הנצחת שחרור באר שבע ע"י כוחות אנזא"ק

Print This Post

אוסטרליה היא ללא עוררין ידידתה הטובה ביותר של ישראל בעולם כיום – בכל המובנים.

מקורות היחסים האלו ראשיתם לפני מאה שנה, עם הניצחון המדהים של גיסות הצבא האוסטרליים והניו זילנדיים (אנזא"ק), ששחררו את באר שבע וסללו את הדרך כעבור שבוע לכיבושה של ירושלים ב-9 לדצמבר 1917. מיד לאחר מכן הגיעה הצהרת בלפור, אשר קדמה למנדט הבריטי ובהמשך שימשה כבסיס להקמת מדינה יהודית.

הקרב היווה נקודת מפנה במלחמה כנגד האימפריה העות'מאנית לאחר רצף של כישלונות בניסיון לכבוש את עזה. הייתה זו הפעם הראשונה בה הודגשה השפעתם הקריטית של האוסטרלים והניו זילנדים. התקיפה המדהימה של בריגדת הפרשים הקלה של אנזא"ק, שהתגברה על ההגנה הטורקית, הוללה כנקודת ציון של גבורה צבאית בהשוואה לזו של הבריגדה הקלה בבלקלאווה ב-1854, והיא נחשבת להסתערות הפרשים הגדולה האחרונה, אשר הציבה אותם במעמד כוח הפרשים הטוב ביותר בעולם. הניצחון ייצג את הישגה יוצא הדופן הראשון של אוסטרליה ככוח לוחם, וקדם לניצחונות בחזית המערבית ב-1918.

עם האסון בגליפולי, שם איבדו את חייהם למעלה מ-8000 אוסטרלים שלא לצורך, רבים צפו בתחילה כי הניסיון הזה נועד לכישלון ומהווה דוגמה נוספת של חוסר כשירות צבאית ומוכנות להקריב חיילים בציניות.

באר שבע הייתה נצורה היטב, מה שדימה את העיר לסוג של מבצר. הקרב נחשב לניסיון של מוצא אחרון להביס את האימפריה העות'מאנית באזור.

אחר הצהריים ב-31 באוקטובר, לאחר שקיבלו פקודה ממפדם סיר הארי שובל, 800 פרשים קלים אוסטרלים, אוחזים כידונים בידם, דהרו ישירות אל תוך אש מכונות ירייה, כאשר רבים מהם יורדים מסוסיהם על מנת להילחם פנים מול פנים. הם הפתיעו את הטורקים, שלא דמיינו שהאוסטרלים ינהגו באומץ רב כל כך. בדהירה לאורך שני קילומטרים במהירות מקסימלית, הם התגברו על כוחות ההגנה הטורקיים ההמומים תוך פחות משעה. בקרב נהרגו 30 פרשים ונפצעו 36. למעלה מ-500 טורקים נהרגו ו-1500 נכנעו.

היה זה ניצחון מרהיב, נקודת מפנה במאבק שאפשרה לאלנבי להביס את העות'מאנים בפלשתינה.

כמו כן, הקרב בישר על תחילתה של ידידות יוצאת דופן בקרבתה בין אוסטרליה לישראל.

ברמה האישית והאינדיבידואלית, היא הועצמה ע"י חיילים אוסטרליים שהוצבו באופן זמני בפלשתינה בתחילתה של מלחמת העולם השנייה, כאשר אלו פיתחו יחסים טובים עם היהודים. הוותיקים זוכרים בנוסטלגיה את הידידות שהפגינו האוסטרלים בזמן שהמתיחויות עם פקידי המנדט הבריטי הלכו והתעצמו.

השבוע, ממשלות אוסטרליה וישראל תחגוגנה יחדיו את יום השנה המאה לתפקידה ההרואי יוצא הדופן של הבריגדה הקלה בבאר שבע. ראש ממשלת אוסטרליה מלקולם טרנבול, מושלת כללית דיים פטסי רדי, ראש הממשלה בנימין נתניהו ופמליה מרשימה של שרים, בכירים, צאצאי האנזא"ק, למעלה מ-100 פרשים אוסטרלים וכן אזרחים של שתי המדינות ישתתפו בטקסי הנצחה. אלו יכללו טקס אוסטרלי-ניו זילנדי משותף בבית הקברות הצבאי, את פתיחתו של מוזיאון האנזא"ק ושחזור המתקפה של בריגדת הפרשים הקלה ע"י הפרשים האוסטרלים.

הציפייה היא שרבים ישתתפו במה שצפוי להיות אירוע מרהיב אשר ישים דגש על מערכת היחסים בין אוסטרליה לישראל.

יהדות אוסטרליה נהנית מאורח חיים יהודי יוצא מן הכלל וניתן להחשיבה כיהלום שבכתר התפוצות. היהודים היו על סיפונן של כמה מאוניות האסירים הראשונות שנשלחו לאוסטרליה בתחילת המאה ה-18. המפקד הצבאי הראשון של הכוחות האוסטרלים ששירתו במלחמת העולם הראשונה היה סיר ג'ון מונש, יהודי גאה ששימש גם כנשיא המייסד של הפדרציה הציונית של אוסטרליה.

בזמנו, הקהילה היהודית באוסטרליה הלכה והצטמצמה והתבוללה במהירות, אך במרוצת השנים הופח בה רוח חיים חדש ע"י פליטי וניצולי שואה. המצטרפים החדשים היו ציונים להוטים, והם הקימו רשת ייחודית של בתי ספר מגוונים, מחילונים ציוניים ועד חב"ד, אורתודוקסים מודרניים, רפורמים ואפילו בית ספר של בונדיסטים יידישאים. החל בשנות ה-80 של המאה ה-20, הקהילה התרחבה אף יותר עם הגירה של רוסים ודרום אפריקאים רבים.

רבים מניצולי השואה שהגיעו ללא פרוטה ל"מדינה בת המזל" הפכו לענקי תעשייה מובילים, וחלקם מונו לתפקידים בולטים בחיים הציבוריים, כולל שני מושלים כלליים. השני מהם, סיר זלמן כהן המנוח, היה ציוני גלוי ואביר זכויות היהודים. גם אחי שלי, מנהיג ציוני ותיק והעומד בראש מועצת אוסטרליה-ישראל ועניינים יהודיים, מונה ע"י הממשלה כיושב ראש משותף בפאנל המומחים בנוגע "להכרה חוקתית בעמים האבוריג'ינים".

כיום, מספרם של יהודי אוסטרליה הוא למעלה מ-120,000 איש. בקהילה יש את אחוז ניצולי השואה וצאצאיהם הגבוה ביותר בכל קהילה יהודית בתפוצות, והקהילה היא מבין הקהילות הציוניות ביותר בעולם, כאשר 15,000 מבניה – למעלה מ-10% מהקהילה – עלו לארץ.

הקהילה היהודית מאוחדת תחת המטרייה של המועצה המבצעת של יהדות אוסטרליה, ומועצת אוסטרליה-ישראל ועניינים יהודיים יכולה לשמש כמודל לחיקוי בעבור קהילות יהודיות נוספות. לשכת המסחר אוסטרליה ישראל הפכה ככל הנראה ללשכת המסחר המצליחה ביותר במדינה.

למרות ריחוקה הגיאוגרפי, להוציא שתי חריגות מינוריות, אוסטרליה שימרה יחסים על מפלגתיים חיוביים עם ישראל מאז הקמתה, כאשר מנהיג הלייבור, ד"ר ה.ו. אווט, שימש כנשיא העצרת הכללית של האו"ם.

כמו כן, שתי המפלגות תמכו בעניינים יהודיים רחבים יותר. ממשלות עוקבות תרמו תרומות גלובליות משמעותיות לקידום הקלת מצוקתם של היהודים הסובייטיים, במיוחד ב-1962, אז הפכה אוסטרליה למדינה הראשונה בעולם שהעלתה את נושא יהדות בריה"מ באו"ם, תוך גינוי האנטישמיות וקריאה לספק ליהודים את הזכות להגר. בנימה אישית, שני ראשי ממשלה עוקבים משתי המפלגות המרכזיות, התערבו ישירות על מנת לאפשר לי לבצע את מאמצי לסייע ליהודים הסובייטיים, והם הנחו את השגרירות האוסטרלית במוסקבה לספק לי סיוע מקסימלי. השגרירות נחשבה למקלט בעבור מסורבי עלייה, למרות המתיחות שהוליד הדבר עם הרשויות הסובייטיות.

אוסטרליה הייתה מעורבת ישירות בניסיונות לבטל את החלטת האו"ם הידועה לשמצה מ-1975 שהשוותה בין ציונות לבין גזענות. כמו כן, היא שימשה כמתווך חיוני בעבור מנהיגים יהודים שביקשו לקדם יחסים דיפלומטיים בין ישראל למדינות אסייתיות.

לקהילה היהודית מגיע חלק גדול מן הקרדיט על כך.

בניגוד לעמיתיהם האמריקנים והאירופאים, מנהיגי הקהילה באוסטרליה מעולם לא היססו להתעמת עם ממשלתם במקרים הנדירים שבהם הם הרגישו שממשלתם פועלת באופן מוטה או מפעילה סטנדרטים כפולים על ישראל. העמדה הפרו ישראלית המקיפה של הקהילה היהודית העל מפלגתית מהווה ללא ספק מרכיב תורם משמעותי לעמדה הפרו ישראלית של המפלגות הפוליטיות מן הזרם המרכזי.

ואולם, כעת מורגשים עננים קודרים מצד מגזרים של מפלגת הלייבור האוסטרלית, ששר החוץ לשעבר שלה, בוב קאר, הפך לדובר בעבור גורמים ערבים קיצוניים ומאשים בארס את הקהילה היהודית בהיותה ימנית קיצונית. הוא זוכה לתמיכה של ראש הממשלה לשעבר בוב הוק, שהיה בעבר אחד מתומכיה הגדולים ביותר של ישראל. כוחם האלקטורלי הגדל של למעלה מ-500,000 מוסלמים, שמרוכזים במיוחד בציבור הבוחרים של הלייבור, מחזק גם הוא את המגמות הללו.

ואולם, למרות הצמיחה באנטישמיות והגברת הפעילות האנטי ישראלית באוניברסיטאות, באופן כללי, הציבור נוטה לתמוך בישראל. עם זאת, קיימים חששות לגיטימיים לפיהם במידה והממשלה הנוכחית תובס ע"י הלייבור בבחירות הבאות, הלובי הערבי – שלו יש כיום השפעה אלקטורלית חזקה בקרב הלייבור ובנות בריתה משמאל – יפעיל לחץ על אוסטרליה להתאים את המדיניות שלה בנוגע לישראל לזו של האיחוד האירופאי העוין.

אך 18 החודשים שנותרו על לבחירות הם זמן רב, ובינתיים, יחסי אוסטרליה-ישראל עלו על כל הציפיות.

ביקורו של ראש הממשלה נתניהו באוסטרליה מוקדם יותר השנה היווה הצלחה מסחררת, ואין ספק שביקורו של ראש הממשלה טרנבול ימשיך ויבצר את היחסים הללו.

אנו מקבלים בברכה את ראש הממשלה האוסטרלי ופמלייתו בישראל, ואנו בטוחים שהדבר יוביל לחיזוק נוסף של קשרי הכלכלה, הטכנולוגיה, הביטחון וההשקעה המתפתחים המחברים בין מדינותינו.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann