כציוני דתי במשך כל חיי, התעצבתי לחזות בקריסתה המתמשכת של התנועה שתרמה באופן ניכר וייחודי לרווחתה של המדינה, תנועה שקידמה ערכים יהודיים נאורים וחתרה לאחדות ולקידום הסובלנות. אם כך, כאשר 'הבית היהודי' הדתי-לאומי החל להתעורר לתחייה והסקרים צפו כי הוא עשוי להפוך למפלגה השלישית בגודלה בכנסת, לא הייתי אמור לקבל את התופעה בברכה? התשובה היא כן, אבל... זכות גדולה עומדת לכישורי ההנהגה של נפתלי בנט, בחור כריזמטי בן 40 שקיבל לידיו את המושכות של המפלגה הגוועת והפיח בה בין לילה רוח חיים חדשה. בנט הוא בוגר סיירת מטכ"ל המובחרת, אשר מכר בשנות השלושים המוקדמות לחייו את חברת הסטארט-אפ שלו תמורת 145 מיליון דולר. בהמשך, שימש כראש המטה של ראש הממשלה נתניהו, התפטר כעבור שנתיים ונכנס לתפקיד מנכ"ל מועצת יש"ע עד בחירתו לרשות 'הבית היהודי'.

הבית היהודי- הציונות הדתית בפרשת דרכים

Print This Post

bennett

Habait Hayehudi – Religious Zionism at the Crossroads

כציוני דתי במשך כל חיי, התעצבתי לחזות בקריסתה המתמשכת של התנועה שתרמה באופן ניכר וייחודי לרווחתה של המדינה, תנועה שקידמה ערכים יהודיים נאורים וחתרה לאחדות ולקידום הסובלנות.

אם כך, כאשר 'הבית היהודי' הדתי-לאומי החל להתעורר לתחייה והסקרים צפו כי הוא עשוי להפוך למפלגה השלישית בגודלה בכנסת, לא הייתי אמור לקבל את התופעה בברכה?

התשובה היא כן, אבל…

זכות גדולה עומדת לכישורי ההנהגה של נפתלי בנט, בחור כריזמטי בן 40 שקיבל לידיו את המושכות של המפלגה הגוועת והפיח בה בין לילה רוח חיים חדשה. בנט הוא בוגר סיירת מטכ"ל המובחרת, אשר מכר בשנות השלושים המוקדמות לחייו את חברת הסטארט-אפ שלו תמורת 145 מיליון דולר. בהמשך, שימש כראש המטה של ראש הממשלה נתניהו, התפטר כעבור שנתיים ונכנס לתפקיד מנכ"ל מועצת יש"ע עד בחירתו לרשות 'הבית היהודי'.

עם רשימה הכוללת פנים חדשות וצעירות, הוא השיק קמפיין יוצא דופן אשר, לפי סקר שנערך לאחרונה, הביא להמראת המפלגה עד לכדי הישג בלתי-נתפס של 15 מנדטים אפשריים. חלק הארי של תומכיו הוא מתחת לגיל 40, ורבים מהם אינם דתיים.

בראיון טלוויזיוני שערך לאחרונה, אמר בנט כי בתור חייל, הוא לא היה מציית לפקודה לפינוי מתנחלים מבתיהם. נתניהו זינק על דבריו אלו, והוא סייג לאחר מכן את אמירתו הראשונית. אך החשיפה יוצאת הדופן שלה זכה רק חיזקה את התמיכה בו.

אפילו ישראלים לא-דתיים יקבלו בברכה מפלגה ציונית דתית אשר תפעיל לחץ על הממשלה למינוי רבנים ציוניים למוסדות הדת של המדינה ולבחינת נושאים כמו גיור, נישואים וגירושים אשר היו עד כה תחת שליטתם הנוקשה, הבלתי-גמישה והמוגזמת של החרדים.

המפלגה תדרוש גם כי בתי הספר החרדים יציגו תכנית ליבה חילונית שתאפשר לתלמידיהם לרכוש את הכישורים הנדרשים להצטרפות למעגל העבודה, וכן כי יופסק הסבסוד של אלו המסרבים לעבוד למחייתם. 'הבית היהודי' יזכה לתמיכה נלהבת גם בעבור קידום המאמצים ההדרגתיים לחיוב החרדים לשירות בצבא או בשירות לאומי.

עוד בהקשר החיובי, המפלגה תבקש לקדם ערכים יהודיים ללא כפייה, תפעל להעצים את התוכן היהודי במערכת החינוך החילונית ותקל על המתיחות השוררות בין ישראלים דתיים וחילוניים.

אם כן, מהם הפנים השליליים במפלגה?

הדתיים הציוניים אינם דבקים בהכרח באגף הימני הקשה של המיינסטרים הפוליטי הישראלי. בעוד שחלקו מאז ומתמיד אהבה מלאת תשוקה לארץ ישראל, הם היו ידועים באופן מסורתי כמתונים ומרכזיים בדעותיהם. ואולם, ב-1967 רבים מהם אימצו גישה "משיחית" לשימור אדמת ישראל, מה שהוליד ביקורות לפיהן התרכזותם ב"אדמה" הובילה להזנחת "נפשו" של העם- החינוך היהודי והזהות היהודית.

יש להודות כי כיום, דתיים ציוניים רבים מתגוררים בהתנחלויות ומהווים חלק משמעותי ממה שמתואר כגרעין הקשה של הימין הפוליטי.

עם זאת, מספרם הגדל והולך של ח"כים חובשי כיפות סרוגות המהווים חלק מרוב המפלגות בזרם המרכזי של הפוליטיקה, ובמיוחד בשורות המחנה הלאומי המתון, ממחיש כי דתיים ציוניים רבים אינם תומכים בהכרח בימין הקיצוני.

בשנים האחרונות, בעוד הישראליים הפכו מפוכחים יותר ויותר באשר לעקשנות והדו-פרצופיות של הפלסטינים, ששמו ללעג את המאמצים למשא ומתן לשלום, האומה עברה שינוי פוליטי דרמטי אל עבר המחנה הלאומי.

אך ישראלים רבים התומכים בעמדת המרכז-ימין חוששים כי הפריימריז ב'ליכוד' הובילו לבחירתם של מועמדים רבים יותר מן הימין הקיצוני, בעוד שאלו אשר נחשבו לליבראליים נדחו משורות המפלגה. חששות אלו הוחרפו כאשר 'הליכוד' השלים הסכם אלקטורלי לאיחוד עם 'ישראל ביתנו', מהלך שללא ספק יטה את המפלגה עמוק יותר לתוך הימין.

מדיניותו של 'הבית היהודי' תעצים את המגמה הזו. אחת מביקורותיו המרכזיות של בנט כלפי נתניהו הינה כי הוא "רך" מדי. הוא ידרוש כי הממשלה תנקוט קו קשה יותר כלפי הפלסטינים. נכון הדבר כי היו מקרים בהם נתניהו יכול היה להגיב באופן נוקשה יותר לפרובוקציות. אולם, בקריאתו לממשלה לדחיית פתרון שתי המדינות וסיפוח מידי של שטחי C, 'הבית היהודי' מייצג את הקיצון השני.

עמדות שכאלו הן לגיטימיות ללא ספק, ולבנט ישנם כושר ביטוי ורהיטות העולים על אלו של כל דוברי הימין הקיצוני. אך פוליטיקה היא האומנות של הבלתי-אפשרי. כיום, כמעט כל הישראלים מכירים בכך שעם ההנהגה הפלסטינית הנוכחית- שלעולם לא תספק את דרישות הביטחון המינימליות שלנו- וכל עוד חמאס נושף בעורפנו, יהיה זה בלתי-שפוי לתמוך במדינה פלסטינית. אך הישראלים מתנגדים גם לספיגה של מיליוני פלסטינים ולשליטה עליהם. על כן, דחייה רשמית של מדיניות שתי המדינות או סיפוח השטחים אינם מתקבלים על הדעת בעבור רוב הישראלים. הם יסבו נזק גלובאלי בלתי משוער וחשוב מכך, יחסלו כפי הנראה את יחסינו עם ארצות הברית.

ישנם קיצונים מן הימין המתייחסים בזלזול לבריתנו עם ארה"ב, שעמה אנו חולקים ערכים ומסורות דמוקרטיות. קיימת ברברת בלתי-אחראית רבה בנוגע להפגנת "כוח" ו"עשייה בשביל עצמנו". האם נפתלי בנט יאמר לארה"ב, "אלה העניינים שלנו. נא לא להתערב"?

למרות הישגינו היוצאים מן הכלל, ביטול החשיבות המכרעת שבתמיכתה של מעצמת-על להבטחת עליונותנו הטכנולוגית הצבאית בסביבה המשתנה בקצב מהיר מהווה נאיביות פרימיטיבית. כך לדוגמה, לא היו לנו האמצעים הכלכליים לייצור עצמאי של מערכת 'כיפת ברזל'.

בהיעדר תמיכתה הדיפלומטית של ארה"ב, מדינות הוועידה האסלאמית והמדינות העוינות בנות בריתן יוכלו לכפות סנקציות ולחנוק אותנו הלכה למעשה- כאשר מרבית מדינות אירופה יצפו מן הצד, במקרה הטוב.

ומלבד לארה"ב, אל מי מציעים המבקרים כי נפנה? לרוסיה? לסין?

על כן, שימור התמיכה של העם האמריקני והקונגרס הוא חיוני. אך אין הדבר אומר כי אנו נהפוך לצמיתים בידי ארה"ב. ללא ספק, יהיו נושאים בעלי חשיבות לאומית שעליהם נאלץ לעמוד איתנים ולהימנע מהלחץ החיצוני. העימות הנוכחי בנוגע לבנייה לדיור ויצירת רצף טריטוריאלי בין ירושלים לבין מעלה אדומים הוא דוגמה לכך. אך עלינו לפעול במרץ מעשי רב יותר ולהפעיל טקטיקות מעודנות יותר, וכך להימנע מהצהרות פרובוקטיביות חסרות תוחלת.

עלינו לפתח אסטרטגיות ארוכות טווח ולהפחית למינימום את המתיחות עם מדינות המערב בנושאים שאינם חיוניים לביטחוננו. יכולתנו להשיג איזון זה עשויה להשפיע באופן מכריע על תוצאות הסכנה הגרעינית האיראנית- האיום הקיומי החמור ביותר שניצב בפני ישראל מאז הקמתה.

תקוותי היא כי לאחר הבחירות, נתניהו ירכיב ממשלה לאומית רחבה אשר בה 'הבית היהודי' יהפוך לשותף חשוב ואחראי.

עם זאת, אם 'הבית היהודי' יציב דרישות פוליטיות בלתי-מרוסנות או יתנהג באופן דמגוגי על מנת למשוך מצביעים קיצוניים, הוא יידחק הצידה ויהפוך לעוד מפלגת אופוזיציה ימנית קיצונית וחסרת השפעה. עם הזמן, כמו מפלגות חולפות נוספות, התמיכה בו תתאדה.

זאת ועוד, הוא יפספס הזדמנות היסטורית לדחוק את 'ש"ס' והמפלגות החרדיות מתפקידם כשומרי הדת ולהבטיח כי הממשלה תחזק את מוסדות הדת הציוניים על מנת לשמר את ערכי היהדות. במקום להיתפס כמפלגת ימין קיצוני, עליו להתרכז בהפיכה לכוח דתי-לאומי בעל השפעה, המשחק תפקיד חשוב בעיצוב עתידם של המדינה ושל העם היהודי.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann