הבית היהודי אינו יכול לשתוק בנוגע לרב דרוקמן

Print This Post

Bayit Yehudi Cannot Remain Silent Over Rabbi Druckman

הרב חיים דרוקמן, מגדולי הרבנים בתנועה הדתית לאומית, הגיב להרשעתו של הרב מרדכי אלון באשמת ביצוע מעשים מגונים בכוח בקטינים, ע"י העסקתו כמורה בישיבת אור עציון, שם דרוקמן משמש כראש ישיבה. הדבר עורר גלי הדף ברחבי הקהילה הדתית ציונית, ומציב אתגר משמעותי בפני מפלגת הבית היהודי.

נפלתי בנט, ראש הבית היהודי, התמודד בבחירות עם מצע ששם דגש על הרפורמה הדתית. עם אישיותו הכריזמטית, הוא מתקשר היטב עם ישראלים חילוניים, ואף הצליח בבניית דמותו כליברל טרנדי. אך עד כה, מתוך חוסר יכולות או שמא מתוך חוסר מוכנות, הוא נמנע מלהתעמת עם הנושאים הכואבים של רפורמה דתית.

הבית היהודי אינו יכול להישאר על הגדר בנושא יסודי כמו התנהגות מינית בלתי הולמת בקרב רבנים. במידה והמפלגה לא תגיב כראוי לתסבוכת הנוכחית, היא תביא לקיצה שלה.

אין בכוונתי לספק ניתוח מפורט של פרשת הרב מרדכי אלון הטרגית. הרב אלון היה מבין הרבנים המובילים והכריזמטיים ביותר בתנועה הציונית דתית. דרשת פרשת השבוע השבועית שלו ששודרה בטלוויזיה זכתה לפופולאריות עצומה. בתקופה מסוימת, הוא עמד בראש ישיבת הכותל הנודעת, ניהל את בית הספר חורב ואף נחשב כמועמד לתפקיד הרב הראשי. עד היום, נותרו לו חסידים רבים הממשיכים להתעקש על חפותו.

פורום תקנה, המאגד רבנים ואישים בולטים בקהילה הדתית, ואשר נוסד במטרה לטפל בנושאים של הטרדה מינית מתוך המגזר הדתי לאומי, הוא שקיבל לידיו בתחילה את פרשת אלון.

המומים מן הראיות שהונחו בפניהם, אנשי תקנה התעמתו עם הרב אלון, שהתוודה לכאורה באשר למספר תקריות שאירעו בבתי ספר ובמלונות. מקורות בתקנה טוענים כי הוא הביע חרטה, ולהתחייב לעבור ליישוב מגדל ולחדול מכל עיסוקיו הציבוריים.

ואולם, הרב אלון הפר בהמשך את התחייבויותיו וחזר להתקשר עם צעירים. כתוצאה מכך, פורום תקנה דיווח עליו לרשויות, שעצרו אותו. לבית המשפט הוצגו רק שניים מהמקרים, וזאת לכאורה משום שמרבית ההורים לא הגישו תלונה במשטרה במטרה להגן על ילדיהם מחשיפה ציבורית.

הרב אלון הורשע בשתי עבירות של מעשים מגונים בקטין, שבעבורם נגזרו עליו 15 חודשי מאסר על תנאי ותקופת מבחן של שלוש שנים. בנוסף, הוא נדרש לבצע ששה חודשי עובדות שירות, ולשלם קנס של 10,000 ש"ח.

לאחר גזר הזין, הרב אלון כפר בהאשמות נגדו ונמנע מלהביע חרטה. תומכיו הלהוטים אף הרחיקו לכת והאשימו את הרב אהרון ליכטנשטיין ואת הרב דב ליאור, רבנים מצדו השני של המתרס הדתי לאומי, בכך שקשרו קשר עם רבנים אחרים כדי להביא לנפילתו של הרב אלון, וזאת מתוך קנאה למעמדו הציבורי.

הרב דרוקמן נחלץ גם הוא להגנתו. חתן פרס ישראל, ח"כ ושר לשעבר בממשלה, דרוקמן הוא מנהיגה הרוחני של תנועת הנוער בני עקיבא וראש מערך הישיבות שלה, והוא משמש כזקן הרבנים בתנועה הדתית ציונית.

אך הרב דרוקמן לא רק חלק על ממצאי בית המשפט. הוא הכריז בהתרסה כי הרב אלון ימשיך ללמד בישיבתו, אור עציון.

ראוי לציין כי דרוקמן תושאל בעבר ע"י היועץ המשפטי לממשלה על כך שהגן על הפדופיל המורשע זאב קופולוביץ', מנהלה לשעבר של הישיבה התיכונית נתיב מאיר בירושלים, שהורשע במעשים מגונים שביצע כלפי תלמידיו.

התרסתו של הרב דרוקמן כנגד ממצאי בית המשפט והמלצותיהם של עמיתיו – גם במידה והוא משוכנע בחפותו של הרב אלון – מהווה הפרה של שלטון החוק ושל ערכי המוסר. רבים יחשיבו את הדבר כחילול השם בפני עצמו.

ואכן, ישנם רבים השואלים את עצמם כיצד אדם שהורשע בהתעללות מינית בקטינים או אפשר לאחרים לעשות כן, יוכל לשמר את התואר "רב". אם אותם הרבנים היו נתפסים כאשר הם מחללים שבת או כשרות, תוארם בוודאי היה נלקח מהם. האם התעללות מינית בילדים תמימים נחשבת כעלבון פחות ליהדות?

התנהגות של דרוקמן מדגישה את העובדה שגם רב אשר נערץ עמוקות בשל למדנותו ואדיקותו, אינו בהכרח כשיר לעסוק בנושאים קהילתיים רחבים – ובמיוחד כאשר חסרה לו הבנה בעניינים גשמיים.

רבים קראו לרב דרוקמן להפוך את החלטתו להזמין את הרב אלון להמשיך וללמד בישיבת ההסדר שלו, הזוכה למימון המדינה. מספר הורים מיוסרים, הטוענים כי ילדיהם הוטרדו, הקימו קבוצת פייסבוק בשם "תומכים בנפגעי הרב אלון", אשר מצהירה: "אלו המתכחשים לאלימות מינית- מבצעים אלימות מינית". יו"ר בני עקיבא העולמית, דניאל גולדמן, הביע תמיכה פומבית במאמצים להפעיל לחץ על דרוקמן לנתק את קשריו עם אלון. עד כה, אין כל התקדמות בכך.

הטרדה מינית במוסדות יהודיים דתיים מתגלה כאחד הנושאים הטרגיים של דורנו. תוך חשש משערוריות, רבנים בעבר נטו לעיתים קרובות מדי שלא לדווח על מקרים שכאלו לרשויות, וכך אפשרו לפדופילים להמשיך ולהטיל אימה על ילדים בעת שהם עברו למוסדות חינוך דתיים אחרים.

זאת ועוד, לשאול האם פורום תקנה לא שגה בהימנעותו מדיווח מידי של המקרה לרשויות. כריתת הסכם בלתי-רשמי עם אדם שאותו הם מחשיבים לטורף מיני עלול היה להוביל להטרדה מינית של ילדים נוספים.

בתור המפלגה המתיימרת לייצג את הקהילה הדתית ציונית, אנשי הבית היהודי אינם יכולים לטמון את ראשם בחול ולהתעלם מן הנושא. הם מחויבים לדרוש כי הרב דרוקמן, אשר עדיין נחשב למנהיגה הרוחני של תנועת הנוער שלהם, בני עקיבא, ירחיק עצמו מעבריין המין המורשע הזה.

ואולם, כאשר נדחק להגיב בראיון ברדיו, השר נפתלי בנט הגיב: "אני חושב שאדם שהורשע בצורה כזאת, לא נכון שהוא יעביר שיעורים, בוודאי לתקופה". באמת? האם בנט מאמין כי אדם שהורשע במעשים מגונים בקטינים צריך לשוב ביום מן הימים להתרועע עימם?

עבור דתיים ציוניים רבים, פרשת הרב דרוקמן/הרב אלון מהווה מבחן לקמוס למוכנותה של מפלגת הבית היהודי לקום ולהשמיע את קולה. אנשי הקהילה שואלים, ובצדק, "כיצד יכולה מפלגה ציונית דתית המבקשת לקדם ערכים יהודיים לשתוק כאשר אחד מרבניה המובילים מאמץ עמדה שערורייתית שכזו ומפר את שלטון החוק באופן גלוי?"

אם נפתלי בנט איננו מסוגל לעשות את המעשה הראוי ולהפגין מנהיגות בנושא שכזה, לא נותרת תקווה רבה כי מפלגתו תוכל למלא את המנדט שלה ולהוביל את הרפורמה הדתית שהבטיחה ואשר ישראל כה זקוקה לה.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann