איזי ליבלר

היהודים והמדינה בת המזל

איזי ליבלר עם ראש ממשלת אוסטרליה טוני אבוט

British-American Flag English [1]

חזרתי זה עתה מביקור ב'תחתית העולם', אוסטרליה, המדינה שבה גדלתי קודם לעלייתי לארץ. אוסטרליה ממשיכה להוות את אחת המדינות המלבבות ביותר בעולם, ומספקת לתושביה רמת חיים שאין שני לה. ואכן, האוסטרלים נותרו כה רגועים עד שרבים מהם, גם כיום, נוהגים לפתוח את העיתונים היומיים שלהם היישר במדורי הספורט. 120,000 היהודים שלה מהווים קהילת תפוצות למופת.

מטרת הביקור שלי הייתה לקחת חלק בחגיגת הנישואים של אחד מנכדיי עם נכדתו המקסימה של סר זלמן כהן ז"ל, מושל כללי לשעבר במדינה שהוכר כאחד מגדולי אוסטרליה במקביל להיותו יהודי גאה וציוני מסור.

שורשיה של הקהילה היהודית עוד במאה ה-18, אז היהודים היו מראשוני האסירים שגורשו מאנגליה לאוסטרליה. עד למלחמת העולם השנייה, הייתה זו קהילה שהצטמצמה במהירות, עד אשר זכתה לרוח חיים חדשה ע"י זרם הפליטים והניצולים היהודים שנסו מרדיפת הנאצים, ואשר זכו למקלט באוסטרליה. למעשה, הקהילה היהודית באוסטרליה קלטה לתוכה ניצולי שואה רבים יותר באופן יחסי מאשר כל קהילה יהודית אחרת, להוציא כמובן את ישראל.

"המדינה בת המזל" אפשרה לניצולי שואה רבים, מרוסקים וחסרי כל, לעבוד קשה ולשגשג. ובעוד שקיים גם כיום מעמד נמוך יהודי משמעותי, פליטים-לשעבר יהודיים נכללים באופן פרופורציונלי יוצא דופן ברשימת אנשי העסקים המצליחים והעשירים ביותר של אוסטרליה, ומספר ראוי לציון מתוכם הפכו לענקי מסחר ותעשייה במדינה.

כמו כן, היהודים שיחקו תפקיד מרכזי בחיים הציבוריים, סיפקו שני מושלים כלליים ומספר שרי קבינט בולטים. היהודים עמדו בחזית המאמצים לקידום זכויות האדם כאשר אחי, מרק ליבלר, המנהיג הציוני הוותיק, מונה ע"י הממשלה לפעול כיושב ראש משותף של ה"פאנל להכרה חוקתית בעמים האבוריג'ינים" היוקרתי.

בשנים האחרונות, הקהילה זכתה לחיזוק נוסף ע"י ההגירה של יהודים רוסיים ומספר רב של דרום אפריקאים עצמאיים כלכלית, אשר רבים מהם תפסו מאז תפקידים חשובים בהנהגה הקהילתית.

התרבות היהודית והחיים הדתיים התפתחו באופן דרמטי בעידן שלאחר המלחמה, בעת שהמהגרים הקימו רשת למופת של בתי ספר יהודיים, הנעים בין מוסדות של חב"ד לבתי ספר רפורמים ומספקים מענה לרוב הצעירים – ללא ספק המבנה הבית ספרי הקהילתי המוצלח ביותר בתפוצות המערביות. למרבה הצער, בשנים האחרונות נרשמה סדרה של סקנדלים ציבוריים מטרידים במיוחד ברשת בתי הספר של חב"ד, שכללה התעללות בילדים שהובילה להרשעתם של מספר עבריינים.

יש האומרים שיהדות אוסטרליה "מפגרת" במובן מסוים מאחורי ההווה. בימים אלו, הדבר הוכיח את עצמו כיתרון משמעותי.

אין ספק שהאנטישמיות או האנטי-ישראליות החריפה, אך להוציא לחץ מסוים המופעל נגד סטודנטים יהודים בקמפוסים, המצב שונה בתכלית מהשנאה החריפה ההולכת ומתעצמת השלטת נגד יהודים ונגד ישראל באירופה.

הקהילה היהודית מאוחדת תחת המטרייה של 'המועצה המבצעת של יהדות אוסטרליה' וההנהגה האפקטיבית שלה היא ציונית ללא עוררין. היא משקיעה מאמצים עצומים לקידום ההסברה הישראלית ואינה מהססת להתעמת עם ממשלות שלפי ראות עיניה מציגות הטיה או סטנדרטים כפולים באמצעות ציות לגישות האנטי-ישראליות הקורקטיות פוליטית בעולם. הלהט היהודי באוסטרליה כלפי ישראל היווה ללא ספק את המרכיב החשוב ביותר שתרם לנטייה העל-מפלגתית של מפלגות המיינסטרים הפוליטיות ששלטה עד עתה.

מקורה של הידידות הוותיקה של האוסטרלים עם ישראל עוד בימי היחידות הצבאיות ששירתו בפלשתינה במהלך שתי מלחמות העולם. 'מועצת אוסטרליה-ישראל ועניינים יהודיים', ארגון ההסברה בנושאי ישראל של הקהילה, המקבילה המקומית לאיפא"ק, מתפקדת ברמה מקצועית גבוהה באופן יוצא דופן ויכולה לשמש מודל לחיקוי לקהילות יהודיות נוספות. 'לשכת המסחר אוסטרליה ישראל' היא הלשכה היעילה והפופולארית ביותר במדינה.

את הממשלה הנוכחית יש לתאר ללא ספק כאחת מבנות בריתה הקרובות ביותר של ישראל. הייתה לי ההזדמנות להיפגש עם ראש הממשלה טוני אבוט ומסרתי לו את הערכתי על התמיכה האיתנה של ממשלתו בישראל בכל הפורומים הבינלאומיים. שרת החוץ ג'ולי בישופ הפגינה תמיכה דומה, וזאת על אף שנדמה שהיא הושפעה ע"י מזכיר המדינה האמריקני קרי בכל הקשור ל"הסכם" האיראני.

ממשלות אוסטרליה תמכו בעבר גם בעניינים יהודיים רחבים יותר. ב-1962, הייתה אוסטרליה למדינה הראשונה באומות המאוחדות שהעלתה את נושא האנטישמיות הסובייטית בתמיכת המדינה, והיא קראה לקדם את זכותם של היהודים הסובייטיים להגר. בהמשך, ממשלות עוקבות הביאו לתרומות גלובליות משמעותיות להקלת מצוקתם של יהודי בריה"מ. השגרירות האוסטרלית במוסקבה נחשבה כמקלט לאסירי ציון, אשר הוזמנו לקבלות פנים למרות המתיחויות שהדבר ייצר עם הרשויות הסובייטיות. ממשלות אוסטרליות אף תרמו תרומות משמעותיות לקמפיין הגלובלי לביטול החלטת האו"ם שהשוותה בין ציונות לגזענות, ופעלו כמתווכים בעבור מנהיגים יהודים שביקשו לקדם יחסים דיפלומטיים בין ישראל לבין מדינות אסיה.

עד עתה, מלבד היוצא מן הכלל בדמות עמדתו האנטי ישראלית של גוף ויטלם במהלך מלחמת יום כיפור, כלל הממשלות שהיו בשלטון מאז הקמת מדינת ישראל, אז מנהיג הלייבור ד"ר ה.ו. אווט שימש כנשיא העצרת הכללית של האו"ם, תמכו כולן בישראל.

למרבה הצער, כיום, העל-מפלגתיות הזו נשחקה באופן דרמטי. על אף שישנם עדיין כוחות חזקים בשורות מפלגת הלייבור התומכים בישראל, הועידה הלאומית שהתקיימה לפני מספר שבועות אימצה החלטה שלילית ביותר, אשר העניקה שקילות מוסרית לשני הצדדים והתריעה על הכוונה להכיר באופן חד צדדי במדינה פלסטינית.

האלמנטים שחברו יחד בכדי לחולל את המהלך כוללים שמאל אנטי-ישראלי מחוזק, מספר אזורי בחירה ימניים הנשלטים ע"י בוחרים ערבים – כיום חיים באוסטרליה למעלה מ-500,000 מוסלמים – והתככים של שר החוץ לשעבר בוב קאר ושוליותיו, שעשו מאמץ לעורר זעם נגד הלובי היהודי "השתלטני" כביכול.

באופן מעשי, משמעות הדבר היא שבמידה והממשלה הליברלית (שמרנית) הנוכחית תובס, ממשלה אוסטרלית בהנהגת הלייבור תהיה לא פחות עוינת כלפי ישראל מאשר ממשלות אירופה.

למרות הישגיה היוצאים מן הכלל, יהדות אוסטרליה מתעמתת כיום עם אותם האתגרים שמולם ניצבות קהילות התפוצות האחרות. ייתכן והיא התברכה בהיותה בפיגור של עשור לערך מאחורי הזמנים בהשוואה לקהילות יהודיות אחרות, אך ההתבוללות ונישואי התערובת כבר מתחילים לגבות מחיר, והאנטישמיות שבתמיכת המהגרים המוסלמים והשמאל הפוליטי צמחה באופן משמעותי במהלך העשור האחרון. זאת ועוד, המחיר המאמיר של החינוך היהודי הולך ומתרחק מהישג ידם של כולם מלבד העשירים, ורוב רובם של הילדים בבתי הספר היהודיים מסובסדים ע"י גיוס תרומות עצמאי.

אך למרות זאת, יהדות אוסטרליה ממשיכה להוות את היהלום שבכתר התפוצות, ומספקת אורח חיים יהודי יוצא מן הכלל. זוהי הקהילה היהודית הציונית ביותר בעולם, כאשר למעלה מ-15,000 גולים אוסטרלים – 10% מהקהילה – השתקעו עד היום בישראל. ואכן, הממשלה הנוכחית, יחד עם זו הקנדית, מהוות את ידידותיה המסורות והתומכות ביותר של ישראל.

על כן, ככלל, אוסטרליה ממשיכה להוות את המדינה בת המזל, וזאת למרות שרבים מטובי בניה ימשיכו לעלות לארץ וכך לחזק אף יותר את הקשרים בין ישראל לבין אוסטרליה ולהבטיח שמרכזיותה של ישראל תישמר בליבת הזהות היהודית.

ככל שאני מתגעגע לאוסטרליה ומחזיק זיכרונות חביבים מחיי שם, לא היה רגע שבו התחרטתי על כך שעליתי לארץ יחד עם מרבית משפחתי לפני למעלה מ-15 שנה.