איזי ליבלר

ההונאה בועידת התביעות: התנצלו!

ועידת התביעות

Claims Conference fraud: Apologize! [1]

השבוע חשף פרקליט התביעה של ארה"ב מהמחוז הדרומי של ניו יורק את היקף ההונאה והגנבה מכספים שהוקצו על ידי ממשלת גרמניה במיוחד לניצולי השואה. הכספים נגנבו מקרן הסיוע ומקרן סעיף 2 המנוהלות מטעם ממשלת גרמניה על ידי ועידת התביעות.

לא מדובר בגניבת סכום של 350,000 דולרים, כפי שהובן מנציגי ועידת התביעות בפברואר. אף לא מדובר ב-7 מיליון דולרים, סכום שעליו רמז הארגון ביוני לאחר שה"ג'ואיש וויק" חשף שהיקף השערוריה גדול הרבה יותר מכפי שמסרה ועידת התביעות קודם לכן. מדובר בסכום מרעיש של 42.5 מיליון דולרים ואף ישנה סבירות של ממש שמספר זה יגדל באופן משמעותי. רק בשבוע שעבר, בתגובות שנתבקשו מהארגון על ידי עורכי "ישראל היום [2]" לפני פרסום מאמר שכתבתי לעיתון, ועידת התביעות סרבה להודות בהיקף ההונאה.

אולם, בעקבות הודעת משרד התובע הכללי של ארה"ב, ועידת התביעות כבר אינה יכולה לנסות להמעיט בהיקף ההונאה או בתפקיד ששיחקו בה עובדי הארגון ואנשיו. כפי שמסר משרד התובע הכללי, "ששה אנשים מושחתים…" הונו את קרן סעיף 2 ואת תכניות הסיוע באופן שיטתי במשך למעלה מעשור". אנשים אלו, עובדי ועידת התביעות, "לכאורה המציאו אלפי בקשות מזויפות לתשלומים שהיו מיועדים לקרבנות אמיתיים של השואה".

אל לנו להתבלבל. בניגוד למסר אותו מבקש הארגון להעביר לציבור, ועידת התביעות איננה הקרבן של הונאה זו. ניצולי השואה הם קרבנותיה היחידים של הפרשה.

ועידת התביעות מנסה להסיט את תשומת הלב ממחדליה על ידי כך שנציגיה מצטטים את התובע הכללי ש"מודה להם על שיתוף פעולה יוצא מן הכלל". אך הארגון היה חייב לשתף פעולה עם החקירה ולא היתה לא אפשרות אחרת. יתרה מזאת, שיתוף הפעולה אינו פוטר את ועידת התביעות מאחריותה ומחובתה לפקח ולהשגיח על הכספים המיועדים לניצולי השואה. אין מענה לשאלה כיצד לא התגלתה הונאה זו במשך זמן כה רב, וזאת למרות קריאות חוזרות ונשנות להגברת הפיקוח שנשמעו בעבר.

היתה זו חובתה המוסרית של ועידת התביעות לנהל את הקרנות ולוודא כי התשלומים מועברים לניצולי שואה בלבד. במקום זאת, וכתוצאה ברורה מכשלון בפיקוח ובקרה, ההונאה הצליחה להתפרש על פני יותר מעשור ואף נעשתה ממשרדי הארגון בניו יורק.

מקרה זה מדגיש את הצורך בבחינה מעמיקה של המבנה הארגוני של ועידת התביעות ובביקורת שתוודא כי ישנו יישום אפקטיבי של מערכת איזונים ובלמים בארגון. ייתכן כי לו ועידת התביעות לא היתה מתעלמת, בצורה כה יהירה, מהקריאות שנשמעו בשנים האחרונות לביקורת ספרים יסודית, היה ניתן למנוע את ההונאה.

לאחר שביוני דיווח ה"ג'ואיש וויק" כי היקף ההונאה אינו מוגבל ל-350,000 דולרים, יו"ר ועידת התביעות יוליוס ברמן אמר כי "אף תשלום לניצולים לא הושפע". הוא שכח לציין כי התשלומים מקרנות הסיוע הוקפאו למשך שלושה חודשים וכי ההמשלה הגרמנית עלולה לראות בועידת התביעות אחראית לכספים החסרים.

יש לציין כי נסיונותיה של ועידת התביעות להמעיט בערך הכשלון בפיקוח וכן סירובה לקבל אחריות על הנעשה ביזארי ביותר בהתחשב בכך שהונאה נעשתה על ידי עובדי הארגון.

אני מבקש אפוא את התייחסותו של גרגורי שניידר לשאלה האם הוא עומד מאחורי הצהרתו בעת שהפרשה נחשפה לראשונה. נסיונו דאז, להפוך הונאה בהיקף של מיליוני דולרים על-פני עשור לדבר טריוויאלי, בטענה שכיוון שלא היתה סטייה מהנורמות המקובלות האחריות למקרה לא נופלת על אף אחד, הינו מעשה שלא יעלה על הדעת. היתה זו ועודנה חובתה של ועידת התביעות לדאוג לכך שיוגדרו וייושמו נהלים חסיני תקלות. הארגון מוכרח כעת להתמודד עם שאלת האחריות ובודאי עם שאלת השקיפות. לבטח הגיע הזמן לרפורמה של "נורמות העבודה המקובלות" בועידת התביעות ולרה-ארגון של נהלי העבודה על מנת להבטיח כי הונאה שכזו לא תוכל לחזור על עצמה לעולם.

לנוכח הגשת כתבי האישום הפליליים, אני מבקש כי ועידת התביעות תחזור בה מהצהרותיה שפורסמו בתגובה למאמרי הראשון בעניין זה, שפורסם ב"ג'רוזלם פוסט", בהן נטען כי "לועידת התביעות ישנה הנהגה טובה, ניהול טוב, צוות טוב והיא מנהלת את כספי הפיצויים בצורה הטובה והראויה ביותר".

אין מוסד ציבורי אחראי אחר שהיה מגיב ביהירות כה מופגנת לנוכח הונאה בסדר גודל כזה. כמו כן, אף ארגון אחראי לא היה מנסה להציג עצמו כקרבן ובכך להמנע מקבלת אחריות על תפקידו בהונאה. כפי שאמר התובע הכללי של ארה"ב, ועידת התביעות היא ש"ניהלה את התכניות הללו ו[עובדי ועידת התביעות] היו אמורים לטפל בבקשות לגיטימיות ולאשרן. במקום זאת, הם לכאורה אישרו כ-5,500 בקשות מזוייפות שהביאו להעברות תשלומי פיצויים לאנשים שלא היו אמורים לקבלם. בתמורה, עובדים אלו שמרו לעצמם ולקושרים עמם נתח מכספים אלו."

האם סוף סוף ועידת התביעות תיקח על עצמה אחריות? למרבה הצער נדמה כי אף לאחר שהוגשו כתבי אישום פליליים הארגון עדיין מציג עצמו שלא ביושר כקרבן. על מנת לשקם את תדמיתה ועידת התביעות העסיקה את, מי שבמלים שלה היא מכנה, "חברת יחסי הציבור הגדולה והטובה ביותר בארה"ב". זוהי שערורייה של ממש שבנסיבות אלו הארגון משתמש בכספי פיצויים על מנת להעסיק חברת יחסי ציבור שתקדם "ספין" חיובי עבור הנהגת ועידת התביעות.

ועידת התביעות הוקמה על מנת לשרת מטרות אציליות ותפקידה חיוני לעולם היהודי, ובפרט לניצולים.

אם כן, לנוכח כשלון כה שערורייתי בפיקוח, כאשר למעלה מ-42 מיליון דולרים אשר מיועדים במיוחד לניצולי השואה נגנבים מתחת לאפה של הנהגת ועידת התביעות, הגיע הזמן שיו"ר הארגון, יוליוס ברמן, מנכ"ל הארגון, גרגורי שניידר וחברי הנהגה נוספים יקחו אחריות ויהיו מחוייבים לתת דין וחשבון. אך חשוב מכל כי יתנצלו בפני קרבנותיה האמיתיים של הפרשה – ניצולי השואה.

במידה והנהגת ועידת התביעות לא תיקח על עצמה את האחריות, תהיה זו חובתם של הארגונים אשר להם נציגים בועד המנהל של הארגון להשמיע את קולם ולדרוש שקיפות, קבלת אחריות כנה ואמיתית וביקורת משפטית שתבחן את הניהול והאדמיניסטרציה של ועידת התביעות.

[email protected] [3]