לאורך הקריירה הארוכה של אייב פוקסמן כמנכ"ל הליגה נגד השמצה הוא צבר מוניטין בשל פעילותו בקידום מטרות ליברליות והתבטאויותיו נגד דעות קדומות ושנאה מכל הסוגים. אף אחד לא היה מתארו כשמרן.

היהודים והמסגד ב"גראונד זירו"

Print This Post

גראונד זירו

Jews and the mosque at Ground Zero

לאורך הקריירה הארוכה של אייב פוקסמן כמנכ"ל הליגה נגד השמצה הוא צבר מוניטין בשל פעילותו בקידום מטרות ליברליות והתבטאויותיו נגד דעות קדומות ושנאה מכל הסוגים. אף אחד לא היה מתארו כשמרן.

אך כיום, ממסד השמאל האמריקני, שבחזיתו יהודים רבים, החליט להתנפל עליו ביתר שאת. תוקפים אותו באופן מרושע בטענה שבגד בערכיו היהודיים ואף בקידום איסלאמופוביה.

העניין שהצית את העוינות הוא ההצעה לבנות מסגד ומרכז איסלאמי רב קומות, בעלות של כמאה מיליון דולרים, בצמוד ל"גראונד זירו" שבניו-יורק היכן שנרצחו 3000 בני-אדם על-ידי קיצונים איסלאמיים. נותן החסות להצעה הוא ארגון איסלאמי הידוע בשם "קורדובה" המתיימר לפעול לחיזוק מערכות יחסים בין האיסלאם למערב ולקידומה של תדמית מוסלמית מתונה. נשיא הארגון, האימאם פייסל עבד אל-ראוף, אינו זמין לציבור כעת ויש הטוענים כי התדמית שלו כמקדם סובלנות ובונה גשרים היא למראית עין בלבד וכי הוא מקורב לאידאולוגיה הוהאבית.

מבקריו מבססים זאת על סירובו של האימאם להגדיר קבוצות כגון החמאס כארגוני טרור. כמו-כן, הם מצטטים ראיון שנערך עמו שבועיים לאחר פיגועי ה-11 בספטמבר ושבמסגרתו נאמרו הדברים הבאים:

המראיין: "האם אתה אומר בצורה כזו או אחרת שמה שקרה לנו בארה"ב 'הגיע לנו'?".

פייסל: "לא הייתי אומר ש'הגיע' לארה"ב מה שקרה אך מדיניותה של ארה"ב שימשה כשותפה לפשע שבוצע".

המראיין: "אתה אומר שאנחנו שותפים לפשע. איך?

פייסל: "כיוון שאנחנו שותפים לסיבת מותם של חפים מפשע רבים בעולם. למעשה, ובמובן הישיר ביותר, אוסאמה בן-לאדן 'נוצר בארה"ב'."

יתר על כן, בקשות לגלות את מקורות המימון של היוזמה קיבלו תגובות מתחמקות, מה שעורר את המחשבה ש-100 מיליון הדולרים הזקוקים לפרוייקט מגיעים ממקורות סעודיים.

אף-על-פי שראש העיר של ניו-יורק, מייקל בלומברג, תומך בפרוייקט מטעמים של חופש הדת וליברלים רבים מציגים אותו כיוזמה שמטרתה בניית גשרים בין המוסלמים האמריקאים לחברה הרחבה יותר, סביב הסיפור התפתחה כעת מחלוקת פוליטית גדולה.

פוקסמן היה זהיר ביותר. הוא הכיר בכך שאין כל מגבלה חוקית על בניית המסגד באתר זה והוא לא ערער על תום הלב של ארגון "קורדובה".

עם זאת, הוא ציין כי "עלו מספר שאלות לגיטימיות" בנוגע למקורות המימון ולקשרים שייתכן כי ישנם "לקבוצות שהאידאולוגיה שלהן מנוגדת לערכינו המשותפים…". הוא הוסיף כי "בסופו של דבר אין זו שאלה של זכויות. אלא של מהו הדבר הנכון." בסיום דבריו אמר פוקסמן כי "לפי שיפוטינו, בנייתו של מרכז מוסלמי בצלו של מה שהיה מרכז הסחר העולמי יגרום לחלק מהקרבנות כאב נוסף שלא לצורך, ואין זה דבר נכון".

לאחר מכן השווה פוקסמן את ההצעה לבניית המסגד ב"גראונד זירו" למאמציהן של נזירות כרמליתיות קתוליות לבנות מנזר בצמוד למחנה ההשמדה באושוויץ. לנוכח המחאה שהעלו היהודים ברחבי העולם במקרה זה, ומתוך רגישות לקרבנות, האפיפיור יוחנן פאולוס השני הנחה את המסדר באופן מוצדק לנטוש את הרעיון.

מתנגדים אחרים לפרוייקט המרכז המוסלמי ביקרו אותו בדברים קשים הרבה יותר מאשר שהיו דבריו של פוקסמן ואמרו כי מסגד בצמוד ל"גראונד זירו" יהווה עלבון לאלו שנהרגו מידיהם של קיצונים איסלאמיים. ניוט גינגריץ', יו"ר בית הנבחרים לשעבר בארה"ב, אמר כי "האמריקאי הממוצע חושב שזוהי פעולה ואמירה פוליטית. לא מדובר כאן בדת וברור שמדובר בצעד מתגרה ופוגעני… במקרה הטוב מדובר בעלבון למשפחות של אלו שמתו במקום ובמקרה הגרוע זהו מעשה תוקפני שהיה, כפי שאומרים, מסמן את המקום בו האיסלאם הרדיקלי הצליח להכות את ארה"ב."

סקרי דעת קהל מצביעים על-כך שמרבית האמריקאים מתנגדים לפרוייקט בחוזקה.

מה שאינו מפתיע הוא שקבוצות כגון ג'יי סטריט ואף יהודים ליברלים פחות קיצוניים גינו את פוקסמן בצורה היסטרית וטענו כי הוא מוציא שם רע למורשתו היהודית ושהוא התנהג כבעל דעות קדומות. ג'ו קליין, בעל הטור בשבועון "טיים", אשר ידוע לשמצה בהתבטאויותיו האנטי-ישראליות התכופות, האשים את פוקסמן בכך שהפך את הליגה נגד השמצה מ"מגדלור של סובלנות, לגייזר עלוב וקטנוני הפולט שטויות".

עליי להודות כי לו הייתי אמריקאי, הייתי מתנגד לבנייה זו מאותן הסיבות שהייתי מתנגד לבניית מסגד על אתר בו נהרגו ישראלים בפיגועים של מחבלים מתאבדים. רק אדם טיפש היה מאשים אותי באיסלאמופוביה משום שאני מרגיש כך.

אם המימון למסגד מגיע מסעודיה ודאי שישנה זכות לפקפק בתום הלב של הנותנים חסות לבנייתו, שהרי במדינתם יש איסור על קיומם של כנסיות ובתי-כנסת. זהו חיזוק לטענה של אלו האומרים שהקמת בניין רב-קומות באתר זה על-ידי גורמים סעודיים תהווה לא יותר מאשר פסאדה לביטוי תפיסת עליונות האמונה האיסלאמית.

ניתן לשאול האם לא עדיף להשקיע את 100 מיליון הדולרים בחינוך מוסלמים נגד קיצוניות ובקידום ערכים של סובלנות כלפי נוצרים ויהודים.

אפילו אם היינו מתעלמים מהטיעונים העיקריים נגד בניית המסגד באתר זה, רק אנשי שמאל בורים וחסרי רגישות היו מפקפקים בתום לבו של אייב פוקסמן, ניצול השואה, והיו מכחישים שהוא מייצג את הצד המוסרי והצודק כאשר הוא אומר שאם פרוייקט כזה יוצר כאב למשפחות הקרבנות, זוהי סיבה מספקת לא להמשיך בו.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann