אין לקנא בתפקידו של ראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך החודשים הקרבים. לא משנה איזה ספין מנסים להפעיל, ממשל אובמה מסרב לקבוע תאריכים שיהוו קווים אדומים לפעולה צבאית לצורך עיכוב האיום הגרעיני האיראני. בעוד שמתחדש ה"משא ומתן" עם האיראנים, המצב נותר מדאיג ביותר עבור ישראל. בכל מקרה, חלק גדול מן הדיון הציבורי בנושא זה מבוסס על השערות, מכיוון שלמרבית הפרשנים אין את הכלים להעריך את המכשולים הקיימים למיגור האיום באמצעים צבאיים. אך האירועים האחרונים בוושינגטון מספקים סיבות כלשהן לאופטימיות. מאז קום המדינה היהודית לא זכורה עמדה תומכת וכנה יותר כלפי ביטחונה ורווחתה של ישראל מאשר זו השלטת כיום באומה האמריקנית והקונגרס על שתי מפלגותיו.

האם ניתן לבטוח באובמה?

Print This Post

netanyahu-obama

?Can Obama be trusted

אין לקנא בתפקידו של ראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך החודשים הקרבים.

לא משנה איזה ספין מנסים להפעיל, ממשל אובמה מסרב לקבוע תאריכים שיהוו קווים אדומים לפעולה צבאית לצורך עיכוב האיום הגרעיני האיראני. בעוד שמתחדש ה"משא ומתן" עם האיראנים, המצב נותר מדאיג ביותר עבור ישראל. בכל מקרה, חלק גדול מן הדיון הציבורי בנושא זה מבוסס על השערות, מכיוון שלמרבית הפרשנים אין את הכלים להעריך את המכשולים הקיימים למיגור האיום באמצעים צבאיים.

אך האירועים האחרונים בוושינגטון מספקים סיבות כלשהן לאופטימיות.

מאז קום המדינה היהודית לא זכורה עמדה תומכת וכנה יותר כלפי ביטחונה ורווחתה של ישראל מאשר זו השלטת כיום באומה האמריקנית והקונגרס על שתי מפלגותיו.

מגמה זו הופגנה גם בהצהרות החיוביות בנוגע לישראל שנכללו בנאומו של אובמה לאיפא"ק.

כמו כן, במהלך הבחירות, ניתנות הבטחות רבות אשר לעיתים קרובות מתכחשים להן לאחר מכן. ואכן, אובמה מסר הצהרות חמות בנוגע לישראל באיפא"ק גם לפני ארבע שנים כאשר היה מועמד לנשיאות.

אך אפילו בהתחשב בקדחת הבחירות, מאמציו הכמעט- נואשים של אובמה לשכנע את היהודים ואת האומה האמריקנית כי הוא תומך בישראל, ה"מולדת ההיסטורית של העם היהודי", הרחיקו לכת מעבר לכל מה שבוטא קודם לכן על ידי הממשל הנוכחי. אובמה לא היה חש מוכרח לעשות כן אילולא הגישה התומכת באמת של העם האמריקני.

היינו שמחים יותר לו הנשיא היה ספציפי יותר באשר לנכונותו לפנות לפעולה צבאית, והיה ברור כי הוא מפציר בישראל להימנע מפעולה ולהקציב זמן נוסף לפעולת הסנקציות. אך הוא הביע הכרה חד משמעית באיום הקיומי "הבלתי מתקבל על הדעת" שאיראן מציבה- לא רק בפני ישראל אלא עבור העולם החופשי כולו. בין אם הייתה זו כוונתו האמיתית ובין אם לאו, הוא התנער בבירור מן ההסתמכות על מדיניות ההכלה והתבטא באופן גלוי יותר מאשר בעבר בנוגע להפעלת כוח במידה והסנקציות יכשלו. הסכמתו המרומזת לכך שישראל תנקוט בכל הצעדים שהיא רואה לנכון על מנת להגן על עצמה היוותה שינוי משמעותי במדיניות לעומת האיומים והאזהרות שכוונו אלינו מצד גורמים שונים בממשל במהלך החודשים האחרונים.

ואולם, בהימנעותו מפירוט מסגרת זמן אשר בה יחשבו הסנקציות והדיפלומטיה לכישלון ובהיעדר הצבת אולטימטום ובו תאריך יעד ספציפי, אובמה מבקש מישראל לבטוח בו ולהמתין לתוצאת הסנקציות. הסבירות לפתיחה בפעולה צבאית אינה גבוהה במסגרת הזמן שהציב ופעולה שכזו לא תתקיים ככל הנראה טרם הבחירות. במידה ויבחר מחדש הלחצים הפוליטיים הנוכחיים שמופעליו כלפיו לפעול בנחישות יאבדו מכוחם באופן משמעותי.

האיפוק של אובמה אינו מפתיע. הממשל הנוכחי, אשר כבר נכווה במלחמות עוקבות במזרח התיכון ומבקש כעת לחלץ עצמו מן האזור, אינו מראה התלהבות יתרה לעימות צבאי עם האיראנים. כמו כן, אובמה חושש מן ההשלכות הכלכליות אשר עלולות להשפיע על תוצאות הבחירות במידה ויהפוך למעורב בעימות עם איראן באזור ייצור הנפט הרגיש הזה.

בהנחה כי הדיונים הסודיים בדלתיים סגורות בין אובמה לנתניהו בנוגע ללוח זמנים לא הובילו לתוצאות חד- משמעיות, סביר להניח כי ישראל תיוותר עם מדיניות "הכלה" כברירת המחדל אם תסתמך באופן עיוור על ארצות הברית. בתרחיש שכזה, במידה וממשל אובמה יתכחש לאחריותו ויצביע על כישלונן של סוכנויות הביון שלו לניטור יעיל של ההתקדמות בגרעין האיראני- הדבר לא יספק לנו נחמה רבה.

אין ספק כי נתניהו מבין זאת ומסיק כי עליו לפיכך להכין באופן עצמאי את העם למה שנחשב לחיוני עבור הישרדותנו ועבור האינטרסים הלאומיים שלנו. במובן זה, ולמרות תלונות על כך שנתניהו הגזים בהתייחסויות לשואה, אני חש כי היה זה מוצדק לחלוטין לערוך השוואה זו. אחרי הכל, אחמדינג'אד ומנהיגי כתות משיחיות אחרות באיראן חוזרים ומאיימים עלינו בשואה באופן גלוי וברור.

אנו רוצים להאמין שארה"ב תתמוך בנו במידה ונמצא עצמנו מעורבים בעימות צבאי עם האיראנים. עם זאת ואף על פי האווירה המשופרת בוושינגטון, כאשר אנו צופים באדישותו של העולם המתורבת- כולל ממשל אובמה- כלפי הטבח המתרחש כעת בסוריה ונזכרים כי, על אף התחייבויותיהן המוצקות, ארצות הברית ומדינות אחרות לא תמכו בישראל בתקופה שלפני מלחמת ששת הימים ב-1967- אנו לא זקוקים לשכנוע על מנת להבין שבסופו של דבר עלינו לסמוך רק על עצמנו.

על כן, על נתניהו להגביר את המאמצים להשיג הבהרות באשר לכוונותיו העתידיות של אובמה ולהמשיך להפעיל לחץ על הממשל כך שלכל הפחות, יגביר את הסנקציות תוך השענות על הרצון הטוב שישנו כיום בקרב הציבור בארה"ב. אפילו אם ייבחר מחדש, אובמה יהיה מוכרח להתחשב בדעת הקהל ואם הקונגרס ישמור על התמיכה הבין-מפלגתית החזקה בישראל, הדבר לפחות יבלום חזרה לימים הרעים.

מצד שני, אובמה לא הגזים כאשר התגאה בפני איפא"ק שנאומו האחרון באו"ם היה הנאום הפרו-ישראלי ביותר שניתן אי פעם על ידי נשיא אמריקאי בפורום בינלאומי. כמו כן, לא ניתן לזלזל בקשרים הביטחוניים שלנו עם ארה"ב שנותרים בשיא של כל הזמנים.

אך ביטויי אהבה ושימוש רב בקלישאות כגון "הקשרים הבלתי ניתנים לשבירה" ו"אני שומר על הגב של ישראל" אינם מספיקים. העניין הפלסטיני יחזור כמובן לקדמת הדיונים. למרות שנים של בריונות דיפלומטית, אובמה טרם גינה את הפלסטינים על ההסתה, הטרור, העדר הנכונות להתפשר והסירוב לקיים משא ומתן. אנו זקוקים להבהרות בעניין התמיכה האמריקאית בגושי ההתנחלויות המרכזיים וגבולות בני הגנה שכן ברור לגמרי כי תכניותיו של אובמה לישראל הכוללות חזרה לקווי הפסקת האש של 1967 וחילופי שטחים הדדיים לעולם לא יצאו לפועל עם ההנהגה הפלסטינית הנוכחית. מעל הכל, על אובמה לדחות בנחישות את "זכות השיבה של הפליטים הערבים" שיישומה יוביל לקצנו. אם יתקדם בכיוון זה נוכל לומר כי למרות גילויי הטינה שלו כלפי נתניהו בעבר ולמרות האובססיה שלו לרצות את העולם המוסלמי, דברי התמיכה שלו הם בעלי משמעות ואינם רק רטוריקה של תקופת בחירות.

בראייה כוללת, הביקור של נתניהו בוושינגטון השיג את התוצאה הטובה ביותר שיכלה להיות. הוא ללא ספק יכול לקחת את הקרדיט על כל שהגביר באופן אפקטיבי את המודעות לאיום האיראני לרמה הגבוהה ביותר ברחבי העולם. הוא השתמש בשיטת ה"שוטר הטוב – והשוטר הרע" ובבירור תרם תרומה משמעותית לנסיון להבטיח כי אובמה יאמץ גישה חיובית הרבה יותר בעניין האיום הקיומי שמקורו באיראן.

למרבה הצער, חלק גדול מדרכי פעולתנו העתידיות לוט בערפל. אך עלינו להזכיר לעצמנו שוב ושוב כי על אף חולשותינו ועל אף העוינות הברוטאלית המוגברת המופגנת מצד שכנינו לאזור, יכולותינו הצבאיות מעולם לא היו חזקות יותר. ולמרות אזהרותיו של אובמה לפיהן מתקפה מוקדמת "תוביל לתוצאות עבור ארה"ב כמו גם לישראל", הנשיא אובמה סיפק לישראל הלכה למעשה אור ירוק לפעול על פי ראות עיניה על מנת להגן על האינטרסים הביטחוניים החיוניים שלה במידה ומדיניות הסנקציות לא תרתיע את האיראנים.

עלינו להיות מרוצים גם מכך שכאשר נתניהו אמר לאיפא"ק: "כראש ממשלת ישראל, לעולם לא אתן לעמי לחיות תחת צל של השמדה" הוא התכוון לדבריו ומכך שהמדינה היהודית מבטיחה שלעם היהודי תהיה היכולת להגן על עצמו ולהתגבר על אויביו.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann