הבית היהודי: הבחירה בין מתינות לקיצוניות דתית

Print This Post

Bayit Yehudi: Choosing Religious Moderation or Extremism

נפתלי בנט הוא מבין המוצלחים שבדור העולה של הפוליטיקאים החדשים, אשר התגלו בבחירות האחרונות לכנסת.

הדתי הציוני הכריזמטי בן ה-41 הפיח רוח חיים חדשה במפלגת 'הבית היהודי' התשושה, אשר עמדה על סף הכחדה. בנט הוא בוגר סיירת מטכ"ל המובחרת של צה"ל, ובשנות ה-30 לחייו היה שותף-מייסד בחברת סטארט אפ שנמכרה ב-145 מיליון דולר. בהמשך, הוא שימש כראש לשכתו של ראש הממשלה נתניהו, ולאחר חילוקי דעות עמו, מונה למנכ"ל מועצת ישע. פחות משנה לאחר התפטרותו מהתפקיד, הוא נבחר לראשות 'הבית היהודי'.

בנט הוביל קמפיין בחירות יוצא דופן, אשר נחל הצלחה בגריפת קולותיהם של המוני צעירים, ובתוכם רבים אשר אינם שומרי מסורת, שנמשכו אליו בשל תפיסתו כאדם "מגניב" בעל חשיבה מתקדמת.

במהלך קמפיין הבחירות, אני ציינתי בפומבי כי במיזוגו עם 'תקומה'- מפלגת המתנחלים בעלת הקו הנוקשה- 'הבית היהודי' ספג לתוכו מספר לאומנים דתיים קיצוניים. אלו, בקנאותם המוגזמת לשמירה על "אדמת" ישראל, הזניחו את "נפש" העם- החינוך היהודי והזהות היהודית. מגמה זו תרמה בעבר במידה רבה להתדרדרותו של הזרם הפוליטי הדתי-ציוני.

הכללתה של 'תקומה' חיזקה גם את השפעתו הגוברת של הזרם ה"חרד"לי" בקרב המפלגה. חברים אלו מאמצים את הגישה החרדית לפרשנות נוקשה יותר של ההלכה היהודית- וזאת בניגוד לגישה המתונה והחילונית יותר של הדתיים-הציוניים המסורתיים.

נושאים אלו הגיעו כעת לחזית המאבק, ותגובתו של בנט צפויה להתוות את כיוונה וגורלה של מפלגת 'הבית היהודי'.

ארבעה מתוך 12 הח"כים של 'הבית היהודי'- אורי אריאל, אלי בן-דהן, זבולון כלפא ואורית סטרוק- הינם נציגים שמונו על ידי המועצה הרבנית של 'תקומה'. הרב הבולט ביותר במועצה זו הוא דב ליאור, רבה הראשי של קריית ארבע, הידוע לשמצה בכך שקבע שרוצח ההמונים ברוך גולדשטיין הוא "קדוש כמו קדושי השואה". מאז ההתנתקות מרצועת עזה, הרב ליאור הורה לבתי הכנסת שתחת סמכותו להסיר את התפילה למען הממשלה מסידור התפילה. כמו כן, הוא יצא בהצהרות גזעניות אבסורדיות, כמו הטענה לפיה התעברות מזרע לא-יהודי תוביל לחריגות גנטיות.

בניגוד למדיניות המסורתית של הדתיים הציוניים, שהקפידו תמיד להפריד את סמכות הרבנים מן העניינים הפוליטיים, חוקת 'תקומה' דורשת מחברי הכנסת שלה "לקבל את הסמכות הרבנית אשר תוביל את הנציגים הנבחרים בהתאם לתורת ישראל". בחוקה מצוין במפורש כי "וועדת הרבנים של המפלגה תחזיק בסמכות העליונה לקביעת הכיוון האידיאולוגי המרכזי של המפלגה, ואת סדר רשימת מועמדיה לכנסת".

על כן, נציגי תקומה בכנסת מחויבים ליישם את הוראות רבניהם, שגישתם הפוליטית והדתית שונה בתכלית מהגישה המתונה שמקדם בנט.

כאשר עומת בנושאים האלו במהלך קמפיין הבחירות, בנט התייחס לבעיה בביטול והרגיע את הבוחרים כי חברי הכנסת של 'תקומה' ישתלבו באופן מלא במפלגה לאחר הבחירות.

למעשה, בנט הדגיש את מחויבותו לפיה 'הבית היהודי' יהיה מסור לכיבוש דרך חדשה, יפיח רוח חיים חדשה בציונות הדתית וישיב את מעמדה לעמדתה הבכירה בממסד הדתי בישראל.

הוא התחייב להוציא את הכוח מידיהם של החרדים, ולייצר אווירה חדשה שבמסגרתה הדת תפרח בכל קצוות הארץ בדרך של דוגמה במקום בכפייה. הוא הבטיח לקדם רבנות ראשית ציונית, ולהשיק הליכים לבחינה מחדש ולרפורמה בטיפול הבעייתי בתחומי הנישואים, הגירושים והגיור. תחומים אלו נחטפו בעבר ע"י החרדים חסרי החמלה, שביקשו לכפות את פרשנויות ההלכה הנוקשות ביותר על העם כולו.

זאת ועוד, בנט הצהיר כי הוא יתמוך בחקיקה שתחייב את החרדים לקחת חלק במסגרת כלשהי של שרות צבאי או לאומי. מעל לכל, הוא הבטיח כי הם יהפכו לגורמים פרודוקטיביים בכוח העבודה הישראלי, וכי לא ימשיכו לבחור להתקיים על רווחת המדינה בגלל בחירתם המודעת בחיים של לימוד תורה.

ואולם, ההנהגה הרבנית של 'תקומה' הוציאה כעת מכתב רשמי לחברי הכנסת שלה, ובו היא דורשת כי הם ידחו כל ניסיון לכפיית עונשים על בתי ספר המסרבים לשלב נושאי ליבה כמו מתמטיקה או אנגלית בתכניות הלימוד שלהם. נושאים אלו מהווים מרכיב חיוני בכל ניסיון להענקת כישורים לתלמידים החרדיים, מרכיב שיאפשר להם לעבוד למחייתם בעתיד.

במכתב זה, רבני 'תקומה' הצהירו במפורש כי "לא יתכן שנהיה שותפים לדרישות לפגוע בתקצובם של מוסדות אלו, בין אם מדובר על תלמודי תורה וישיבות קטנות וגדולות ציוניות, ובין אם מדובר על מוסדות הציבור החרדי".

רבני 'תקומה' אף קראו לנציגיהם בכנסת להתנגד לצעדים להרחבת הוועדה לבחירת הרב הראשי החדש. הרחבה שכזו תתרום רבות לבחירתו של הרב דוד סתיו, אשר זוכה לתמיכה חזקה בקרב מרבית הציונים הדתיים. על אף שלא נחלו הצלחה בכך, הם הצליחו להפעיל לחץ על 'הבית היהודי' להתנגדות לדרישה ההגיונית לפיה מועמד לתפקיד הרב הראשי יהיה מוסמך כדיין בבית הדין הרבני, דרישה שהייתה מובילה להצרת שדה המועמדים ותורמת רבות לרב סתיו.

החרדים וקיצוניים אחרים מתנגדים נמרצות לרב סתיו מכיוון שהוא "ליבראלי" מדי, וזאת על אף שהוא מסור באופן מוחלט להלכה, בוגר ישיבת 'מרכז הרב', ומכהן כיו"ר ושותף-מייסד ב'צהר'- הארגון הרבני שהביא להשפעות חיוביות דרמטיות בהושטת יד והענקת שירותים דתיים טקסיים לישראליים שאינם שומרי מסורת.

בחוגים הציוניים הדתיים המרכזיים, מקובל באופן כללי כי הרב סתיו מייצג את כל אמונותיהם, וכי יהיה ביכולתו לחבר-מחדש את הרבנות הראשית עם החברה הישראלית. העובדה שעד כה לא זכה בתמיכה רשמית מצד בנט או 'הבית היהודי' קשורה ישירות בלחצים ובאיומים מצד חברי המפלגה מ'תקומה'.

כעת, על נפתלי בנט לקום ולעמוד בהתחייבויותיו. הוא עומד בצומת דרכים שבו ייקבע האם הצלחתה האלקטורלית של מפלגת 'הבית היהודי' הייתה תופעה חולפת, או האם היא נכונה להשיג מהפכה של ממש בחיים הדתיים במדינה.

במידה ולא יצליח או לא ירצה להתעמת עם הקיצוניים של 'תקומה' בקרב מפלגתו, הדבר יוביל להתפכחות משמעותית בקרב תומכיו הטבעיים, אשר צפויים לערוק מתמיכה בו בהמוניהם.

מלבד זאת, הוא יואשם, בצדק, בכך שחתר תחת המאמצים להחלשת אחיזת החנק של המפלגות החרדיות האנטי-ציוניות, ובתוכן 'ש"ס'- שכעת הפכה למפלגה הפוליטית הישראלית הראשונה שבראשה עומד פושע מורשע. בנט יגונה גם על כך שעמד מן הצד ונמנע מלהוקיע ולהתנגד לדעות הקיצוניות של הרב ליאור, אשר להן אין כל מקום בתנועה הדתית-ציונית האמתית.

יותר מכל, הוא יאבד הזדמנות היסטורית להשגת רנסנס דתי-לאומי ע"י השבה מחדש של הציונות הדתית לתפקידה הראוי ככוח מוביל בחיים הדתיים בישראל. במידה ויצליח בכך, 'הבית היהודי' יקדם את הערכים היהודיים הנאורים, יחזק את הזהות היהודית בדוגמה ולא בכפייה, וישיג אחדות לאומית ע"י קידום הסובלנות והפחתת המתיחות בין ישראלים דתיים וחילוניים.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann