האנטישמיות בבלגיה שוברת שיאים חדשים

Print This Post

Anti-Semitism in Belgium Reaches New Heights

בעת האחרונה, הקדשתי אינספור טורים לדיון בצונאמי האנטישמי השוטף את מערב אירופה. בתוך כך, ציינתי כי מלבד הקיצונים האסלאמיים האנטישמיים אחוזי הטירוף, האחראיים המרכזיים הם בעיקר פעילי שמאל, המובלים לעיתים קרובות ע"י אלו המתיימרים לקדם את זכויות האדם.

ספרו האחרון של מנפרד גרסטנפלד, "דמוניזציה של ישראל והיהודים", מתעד את רמתה הגבוהה והמדכאת של האנטישמיות האירופאית, ושם דגש על תכיפות הפעלתו של היפוך השואה ככלי להסתה לשנאת יהודים. הוא מציין כי סקרי דעת קהל חושפים כי כמחצית מאוכלוסיית הבוגרים באירופה – כ-150 מיליון בני אדם – משוכנעים כיום כי הישראלים מתנהגים לפלסטינים כמו נאצים.

מגמה זו הומחשה בדו"ח שהתפרסם לאחרונה (בהוצאת מכון גלדסטון), ובו נחשף מצב מקומם בבלגיה. כארץ הולדתי, דברים אלו נגעו בי באופן אישי במיוחד. אילו הוריי לא היה מהגרים לאוסטרליה קודם לפרוץ המלחמה, יכלו הם לפגוש בגורל דומה לזה של רבים מבני משפחתנו, שהיו חלק מ-50 האחוזים מהקהילה היהודית בבלגיה שגורשו בסיועם האקטיבי של גופי הבירוקרטיה של המדינה ומשתפי פעולה נוספים, ונרצחו בהמשך באושוויץ.

הדו"ח תיאר ספר לימוד שערורייתי המיועד למורים בלגיים במקצוע "זיכרון השואה", אשר הופיע באתר האינטרנט של מאגר המידע הרשמי של מחוז פלנדריה. ערכת הלימוד המיועדת למחנכי גילאי 6-12 זוכה למימון ולתמיכה של משרד החינוך הבלגי, ומקדמת ללא בושה את שנאת ישראל ואת האנטישמיות, וזאת ע"י הפעלת צורות בוטות במיוחד של היפוך השואה.

החוברת הרחיקה לכת ופרסמה מחדש קריקטורה שהופיעה לראשונה ב-2009 בוועידת טהרן הידועה לשמצה להכחשת השואה, ובה מצויר אסיר יהודי במחנה ריכוז המשופד על גדר תיל בצורת צלב קרס. כשהוא זוכה לכותרת "לעולם לא עוד", הוא מלווה בקריקטורה של ערבי השרוי באותו המצב, הפעם עם הכותרת "שוב ושוב". המסר הוא ברור – הישראלים, צאצאי היהודים שנרצחו במהלך השואה, מתנהגים לערבים באותו האופן שבו התייחסו הנאצים לאבותיהם.

הקריקטורה צוירה ע"י קרלוס לטוף, ברזילאי ממוצא לבנוני המוכר לשמצה כיוצרן של קריקטורות אנטי-ישראליות מגונות נוספות, המשוות בין הישראלים לבין הנאצים. בין עבודותיו האחרונות והשערורייתיות במיוחד ניתן היה למצוא עיוות אכזרי של התמונה המוכרת והנוקבת של צעיר יהודי במהלך מרד גטו ורשה. הוא צייר אותו באומרו "אני פלסטיני". כמו כן, הוא אייר את ראש הממשלה הישראלי כערפד, כאשר דם מטפטף מפיו.

באתר האינטרנט הופיעו 'שיעורים' נוספים המקדמים את התפיסה של ישראלים כרוצחים צמאי דם. באחד מהם, הופיע "מחזה" שבו הילדים ישחקו את תפקיד הפלסטיניים או תומכי החמאס וייצגו את הצד הטוב, בעוד שאלו המשחקים את תפקיד הישראליים ייצגו את העריצים הרשעים.

הירחון היהודי המוביל באנטוורפן, יודס אקטואיל, תיאר את "שיעור ההיסטוריה" הזה כסטייה, והאשים את כותביו ככאלו ההופכים חומר חינוכי ל"כלי להדבקת צעירים בשנאת ישראל ובאנטישמיות". ואכן, מדובר במעשה חסר מצפון ומרושע מצד משרד החינוך הבלגי כאשר הוא תומך באתר אינטרנט המקודם כמדריך למורה לשואה, ולמעשה מקדם את אותה השנאה שסללה את הדרך לשואה עצמה.

התנהגות שכזו מהווה הפרה של החלטות שאומצו ב-OSCE, החלטות המגדירות ומגנות את האנטישמיות ושעליהן חתומה גם בלגיה.

המחאות שהתעוררו בעקבות חשיפת התקשורת במקרה זה חייבו את הרשויות למשוך חלק מן החומרים הפוגעניים מאתר האינטרנט. אך מקרה זה מהווה בסך הכול סימפטום של בעיה רחבה יותר. המציאות היא כי השנאה אחוזת הטירוף כנגד ישראל הפכה למרכיב מאפיין של השיח הפוליטי בבריסל, בירתה הרשמית של אירופה ומקום מושבו של נאט"ו.

יש לבחון את הדברים בהקשר הרחב יותר של אנטישמיות בבלגיה. כיום, ישנם כ-40,000 יהודים בבלגיה, מתוכם למעלה ממחצית המתגוררים באנטוורפן.

האוכלוסייה המוסלמית התרחבה רבות, וכיום היא מהווה כוח אלקטורלי חזק במיוחד. בבירת המדינה, בריסל, שם השם הנפוץ ביותר לתינוקות הוא מוחמד, המוסלמים מהווים כיום כ-30% מציבור הבוחרים. על פי התחזיות, עד 2020 הם יהוו 10% מהאוכלוסייה בבלגיה כולה. הם מהווים מרכיב חדש ומרכזי התורם לגאות המשתוללת באנטישמיות ולהרוויית החברה בה.

שנאת היהודים מתגלמת בדרך כלל, אך לא בכל המקרים, באנטי-ישראליות. הקהילה היהודית שרויה תחת לחץ הולך וגובר. בשנה שעברה, האנטישמיות, ובתוכה חילול קברים וונדליזם כנגד מוסדות יהודיים כמו גם אלימות המכוונת כנגד יהודים, טיפסה בחדות בכ-30%.

האווירה האנטי-יהודית והאלימות נגד יהודים חריפות במיוחד באנטוורפן, שם 50% מתלמידי בית הספר בוחרים בלימודים אסלאמיים. אך ישנם גם דיווחים לפיהם חלק מהתלמידים היהודיים בבתי הספר בבריסל חוו דרגות כה גבוהות של הטרדה אנטישמית והפחדה, עד שנאלצו לעזוב את בתי הספר הממלכתיים שלהם.

לפני מספר חודשים, כיסוי תקשורתי נרחב בבלגיה חשף את חוסר הפעולה והציניות של משטרת אנטוורפן בכל הקשור לתקרית אנטישמית שבמסגרתה תוקפים הכו את שכניהם (שאחד מהם אף אושפז), תוך שהם קוראים להם "יהודים מסריחים" ומאיימים "לסיים את מה שהנאצים התחילו".

ע"פ ה-JTA (סוכנות הידיעות היהודית), העיתון המוביל בבלגיה, דה סטנדרד, הפיח בשבוע שעבר רוח חדשה בעלילת הדם מימי הביניים, וטען כי מתנחלים ישראליים הרעילו בארות מים פלסטיניים.

מגמות אלו משתקפות היטב גם ברמה הפוליטית. לפני שנתיים, שר המשפטים הבלגי סטפן דה קלרק ממפלגת השלטון הדמוקרטית הנוצרית, אף תמך בחנינה למשתפי הפעולה עם הנאצים, והציע כי המדינה צריכה "אולי גם לשכוח, מפני שמדובר בעבר". שר החוץ הבלגי ונציב האיחוד האירופי למסחר, קרל דה חוחט, מוכר כאנטישמי קנאי.

אם כן, באווירה בה היהודים זוכים ליחס של מנודים, אין זה מפתיע כי חלק גדול מהיהודים מכיר בעצב בעובדה כי לא קיים בבלגיה סיכוי עתידי משמעותי לחיים יהודיים בעבור ילדיהם. רבים מהם, ובמיוחד צעירים, עלו לארץ או מתכננים לעשות כן בעתיד.

עם זאת, ארגון הגג של הקהילה היהודית בבלגיה, שממנו פרשו היהודים והציונים המסורים יותר באנטוורפן, ביקש לנטרל את העוינות המופנית כנגד יהודים באמצעות התרפסות בפני הממסד הפוליטי והרחקת עצמו מישראל. בשלב מסוים, הארגון אף הוקיר כבוד לפוליטיקאי שהשווה בעבר בין הציונות לבין גזענות.

יש להודות כי הרמות הגואות של האנטישמיות ושל הפעלת סטנדרטים כפולים כלפי ישראל אינם ייחודיים לבלגיה, וקיימות בדרגות שונות ברוב מדינות אירופה.

אך במדינה שמנהיגיה לשעבר אחראיים לרצח עם שבמסגרתו נטבחו מיליוני ילידי קונגו, עיסוק בהיפוך השואה מהווה את הצביעות האולטימטיבית. זאת במיוחד כאשר המדינה ממשיכה לשתוק בכל הקשור למלחמת האזרחים המשתוללת רק מספר דקות נסיעה מגבול ישראל, שבמסגרתה נהרגו למעלה מ-120,000.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann