המהפכה של טראמפ, ישראל ויהודי ארצות הברית

Print This Post

British-American Flag English

לניצחונו של דונלד טראמפ בבחירות לנשיאות ארה"ב תהיינה השלכות ארוכות טווח במישורים רבים. הניצחון מהווה התקוממות כנגד הפוסט מודרניזם שערער את חוט השדרה המוסרי של המערב ואת מוכנותו להגן על עצמו, מה שסייע לעלייתו של טרור אסלאמי אכזרי ברחבי העולם.

רבים, אם לא כולם, מבין אלו שהצביעו לטראמפ נפגעו מהוולגריות ומהשפה האגרסיבית שלו, ולא תמכו בכל ההיבטים של מדיניותו. הם הצביעו לו מפני שהם החשיבו אותו בתור ההזדמנות היחידה להתנתק מן הסטטוס קוו.

הסירוב של יריביו – הרואים עצמם כמגני הדמוקרטיה הליברלים – לקבל את תוצאות הבחירות הייתה מגונה וחסרת תקדים, ומנוגדת בחריפות להסכמה האילמת של הרפובליקנים המובסים כאשר אובמה זכה בשתי הבחירות.

עוד לא ניתן לדעת האם טראמפ יצליח לשקם את מעמדה הגלובלי והפוליטי ההיסטורי של אמריקה. עלינו לזכור שבזמן שרונלד רייגן נבחר לנשיאות, התקשורת וחלק גדול מן האליטה המשכילה תיארו אותו כאידיוט וחזו אסון. אך הוא הוכיח עצמו כאחד מהנשיאים האמריקנים הגדולים ביותר.

לניצחונו של טראמפ עלולות להיות השלכות דרמטיות על ישראל. כמובן שהתחייבויות הניתנות לפני הבחירות לעולם אינן מיושמות במלואן, אך נשיא נבחר שהוא פרו ישראלי מסור, בשילוב עם תמיכה מסיבית מצד שני בתי הקונגרס, מייצר מצב חסר תקדים באופן היסטורי

טראמפ, שמדבר בהתרגשות גלויה על ישראל, היה קשור ליהודים מאז ומעולם בעסקים ובפוליטיקה. בנוסף למשפחתו, בקרב יועציו הבכירים נכללים אנשים המסורים ביותר לישראל.

הוא שיבח את ישראל שוב ושוב, ומתייחס אלינו כאל בת בריתה הגדולה ביותר של אמריקה; הוא אימץ את עמדתה של ישראל בנוגע לגבולות ברי הגנה, והצהיר שאין לו כל התנגדות לבנייה בגושי ההתנחלויות המרכזיים ובירושלים; הוא קרא לפלסטינים להכיר בישראל כמדינה יהודית ומתנגד לפתרונות כפויים, תוך שהוא מתעקש שהדרך היחידה לשלום היא באמצעות משא ומתן ישיר בין שני הצדדים; חשוב מכל, הוא הבהיר כי הוא מתכחש באופן מוחלט להאשמות שהטיל אובמה על ישראל על הכישלון בהתקדמות בשיחות השלום ולשקילות המוסרית שהוא הפעיל בין ישראל לבין הפלסטינים.

טראמפ התחייב להעביר את שגרירות ארה"ב מתל אביב לירושלים – למרות שזוהי הבטחה בלתי ממומשת שניתנה קודם לבחירות ע"י רבים מקודמיו, דמוקרטים ורפובליקנים כאחד.

כמו כן, הוא התחייב להתעמת עם משטר הטרור האיראני ולבטל את הסכם הגרעין הכוזב, או לכל הפחות להפעיל לחץ על האיראנים לדבוק בהתחייבויותיהם.

סגן הנשיא הנבחר שלו, מייק פנס, הוא ידיד נוצרי המסור בלהט לישראל. כפוליטיקאי מנוסה, טראמפ הכריז כי הוא ישמש כיועצו המרכזי וכמגבש המדיניות שלו.

בנוסף, יהיו המתיחויות הקיימות בין טראמפ לבין שני בתי הקונגרס שבשליטת הרפובליקנים אשר יהיו, הנושא היחיד שאותו הם חולקים במשותף הוא התמיכה בישראל.

מעולם לא נמצאה ישראל במערכת יחסים טובה ופתוחה יותר עם הבית הלבן ועם המחוקק גם יחד.

ואולם, אין לטעות ולפרש את האמור לעיל בהבנה שטראמפ יתמוך בסיפוח או במדיניות של מדינה אחת. טראמפ הבהיר שהוא ממשיך לתמוך במדיניות שתי מדינות, אך בניגוד לאובמה, הוא מדגיש כי לא ניתן לכפות את הפתרון מבלי לספק לישראל גבולות ברי הגנה ואת כל דרישות הביטחון הנחוצות לה – יעד שאינו ניתן להשגה בהווה וגם לא באופק הנראה לעין.

מסיבה זו, ההצהרות הבומבסטיות מצד הימין הישראלי ובמיוחד קריאותיו של נפתלי בנט לסיפוח לאחר הישמע תוצאות הבחירות הן בלתי אחראיות ועלולות להיות פוגעניות במיוחד. על ראש הממשלה נתניהו להגיד לחברי הכנסת שלו למלא פיהם מים ולאפשר לו להתקדם באמצעות דיפלומטיה חרישית עם טראמפ, שכבר מיהר לשגר לו הזמנה חמה להיפגש עמו.

אחת מההשלכות השליליות של ניצחונו של טראמפ היא האצת השחיקה של העל מפלגתיות והשפעתו הגדלה של האגף האנטי ישראלי הרדיקלי של המפלגה הדמוקרטית. הדוגמה הטובה ביותר לכך היא האפשרות שחבר הקונגרס האנטי ישראלי המוסלמי קית' אליסון – שמומן בתחילה ע"י המועצה ליחסים אמריקנים אסלאמיים המקושרת לחמאס – ייכנס לתפקיד יו"ר המפלגה הדמוקרטית, וזאת בתמיכת הסנטור היהודי המוביל צ'אק שומר. בעבר, תפקיד זה אויש ע"י הפרו ישראלית דברה ווסרמן. בו זמנית, הסנטור האנטי ישראלי ברני סנדרס מתגלה ככוח בעל עוצמה במפלגה הדמוקרטית המובסת והמוקצנת.

ההיבט הביזארי ביותר של תוצאות הבחירות היא התגובה ההיסטרית כמעט מצד מגזרים רבים בקרב הקהילה היהודית. העובדה ש-70% מהם תמכו בהילארי קלינטון איננה מפתיעה, והיא עקבית עם האובססיה הוותיקה שלהם בכל הקשור לליברליזם. אך המניפולציה של נושאים יהודיים ככלי פוליטי ע"י חלק מהמנהיגים היהודים האמריקנים, וזאת בכדי להתנגד לטראמפ, תירשם בהיסטוריה כאקט של קלון. החלוץ היה מנכ"ל הליגה נגד השמצה (ADL) ג'ונתן גרינבלט, שמשתמש ללא בושה בארגון שנחשב בעבר למכובד כמעטפת לקידום האג'נדה הליברלית הרדיקלית שלו. למרות שהוקם בכדי ללחום באנטישמיות, לגרינבלט הייתה החוצפה לרתום את ה-ADL לגינוי הרפובליקנים כ'אנטי ציונים' משום שהם נמנעו מלכלול את פתרון שתי המדיניות במצע המדיניות שלהם למזרח התיכון.

הוא גינה את טראמפ על כך שהפגין 'סובלנות' כלפי אנטישמים, וזאת משום שהוא סרב להתייחס לקו קלוקס קלן כאנטישמיים ולגנות אותם על תמיכתם בו. למעשה, תודות ל-ADL ולהיסטריה האנטי טראמפית, אנטישמים וחלאות דוגמת דיויד דיוק הובאו לקדמת הבמה של התקשורת של הזרם המרכזי, מטרה שאותה הם ניסו להשיג ללא הצלחה במהלך העשורים האחרונים. כמו כן, התנהגות זו עודדה גזענים ואנטישמיים לצאת מהארונות שלהם.

הדבר עומד בניגוד חריף לתגובה החרישית לנשיא אובמה בכל הקשור למערכת היחסים שלו עם הכומר ג'רמיה רייט, אנטישמי פרנואידי. לא רק שאובמה נכח בדרשותיו יחד עם משפחתו, אלא שרייט הוא שערך את טקס הנישואים שלו ומונה על ידו ב-2007 לוועד ההנהגה האפריקנית הדתית. הוא הרחיק את עצמו מעמדותיו של רייט לאחר שאלו נחשפו ע"י התקשורת, אך הוא סרב להתכחש אליו באופן אישי, תוך שהוא מתייחס אליו כאל "דוד זקן". אפילו מבקריו החריפים ביותר של טראמפ אינם יכולים לרמוז כי קיים דמיון דומה בינו לבין דיוק או כל אנטישמי מזוהה אחר. אך מבקריו ממשיכים להשמיץ אותו כמקדמם של אנטישמים.

כאשר הם מונעים בבירור ע"י אג'נדה מפלגתית, הם לוקחים את הדבר לרמות בלתי שפויות. ה-ADL הסתער על צורת כוכב שנעשה בה שימוש בתעמולת הבחירות של טראמפ, והכריז כי מדובר במגן דוד שהופעל על מנת להסית לשנאת יהודים. כמו כן, הארגון אחוז הדיבוק רמז שהגינוי שהשמיע טראמפ נגד כוחם של בנקים בינלאומיים (עמדה שקודמה גם ע"י ברני סנדרס) היווה אמצעי מעודן לקידום הפרוטוקולים של זקני ציון. אדם צריך להיות פרנואידי והזוי או אנטישמי בעצמו בכדי להאמין באמת כי כל התייחסות לבנקים בינלאומיים מהווה התייחסות ליהודים. בנוסף לכל, אזכור שלילי של ג'ורג' סורוס האנטי ישראלי – דבר שרוב היהודים היו מאמצים אותו – תואר גם הוא כאנטישמי.

שלא במפתיע, ההיסטריה השפיעה על היהודים ברמה העממית.

ואולם, לאחר היבחרה של ממשלת ארה"ב הפרו ישראלית ביותר, שבה יהודים וידידים מסורים של ישראל צפויים לתפוס תפקידים מרכזיים, וכאשר בתו של הנשיא התגיירה ומנהלת אורח חיים אורתודוקסי דתי, רבים מהיהודים פשוט איבדו את דעתם. מספר בתי כנסת רפורמים וקונסרבטיביים אף ניהלו שבעה מיוחדת וטקסי אבלות על מנת לבכות את הופעתו של הפשיזם באמריקה. רב קונסרבטיבי מכובד אחד בניו יורק הוסיף והשמיע אנלוגיה מזעזעת בין הניצחון של טראמפ לבין עלייתו של הנאציזם קודם לשואה.

נקודת השפל האולטימטיבית הייתה המתקפה ההיסטרית על המינוי של טראמפ של הפובליציסט הימני השנוי במחלוקת סטיב בנון כיועץ אסטרטגי שלו. ללא כל הוכחה אמינה, ה-ADL האשים אותו בהיותו אנטישמי שיסלול את הדרך לשובן של האנטישמיות ושל העליונות הלבה.

האמת היא שבנון היה מוקף ביהודים בחברת המדיה שלו ברייטברט. הוא מוכר בשל תמיכתו הקנאית בישראל ובשל הגינויים שהוא משמיע כלפי ה-BDS, האנטישמיות והאנטי ישראליות בקמפוסים. ניתן לחלוק על בחירתו של טראמפ בבנון, אך הכפשתו כאנטישמי ע"י גרינבלט וה-ADL חורגת מכל המוסכמות. התגובות הסוערות שהתלוו לכך היו כה גדולות עד שגרינבלט הוכרח ללחוש את הסתייגותו  מטענת השווא הזו

חשוב לציין שלמרות האנטישמיות הבוטה המקודמת ע"י תנועת Black Lives Matter, גרינבלט אינו קורא ליהודים להחרים את התנועה וממשיח להתייחס באופן אוהד להיבטים ה"חיוביים" של עבודתם, תוך שהוא טוען שרק "מיעוט קטן" הוא שכפה את ההיבטים האנטישמיים של הארגון שלהם. נדמה שה-ADL מאמץ סטנדרטים ליברליים ביותר לקבוצות אנטישמיות אמתיות כאשר מקורן של אלו הוא בשמאל.

השימוש של גרינבלט בגוף נערץ שנוצר במטרה ללחום באנטישמיות, וזאת על מנת לקדם את האג'נדה המפלגתית הפוליטית האישית שלו, כמו גם השימוש הנלוז בהאשמות באנטישמיות במטרה להכפיש את יריביו, היא שערורייתית. אין לו כל מקום בארגון יהודי מן הזרם המרכזי.

יהדות אמריקה ניצבת כיום על פרשת דרכים. למרבה האירוניה, דווקא בזמן שמה שעלול להיות הממשל האמריקני הפרו ישראלי ביותר בהיסטוריה עומד להיכנס לתפקידו, מגזרים משמעותיים של הקהילה היהודית מאשימים בכזב את מנהיגיו בקידום האנטישמיות. יש לציין שגופים יהודיים אחרים מן הזרם המרכזי דוגמת ועידת הנשיאים, איפא"ק והוועד היהודי האמריקני לא לקחו חלק בקמפיין הזה, והם קראו באופן הולם לאחדות.

ואולם, ברור שמספר הולך וגדל של יהודים רפורמים, קונסרבטיבים ו'חילונים' ממקמים את ישראל נמוך בסדר העדיפויות שלהם, והם טועים ומחשיבים אל הליברליזם או ה'צדק החברתי' כבסיס אוניברסלי למסירות יהודית ללא כל תוכן או ערכים יהודיים. סביר להניח שהם ילכו ויהפכו מנוכרים אף יותר כלפי ישראל בעת שימשיכו לבקש להתחנף לחבריהם הליברלים.

למרבה המזל, הפיצוי לכך יהיה תמיכה גוברת בישראל מצד יהודים מסורים וידידים נוצרים.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann