איזי ליבלר

ההרתעה מול חמאס הולכת ונמוגה

[1]

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להתמודד עם מפלה בקלפיות, כל עוד הוא לא ימצא פתרון טוב יותר מאשר הפצצת בניינים ריקים כמענה למטר הרקטות ובלוני התבערה של חמאס. אנו חווים כיום דה ז'ה וו – חזרה לשיטת 'מידה כנגד מידה' שפגעה באורח חייהם ושיבשה את שגרתם של אזרחי ישראל המתגוררים בסמוך לגבול, כך שהם נאלצו להעביר חלק ניכר מזמנם במרחבים מוגנים.

יש לשבח את נתניהו על כך שנמנע בתחילה מעימות פתוח עם חמאס בדרום, תוך שהוא מתמודד עם האיום המרכזי מצד איראן וחיזבאללה בצפון. המצרים, שאינם מחובבי חמאס, פעלו עד כה כמתווכים והפעילו לחץ על ישראל להפגין איפוק.

אך הגורם העיקרי שהוביל את ישראל לפעול בריסון הוא החשש הלגיטימי מכך שפעולה צבאית תוביל לקורבנות אזרחיים וצבאיים רבים. זאת, למרות שאין כל ספק כי במקרה של לחימה, ישראל תוכל לרסק את חמאס באופן מכריע.

ואולם, בנוסף לקורבנות, סילוק של חמאס מהשטח צפוי לייצר ואקום שיחייב את ישראל לקבל אחריות מלאה על רווחתם של האזרחים. למרבה ההבנה, הממשלה ממאמנת אפילו לשקול תרחיש סיוטי שכזה.

אלו חששות לגיטימיים, אך אסור לשכוח שנחצו קווים אדומים, וכל עוד ישראל לא תפגין קשיחות רבה הרבה יותר, נחישותו של חמאס תתגבר, והסבב הבא יהיה קיצוני עוד יותר.

תוצאת העימות בין ישראל לעזה ב-2014 הייתה שלוש שנים של שקט, עם פעולות תגמול מהירות ועוצמתיות בכל פעם שחמאס יזם פעולות תוקפניות.

אך אבוי, כוח ההרתעה של ישראל הלך ונשחק בשל השימוש באיומים בומבסטיים וריקים מתוכן והפצצת בניינים ומתקנים שנראה שאינם מטרידים את חמאס יותר מדי.

המתקפות האחרונות הסלימו עד כדי 200 שיגורי רקטות ביום אחד ונפילות שהגיעו עד לבאר שבע. בנוסף, שיגורם של אלפי עפיפוני תבערה – "אינתיפאדת העפיפונים" – הוביל לשריפתם של עשרות אלפי דונמים של קרקע חקלאית ולכך שדרום הארץ עולה בלהבות.

הפגנות ההמונים האלימות לאורך הגדר ממשיכות בלי הפוגה.

הממשלה הודיעה כי היא לא תפתח מחדש את מעברי הגבול ללא שחרורם של שני אזרחים ישראלים וגופותיהם של שני חיילים המוחזקים ע"י חמאס. חמאס סרב בתוקף לדרישה זו ודרש את שחרורם של 80 פלסטינים, רבים מהם עם דם על הידיים. הממשלה איננה יכולה להרשות לעצמה עסקת גלעד שליט נוספת, לאחר שרבים מאלו ששוחררו במסגרתה שבו לבצע מעשי טרור רצחניים.

באווירה זו, חמאס וממשלת ישראל מכריזים שניהם כי ברצונם להימנע ממלחמה ולהשיב את השקט. אך בכל פעם שמתפרסמת הודעה על הפסקת אש, חמאס מפר אותה.

זאת ועוד, העיתונאי נדב שגראי חשף בישראל היום שהממשלה אפשרה לסלאח אל ערורי, סגנו של מנהיג הזרוע הפוליטית של חמאס, להיכנס לעזה. ערורי ריצה 18 שנות מאסר בכלא בשל פעילות טרור. לאחר שחרורו, הוא היה מעורב במשא ומתן על עסקת שליט ובהמשך, היה אחראי לכמה מפעולות הטרור האכזריות ביותר בעת האחרונה, כולל חטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים ב-2014. קשה לעכל כיצד ישראל לוקחת חלק במשא ומתן ישיר עם חמאס וכיצד היא סייעה לרוצח מפלצתי כמו ערורי להפוך למתווך בשיחות אלו.

בשלב זה, חמאס הציע לא יותר מאשר הפסקה זמנית משיגור הרקטות. הארגון מסרב לדון בשחרורם של שני הישראלים וגופות החיילים. הוא מסרב לעצור את עפיפוני ובלוני התבערה ומתעקש שההפגנות האלימות בגבול תימשכנה עד אשר מה שנקרא בפיהם "זכות השיבה הפלסטינית" תאומץ ע"י ישראל.

הדיווחים האחרונים בתקשורת מפי הממשלה טוענים ש"חמאס ספג מכה קשה" ושישראל, לאחר הכחשות רבות, הסכימה לקבל את הפסקת האש. מדובר בקשקוש. לעם ישראל מגיע יותר מזה.

מגיע לישראלים יותר מאשר ציוצים חסרי משמעות. על נתניהו לשאת נאום לאומה ולהסביר להם מה קורה.

רוב הישראלים כמהים לשלום. אך יצירה של מצגי שווא חותרת תחת כל סיכוי להגיע לשלום אמתי או אפילו לשקט ארוך טווח בגבולותינו.

מאז שיגורן של הרקטות הפרימיטיביות הראשונות שאליהן התייחסו מנהיגינו בזלזול כחסרות משמעות, אזרחי ישראל בדרום סבלו רבות והפכו לפליטים במדינתם שלהם. לאחר רצף מלחמות שהובילו לאפקט הרתעה זמני, המצב התדרדר כיום לנקודה בה חמאס כלל אינו מתייחס לאיומינו החלולים ולהפצצתם של בניינים ריקים.

לא למדנו דבר מן העבר. אנו פועלים פעם נוספת בריסון בזמן שהטרוריסטים בוחנים את תגובתנו ואת נחישותנו. לאחר אירועי השבועות האחרונים, עלינו לדרוש מממשלתנו להפגין מנהיגות ועצמה ולהתאים את מדיניות האיפוק שלה במקום לקבל מצב בו השיקולים הטקטיים של חמאס הם שקובעים את איכות חייהם של תושבי הדרום.

פייסנות מובילה רק לחיזוק רוחם של אויבינו, השואפים לבצע בנו רצח עם בתור מטרתם המרכזית. היעדר ההרתעה יוביל באופן בלתי נמנע, כפי שקרה בעבר, למלחמה.

כל הישראלים מוכנים להקריב קורבנות אדירים בכדי להשיג שלום. הם רוצים עד מאוד לחיות עם הפלסטינים זה לצד זה. אך הדרך לשלום איננה רצופה באשליות.

עלינו ליידע את בנות בריתנו ולהזהיר את יריבינו כי אנו לא נמשיך לפעול בריסון תוך הגבלת תגובותינו. אנו נפעל כמו כל מדינה אחרת ונפעיל את מלוא הכוח העומד לרשותנו בכדי להביא לסופן המידי של מתקפות שכאלו על אזרחי המדינה.

אנו מחזיקים באחד מהצבאות החזקים ביותר בעולם. אם חמאס לא יפסיק באופן חד צדדי את פעילות הטרור שלו, ועל אף הקשיים והסיבוכים שפורטו לעיל, לא תהיה לנו ברירה אלא להשמיד אותו.

הימנעות מפעולה כעת מבטיחה למעשה עימות בקנה מידה מלא בשלב מאוחר יותר, אז חמאס ככל הנראה יימצא בעמדה טובה יותר להסב לנו קורבנות רבים יותר.