מתקפת הטרור האחרונה בדרום הארץ לא הייתה התפרצות טרוריסטית אקראית. אין ספק כי הנהגת החמאס אחראית לאירועים, ולכל הפחות הייתה זו שאישרה את המתקפה. היה זה מבצע צבאי מתוחכם ביותר ומתוכנן בקפידה, בו השתתפו לפחות 20 טרוריסטים מאומנים היטב וחמושים בכלי נשק מתקדמים. למתקפה זו היו יכולים להיות קורבנות רבים נוספים, ואילו מתקפת הטילים המתמשכת בעקבותיה מאיימת להעצים את העימות לקונפליקט רחב עוד יותר. הג'יהאדיסטים, אשר צברו תעוזה לאחר נפילתו של מובארק ונהנים מעוצמה מחוזקת בשל זרימת הנשק החופשית בגבול עם מצרים, בוחנים את כושר עמידתנו. חמאס הצליח גם במטרתו להעצמת המתיחות בינינו לבין המשטר המצרי החדש. בימים ובשבועות הקרובים, יעמוד ראש הממשלה בנימין נתניהו בפני מספר החלטות קשות ביותר. על תגובתו הראשונית למתקפות- הקטלניות ביותר מאז כניסתו לתפקידו- אין מקום לביקורת, ואמנם הצהרתו המתרברבת לפיה הטרור תמיד ירוסן תחת שלטונו תעמוד כעת למבחן. כוח רצונה של ישראל להפעלת תגובה נחרצת לפרובוקציה זו יהווה סמן אשר ילמד על יכולתנו המתמשכת להרתעת חמאס מפתיחה במתקפות עתידיות לפי רצונה.

החלטות קשות בנוגע לטרור

Print This Post

damaged-bus

Tough decisions on terror

מתקפת הטרור האחרונה בדרום הארץ לא הייתה התפרצות טרוריסטית אקראית. אין ספק כי הנהגת החמאס אחראית לאירועים, ולכל הפחות הייתה זו שאישרה את המתקפה. היה זה מבצע צבאי מתוחכם ביותר ומתוכנן בקפידה, בו השתתפו לפחות 20 טרוריסטים מאומנים היטב וחמושים בכלי נשק מתקדמים. למתקפה זו היו יכולים להיות קורבנות רבים נוספים, ואילו מתקפת הטילים המתמשכת בעקבותיה מאיימת להעצים את העימות לקונפליקט רחב עוד יותר.

הג'יהאדיסטים, אשר צברו תעוזה לאחר נפילתו של מובארק ונהנים מעוצמה מחוזקת בשל זרימת הנשק החופשית בגבול עם מצרים, בוחנים את כושר עמידתנו. חמאס הצליח גם במטרתו להעצמת המתיחות בינינו לבין המשטר המצרי החדש.

בימים ובשבועות הקרובים, יעמוד ראש הממשלה בנימין נתניהו בפני מספר החלטות קשות ביותר. על תגובתו הראשונית למתקפות- הקטלניות ביותר מאז כניסתו לתפקידו- אין מקום לביקורת, ואמנם הצהרתו המתרברבת לפיה הטרור תמיד ירוסן תחת שלטונו תעמוד כעת למבחן. כוח רצונה של ישראל להפעלת תגובה נחרצת לפרובוקציה זו יהווה סמן אשר ילמד על יכולתנו המתמשכת להרתעת חמאס מפתיחה במתקפות עתידיות לפי רצונה.

חצי האי סיני הופך במהירות לגוב אריות עבור האסלאם הרדיקאלי, ובכלל זה גם פלגים אשר שואבים את השראתם מאל-קאעידה.  הגבול המצרי, אשר היה יציב עד כה, הוא כעת פרוץ ומהווה נקודת כניסה חדשה עבור טרוריסטים אשר יכולים כעת לנוע בחופשיות מרצועת עזה לסיני. היקף השלכותיה של ההחלטה ההרסנית של ממשלת שרון למסירת השליטה בציר פילדלפי מובן רק עתה במלואו. על כן, צה"ל משקיע משאבים עיקריים נוספים באזור על מנת לעבות את נוכחות הצבא ולהקים גדר ביטחון באורך של 200 ק"מ לאורך הגבול המצרי.

במידה ונפעיל הרתעה אמתית, אנו נעמוד ללא ספק אל מול לחץ גלובאלי נוסף. לאחר שזכינו לתנחומים המסורתיים, כעת כבר מופעל עלינו לחץ להפגנת איפוק. כאשר לבנון- אשר נשלטת על ידי חיזבאללה ומשמשת כחברה-מתחלפת במועצת הביטחון של האו"ם- מנעה גינוי של התקפי הטרור האחרונים, מועצת הביטחון ויתרה על הגינוי הטקסי של הזוועה.

חשוב מכך, קיימת אפשרות סבירה לפיה נמצא עצמנו מעורבים בחילוקי דעות מול ממשלו של אובמה. המאמצים העצומים- ולמרבה המזל, הכושלים- אשר הופעלו על ידי האמריקאים על מנת להכריח אותנו להתנצל בהתרפסות מול טורקיה בעקבות פרשת המשט, משקפים את ההיקף שבו מוכן הממשל הנוכחי להשפיל את בנות-בריתו הקרובות ביותר על מנת להמשיך בהשגת מטרתו האובססיבית של פיוס האסלאמיים. כעת, ייתכן ובקרוב ניתקל באיומים למניעת הוטו האמריקאי באו"ם בהצבעה בנוגע למדינה הפלסטינית, וזאת במידה ולא נפגין "איפוק"- מילת קוד לאי-הפעלת הרתעה אמתית.

אך אפילו אם רוב העולם, כולל האירופאים הצבועים והמתחסדים, יגנה אותנו על תגובה "בלתי פרופורציונאלית", בטחון אזרחינו חייב לעמוד בראש סדר העדיפויות שלנו.

שר הביטחון אהוד ברק, בעל עבר עשיר של דיבורים קשוחים ואיומים ריקים מתוכן לאחר מתקפות טרור, יבקש ללא ספק לשכנע את ראש הממשלה לנהוג "באיפוק". השמאל ההזוי שלנו יעודד אותנו גם הוא שלא "לדחוק את חמאס לפינה".

במידה וייכנע ראש הממשלה נתניהו ללחצים הללו, הוא ייכנס ללא ספק למעגל האינסופי: תגובה למתקפות קטלניות עם איומים חלולים, אשר תוצאתם תהיה טרור מוגבר. הטרור יימשך עד אשר חיינו לא יהיו חיים ונאלץ לצאת למלחמה על מנת להגן על אזרחינו.

אם כן, תגובות צבאיות קשוחות ומיידיות נדרשות על מנת להרתיע ממתקפות עתידיות.

יש להבהיר למנהיגי החמאס כי במידה וייכשלו במיגור הטרור, מנהיגיהם הפוליטיים והצבאיים יהפכו למטרות לחיסול.

עלינו לעשות יותר מאשר לבכות את קורבנותינו. לישראל לא צריכות להיות עכבות באשר לתיאור אויבינו הרצחניים כברברים ואף להסית את תשומת הלב לחגיגות הרחוב הספונטניות הפורצות הן ברשות והן באזורים שתחת שלטונו של החמאס בכל פעם שמתקבלת ידיעה על רציחתו של ישראלי. וכאשר דוברים של ה-"פרטנר לשלום" שלנו, כמו בכיר הרשות נביל שעת, מוציאים הודעות לעיתונות המגנות אותנו על ביצוע "פשעי מלחמה" בתגובתם לרציחות- על ישראל לדרוש מארה"ב לגנות הצהרות שכאלו ולסחוט התנצלות.

עלינו לגרום לאומה האמריקאית ולקונגרס להבין כי הרתעה היא הגנה ולא נקמה, וכי ללא קשר להשלכות הפוליטיות השליליות, העדיפות העליונה של ממשלתנו חייבת להיות הגנה על אזרחיה. זוהי גם הזדמנות פז בה נוכל להראות לאומה האמריקאית את ההשלכות עבור ישראל של "האביב הערבי", ואת תוצאותיה האפשריות של הסכמתנו ללחצי אובמה לקבלת קווי שביתת הנשק 1949 עם חילופי שטחים, כך שנמצא עצמנו מוקפים בחמאסטן ובג'יהאדיסטים.

אכן, בהתקרב מועד הבחירות המצריות אשר אחריהן האחים המוסלמים הרצחניים- יוצריו של חמאס- יתגלו לכל הפחות כגוף בעל השפעה עוצמתית במדינה, הסיכויים ליציבות בגבול ילכו ויפחתו. מערכת היחסים המתבלה של ישראל עם מצרים והאווירה הטעונה לאחר מתקפת הטרור משקפות את השפעתם ההולכת וגוברת של האחים המוסלמים. הצבא המצרי יבקש כמובן לשמר את רמת הסובסידיות העצומה שלה הוא זוכה מארה"ב. אך במידה והממשל האמריקאי לא יחל להתריע ולאיים בהפסקת התשלומים, הם עלולים פשוט לעמוד מן הצד ולהגיש לג'יהאדיסטים יד חופשית כל עוד מתקפותיהם מכוונות רק לישראל. למרבה הצער, לממשל אובמה אין רזומה של התנהגות נאותה באקלים זה. אך הקונגרס יכול לשחק תפקיד חשוב בנושא זה.

ישנה סכנה אמתית לפיה תגובה קשה על ידנו תוביל לחוסר יציבות מוגבר באזור. אנו נמצאים, כמובן, בין הפטיש לסדן. אך האפשרות של אי-הפעלת התרעה תביא ככל הנראה לשחיקה בביטחוננו, במיוחד במידה ולג'יהאדיסטים יתאפשר להמשיך בפעולות הטרור ובשיגור הרקטות כנגד אזרחינו כאשר הם מוגנים מעונש במקלטיהם הבטוחים. חיינו עלולים להיהפך לבלתי נסבלים ואנו שוב ניאלץ להיגרר לעימות בעוצמה מלאה.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann