אנו כבר התרגלנו לעובדה שבכל עימות - גם כאשר אנו מפעילים את זכותנו להגנה עצמית - אנו נזכה לגינוי או, במקרה הטוב, נואשם בפעילות בלתי-פרופורציונאלית. ואולם, סבב הצביעות האחרון של מנהיגי המערב, ובתוכם נשיא ארה"ב ברק אובמה, שובר את כל השיאים. למרות הכעס והגינויים מצד רבים מבוחריו, ראש הממשלה בנימין נתניהו התנהג למעשה, עד לשבוע שעבר, באופן מוכנע, כשכמעט והתחנן להפסקת אש והבטיח לחמאס שישראל תוכפף להסכם חדש. כשהיא מגיבה לטילי החמאס ב"איפוק" ומשיבה על בסיס של עין תחת עין בעיקר בהפצצת אתרים ריקים, ישראל ויתרה על כל חזות של הפעלת הרתעה מהותית.

היחס המחפיר והמתמשך של אובמה כלפי ישראל

Print This Post

philip-gordon

Obama's ongoing shameful behavior against Israel

אנו כבר התרגלנו לעובדה שבכל עימות – גם כאשר אנו מפעילים את זכותנו להגנה עצמית – אנו נזכה לגינוי או, במקרה הטוב, נואשם בפעילות בלתי-פרופורציונאלית.

ואולם, סבב הצביעות האחרון של מנהיגי המערב, ובתוכם נשיא ארה"ב ברק אובמה, שובר את כל השיאים.

למרות הכעס והגינויים מצד רבים מבוחריו, ראש הממשלה בנימין נתניהו התנהג למעשה, עד לשבוע שעבר, באופן מוכנע, כשכמעט והתחנן להפסקת אש והבטיח לחמאס שישראל תוכפף להסכם חדש. כשהיא מגיבה לטילי החמאס ב"איפוק" ומשיבה על בסיס של עין תחת עין בעיקר בהפצצת אתרים ריקים, ישראל ויתרה על כל חזות של הפעלת הרתעה מהותית.

כפי שחזו המבקרים, החמאס פירש התנהגות זו כסימן לחולשה ישראלית, דבר שהניע את הארגון להגביר את ירי הטילים ולהרחיב את הטווח לכל הערים המרכזיות, כולל תל אביב וירושלים, תוך שליחת מרבית האוכלוסייה הישראלית למקלטים. מטחים של מאות טילים כוונו למדינה כולה, אך כיפת ברזל הצליחה ליירט את הטילים ולמנוע קורבנות אזרחיים רבים ופינויים משמעותיים בעורף. כיפת ברזל הוכיחה עצמה כדוגמה נוספת לתושייה הישראלית בפני משבר, אך אף מערכת אינה חסינה במאת האחוזים, ועלינו להיערך לאפשרות של קורבנות עתידיים.

המאמצים שנקט צבא ההגנה לישראל לצמצום הקורבנות האזרחיים הם חסרי תקדים בתולדות המלחמה.

התרעות טלפוניות קודם להפצצת מבנים מבוצעות במטרה לצמצם את מספר הקורבנות האזרחיים, וזאת למרות העובדה שהן מאפשרות גם לחמאס להתפנות מהשטח. יש לציין שארה"ב מעולם לא הרגישה מחויבת לספק התרעה מוקדמת למשפחות טרוריסטים לפינוי מבנים כשהמזל"טים שלה הופעלו לביצוע חיסולים ממוקדים.

אף על פי כן, בעימות מסוג זה, למרות כל אמצעי הזהירות, אובדן חיי אדם חפים מפשע הוא בלתי נמנע – ובמיוחד בשטח שבו משגרי הטילים ומרכזי הפיקוד ממוקמים באופן מכוון באזורים מאוכלסים בצפיפות, ובתוכם גם בתי חולים וגני ילדים. זאת ועוד, חמאס משתמש באופן ציני באזרחים, כולל נשים וילדים, בתור מגנים אנושיים, וחמאס הוא שצריך לשאת באחריות לקורבנות האזרחיים ההולכים ומתרבים בלית ברירה.

אנו מוקירים תודה לעם האמריקני ולממשלים העוקבים, כמו גם הממשל הנוכחי, על הסיוע הנדיב לטובת דרישות הביטחון שלנו.

ולמרות שאנו מעריכים את העובדה שהממשל האמריקני הביע תמיכה בזכותנו להפעלת הגנה עצמית, אנו לא נקבל את הצביעות של אובמה ודובריו שמטשטשים את ההבדלים בין התוקפים הטרוריסטיים לביננו, בני בריתם כביכול הפועלים מתוך הגנה עצמית.

אובמה דחק בשני הצדדים בהתנשאות להפגין "איפוק" ולא להיות מונעים מהצורך ב"נקמה". היועץ המיוחד של אובמה ומתאם הבית הלבן לענייני המזרח התיכון, פיליפ גורדון, היה הדובר המרכזי ב"כנס השלום" שנערך בתל אביב תחת חסותו של עיתון 'הארץ'. תוך שטילים משבשים את מהלך הכנס, גורדון הטיח בישראל שהיא נמנעה מלהגיע להסדר עם הרשות הפלסטינית והתייחס בביטול לחששות הביטחון של נתניהו – תוך התעלמות מכוונת מהעובדה שנשיא הרשות מחמוד עבאס התאחד זה עתה עם החמאס, איחוד שזכה הלכה למעשה לתמיכת ממשלתו.

הדבר ממחיש שלמרות מאמציו המשמעותיים ויוצאי הדופן של נתניהו לריצוי החמאס והימנעות ממלחמה, אנו ממשיכים להיות מסווגים באותה קטגוריה עם הטרוריסטים במבוי סתום של שקילות מוסרית וגינויים סרי טעם. כל זאת, בסופו של דבר, על מילוי חובתה המרכזית של ממשלה – סיפוק ביטחון והגנה לאזרחיה.

לו הייתי אני ראש ממשלתה של ישראל, הייתי משגר מכתב לאובמה ולשאר מנהיגי המערב בזו הלשון:

תגובתכם המעורפלת למחויבותנו הלגיטימית להגן על אזרחנו אכזבה באופן עמוק את מרבית הישראלים. על כן, מוותר אני על הגינונים הדיפלומטיים בכדי להעביר בכנות את תסכולנו העמוק.

ישראל היא הדמוקרטיה היחידה שבה מופעל שלטון החוק באזור הסוער הזה. אנו הצלחנו להימנע מלקחת חלק בטבח ובשפיכות הדמים שהפכה למנת חלקם של מיליוני בני אדם באזור, שהוכנע ע"י הכוחות הברבאריים של הפונדמנטליזם האסלאמי.

אין לנו כל רצון לשלוט על אחרים, ואנו הפגנו שוב ושוב את מוכנותנו להקריב קורבנות במטרה להשיג שלום עם ביטחון. אנו כשלנו בכך משום שמי שמתיימר להיות הפרטנר לשלום הפלסטיני שלנו אינו מסוגל, ולדעת רבים גם איננו מעוניין, לבצע את הפשרות ההדדיות הנדרשות. זאת ועוד, לא יכולנו אפילו לגשת למשא ומתן עמו מבלי לשחרר רוצחי המונים מן הכלא, שאותם הוא הנציח בהמשך כגיבורים לאומיים.

לאחר מכן, הרשות התאחדה עם חמאס, ארגון טרור אסלאמי פונדמנטליסטי שאמנתו קוראת באופן מפורש לחורבנה של ישראל, ושקורא למאמיניו לנסות להרוג יהודים בכל מקום שבו יהיו.

חמאס הוא ששולט בעזה שמשגרת טילים נגדנו, ומחייב אותנו להשיב בכוח רק לאחר שסיפקנו שפע אזהרות להפסקת המתקפה הברברית שלו על האוכלוסייה האזרחית שלנו.

אני שואל אותך, הנשיא אובמה, כיצד היית מגיב אילו אזור הסמוך לארצות הברית והנשלט ע"י טרוריסטים היה מטווח אזרחים אמריקניים עם מאות טילים באופן יומיומי?

מה היית מחשיב כתגובה פרופורציונאלית מצד ארה"ב למתקפה שכזו?

תוכל לדמיין מצב בו היית מנחה את כוחות הצבא האמריקני לבצע שיחות טלפון במטרה להזהיר אזרחים שעליהם לפנות את האזורים שיועדו כמטרות משום שהם משמשים כשטחי שיגור טילים או מפקדות טרור?

האם בעיניך היה זה ראוי לבצע חיסולים ממוקדים – כפי שעשית אתה בעצמך באפגניסטן ובמקומות נוספים – כנגד מנהיגים המכוונים טילים על אזרחים אמריקניים והקוראים לחורבנה של ארצות הברית?

לבסוף, כיצד היו מגיבים האזרחים האמריקניים במידה וממשלת ארה"ב הייתה ממשיכה לספק סחורות ושירותים, כולל חשמל, דלק ומים, למשטר שכן המכוון במקביל טילים למרכזי האוכלוסייה שלהם?

אנו יודעים שתשובתך הכנה לשאלות הללו תהיה שהיית נוקט בכל האמצעים הנדרשים במטרה להגן על האזרחים שלך ולהביא לקיצו של איום הטרור בגבולך – גם אם הדבר היה גורם לנזק היקפי משמעותי בקרב אזרחים.

כיצד היית מגיב לבנות בריתך אם אלו היו דוחקות בך להפגין איפוק, וקוראות לך שלא להגיב באופן בלתי-פרופורציונאלי ולהימנע מלהיות מונע ע"י "נקמה"? אין לי ספק שרוב רובם של האמריקנים היה מגיב בזעם, ואומר להן בדיוק לאן ללכת.

אני מציב את אותן השאלות אל מול המנהיגים האירופאיים, ומבקש להבין כיצד היו מגיבים במידה והטרוריסטים היושבים על גבולותיהם היו משגרים טילים על לונדון, פריז, ברלין או בריסל.

בכל קנה מידה אתי, חמאס מייצג את התגלמות הרוע של משטר פונדמנטליסטי אסלאמי ג'יהאדיסטי. בנוסף לאמנתו הקוראת לרצח יהודים, לארגון יש רקורד עקבי של טיווח מכוון של אזרחים חפים מפשע, בין אם בפיצוץ אוטובוסים, בתי קפה וקניונים; חטיפה ורצח של ילדים; או ירי טילים בלתי-מובחן אל עבר מרכזי אוכלוסייה.

בתנאים הנוכחיים ובהתחשב בטבח הנורא שבמסגרתו נרצחים מאות אלפי בני אדם חפים מפשע בסוריה, בעיראק ובמקומות אחרים באזור ע"י מקביליו הג'יהאדיסטיים של החמאס, בוודאי שאנו זכאים לצפות שבנות בריתנו יבחינו באופן חד-משמעי בין התוקפים לבין אלו המגנים על עצמם.

אין כל שקילות מוסרית, ואפילו הרמז הקלוש ביותר לפיו ישראל נושאת באחריות כלשהי להסלמה במשבר הנוכחי, וזאת ע"י קריאה לשני הצדדים להפגין "איפוק", לא רק שהוא מאכזב, אלא שהוא מהווה הפרת אמון בין בנות ברית. אין ספק שהגיע הזמן שארצות הברית והאיחוד האירופי יתמכו באופן מפורש בכוחות הדמוקרטיה אל מול כוחות הרשע.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann