תגובתנו הפושרת לזרם הטילים האחרון ששוגרו אלינו מעזה מזכירה באופן מצמרר את כישלוננו להגיב באופן הולם לאיום זה מאז ראשיתו של ירי רקטות הקסאם הפרימיטיביות לפני למעלה מעשור. כישלון זה הרגיל את העולם לקחת כמובן מאליו את שיגור הטילים כנגד אזרחים ישראלים כעובדת חיים מקובלת במזרח התיכון. מאז, הטילים הפכו קטלניים לאין שיעור, ובמיוחד כעת- עם הפעלתם של משגרי טילי גראד מרובים מתוצרת רוסיה המוצבים על כלי רכב, אשר מקורם עלול להיות מחסני הנשק של קדאפי בלוב. מקורם של חילופי הירי האחרונים היה שוב מתקפה ללא התגרות אשר מקורה מהג'יהאד האסלאמי בעזה, תחת תחום שיפוטו של חמאס. כמיליון ישראלים מצאו עצמם תחת אש במשך מספר ימים, דבר אשר הביא לסגירת בתי ספר עבור 200,000 תלמידים ודחיית לימודיהם האקדמיים של 40,000 סטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה. פעילויות אחרות הופסקו גם הן, והתושבים נדרשו לשהות בקרבת מרחבים מוגנים. בסבב הירי הנוכחי, נהרג תושב אשקלון, אב לארבעה ילדים, בעת שיצא ממכוניתו, ובמתקפות אחרות נפצעו שמונה אזרחים נוספים; רקטה נפלה והתפוצצה בבית ספר ריק מילדים באשקלון; טיל גראד פוצץ תשע מכוניות בבניין רב קומות באשדוד.

הטילים מעזה- בחינת נחישותנו

Print This Post

טיל גרד

Gaza missiles: Testing our resolve

תגובתנו הפושרת לזרם הטילים האחרון ששוגרו אלינו מעזה מזכירה באופן מצמרר את כישלוננו להגיב באופן הולם לאיום זה מאז ראשיתו של ירי רקטות הקסאם הפרימיטיביות לפני למעלה מעשור. כישלון זה הרגיל את העולם לקחת כמובן מאליו את שיגור הטילים כנגד אזרחים ישראלים כעובדת חיים מקובלת במזרח התיכון. מאז, הטילים הפכו קטלניים לאין שיעור, ובמיוחד כעת- עם הפעלתם של משגרי טילי גראד מרובים מתוצרת רוסיה המוצבים על כלי רכב, אשר מקורם עלול להיות מחסני הנשק של קדאפי בלוב.

מקורם של חילופי הירי האחרונים היה שוב מתקפה ללא התגרות אשר מקורה מהג'יהאד האסלאמי בעזה, תחת תחום שיפוטו של חמאס. כמיליון ישראלים מצאו עצמם תחת אש במשך מספר ימים, דבר אשר הביא לסגירת בתי ספר עבור 200,000 תלמידים ודחיית לימודיהם האקדמיים של 40,000 סטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה. פעילויות אחרות הופסקו גם הן, והתושבים נדרשו לשהות בקרבת מרחבים מוגנים.

בסבב הירי הנוכחי, נהרג תושב אשקלון, אב לארבעה ילדים, בעת שיצא ממכוניתו, ובמתקפות אחרות נפצעו שמונה אזרחים נוספים; רקטה נפלה והתפוצצה בבית ספר ריק מילדים באשקלון; טיל גראד פוצץ תשע מכוניות בבניין רב קומות באשדוד.

תגובתנו הראשונית הביאה למותם של מספר פעילי ג'יהאד אסלאמי וקצין בכיר אשר עסקו בשיגור רקטות, אך כתוצאה מכך נורו קרוב ל-40 רקטות כנקמה נגדנו. אנו בוששנו להגיב לירי זה בעוצמה ובמקומה, צה"ל הפגין "הבלגה" וכך יצרנו בפועל תגובה של 'מידה כנגד מידה', כאשר בכירים בצה"ל מדגישים כי התגובות תהיינה "הדרגתיות". האיומים הסטנדרטיים והריקים מתוכן וההצהרות המאיימות שוחררו והבטיחו כי אנו לא נסבול תוקפנות שכזו.

ובמקום להגיב, אנו בחרנו לתת למצרים לחדש את שביתת הנשק בעת שקבוצת פעילים מארגון האחים המוסלמים המצרי שהו בביקור האחווה הראשון שלהם אצל בת בריתם חמאס בעזה- ארגון אשר האחים המוסלמים מתגאים בכך שהקימו אותו.

נדמה כי אנו לא הפקנו את הלקחים הראויים מן העבר. אנו שוב נכשלים בהפגנת הרתעה אמתית, ומתנהגים באיפוק בעת שהטרוריסטים מודדים את תגובתנו ואת כושר עמידתנו. אין ספק כי הדבר יוביל אותנו שוב למצב בו איכות חייהם של ישראלים בדרום הארץ נקבעת על ידי השיקולים הטקטיים של חמאס, אשר ממשיך לגשש עד אשר יחליט כי הגיע הזמן ההולם להפעיל את מלוא יכולתו, ורקטות ינחתו ברחבי הארץ כולה, כולל בתל אביב.

אנו נגיב רק לאחר ההסלמה החמורה הזו, והסבירות היא כי הדבר יוביל לעימות כולל.

אין ספק כי הגיע הזמן שממשלתנו תבהיר כי היא מתכוונת ליישם את אחריותה המרכזית ולהבטיח את ביטחונם של אזרחיה.

עלינו לומר לידידותינו ולהזהיר את אויבנו כי אנו לא נמשיך לעסוק בקרבות התשה מתמשכים של תגובות מאופקות ופרופורציונאליות בהתאם לגחמותיו של חמאס. עלינו להבהיר כי במידה וישראל תמשיך להיות מחוללת על ידי טילים, כמו כל אומה נורמאלית- אנו נפעיל את מלוא העוצמה העומדת לרשותנו על מנת להביא לסופן המידי של מתקפות קטלניות שכאלה על אזרחנו.

אם ניכשל במיגור מתקפות הטילים הללו כעת ונגביל את עצמנו לתגובות נקודתיות בכל מקרה, אנו נבטיח כי בטווח הארוך לא יהיה מנוס מעימות יקר בהיקף מלא אשר בו אף אחד מאתנו אינו מעוניין.

המצב האזורי מסלים מדי יום, בעת שקיצונים אסלאמיים הופכים חזקים יותר ויותר במדינות השכנות. המצב צפוי להמשיך ולהתדרדר בשנתיים הקרובות, בזמן שמשטרים חדשים יכוננו. אנו נמצאים במצב פעולה טוב יותר כעת מזה שנהיה בו בעוד שנתיים, כאשר האחים המוסלמים עלולים לעמוד בראשה ולהיות בעלי עוצמה רבה יותר במצרים.

אנו חיים בעולם קשוח ואכזרי, אך אם לא נשוב להפעיל הרתעה אמתית הכתובת נמצאת על הקיר והתרחישים החילופיים גרועים הרבה יותר.

עסקת שליט הביאה לגל של פרשנויות הזויות המציעות כי הדבר יוביל להפחתת המתחים בין חמאס לבין ישראל. אין דבר הרחוק יותר מן האמת. כיום, מנהיגי חמאס נחושים יותר מתמיד והוליכו את עצמם שולל לחשיבה כי אנו חלשים, וניתן להשמיד אותנו בשלבים במהלך פרק זמן מתמשך. הם ימשיכו לשגר טילים, יצטיידו בכלי נשק קטלניים יותר ויפעלו בשיתוף פעולה עם האיראנים בהפעלת כל כוח האש שלהם בשעה שהם מחשיבים לטובה ביותר. אסור לנו לקבל מצב עניינים שכזה.

ממשלתנו מחויבת להפגין כעת מנהיגות ועוצמה. חמאס מפר בבוטות את החוק הבינלאומי, אבל לא יהיה גינוי למתקפות הטילים באו"ם, ואנו יכולים להיות בטוחים שנזכה אנחנו לגינוי כאשר נגיב בסופו של דבר. אך אסור כי זה ירתיע אותנו ולו במקצת מנקיטת כל האמצעים והפעולות הדרושות להגנה על אזרחנו.

עלינו להבהיר למנהיגי חמאס בעזה אשר מאפשרים את המתקפות על אזרחים ישראלים כי אם הדבר יימשך, גם הם יהפכו למטרות לגיטימיות בכוונות של צה"ל. השבוע נהרג ישראלי אחד ואחרים נפצעו. האם עלינו לחכות לאסון גדול, חס וחלילה, לפני שנגן על עצמנו? האם הישראלים החיים בדרום הארץ נחותים ביחס לאלו המתגוררים בתל אביב? במידה והטילים היו נופלים בתל אביב, אין ספק כי תגובתנו הייתה אחרת. האם עלינו לחכות עד שזה יקרה לפני שנפעל?

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann