דיסקרטיות בטיפול במפלגות הפופוליסטיות באירופה

Print This Post

מפלגות פופוליסטיות ולאומניות הולכות ומתחזקות והופכות לכוחות פוליטיים עוצמתיים. הן צפויות להשפיע באופן משמעותי על מדיניות הפנים והחוץ ברובן המוחלט של מדינות אירופה.

ישנם רבים, ובתוכם מספר ניכר של יהודים, אשר נזכרים בשנות ה-30 של המאה הקודמת וחווים תחושה של דה ז'ה וו מבשר רעות. הם מתייחסים למפלגות הפוליטיות הללו כבתי גידול לאנטישמיות, כמו גם לעמדות אנטי מוסלמיות.

המציאות היא שעד לאחרונה, מפלגות אלו בצרפת, אוסטריה, גרמניה והונגריה כללו בשורותיהן מספר משמעותי של של ניאו נאצים ורביזיוניסטים של השואה. כל שיתוף פעולה יהודי עם קבוצות שכאלו היה נחשב לחילול זיכרון בלתי מתקבל על הדעת של קורבנות השואה.

כיום השתנה המצב באופן דרמטי. מקור התמיכה העיקרי בפופוליסטים האלו מגיע מאותם אנשים המרגישים ששטף המהגרים המוסלמים הוא הרסני לאיכות חייהם, עם עלייה מסיבית בשיעור הפשע והכאוס החברתי המאיים על הסדר החברתי שלהם כולו. בנוסף, ישנו האיום המוגבר של טרוריסטים, הן מחוץ והן מבית, שאין עיר או מחוז באירופה החסינים בפניו.

חלק מהמצביעים של המפלגות הלאומניות הללו תומכים ביהודים ורואים בישראל מבצר של העולם החופשי. במהלך העשור האחרון, הן התחילו לנקות את שורותיהן מאנטישמים, והן מצהירות בפומבי כי בכוונתן למגר את כל האלמנטים האנטי יהודיים.

למותר לציין שאין הדבר מונע מפשיסטים או מנאצים להצביע להן. באופן דומה, העובדה שגזענים ופשיסטים עלולים לתמוך בטראמפ איננה מלמדת כי ממשלו הוא פשיסטי. כמו כן, אנטישמים או קומוניסטים שמאלנים קיצוניים לא השתלטו על המפלגה הדמוקרטית באמצעות הצבעה לה.

לאחרונה, הבחירה בממשלת ימין באוסטריה המחישה את המצב.

ראוי לציין שאוסטריה נמנעה מלהביא לדין פושעי מלחמה נאצים. לאוסטרים ישנו רקורד צורם של אנטישמיות, ועד לאחרונה הם טענו כי הם קורבנות של הנאצים, תוך שהם מכחישים כל מעורבות בשואה.

מפלגת הימין הפופוליסטית FPO (מפלגת החירות) באוסטריה, שותפה בקואליציה החדשה, נוסדה ב-1956 ע"י קצין SS לשעבר. עד לעזיבתו של יורג היידר ב-2005, אף יהודי או דמוקרט המכבד את עצמו לא יכול היה לשקול כל קשר עם מפלגה אשר שיבחה באופן פתוח את הנאצים והייתה אנטישמית באופן חד משמעי.

באפריל 2005, נבחר היינץ כריסטיאן שטראכה למנהיג המפלגה. הוא שינה באופן דרמטי את המפלגה ע"י התמקדות במושג Heimat (מולדת) – מצע המפלגה מתנגד להגירה ומקדם רווחה חברתית. בבחירות הנשיאותיות בשנה שעברה, המפלגתה זכתה ב-35% מהקולות בסיבוב הראשון וכמעט וזכתה בהתמודדות המכרעת כאשר השיגה קרוב ל-50%.

כאשר מפלגתו של שטראכה הפכה לשותפה בממשלה החדשה שבראשה עומד סבסטיאן קורץ, הקהילה המקומית המורכבת מ-10,000 יהודים, בגיבוי קהילות יהודיות ברחבי העולם, גינתה את המפלגה כפשיסטית וגזענית וקראה להחרמתה. הקהילה היהודית המקומית התנגדה גם למצע של ה-FPO המתנגד להגירה, וזאת למרות העובדה שמרבית ה"פליטים" המוסלמים מחזיקים בגישות ובאמונות אנטישמיות.

ישראל מצאה עצמה בדילמה: באופן מסורתי, היא תומכת בקהילות התפוצות המתייצבות מול אנטישמיות. אך המקרה הנוכחי הוא מורכב, משום שהקצנלר האוסרטי החדש תומך בישראל והבטיח שהקואליציה שלו תילחם באנטישמיות.

ישראל החליטה לשמר את היחסים ולשמור על קשר ישיר עם קורץ ועם ממשלתו, אך היא הנחתה את בכיריה להימנע מאינטראקיציה עם שרים מה-FPO, כולל ראש המפלגה, והגבילה אותם לתקשורת עם אנשי המקצוע העובדים במשרדי הממשלה שבשליטת ה-FPO.

אני לחמתי נגד האנטישמיות במהלך כל חיי הציבוריים מבלי להבחין בין ימין לשמאל. ואולם, אני מאמין כי למרות העבר המפוקפק של ה-FPO, ישראל פועלת בניגוד לאינטרסים שלה ע"י החרמת המפלגה.

כיום, ה-FPO היא למעשה מפלגה לאומנית המתנגדת להגירה, וטוענת כי ערב רב של מוסלמים רדיקליים גורמים לאוסטרים להרגיש זרים במדינתם שלהם.

שטראכה מייצג דור חדש. עם הרחבת התמיכה ב-FPO, הוא שואף להרחיק את המפלגה מהאנטישמים והפשיסטים ולנקות אותם משורותיה, ולהתרכז בהפיכתה למפלגת אנטי הגירה פופולארית. למעשה, שטראכה מחזר בפתיחות אחר יהודים ואחר ישראל.

המצע הממשלתי שפורסם ע"י ה-FPO וע"י מפלגת העם האוסטרי של קורץ מתנגד ל"אסלאם פוליטי", שעלול "להוביל לרדיקליזציה, אנטישמיות, אלימות וטרור".

הממשלה מכריזה כי לחימה באנטישמיות באוסטריה מהווה את אחת ממטרותיה העיקריות, וכי הנאציזם היה "אחת מהטרגדיות הגדולות ביותר בהיסטוריה של העולם".

המדינה שעד לאחרונה טענה כי היא קורבן של הנאציזם, מתחייבת כעת לציין את זכרם של אלו שחוו "סבל איום ואומללות" שנבעו מהאנשלוס, הסיפוח של אוסטריה אל גרמניה הנאצית ב-1938.

כמו כן, הממשלה החדשה מתחייבת באופן מפורש ל"ישראל כמדינה יהודית" – שינוי משמעותי לעומת המדיניות האוסטרית בעבר – וקוראת ל"פתרון של שלום במזרח התיכון, תוך התחשבות מיוחדת באינטרסים הביטחוניים של ישראל".

מנהיגי ה-FPO ביקרו בישראל ויצרו קשר בלתי רשמי עם מספר פעילי ליכוד.

שטראכה הביע את רצונו להעביר את השגרירות האוסטרית לירושלים במועד מאוחר יותר, וכן הוא הצהיר שלישראל יש זכות להרחיב התנחלויות.

ישראל לא מוכרחה לאמץ את המדיניות של ממשלת אוסטריה או את ה-FPO. כמו כן, יש לציין שהאיחוד האירופי לא השמיע קול בנוגע להפיכתה של ה-FPO לשותפה בקואליציה, וזאת בניגוד לעמדה הביקורתית שלו לפני 17 שנים, אז ה-FPO הרדיקלי יותר שהובל בזמנו ע"י היידר היה בממשלה. בזמנו, האיחוד עודד את ממשלות אירופה לכפות סנקציות על אוסטריה.

מלבד מדינות מזרח אירופה, לישראל אין כל בנות ברית באיחוד, שידוע כיום לשמצה בשל ההטייה והסטנדרטים הכפולים חסרי הבושה שאותם הוא מפעיל כנגד המדינה היהודית.

תחת תנאים שכאלו, בהתאם לכך שקואליצית הממשלה האוסטרית תדבק במעשים ולא רק במילים במדיניותה בכל הקשור ליהודים, על ישראל לשמר את יחסיה עם ממשלת אוסטריה.

ישנם הטוענים כי בעשותה כן, ישראל מספקת עלה תאנה לפשיסטים. מדובר בקשקוש. הסיבה למערכת היחסים הזו היא שהממשלה החדשה התחייבה להילחם באנטישמיות ולהקיא שונאי יהודים מקרבה.

אין הדבר אומר שישראל תומכת בקווי המדיניות האחרים שלה. אין לכך כל קשר למוסר. מדובר בהיגיון פשוט. אל לנו לחשוש מהכוונות שמבקרי הממשלה מייחסים לה. יש לשפוט אותה רק על פי מעשיה ומדיניותה.

ואולם, ישראל מחוייבת לשמור על עירנות, ובמידה ויתגלה כל ביטוי של אנטישמיות, עליה להשמיע את קולה ובמידת הצורך, לנתק את היחסים עם מפלגות אשר מפגינות אנטישמיות או סובלנות כלפיה.

ח"כ יהודה גליק מהליכוד, אשר נפגש עם שטראכה בישראל, צוטט בתקשורת הישראלית כשהוא מבקר את מדיניות ממשלתו, כשהוא מצהיר כי "להחרים אותם בשל עברם זה כמו להחרים נוצרים בגלל האינקוויזציה". כמו כן, הוא ציין כי ישראל התנהלה ללא היסוס מול ממשלת אוסטריה הקודמת, וזאת על אף שחבריה הזדהו עם חמאס.

העובדה היא שאנו איננו מחרימים ממשלות שמאל המפייסות קיצונים מוסלמיים, שרובם מובילים את הלהקות האנטישמיות. סעודיה, מצרים ומדינות נוספות מעולם לא התכחשו לאנטישמים או ניקו אותם משורותיהם, אך אין משמעות הדבר כי איננו יכולים לשתף עמם פעולה על מנת להשיג מטרות משותפות וללחום נגד אויבים משותפים.

רבים מתארים זאת בציניות כריאל פוליטיק. למעשה, מדובר בקידום האינטרס האישי שלנו.

זאת ועוד, קבוצות האנטי הגירה הללו עשויות להתחזק בעצמתן בחודשים הקרובים, ורבות מהן עלולות ללכת בעקבותיה של ה-FPO ולתפוס עמדות בשלטון.

כמובן שהרגשות בנוגע לשואה הופכים את שיתוף הפעולה עם כאלו שקודמיהם היו פשיסטים לקשה במיוחד. אך במידה ובני הדור החדש יתכחש באופן פומבי לפשעיהם של קודמיו ופיו וליבו יהיו שווים, ישראל תבצע טעות גסה בטווח הארוך במידה והיא תדחה את תמיכתו.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann