האם הליגה נגד השמצה איבדה את שפיותה?

Print This Post

British-American Flag English

לא האמנתי למראה עיני כשקראתי לאחרונה את הצהרותיו התמוהות של ג'ונתן גרינבלט, מנכ"ל הליגה נגד השמצה, אחד הארגונים היהודיים האמריקניים החזקים ביותר שמטרתו המרכזית היא המאבק באנטישמיות.

לפני חודשים מספר, התעמתי עם גרינבלט לאחר שביקרתי נאום שנשא בפני סטודנטים המזוהים עם ארגון ג'יי סטריט. בדבריו, מתח גרינבלט ביקורת סמויה על מדיניות ממשלת ישראל ואף נמנע מלקרוא לג'יי סטריט לחדול הן מהדמוניזציה שהיא עושה לישראל והן מהלחץ שהיא מפעילה על ממשלת ארה"ב על מנת שזו תגביר את לחצה שלה על המדינה היהודית. במקום זאת, היה על גרינבלט לעודד אותם להיאבק בתופעת האנטישמיות שצומחת כפטריות אחר הגשם בקמפוסים ברחבי המדינה. גרינבלט הגיב באומרו שהוא "התרשם" מן הסטודנטים הללו והרגיש שהם "מנהיגי העתידי של הקהילה שלנו".

אך לאחרונה, נראה כי גרינבלט איבד לחלוטין את שפיותו. הוא מתנהג כאילו הוא עדיין עובד עבור ממשל אובמה. הוא חרג לחלוטין מן הנורמות המקובלות כאשר גינה את מצע המפלגה הרפובליקנית כ"אנטי-ציונית" כתוצאה מכך שלא התייחס לפתרון שתי המדינות. ניתן ללא ספק להחזיק בדעות שונות באשר לפתרון שתי המדינות, אך כארגון שאמור להתמקד בנושא האנטישמיות, לשמור על ניטרליות מפלגתית ולשתף פעולה עם שתי המפלגות הגדולות האמריקניות, הצהרתו של גרינבלט חורגת מכל הנורמות המקובלות. התערבותה של הליגה נגד השמצה בנושאים מפלגתיים בצורה זו אינה חלק מן המנדט של הארגון.

נראה שגרינבלט אובססיבי בנטייתו לגלות "פתיחות" וסובלנות כלפי קבוצות אנטי-ישראליות. לאחרונה, בהתבטאות יוצאת דופן, אמר כי למרות שהוא חולק על תנועת החרם (BDS), הוא סבור שאנשיה "פועלים מתוך תשוקה לצדק" ושעלינו "להכיר בכנות כוונותיהם". אולי כדאי להזכיר לו שגם קיצונים אסלאמיים פועלים מתוך תחושת כנות וצדקת דרך ושגם אותם מניעה תחושת צדק מעוותת.

אך הקש האחרון הוא הקשר המעמיק והולך של גרינבלט עם תנועת המחאה Black Lives Matter (חיי שחורים חשובים).

ליהודים מסורת ארוכה וגאה של מעורבות בתנועה לקידום זכויות אזרח בארה"ב, במהלכו אף הקריבו אחדים מהם את חייהם. נוכח כך, מצערת במיוחד העובדה שמאז 1967 קבוצות אפרו-אמריקניות רבות נמצאות בחזית המאבק נגד ישראל.

באחריותה של הליגה נגד השמצה להיאבק בגזענות בכל צורותיה וכחלק ממאבק זה, התמיכה בקבוצות הדוגלות בקידום זכויות אדם ראויה לכל לשבח.

ואולם, ברור כי ישנם אלמנטים ומוטיבים אנטישמיים במניפסט של Black Lives Matter שפורסם לאחרונה. אל יהא מי מהקוראים מופתע מכך. בשנה שעברה, הביעה התנועה תמיכה פומבית ב"הצהרת ההזדהות השחורה עם פלסטין", שטענה כי ישראל מבצעת "טיהור אתני", "רצח עם", "אפרטהייד" ועוד. ההצהרה קראה גם לכל המוסדות השחורים באמריקה לאמץ לתמוך בחרם. מעבר לכך, התנועה מעורבת בהפגנות ועוד שלל פעילויות נגד ישראל, וביניהן ביקורים בישראל והשתתפות בהפגנות נגד "טיהור אתני" ו"כיבוש". התנועה השוותה בין אלימות משטרת ניו יורק ואלימות לכאורה של חיילי צה"ל נגד פלסטינים. באטלנטה, התנועה האשימה את ישראל בכך שהכשרות נגד טרור שכוחותיה מעניקות לעמיתים בכוחות משטרה אמריקניות הן האחראיות לאלימות המשטרה כלפי אזרחים מן השורה ולמעשי הירי של שוטרים כנגד אפרו-אמריקנים.

חרף האזהרות והתחינות, גרינבלט ממשיך לטפח קשר בין הליגה נגד השמצה, וכתוצאה מכך בין הקהילה היהודית בארה"ב, לתנועת Black Lives Matter. למרבה התדהמה, הוא אמר בנאומו בפני ג'יי סטריט כי "האחריות לוודא ש'חיים שחורים חשובים'… [היא אחד] מן המאבקים של זמננו".

הליגה אמנם מתחה ביקורת על האשמות תנועת Black Lives Matter כי ישראל מבצעת רצח עם ואפרטהייד כנגד הפלסטינים, וכן גינתה את תמיכת התנועה בחרם על ישראל. ואולם, גרינבלט הפחית בחשיבותם של הגורמים האנטישמיים מאחורי יוזמות אלו וטען כי מדובר ב"קומץ קטן של מנהיגים" מתוך הארגון וכי "ישראל רחוקה מלהיות מוקד התעניינות במסמך שאורכו 40 אלף מילים".

בעוד שגרס כי לליגה אין מערכת יחסים רשמית עם Black Lives Matter וכי הוא אינו תומך בהם, גרינבלט סרב להרחיק עצמו מן התנועה. לפיכך, נכון לעתה, הוא מתעקש שארגונו ימשיך להפיץ חומרים חינוכיים תוצרת Black Lives Matter כחלק מן החבילה שמחלקת הליגה בבתי ספר ובמקומות נוספים. הוא מסביר זאת באומרו שהם עוסקים ב"נושאי זכויות אדם קריטיים הדורשים התייחסות". למיטב ידיעתי, גרינבלט אף נמנע מלגנות בפומבי את השקרים הבוטים והאמירות האנטי-ישראליות של משלחת מטעם Black Lives Matter שביקרה בישראל בחודש שעבר.

בלתי מתקבל על הדעת שארגון יהודי מרכזי כלשהו ימשיך להעניק לגיטימיות לתנועה שטוענת שעיסוקה הוא זכויות אדם אך כוללת גם תמיכה בחרם על ישראל ומעודדת אנטישמיות, גם אם מדובר ב"קומץ קטן של מנהיגים". עבור ארגון כמו הליגה נגד השמצה שעיסוקו הוא מאבק באנטישמיות, מדובר בטירוף של ממש.

יתרה מזו, כאשר חבר הקונגרס הנק ג'ונסון, הידוע בעוינותו לישראל, קרא ליהודים החיים ביהודה ושומרון "טרמיטים" – ביטוי אנטישמי בזוי – גרינבלט, שהיה מוכן לגנות את הרפובליקנים על אי תמיכתם בפתרון שתי המדינות, הגיב רק באמצעות הטוויטר בכותבו: "מדובר באפיון פוגעני ולא מועיל". תגובה כה רפה להתבטאות שערורייתית זו מן הגוף שאמור להילחם באנטישמיות היא פשוט בלתי נתפסת.

כל זה מתרחש בזמן שתופעת האנטישמיות והדמוניזציה של ישראל ברחבי הקמפוסים בארה"ב, במסווה של מאבק למען זכויות אדם, יוצאים משליטה. חלק מהקמפוסים אף מתוארים כביבים של אנטישמיות. זהו הנושא המרכזי שבו אמורה לעסוק הליגה נגד השמצה (וכן ארגונים יהודיים אחרים).

מעבר לכך, מדאיגה העובדה, שמלבד ארגון ציוני אמריקה, עוטים הארגונים היהודיים האחרים מעטה של שתיקה ומסרבים להרחיק עצמם מן הגישה הפחדנית של הליגה נגד השמצה.

באופן מדהים, גרינבלט הפנה את כעסו דווקא לעבר ארגון ציוני אמריקה במקום לעבר האנטישמים. הוא הודיע לסוכנות הידיעות היהודית JTA ש"אנו ארגון זכויות אדם. ארגון ציוני אמריקה אינו כזה. אנו ממוקדים במאבק נגד האנטישמיות והגזענות. ארגון ציוני אמריקה לא מתמקד בכך". הליגה נגד השמצה אף נזפה בעיתון יהודי על שהעזה לפרסם את ביקורתו הצודקת של מורט קליין, ראש ארגון ציוני אמריקה, נגד הליגה על כך שזו לא ניתקה את קשריה עם תנועת Black Lives Matter. הליגה טענה שמדובר בדברי שטנה של ממש. במילים אחרות, הייתה זו הליגה נגד השמצה שברוב חוצפתה הכריזה כי לארגון אחר שמשחק תפקיד מרכזי במאבק באנטישמיות ונגד הדמוניזציה של ישראל – דהיינו, ארגון ציוני אמריקה – אין זכות להביע את דעתה ולבקר אותה.

מדובר בנושא יסודי ורציני מאוד עבור הנהגת יהדות ארצות הברית. במידה וישמרו הארגונים המרכזיים של הקהילה היהודית האמריקנית על שתיקתם ויימנעו ממתיחת ביקורת על התנהגות מגונה זו, אזי מדובר בתחילתו של עידן בו הישגיה של יהדות ארה"ב ומעמדה בחברה יתערערו בצורה משמעותית.

אם מנכ"ל הליגה נגד השמצה ימשיך במגמה הנוכחית של נקיטת עמדה פוליטית-מפלגתית וסירוב להעמיד בראש סדר העדיפויות של ארגונו את המלחמה באנטישמיות, עליו לפרוש מתפקידו. אחרת, תקציבה של הליגה, העומדת על למעלה מ-50 מיליון דולר, יקטן כאשר תורמים יבינו שהוא מקדיש את עצמו לקידום סדר יום פרוגרסיבי, המגנה שמרנים, והמקדם ערכים אוניברסליים וצדק חברתי על חשבון המנדט המקורי שלו. סדר יום פרוגרסיבי זה מקודם על ידי גופים אחרים ועל הרוצה לתמוך בהם כמובן רשאי לעשות כן.

תפקידה של הליגה נגד השמצה חייב להיות המלחמה באנטישמיות, המתבטאת בימינו בדמוניזציה ובדה-לגיטימציה של ישראל. אם היא בוחרת להפקיר ולזנוח מטרה זו, אין הליגה נגד השמצה ראויה לתמיכת הקהילה היהודית.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann