציונית והרחיקו עצמם מישראל. הדבר בלט במיוחד בקמפוסים האוניברסיטאיים.

למרבה הצער, כאשר אובמה השמיע הצהרות שערורייתיות בנוגע למדיניות הישראלית, ההנהגה היהודית האיתנה בדרך כלל הופחדה, והיא הגיבה בשתיקה רועמת. להוציא כמה קבוצות יהודיות קטנות דוגמת ארגון ציוני אמריקה, הקולות המרכזיים שהגנו על ישראל לא היו אלו של יהודים אלא רפובליקנים ונוצרים אוונגליסטים. הדבר השפיע באופן שלילי על יהודים ברחבי התפוצות.

ואולם, מבלי לערער על ההשפעה ההרסנית של מדיניות אובמה על ישראל ועל העם היהודי, אסור לנו להיכנע לנבואות הזעם אלא להסב את תשומת הלב שלנו להתפתחויות חיוביות.

למרות המתיחויות, הקשרים בין ישראל לבין אמריקה המבוססים על ערכים משותפים ותמיכה ציבורית פופולארית מעולם לא היו חזקים יותר. על אף התיעוב של אובמה כלפי ההנהגה הישראלית הנוכחית, הוא חש מחויב לחזק, במקום להפחית, את התמיכה הצבאית האמריקנית, למרות שהדבר נתון כרגע תחת איום משום שחבילת התמיכה הביטחונית האחרונה מותנית בכך שישראל תוותר על זכותה להשתדל בפני הקונגרס על מנת לקבל סיוע נוסף בעת הצורך. ואולם, ישנן סיבות לתקווה שהנשיא שייבחר יבקש לתקן את מערכת היחסים עם ישראל.

ישראל נחלה הצלחה יוצאת דופן בפיתוח יחסים עם מדינות מתפתחות חזקות כמו הודו וסין והתחברות מחדש עם מדינות אפריקאיות.

ההבנות שהושגו עם הרוסים, למרות מעורבותם בסוריה, הן לא פחות ממדהימות. לצד ההתערבות הטקטית שלו שהבטיחה את הישרדותו של אסד בסוריה, פוטין פיתח במקביל מערכת יחסים חיובית וחסרת תקדים עם ישראל. קודמיו הבולשביקים היו מתהפכים בקבריהם אילו היו מודעים לתרחיש הסוריאליסטי כמעט שבמסגרתו קצין הקג"ב לשעבר הזה מבטא סנטימנטים פילו-שמיים ואף משבח אזרחים סובייטים לשעבר החיים כיום בישראל.

למרות שעוד מוקדם לחזות זאת, ליחסיה של ישראל עם מצרים, ערב הסעודית ומדינות המפרץ, שחלק גדול מהן כיום הוא חשאי, יש פוטנציאל להכריח לבסוף את הפלסטינים להגיע אתנו להסדר.

ישראל מעולם לא הייתה חזקה כפי שהיא כיום. מבלי לבטל את האיום האיראני, לצבא ההגנה לישראל יש כיום יכולת להביס את הכוחות המשולבים של כל יריבינו.

למרות העובדה שהאנטישמיות, ההתבוללות ונישואי התערובת ימשיכו לשחוק את חיוניותן של קהילות יהודיות בתפוצות, מספר הולך וגדל של יהודים מסורים יעלה לארץ, וזאת מתוך בחירה או על מנת לאפשר לילדיהם לגדול בחברה שבה הם יוכלו לענוד את יהדותם כאות של כבוד.

על אף הניסיונות והקשיים שחווה העם היהודי, אנו יכולים לשמוח בידיעה שהעתיד שלנו בטוח תודות לישראל. במהלך חצי המאה האחרונה, המדינה היהודית התקדמה בצעדים יוצאי דופן. אנו עומדים בזכות עצמנו וגאים בהישגינו כאומת הסטארט-אפ.