דרושה: תשובה יהודית לאל-ג´זירה

Print This Post

גירסת מאמר זה באנגלית: A response to Al Jazeera

אין חולק על כך שאנו מפסידים במלחמת הרעיונות הגלובלית, בכל הרמות שלה. על אף שקיימות ראיות מובהקות לכך שהפונדמנטליזם האסלאמי הקנאי מאיים על המרקם הבסיסי של הציוויליזציה המערבית, ישראל והעם היהודי נתפסים עכשיו בדרך כלל כמנודים.

בניגוד למלחמת ששת הימים, כשישראל זכתה לשבחים מכל העולם על שהגנה על עצמה באומץ כדוד מול גוליית, כיום התהפך דימויה של המדינה היהודית. עכשיו הפלשתינים הם המקופחים האצילים, ועל אף כל המאמצים העולים על הדעת להגיע להסדר, לרבות "התנתקויות" חד-צדדיות הרסניות, רבים בעולם רואים בנו כובשים הנוהגים להרוג אזרחים חפים מפשע, ושוללים משכניהם המדוכאים זכויות אנוש.

ישנם מרכיבים אובייקטיביים רבים לדחיקתנו לשוליים, אבל חוסר היכולת המוחלט שלנו לקדם את טיעונינו הוא ללא ספק גורם נכבד. דומה שעם הספר איבד את היכולת לרתום את כוחה של המילה. במקביל, ההשפעה הגוברת של התקשורת האלקטרונית, שוויתרה על האמת האובייקטיבית והתמקדה בצורה סלקטיבית בקרבנות אזרחיים "חפים מפשע", היתה גורם עיקרי שתרם להשמצתנו.

הופעתו של ערוץ אנגלי גלובלי ברשת הטלוויזיה הענקית של אל-ג'זירה מייצגת הסלמה חשובה נוספת במלחמת הרעיונות המתנהלת נגדנו. תיאוריה של ישראל באל-ג'זירה בבתי האמריקנים והאירופים יגרמו לכך שרשתות BBC ו-CNN, שיש להן דעות קדומות משלהן, יחווירו בהשוואה אליה. כבר כיום יש ל-80 מיליון משפחות מערביות גישה לרשת זו, ובעתיד כל מי שמתעניין בענייני המזרח התיכון יימשך אל התחנה החדשה, הן מתוך סקרנות והן כאמצעי לקבלת תובנה טובה יותר בנוגע לעמדות הערבים.

הצופים יתרשמו מהמקצועיות ומאווירת שביעות-הרצון מהתכניות של התחנה השוררת במערב. רבים גם יוקסמו מהאשליה של פתיחות מרובה יותר, מפני שאל-ג'זירה מאפשרת מפעם לפעם גישה להשקפות אחרות, לרבות ראיונות עם דוברים ישראלים כמו שמעון פרס. מנהל המשרד האזורי, ואליד עומארי, הוא ערבי ישראלי שסיים את האוניברסיטה העברית בירושלים.

אם אל-ג'זירה תלך בעקבות התקדים של הרשתות הערביות, היא תשדר סרטי וידיאו לא ערוכים של אל-קאעידה, ותספק פלטפורמה לאנטישמים שיקדמו בגלוי שקרים אנטי-יהודיים גסים כמו "הפרוטוקולים של זקני ציון" והכחשות שואה; היא תאפשר גם להציג את טיעוני "שני הצדדים" בנוגע לפיגועי התאבדות. ייתכן שזו תהיה הפעם הראשונה שתעמולת שנאה מסוג זה תהיה ניתנת לצפייה בבתיהם של אנשים מחוץ לעולם הערבי.

לשידורים באנגלית של אל-ג'זירה יש אפוא פוטנציאל להתפתח ולהיות אחד מכלי הנשק התכליתיים ביותר נגד העם היהודי, שכבר עכשיו מתנודד תחת הסתערויות של גלים אנטישמיות אדירים.

מה אנו יכולים לעשות? התשובה מובנת מאליה: הקמת ערוץ טלוויזיה גלובלי שיקדם את נקודת ההשקפה היהודית עומדת עכשיו בראש סדר העדיפויות. הצורך בכלי כזה אינו רק כדי לספק נקודת השקפה מאוזנת יותר בעניינים ישראליים ויהודיים. דרישה חשובה לא פחות היא להבטיח שנעמיד לרשות הצעירים היהודים חלופה למתקפה האנטי-ישראלית, המציפה כיום את אמצעי התקשורת האירופיים והמערביים.

כבר נעשו כמה מאמצים לא מוצלחים בעבר על-ידי אנשים שונים, שנכשלו בגלל חוסר היכולת לגייס את הכספים הרבים הדרושים למימון ההתחלתי. עכשיו, עם הופעת אל-ג'זירה, הגיע הזמן לבחון מחדש את הקמתו של ערוץ כזה.

בימים טרופים אלה העוברים על העם היהודי, מחסור במימון אינו מהווה מחסום שאי-אפשר לעבור אותו בדרך למיזם חיוני כל-כך. ישנם היום יותר מיליארדרים יהודים מבכל תקופה אחרת בהיסטוריה שלנו. אנו מוציאים מדי שנה מאות מיליוני דולרים על כל מיני סוכנויות וגופים יהודיים שמטרתם העיקרית היא להגן על זכויות היהודים, לקדם את עניינה של ישראל ולהיאבק באנטישמיות, אך דא עקא שרבים מהארגונים הללו אינם תכליתיים, והם חופפים זה את זה ומתחרים זה בזה, במקום לאחד את משאביהם כדי להתגבר על האיום המשותף לכולנו.

הגיע הזמן לכנס ועידת פסגה בינלאומית של הגופים העיקריים העוסקים בפעילויות פרו-ישראליות כדי לקדם את המפעל החיוני הזה. עכשיו הוא הזמן לפעולה. הארגון שיקבל עליו את היוזמה להשיק מיזם כזה יעלה תרומה היסטורית למען העם היהודי בפתח המאה ה-21.

איזי ליבלר הוא יו"ר ועדת הקשרים עם התפוצות במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה. [email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann