איזי ליבלר

החוק לגיוס החרדים: הזדמנות היסטורית שהוחמצה

mofaz-and-netanyahu

Haredi Draft Bill: An Historic Missed Opportunity [1]

המשבר בין הליכוד לבין קדימה בנוגע לגיוס החרדים היווה אובדן של הזדמנות היסטורית עבור מדינת ישראל- הזדמנות לאיחוד האומה והצלתו של מגזר הולך וגדל בחברה הישראלית מחיים של עוני ובערות.

אבוי, האופטימיות שלי הייתה, למרבה הצער, לא במקומה כאשר צפיתי כי הפוליטיקאים שלנו ישנסו מותניים ויגיעו לפשרה הולמת. העובדה כי קואליציה של מפלגות ציוניות לא צלחה במציאת הסדר משקפת את חוסר האחריות המשווע והנטייה המתמשכת מצד הפוליטיקאים שלנו לקידום השאיפות הפוליטיות קצרות הטווח שלהם על חשבון האינטרס הלאומי.

בעוד שהשגיאה הראשונית נבעה מפירוקה האימפולסיבי של וועידת פלסנר על ידי ראש הממשלה נתניהו, הכישלון שהוביל למשבר הסופי מונח כולו על כתפיו של יושב ראש קדימה שאול מופז. זה, כפי הנראה, נכנס לממשלה רק במטרה לדחות את הבחירות המתקרבות, ונדמה כי לא הייתה לו כל כוונה להסכים לפשרה שהוצעה על ידי השר לעניינים אסטרטגיים, משה יעלון.

יעלון, רמטכ"ל לשעבר של צה"ל, מודאג ומחויב עמוקות לרפורמה בסטטוס הגיוס של המגזר החרדי.

הדבר שהופך את התרגילים הפוליטיים שביצע יוחנן פלסנר, ראש הוועדה שמונה על ידי קדימה, לשערורייתיים במיוחד, הינה העובדה כי רק לפני חודשיים תמך הוא באותה הנוסחה בדיוק אשר הוצעה על ידי יעלון. בזמנו, פלסנר הפגין מודעות לצורך בהצגת הרפורמות באופן הדרגתי תחילה, בהימנעות מעונשים דרקוניים ובחמלה, וזאת על מנת להימנע מהפרעות חברתיות ולמנוע מן החרדים הקיצוניים את ההזדמנות לתאר עצמם כקורבנות. בהצעות נכללו הן תמריצים והן עונשים כלכליים.

פלסנר הבין גם כי צה"ל אינו מסוגל בשום אופן לקלוט מספרים עצומים של מתגייסים חרדיים בין לילה, וכי נדרשים הסדרים מיוחדים על מנת לאפשר את סגנון חייהם. נדרש זמן גם על מנת להבטיח כי החרדים אשר יבחרו בשירות לאומי יעסקו בעבודה קונסטרוקטיבית, ולא- ישרור כאוס מוחלט.

למרבה הצער, יעלון הכיר במהרה בעובדה שהשיחות מועדות למשבר וכי הוא ניצב מול דמגוגיה פופוליסטית המבוססת על שנאת- חרדים ולא מול אנשי שיח אמתיים המבקשים למצוא פתרון. הוא אמר "אני נכנסתי לעניין בתחילת שבוע שעבר מתוך תחושה כי מדובר בתהליך היסטורי, אך כבר באמצע השבוע הבנתי כי זהו הליך פוליטי.. איננו יכולים להכריז מלחמה על סקטור שלם באוכלוסייה… כאשר הבנתי כי אני ניצב מול חישובים פוליטיים ולא ערכים מוסריים, הבנתי שזה לא ייגמר טוב". יעלון אף האשים את פלסנר כי הוא מבקש להשים את המשתמטים החרדיים בבתי הכלא, רעיון שאותו הוא מחשיב לבלתי מועיל ואף מזיק.

בעוד שהמלצותיו של יעלון לא היו מהפכניות, הן שיקפו את הצורך בשינוי הסטטוס קוו ולהכנסת החרדים באופן הולך וגובר לא רק לצה"ל, אלא גם לכוח העבודה. המלצותיו כוונו גם לצמצום התהפוכות החברתיות והעימותים האזרחיים למינימום- עניין חיוני בהתחשב בעובדה שישראל ניצבת אל מול אתגרים חיצוניים ופנימיים.

סירובה של קדימה להמשיך הלאה היה בלתי מצפוני. הם מבינים בבירור כי תוצאת מעשיהם הינה החזרת כוח המינוף המוגזם לידי החרדים ומתן האפשרות להטלת וטו על רפורמות בידיהם.

באופן אירוני, אף על פי התנהגותה הבלתי- אחראית, קדימה תהיה המפסידה הגדולה ביותר. דקות ההנהגה המעטות של היושב ראש מופז חלפו, ומפלגתו תספוג כפי הנראה תבוסה בקלפיות.

נתניהו, אשר ניצב בפסגת הקריירה שלו טרם כניסתה של קדימה לממשלה, צפוי לספוג כעת מתקפות פופוליסטיות המאשימות אותו בכניעה ללחץ החרדי, עניין אשר עלול לעלות לו בקולות. חשיבות רבה עומדת לשאלה אם יוכל נתניהו לשכנע את הישראלים כי הוא לא התקפל וכי בכוונתו להמשיך ולקדם חקיקה אשר תבטיח כי החרדים יגויסו וכן ישולבו בכוח העבודה.

יקשה עליו בכך ניצולם של ישראל ביתנו ואביגדור ליברמן את הרגש הפופוליסטי על ידי דרישה של גיוס לכל בני ה-18, וזאת למרות העובדה כי הם מודעים לכך שהדרישה בלתי ניתנת ליישום. והפוליטיקאים החרדיים קצרי- הרואי אינם צפויים לנצל את העובדה שזו העסקה הטובה ביותר שהם יוכלו להשיג. אלו ככל הנראה ימשיכו לדרוש את המשך קיום הסטטוס קוו.

המרוויחים העיקריים יהיו העבודה של שלי יחימוביץ ומפלגתו החדשה של יאיר לפיד, יש עתיד- שניהם יוכלו לנצל את המצב ולערער את ביטחונן של המפלגות הגדולות.

מאידך, לנתניהו מאיר המזל כי אפילו ברגע השפל במעמדו הפוליטי, לישראלים אין חלופה אחרת וכל הסקרים מצביעים על כך שהוא ראש הממשלה המועדף מעל לכל מועמד אחר. אפילו עורך 'הארץ', אלוף בן, אשר אינו נחשב לידיד של ראש הממשלה, כתב " אין עדיין יריב מובהק שיוכל להתמודד מול נתניהו על הנהגת המדינה".

אך אבוי, בינתיים מתקתק לו השעון. הילדים הערבים והחרדיים מהווים עתה 50% מן הנרשמים לבתי הספר היסודיים בישראל. מן הילדים החרדים נמנעים הכישורים הבסיסיים ביותר הנדרשים לעבודה למחייתם, חיסרון המביא רבים מהם להסתמך על רווחת המדינה לקיומם במשך כל ימי חייהם. זוהי מעמסה חברתית וכלכלית אשר אין ביכולתה של ישראל לקיים מבלי להתמודד עם משבר כלכלי או התדרדרות משמעותית במעמדה הגלובאלי.

הייתה תקווה כי הרפורמות הללו יגדעו סופית את המינוף המוגזם המופעל על ידי המפלגות החרדיות על הממשלות, כאשר הן סוחטות סכומי ענק מן האוצר למען קידום האינטרסים החד- ממדיים שלהם ותו לא.

כמו כן, שובשו התקוות לפיהן מלבד חיזוק הזהות היהודית הלאומית, השינויים יובילו להחלשה של הפסיקות ההלכתיות הנוקשות- מדי בידי הרבנות הנשלטת על ידי חרדים פנאטים ותעודד את עלייתה של סביבה דתית סובלנית יותר בה הישראלים יקורבו לערכי היהדות בדרך של דוגמה ולא על ידי כפייה.

זהו האתגר שבפניו ניצב נתניהו. אם יתמוך בהצעת יעלון, החקיקה תספק לחרדים את הבחירה בין גיוס לצה"ל לבין שירות לאומי בין הגילאים 18 ו-22, והם יזכו לתמריצים כלכליים. במידה ועד גיל 26 לא יירשמו לאחת התכניות, הם יעמדו בפני ענישה כלכלית. ההצעה מקצה מספר מוגבל של תלמידי תורה במשרה- מלאה אשר יורשו להמשיך ולעסוק בלימוד בישיבות. השירות הלאומי יושק גם במגזר הערבי- ישראלי.

לאור המתאר הנוכחי בכנסת, ייתכן והדבר יוכח כבלתי אפשרי. אך על נתניהו לשכנע את ציבור הבוחרים כי הוא נחוש לנוע בכיוון הזה. כישלון בכך משמעו כי למרות היעדרו של מנהיג פוליטי אלטרנטיבי, המצביעים עלולים להענישו בחומרה בבחירות הקרבות ואפילו להביא לשינוי דרמטי במערך הפוליטי כולו.

[email protected]