הזמן לעלייה הוא עכשיו

Print This Post

Promote Aliya Now

בימים אלו, ישנם כוחות חזקים הנכנסים לפעולה אשר עלולים להוביל לעלייה מוגבלת אך איכותית מן המערב, ובמיוחד ממדינות מערב אירופה.

ואולם, על אף השחיקה הדרמטית במעמדן של כל הקהילות היהודיות בתפוצות מלבד אלו בצפון אמריקה ואוסטרליה, לא צפוי להגיע לישראל זרם מסיבי של יהודים בעתיד הנראה לעין. מלבד שיקולים אחרים, גם התפיסה של טרור מתמשך הניצב בפני אזרחי ישראל, שלא לדבר על האיום הקיומי ארוך הטווח המוצב על ידי איראן גרעינית, ימשיכו להרתיע רבים אשר עלולים היו להתפתות להגיע בלעדיהם.

אך אף על פי כן, קיימת כיום אווירה אשר עלולה להניע עלייה מוגבלת המבוססת על בחירה או מושפעת באופן עצמתי על ידי הגידול המתמשך באנטישמיות, במיוחד ברחבי אירופה במדינות כמו בריטניה וצרפת.

בנוסף, לראשונה ובניגוד לעבר אז עלייה מארצות המערב הייתה מקושרת בדרך כלל להקרבת קורבן כלכלי ולירידה ברמת החיים, כיום הגירה לישראל מספקת יתרונות כלכליים. למעשה, כל עוד הכלכלה הישראלית העמידה הקיימת כיום לא תהפוך את פניה, ישנן הזדמנויות רבות הרבה יותר לקידום- עצמי כלכלי בישראל מאשר ברוב מדינות העולם האחרות, כולל מדינות המערב אשר אחוזות כעת במיתונים כואבים.

אירופה צפויה להיות המקור הגדול ביותר לעלייה, וזאת בגלל הגאות יוצאת הדופן במקרי אנטישמיות בהם ההיסטריה האנטי- ישראלית הגיעה לרמות קדחתניות והמדינה היהודית הפכה למעשה לממלאת מקום המופעלת בידי האנטישמיים במטרה להכפיש את העם היהודי.

כפי שבימי הביניים ה"יהודים השטניים" נתפסו כאחראיים למגיפות, בארות מורעלות וכל אסון טבע שהתרחש, ובאותו אופן שבו במאה העשרים היהודים הואשמו בהונאת האנושות עם הקפיטליזם והקומוניזם בו בזמן, כך היום הפכה ישראל, מדינת היהודים, להתגלמותו של כל רשע. היא מואשמת בכך שהיא מאיימת על היציבות הגלובאלית ועל השלום. סקרי דעת קהל אירופאיים אפילו עמדו על כך שהמדינה היהודית מציבה איום גדול יותר לאנושות מאשר מדינות נבלות כמו איראן, סוריה וצפון קוריאה.

במשך תקופה קצרה שהגיעה מיד לאחר השואה, בה נחשפו הזוועות של אנטישמיות משולחת רסן, האנטישמיים נחשבו לזן נכחד. אך כיום, השנאה הוותיקה ביותר בעולם שבה והופיעה על הבמה כמנוע הצמיחה הגדול ביותר בפוליטיקה הגלובאלית. למעשה, היפוך היוצרות בנוגע לשואה הפך לפקודת היום, והיא מנוצלת כעת כנגד יהודים/ ישראלים המואשמים כי הם מתנהגים כמו נאצים. הדבר נכון אפילו לגרמניה, שם התקפתו האנטישמית והדוחה של גינטר גראס זכתה לתמיכה "פופולארית" משמעותית. רוברט ויסטריך, מומחה עולמי לאנטישמיות, מאמין כי האנטישמיות האירופאית כיום, במובנים מסוימים, גרועה יותר מאשר בשנות ה-30 של המאה הקודמת, אז לכל הפחות היה מספר רב של קבוצות ליבראליות ושמאלניות אשר הגנו על היהודים.

סקירה של כלי התקשורת מספיקה כדי למדוד את ההיקף בו האירופאים ברמה העממית מתעבים את ישראל ואת היהודים. טוקבקים בתקשורת המייצגים את קולם הפרימיטיבי של ההמונים מהווים חומר קריאה מבהיל. אך כיום, מאמרי מערכת וכתבות מרכזיות מצהירים גם הם הצהרות בנוגע ליהודים ולישראל אשר רק לפני עשור היו זוכים לגינויים ולא היה מתקבל על הדעת כי הם יישמעו מפיהם של פרשנים מכובדים וליבראליים כביכול.

בזמן שהדמוניזציה של ישראל כישות שטנית הופכת למרכיב מרכזי של הקורקטיות הפוליטית, מעטים הם האירופאים אשר מוכנים לעמוד ולהתנגד לדעות הקדומות השולטות.

שלא במפתיע, כפי שקרה במהלך חלק גדול מההיסטוריה היהודית- ולא פחות מכך בתקופה שלפני השואה- יהודים רבים החיים בסביבה עוינת טומנים את ראשם בחול וחיים במצב תמידי של הכחשה. אלו בדרך כלל ממעטים להצהיר על זהותם היהודית ונוטים להימנע מהבעת תמיכה בישראל. חלק מהם מתרחקים מישראל או אפילו מבקרים אותה, וזאת על מנת לזכות בכבוד חברתי.

ההשפעה מורגשת בעיקר בקרב צעירים במהלך שנותיהם המעצבות בבתי הספר ובאוניברסיטאות, שם הם חשופים יותר ויותר לאלימות פיזית כמו גם לעוינות מילולית. חלק מן הילדים היהודיים המבוללים יותר הלומדים בבתי ספר לא יהודיים נמנעים מלקחת חופשות בחגים היהודיים, וזאת על מנת שלא למשוך תשומת לב להשתייכותם היהודית.

יהודים אירופאיים רבים מודעים להשפעתם של המגורים במדינות בהן הם מוקפים באופן תמידי על ידי אנשים המתעבים אותם ואשר בהן הם, ובמיוחד ילדיהם, מחויבים להדחיק את הגאווה ביהדותם. חלקם הגיעו למסקנה כי לא קיים עתיד ארוך טווח לחיים היהודיים באירופה, ואפילו אם מאוחר או בעייתי מדי בעבורם לעזוב, הם מעודדים את ילדיהם להתיישב בישראל על מנת לחיות כיהודים המכבדים את עצמם, בגאווה ובכבוד אשר אינם תלויים בתסביכים ובלחצים חיצוניים.

בצפון אמריקה ובאוסטרליה, שם האנטישמיות פחות גלויה לעין, ישנם גורמים אחרים המעודדים עלייה. ההמשכיות היהודית הפכה לבעיה חמורה עבור הקהילות בתפוצות בזמן שאחוזי נישואי התערובת והתבוללות עלו באופן ניכר במהלך העשורים האחרונים, ואין משפחה החסינה בפניהם. תופעה זו החלה לפלוש אפילו לסקטור האתנוצנטרי ביותר- הקהילה היהודית האורתודוקסית.

סיפוקו של חינוך יהודי לילדים אינו מהווה הבטחה להמשכיות אך הוא לכל הפחות תנאי בסיס לכך. ואולם, ברוב הקהילות בתפוצות, חינוך יהודי הופך יותר ויותר לנחלתם הבלעדית של העשירים, וזאת מכיוון שהוא הפך ליקר ביותר. הדבר נכון במיוחד לצפון אמריקה ואוסטרליה, שם הורים המספקים לילדיהם חינוך יהודי משולב מחויבים גם לממן במלואם את העלויות של חינוך חילוני רחב.

רק בישראל זוכים ילדים יהודים באופן אוטומטי לחינוך יהודי- דתי או חילוני- במימון המדינה, וזאת כתוספת לחינוך הכללי שלהם. עבור משפחות יהודיות מסורות הנחושות לספק לילדיהם חינוך יהודי, זה לבדו עלול להוות תמריץ מרכזי לעלייה.

השילוב של כל הגורמים הללו הוא שעלול להביא מספר הולך וגדל של יהודים מחברות מערביות עשירות, אפילו אלו אשר אינן נגועות באנטישמיות, להתיישב בישראל. באשר לביטחון, בעוד שמאורת העקרבים המקיפה את ישראל אינה הופכת את ישראל למקום הבטוח ביותר בעולם, הטרוריזם והאיום הגרעיני הם נושא גלובאלי, כפי שמשתקף במתקפות האלימות המתרחשות ברחבי העולם כולו.

הטון הצורם היחידי הינו כי כיום, בתקופה בה הסיכוי לעלייה איכותית מתוך בחירה מן המערב גבוה יותר מאשר בעבר, מוסדות העלייה של המדינה הפכו דוממים. מחפיר לגלות שהסוכנות היהודית הסירה את העלייה מראש סדר העדיפויות שלה, ומתרכזת במקום זאת במטרה מעורפלת של "חיזוק הזהות היהודית"- רטוריקה חסרת תוכן המיועדת לשכנע את הממסד היהודי האמריקני כי ישראל אינה מבקשת לפתות את צעיריו. הסוכנות העבירה את תפקידה המרכזי לידי 'נפש בנפש', ארגון המספק שירות יוצא מן הכלל אך מוגבל ביכולתו לסייע להשתלבותם של העולים.

עלייה מוגברת מן המערב תהווה ברכה לישראל, אשר תהנה משילובם של יהודים בעלי מוטיבציה גבוהה, רובם אנשי מקצוע מתורבתים. כמו כן, היא תחזק את הקשרים עם התפוצות מכיוון שכל יהודי המתיישב בישראל שומר על קשריו עם בני משפחתו, ההופכים באופן אוטומטי למחוברים באופן אישי עם המדינה היהודית.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann