ישראלים מכל צדי הספקטרום הפוליטי כמהים נואשות להגשמה מידית של חלום השלום וקיום מערכת יחסים של יציבות וביטחון עם שכניהם. אך אבוי, אין כרגע בנמצא כל פתרון קסם אפשרי. הרדיקאליים משמאל ומימין ממשיכים להסית באופן נמרץ לפעולה דרסטית, וחוזים שחורות במידה והסטטוס קוו יישמר. השמאל ההזוי קורא לנסיגות חד-צדדיות, בעוד הימין הקיצוני דורש מדיניות סיפוח מידית. מאז הסכמי אוסלו של שנות ה-90, השמאל נחל הצלחה בשכנוע רבים מהישראלים מן השורה בכך שהסטטוס קוו איננו בר-קיימא, ושהמשכו יוביל לחורבננו. כמו שריקת הסירנה, קריאתם לפתרונות ותיקוני קסם חלחלה עמוקות לתודעת האומה שלמרבה ההבנה, כמהה נואשות לשלום.

האם הסטטוס קוו בנוגע לשטחים שבמחלוקת הוא בר-קיימא?

Print This Post

Is the status quo relating to the disputed territories sustainable?

ישראלים מכל צדי הספקטרום הפוליטי כמהים נואשות להגשמה מידית של חלום השלום וקיום מערכת יחסים של יציבות וביטחון עם שכניהם. אך אבוי, אין כרגע בנמצא כל פתרון קסם אפשרי.

הרדיקאליים משמאל ומימין ממשיכים להסית באופן נמרץ לפעולה דרסטית, וחוזים שחורות במידה והסטטוס קוו יישמר. השמאל ההזוי קורא לנסיגות חד-צדדיות, בעוד הימין הקיצוני דורש מדיניות סיפוח מידית.

מאז הסכמי אוסלו של שנות ה-90, השמאל נחל הצלחה בשכנוע רבים מהישראלים מן השורה בכך שהסטטוס קוו איננו בר-קיימא, ושהמשכו יוביל לחורבננו. כמו שריקת הסירנה, קריאתם לפתרונות ותיקוני קסם חלחלה עמוקות לתודעת האומה שלמרבה ההבנה, כמהה נואשות לשלום.

על אף שראש הממשלה יצחק רבין הודה בפתיחות שהסכמי אוסלו היו הימור, שמעון פרס ויוסי ביילין שבו והתעקשו שאין גרוע יותר מאשר שימור של הסטטוס קוו, דבר שאפשר לממשלה – בשיתוף המפלגות הערביות – לקושש את הרוב המצומק שנדרש לתמיכה במהלך. כתוצאה מכך, האינתיפאדה התפרצה, ואלפי ישראלים איבדו את חייהם בפיגועי התאבדות ומתקפות טרור.

ככל שהראיות הצטברו, נהיה ברור יותר ויותר שלמרות דברי המתק שהביע ערפאת כלפי חוץ, מטרתה של הרשות המשיכה להיות סיום הריבונות היהודית, גם אם הדבר יושג בשלבים.

השמאל הישראלי טען בזמנו, כפי שהוא טוען עד היום, שהמשא ומתן עם הרשות מהווה את האפשרות העדיפה והיחידה להתקדמות, ושהאלטרנטיבה של שימור הסטטוס קוו תמיט תוצאות הרסניות ותביא לסופו של  "תהליך השלום הבלתי הפיך". הישראלים נדרשו להתעלם מההסתה נגד ישראל שקידמו ערפאת ועבאס אחריו, הסתה שקודמה בקרב בני עמם "למטרות פנימיות בלבד".

ההתנתקות החד-צדדית מעזה ב-2005 הוצדקה אף היא על בסיס הצורך לבסס צעד קונקרטי להתקדמות מהסטטוס קוו. ואולם, הנסיגה מעזה דווקא עודדה את הרדיקאליים, שהסבו את האדמה החקלאית הפורה שהקימו הישראליים לשטחי שיגור טילים המכוונים נגד אזרחי ישראל.

אפילו לאחר הקונפליקט האחרון עם חמאס, הפגזות הטילים מעזה וגילוי מנהרות הטרור, אנו שוב מוזהרים משימור הסטטוס קוו ובשל כך, הקרבת הסיכוי האחרון להשגת שלום.

תכנית השלום של סעודיה אומצה מן הרגע הראשון ע"י השמאל כבסיס לפתרון. גם בהתעלם מהסעיף המתייחס לזכות השיבה לפליטים הערביים, אשר תביא לסופה של הריבונות היהודית, אירועי השנה החולפת המחישו כמה קטסטרופלית תהיה ההסכמה לגבולות המבוססים על קווי שביתת הנשק מ-1949. לאחרונה, נשמעו קריאות מחודשות בכנס התורמים לעזה מצד נשיא מצרים סיסי ואחרים שביקשו מישראל לאמץ את הנוסחה הסעודית כבסיס להסדר.

ואולם, גם היום ועל אף שפיכות הדמים והקריסה המוחלטת בעולם הערבי, מפלגת העבודה ממשיכה לדחוק בנתניהו להפגין מחויבות לשלום ע"י אימוץ התכנית הסעודית כבסיס לחידוש המשא ומתן.

כעת, הממשל האמריקאי מעורר גם הוא את ה"סכנה" שבשימור הסטטוס קוו כתמה מרכזית במאמציו לכפות על ישראל לבצע ויתורים חד-צדדיים נוספים. הנשיא אובמה מאזכר את הדבר כמעט בכל הזדמנות שבה הוא מתייחס לקונפליקט הערבי-ישראלי, ומזכיר המדינה קרי התייחס ללא הרף לסכנה שבסטטוס קוו כשהוא ניסה להפעיל לחץ על ישראל במהלך המשא ומתן לשלום האחרון, והכושל, שיזמה ארה"ב. רק השבוע, הוא שב והטיח שהסטטוס קוו הוא "בלתי נסבל ובלתי יציב".

באופן דומה, גם האיחוד האירופי, שעוינותו כלפי ישראל החריפה במהלך השנה האחרונה, מדקלם ללא הרף את המנטרה בנוגע לאסונות שישראל ממיטה על עצמה ועל האזור כולו באמצעות שימור הסטטוס קוו.

מתעוררת התהייה אילו תוצאות היו מתרחשות במידה ועבאס (וערפאת לפניו) לא היה דוחה בזלזול את הצעותיו השערורייתיות של ראש הממשלה אהוד אולמרט. חמאס היה משתלט על הגדה המערבית כולה, כולל מזרח ירושלים, ולבסוף, ישראל הייתה נדרשת להשיג מחדש את השליטה בשטח כולו, תוך שהיא סופגת קורבנות רבים ומספקת לארה"ב יסוד להתערב חיצונית ולכפות עלינו פתרונות.

אך אין ספק שהגיע הזמן להכיר במציאות. כן, אנו בוחלים בסטטוס קוו. רובנו מעדיפים באופן נואש להפריד עצמנו באופן מוחלט ומידי מהפלסטינים. ואולם, הסערה שסובבת אותנו והיעדר פרטנר אמתי לשלום הופכים את הדבר לבלתי אפשרי. מלבד חזרה על טעויות העבר וביצוע ויתורים חד-צדדיים נוספים שיחזרו אלינו כבומרנג, אין פתרונות קסם, ועל כן, לעת עתה, עלינו לסרב לכל ויתור טריטוריאלי נוסף. בו בעת, עלינו להימנע מקריאות לסיפוח השטחים, פעולה שתכיל בתוכה מספר רב של ערבים ובכך תהפוך את ישראל למדינה דו-לאומית.

עלינו להודיע לעולם שברגע שיהיה לנו פרטנר ערבי אמתי לשלום שמוכן לספק לנו גבולות הניתנים להגנה ומכלול ביטחוני שלא יסכן בעתיד את ילדינו ונכדינו, אנו נוכל לוותר על השליטה בחלק הארי של השטחים שנשלטו בעבר ע"י ירדן, להוציא את גושי ההתנחלויות. ובינתיים, אנו נעשה כל מאמץ להפחית למינימום את נוכחותנו באזורים הערביים, ונשאף לשפר את רמת החיים של תושביהם.

עלינו לדרוש שמבקריו של נתניהו, דוגמת השרה ציפי לבני ומנהיג האופוזיציה, יצחק הרצוג, יציגו את דרישותיהם ממנו באופן ספציפי. האם הם באמת מבקשים לקדם הסדר עם עבאס? בהתעלם מהאיחוד שלו עם חמאס, סקרי דעת קהל מצביעים באופן מובהק על כך שבבחירות, חמאס ינצח את הרשות המושחתת. בפועל, הדבר יוביל ליצירת חמאסטן סביבנו – כש-80% מתושביו תומכים בחידוש מתקפות הטילים על ישראל. כל עוד מבקריו של נתניהו אינם מוכנים לתמוך בהקמת מדינת טרור שכזו, עליהם לחדול מהביקורת הדמגוגית שלהם, המספקת תחמושת ליריבינו ואף מחלישה את התמיכה בקרב ידידינו.

לסיכום, ישנן ראיות בלתי ניתנות להפרכה לפיהן הוויתורים החד-צדדיים שלנו הסבו לנו נזק רב, ולא הצליחו אפילו להביא לשיפור ביחסן של מדינות המערב כלפינו.

אם הדבר היה אפשרי, כולנו היינו תומכים בפתרון מהיר שיחליף את הסטטוס קוו. אך בהיעדר פתרון כזה, אין מקום לדכדוך בסקירת ההתקדמות שהשגנו מאז 1967 – למרות הסטטוס קוו.

אנו המדינה היחידה באזור רווי מערבולות ורצח שממשיכה להוות אי של שלווה וסדר. במהלך 50 השנים האחרונות, צה"ל הפך לכוח יוצא דופן שבידיו להגן עלינו מכל מתקפותיהם המשולבות של אויבינו. על אף שקלטה בהצלחה מיליוני יהודים, הכלכלה שלנו פורחת וההתפתחויות התרבותית והדתית שלנו מספקות לנו מקור לגאווה. למרות כל האתגרים העומדים בפנינו, אנו מהווים ללא ספק את האומה המצליחה והייחודית ביותר של זמננו.

מי ייתן וגם אם ניאלץ לשמר את הסטטוס קוו בזמן הנוכחי, לבסוף תתעורר ההזדמנות בה נוכל להתקדם אל עבר שלום בר-קיימא עם שכנינו.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann