בזמן שאנו מציינים את יום השנה ה-63 ללידתה מחדש המופלאה של האומה יהודית, עלינו להביע תודה על שפע הברכות המעטרות את ראשינו ולחוש גאווה באשר להישגים יוצאי הדופן שזקפנו לזכותנו במהלך תקופה כה קצרה. עלינו להכיר בכך שישראל מהווה את סיפור ההצלחה המדיני הגדול ביותר במאה האחרונה, ולהבין כי מעולם לא הייתה דוגמה דומה לחידוש עצמי של לאומיות כלשהי לאחר 2000 שנים של גלות ורדיפה. כן, אנו מצטערים על כך שהשלום עם שכנינו נותר בגדר חלום מרוחק ועל העובדה שחלק גדול מן העולם הפך עוין כלפינו. כמו כן, אנו מבינים שהתהפוכות בעולם הערבי יחזקו ככל הנראה את הפונדמנטליזם האסלאמי ויחריפו את השנאה כלפינו וכלפי המערב, ולא יקדמו את הדמוקרטיה ואת זכויות האדם כמו שקיווינו. וכפי שרבים מאתנו חזו, ה"פרטנר לשלום" הצבוע שלנו התאחד עם החמאס וינסה בספטמבר הקרוב לזכות בהכרה גלובלית במדינה הפלסטינית הנשלטת על ידי גורמי טרור רצחניים. אך עלינו לשמור על מידה של פרספקטיבה ולנזוף באלו המגזימים במגרעותינו ומקדמים תרחישים של גוג ומגוג. אנו התגברנו בעבר על איומים גדולים מאלו, ונעשה זאת שוב בעתיד.

הבעת תודה לרגל יום העצמאות

Print This Post

העתיד של ישראל - מסיבה של ארגון נפש בנפש

Independence Day thanksgiving

בזמן שאנו מציינים את יום השנה ה-63 ללידתה מחדש המופלאה של האומה יהודית, עלינו להביע תודה על שפע הברכות המעטרות את ראשינו ולחוש גאווה באשר להישגים יוצאי הדופן שזקפנו לזכותנו במהלך תקופה כה קצרה. עלינו להכיר בכך שישראל מהווה את סיפור ההצלחה המדיני הגדול ביותר במאה האחרונה, ולהבין כי מעולם לא הייתה דוגמה דומה לחידוש עצמי של לאומיות כלשהי לאחר 2000 שנים של גלות ורדיפה.

כן, אנו מצטערים על כך שהשלום עם שכנינו נותר בגדר חלום מרוחק ועל העובדה שחלק גדול מן העולם הפך עוין כלפינו. כמו כן, אנו מבינים שהתהפוכות בעולם הערבי יחזקו ככל הנראה את הפונדמנטליזם האסלאמי ויחריפו את השנאה כלפינו וכלפי המערב, ולא יקדמו את הדמוקרטיה ואת זכויות האדם כמו שקיווינו.

וכפי שרבים מאתנו חזו, ה"פרטנר לשלום" הצבוע שלנו התאחד עם החמאס וינסה בספטמבר הקרוב לזכות בהכרה גלובלית במדינה הפלסטינית הנשלטת על ידי גורמי טרור רצחניים.

אך עלינו לשמור על מידה של פרספקטיבה ולנזוף באלו המגזימים במגרעותינו ומקדמים תרחישים של גוג ומגוג. אנו התגברנו בעבר על איומים גדולים מאלו, ונעשה זאת שוב בעתיד.

במהלך 2000 שנות הגלות אנו נרדפנו והיינו מנודים. רק לאחר חשיפת עוצמתה של השואה נכנסה האנטישמיות להפוגה זמנית.

במהלך שנותיה הראשונות של המדינה, אנו זכינו להערצה כאנדרדוג הנועז המגן על עצמו מפני הברבארים.  אך אבוי, מן הרגע שבו הפגנו את יכולתנו להגן על עצמנו כראוי מאלו השואפים לממש את מטרותיו של היטלר- חלק גדול מן העולם הפנה לנו עורף. ואולם, רובנו מסכימים כי אם המחיר להיותנו מסוגלים להגן על עצמנו מאלו המבקשים להשמידנו הוא אובדן קרבתם של ליבראליים יפי-נפש מבולבלים- אנו נשלם אותו.

במשך 2000 שנים אנו היינו מיעוט נרדף וחסר ישע. ב-1948, קהילה מכותרת של 600,000 יהודים הקימה צבא עממי אשר עמד בהצלחה אל מול תקיפות חוזרות ונשנות של שכנותיה הערבים. עד היום, נותר הצבא הזה בחזית המאבק הגלובאלי כנגד הטרור האסלאמי.

בדומה לכל הצבאות הקונבנציונליים, לצה"ל אין פתרון קל למיגור קבוצות הטרור. אך הוא התפתח לאחד מהכוחות הצבאיים החזקים בעולם, ומסוגל להביס את הצבאות המשולבים של כל אויבינו הערבים. הוא מהווה הרתעה משמעותית, כזאת שאפילו האיראנים הקסנופוביים חוששים להתעמת עמה- עם ובלי יכולות גרעיניות. מלבד זאת, עלינו לזכור כי איום גרעיני בידיהם של טרוריסטים מסוכן באותה המידה לכל העולם המערבי, והוא לא פחות עבור אלו היושבים בניו-יורק, בלונדון או בכל עיר מרכזית אחרת מאשר לישראלים אשר להם היכולת להשיב מידה כנגד מידה.

אחד מהישגינו המרכזיים היה קיבוץ הגלויות היהודיות מכל קצוות תבל: ניצולי שואה מאירופה, פליטי רדיפה ממדינות ערב, יהודים אתיופיים, וההצלה הנסית והקליטה המוצלחת של למעלה ממיליון יהודים מברית המועצות לשעבר.

אלו הם יהודים מתרבויות וחברות שונות בתכלית אשר התמזגו והתגלו כאומה סתגלנית, בהפכה לקהילה היהודית הגדולה בעולם.

מותר לנו לחוש גאווה באשר ליצירתיות החברתית, התרבותית והדתית הנמרצת שלנו, אשר פורחת על אף המלחמות והטרור המתמשכים שאנו עומדים בפניהם. אנו המדינה היחידה באזור המבטיחה חופש פולחן דתי אמתי. אנו נותרנו נווה-מדבר דמוקרטי באזור שבו קיימות אוטוקרטיות, דיקטטורות ומשטרים פונדמנטליסטיים אסלאמיים. אנו מעניקים זכות בחירה לכל אזרחנו, ללא קשר לגזע, דת או מין, כולל 1.4 מיליון הערבים אשר בוחרים את נציגיהם- נציגים אשר עברו הקצנה ומקדמים התנהגות חתרנית באופן מוצהר.

מערכת הרווחה החברתית שלנו, ובעיקר מערכת הבריאות- אחת מן הטובות בעולם- מעניקה שירות לכל 7.7 מיליון האזרחים הישראליים ללא אפליה, ואפילו מאפשרת מתן טיפול רפואי לפלסטינים.

מבחינה כלכלית, על אף מובלעות של עוני, אנו תחנת-כוח מוחשית. היינו אחת מן המדינות שהושפעו בצורה המינימאלית ביותר מן המשבר הכלכלי הגלובאלי. כלכלת ישראל צמחה ב-7.8% ברבעון האחרון של 2010; אמצעי ההיי-טק והסטארט-אפ ממקמים את המדינה הזעירה הזו במקום השני בעולם, כאשר רק ארצות הברית מובילה עלינו; אנו נמצאים בחזית הפיתוח של אנרגיה אלטרנטיבית.

ועל אף כל התלונות וההפחדות הנובעות מהתקשורת, בסקר שפורסם לאחרונה העידו על עצמם 63% מן הישראלים כי הם "משגשגים", ובכך הגיעה ישראל למיקום השביעי מתוך 124 מדינות שנבדקו.

יתר על כן, אני צופה כי בעשורים הקרובים יגיעו גלי עלייה משמעותיים של עולים ממדינות המערב. חלקם יגיעו עקב ייאוש באשר לעתיד ילדיהם באירופה- הסובלת מאנטישמיות הולכת וגוברת. אחרים, בעיקר מצפון אמריקה, יימשכו לחיים במדינה יהודית בה ילדיהם זוכים לחינוך יהודי אוטומטי ובה ייהנו גם  מהמשיכה של הכלכלה הפורחת.

למרבה הצער, הקונפליקט עם שכנינו הולך וגובר. ואולם, המיזוג בין הרשות לבין החמאס הוא לא התפתחות שלילית בהכרח. רבים מאתנו היו משוכנעים תמיד כי הרשות המושחתת- אשר רצחה יותר אזרחים ישראליים מאשר החמאס- לא תהפוך לעולם לפרטנר אמתי לשלום כיוון שהיעד העיקרי העומד בפניהם הוא חיסול הריבונות היהודית באזור. ההבדל ביניהן הוא כי בעוד חמאס דוברת אמת והאמנה שלה קוראת באופן גלוי לרצח-עם, הרשות משתמשת בלשון מסועפת, מביעה רגשות של שלום ומתינות למערב בעוד קריאות פנימיות מסיתות לאנטישמיות זדונית ולשנאת ישראל.

המיזוג יבהיר ללא ספק לידידינו מדוע אנו לעולם לא נוכל לתמוך במדינה המחויבת לחורבננו בגבולותינו. במידה והפלסטינים יפרו את הסכמי אוסלו ויזכו להכרה כמדינה במקומו של קיום משא ומתן עמנו, יהווה הדבר עילה לסיפוח גושי ההתיישבות העיקריים.

אנו לא משלים את עצמנו באשר ליכולתנו להשיג שלום בדורנו, אך עלינו להישאר חזקים ונחושים עד שיכירו בנו שכנינו לבסוף כמדינה יהודית ריבונית. עלינו להתנחם בכך שהתגברנו על קשיים חמורים הרבה יותר ב-1967 וב-1973, כאשר עמדנו באמת ובתמים אל מול סכנת השמדה. כיום אנו מדינה חזקה ובעלת יכולת טובה יותר להגן על עצמנו- יותר מאשר בכל תקופה אחרת בהיסטוריה היהודית.

על כן, זכותנו לשאוב גאווה עצומה מתוקף השיגינו. עלינו להשריש הבנה היסטורית בקרב הצעירים ולעודד אותם להבנה של המגבלות שחלו על החיים היהודיים טרם הקמתה של מדינת ישראל. עלינו להסביר להם כיצד היה ניתן למנוע את השואה לו מדינה יהודית הייתה קיימת כמקלט ליהודים אשר נמנע מהם להיקלט במדינות אחרות כאשר ניסו באופן נואש לברוח ממכונת ההשמדה הנאצית. עלינו להבהיר להם כיצד אבותיהם חלמו במחנות ההשמדה על כך שעמם יקום מן אפר השואה וייצור מדינה כה נפלאה. עליהם להעריך את העובדה שהם הדור היהודי המבורך ביותר ב-2000 שנות היסטוריה.

ביום העצמאות, אנו נמשיך לכסוף לשלום אשר חמק מאתנו עד כה. אך עלינו להכיר תודה מעומק הלב על מה שהשגנו, ולהתפלל כי בעזרת הקדוש ברוך הוא נמשיך להתגבר על האתגרים העומדים בפנינו ולקיים קהליה יהודית משגשגת ויצירתית.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann