המנהיגים היהודים באוסטרליה לא מפחדים

Print This Post

Jewish Leaders Down Under not intimidated

שר החוץ האוסטרלי לשעבר ממפלגת 'הלייבור', בוב קאר, הוציא לאור השבוע ספר בן 500 עמודים שכותרתו "יומנו של שר חוץ". בספר מתוארת פעילותו בתפקיד ממרץ 2012 ועד לספטמבר 2013. הוא כולל מתקפה ארסית על הנהגת הקהילה היהודית, במסגרתה מואשמת זו בכך שהיא מחזיקה בהשפעה בלתי-פרופורציונאלת על הממשלה. הביקורת מזכירה את ספרם הידוע לשמצה של סטיבן וולט וג'ון מרשהיימר על הלובי היהודי באמריקה.

גילוי נאות: קודם לעלייתי ארצה, עמדתי בראש הקהילה היהודית במשך שלוש קדנציות. אחי, מארק ליבלר, עומד בראש 'מועצת אוסטרליה-ישראל לעניינים יהודיים' (AIJAC), המקבילה האוסטרלית של AIPAC. כיום, הוא נחשב ללא ספק לאיש היהודי המשפיע ביותר במדינה.

קאר מאשים את ראש הממשלה לשעבר ג'וליה גילארד בכך שנשלטה ע"י הלובי היהודי ו"העבירה בקבלנות את מדיניות החוץ שלנו לתורמי המפלגה", תוך שהוא מוקיע את כוחם לכאורה של הלוביסטים הפרו-ישראליים כ"לא בריא". כמו כן, הוא מגנה את המנהיגים היהודיים על כך שהם מקדמים "עמדה ימנית קיצונית במקום זווית ראייה ישראלית ליבראלית סובלנית", ומבקשים "לנצח בכל נושא".

הוא מפנה אצבע מאשימה ליו"ר AIJAC, מארק ליבלר, ומאשימו בהפעלת טון בסגנון "איך אתם מעיזים" בכל נושא הקשור להצבעותיה של אוסטרליה באו"ם. "מדוע הלובי אינו יכול להבין ש'גישת לא לוקחים שבויים' שלהם מייצרת נזק עצום?", שואל קאר.

זאת ועוד, הוא מתייחס לשני השרים לשעבר היהודיים בממשלת גילארד – מארק דרייפוס, ששימש כתובע הכללי, ומייקל דנבי, יו"ר הוועדה הפרלמנטרית המשותפת לנושאי חוץ – כנציגי "סיעת הפלאפל" הפרו-ישראלית.

לזכותה, ההנהגה היהודית הציגה חזית מאוחדת וליבלר, דוברה המרכזי, פרסם תגובה עוצמתית אך מכובדת להתפרצות צרת אופקים זו.

הוא תיאר את האשמותיו של קאר, לפיהן הלובי היהודי איים עליו או תקשר עמו או עם כל פוליטקאי אחר באופן שאינו מכובד כ"יצירות הדימיון". ליבלר ציין שבפגישותיו השונות עם שר החוץ, למרות חילוקי דעות לגיטימיים, קאר (בנוכחותם של עדים) אף החמיא לו על האופן בו הציג את עמדותיו.

ליבלר זעם על ההאשמה "הבלתי כנה" של קאר לפיה הלובי ההיהודי מייצג עמדות ימין קיצוני בכל הקשור לישראל. הוא ציין שכמו בישראל, גם בקהילה היהודית ישנם חילוקי דעות בנושאים שונים, כגון המשך הבנייה באזורים שמחוץ לירושלים ולגושי ההתנחלויות המרכזיים. אך מלבד ההתעקשות כי נושא ההתנחלויות אינו מהווה את ליבת הקונפליקט הישראלי-פלסטיני, AIJAC נמנע באופן עקבי מאימוץ עמדה בנושאים אלו. הוא תמך באופן נמרץ בפתרון שתי מדינות לאחר משא ומתן, דבר שרחוק מלהצדיק הגדרה של "ימין קיצוני".

כאשר התקשורת הקשתה על ליבלר ושאלה האם הלובי הפרו-ישראלי הפעיל השפעה בלתי-נאותה על המנהיגים הפוליטיים, הוא הביע גאווה על כך שאלו שקידמו את העמדה הישראלית עשו כן באופן כשיר ומשכנע. הוא הצהיר כי עמדתה החיובית של הקהילה משתקף בכך שמלבד כמה יוצאים מן הכלל, להנהגה היהודית ניתנה גישה נוחה להתייעצויות עם ראשי הממשלות העוקבות, וזאת בנושאים החשובים ליהודים והקשורים לישראל.

ואולם, הוא הדגיש שלפולטיקאים הבכירים, ובתוכם ראשי הממשלה שעמם הוא ומנהיגים יהודים אחרים השתדלו, יש שכל משל עצמם, ויהיה זה שערורייתי לרמוז כי הוצע להם שוחד או שהם הושפעו באופן לא כשר ע"י הלובי היהודי. כמו כן, הוא ציין כי הזכות להשתדל ולקדם עמדות עצמאיות הינה מרכיב משמעותי בכל דמוקרטיה, וכי ישנם לובים רבים אחרים המשתדלים בנושאים החשובים להם.

קאר מתעקש כי הוא איננו אנטי-ישראלי, ומציין ש"במשך שנים, שימשתי כנשיא 'ידידי הלייבור של ישראל'. כתבתי ספר בשם "חיי הקריאה שלי" שבו המלצתי על ספר בנוגע לניצול אוושיץ [פרימו לוי] כחשוב ביותר במאה השנים האחרונות".

ואכן, קאר נחשב בעבר לידיד קרוב של הקהילה היהודית. ואולם, כפי שציין פרשן בתקשורת האוסטרלית השבוע, הוא הפך בהמשך "למנהיג העמדה הפרו-פלסיטינית בלייבור" תוך שיקוף "גידול האוכלוסייה המוסלמית במערב סידני… ביתו האידיאולוגי של קאר הוא כיום פרו-פלסטיני משום שחישוב המצביעים דורש זאת ממנו".

עובדה זו עלתה לפני השטח כבר ב-2003. כראש מדינת ניו סאות' ווילס, הוא הדהים את הקהילה היהודית כשהעניק את פרס סידני לשלום לפעילה הפוליטית הפלסטינית חנן עשראווי, שנודעה לשמצה בשל הדמוניזציה הארסית שהפעילה כלפי ישראל.

כשביקר בישראל באוגוסט שעבר, ערכתי סעודה לכבודו והזמנתי מספר פוליטיקאים ועיתונאים בכירים. בערב זה היו חילופי דברים כנים בנושאים רבים וקאר ביקש להרשים אותנו בפרו-הישראליות הנלהבת שלו. לבקשתו, הוא שב לביתי למחרת משום שביקש לדון בכמה ספרים בספרייה שלי שנגעו לשואה ולפרימו לוי. בהזדמנות זו, הוא הביע דברים מחמיאים ביותר בנוגע לתפקידו של אחי בקידום עמדתה של ישראל.

ואולם, מייד לאחר שובו לאוסטרליה, הוא הוציא משלחת לאיראן על מנת לקושש הצבעות למועמדותה של אוסטרליה למועצת הביטחון של האו"ם, והוא התחייב בפני מדינות ערב ומדינות עולם שלישי שהוא יביא לשינוי תמיכתה ארוכת השנים של אוסטרליה בישראל בתמורה לקולותיהן באו"ם.

בהמשך, הוא פעל לקבלת תמיכה בקבינט לפסיקה כנגד הנחיותיה של ראש הממשלה ג'וליה גילארד, והביא לכך שאוסטרליה נמנעה, במקום להצביע נגד, ההחלטה להכיר בפלסטינים כמדינה משקיפה. הוא הצהיר בבוטות "אינני מתנצל על העובדה שלאוסטרליה ישנם אינטרסים בעולם הערבי. אילו היינו מצביעים 'לא', הדבר היה מהווה מכה חמורה לאינטרסים שלנו בלמעלה מ-20 מדינות. האמת היא שהם כולם רואים נושא זה כיסודי".

קאר גם נזף באופן הפגנתי ביובל רותם, שגריר ישראל דאז באוסטרליה (שאליו הוא מתייחס בספרו כ"יובל הערמומי") על החלטת ממשלת ישראל להמשיך ולבנות בתים בפרבריה היהודיים של מזרח ירושלים ובאזורים סמוכים.

אין ספק כי בעוד שהטחות האשמה האפורות של קאר בנוגע לקנוניה יהודית השולטת בממשלה יספקו עונג ואומץ לאלמנטים אנטי-ישראליים ואנטישמיים, תהיה להן השפעה מועטה על הקהילה היהודית.

ואכן, ראש ממשלתה הנוכחי של אוסטרליה, טוני אבוט, וממשלתו הליבראלית, מצטיירים כידידי ישראלים גדולים לפחות כמו סטיבן הרפר וממשלתו הקנדית. ולמרות עוינותו של שר החוץ לשעבר, ראש האופיזציה החדש מטעם הלייבור, ביל שורטן, בנאום שנשא לאחרונה לפני הפדרציה הציונית האוסטרלית, ביקש באופן נמרץ לתקן את היחסים עם הקהילה היהודית. זאת ועוד, ראש הממשלה לשעבר מטעם הלייבלור, ג'וליה גילארד, ביקרה בשבוע שעבר פעם נוספת בישראל. למעשה, הידידות העל-מפלגתית הוותיקה עם ישראל ששלטת, ברוב רובם של המקרים, מאז הקמת המדינה היהודית, הושבה על כנה כמעט באופן מוחלט.

העובדה שחלק הארי של הקהילה היהודית (הנאמדת כיום בכ-120,000) הינם צאצאים של ניצולי השואה, הגבירה את הנטייה הציונית מלאת התשוקה של הקהילה.

דבר זה הוביל לעלייתם של מנהיגים שאינם מהססים להשמיע עמדות אסרטיביות אך אחראיות בנושאים הקרובים לליבה של היהדות ובשמה של ישראל, באופן ובזמן הראויים לכך. מחויבותם תרמה ללא ספק לשכנוע ממשלות עוקבות להבנת העמדה הישראלית. ואכן, אוסטרליה יכולה לשמש כמודל לחיקוי למנהיגים בקהילות יהודיות אחרות בתפוצות.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann