סכומי העתק הממשיכים לזרום לארגון הלא ממשלתי הגדול בישראל, הקרן החדשה לישראל, משקפים באופן קודר את תמימותם של הפילנתרופים היהודים בעלי הכוונות הטובות. הם ממשיכים לתרום על אף חשיפות חוזרות ומתועדות היטב המוכיחות כי גוף זה מממן ארגונים אנטי-ציוניים פרו-פלסטיניים ופוסט-ציוניים, המחויבים לחתירה תחת המדינה היהודית ולקידום הנרטיב המצייר את הפלסטינים כקורבנות ואת הישראלים כמדכאים. רבים מן התורמים הם יהודים ליבראליים המחויבים באמת ובתמים לטובתה של ישראל, אך מקבלים באופן עיוור את הצהרותיהם של אנשי הקרן אשר עסוקים בערפול האמת. לאחרונה נחשפה פרשה מרשיעה נוספת הפוגעת באמינותו של ארגון זה ואשר נתגלתה בעזרתו של ויקיליקס. במברק סודי שנחשף צוטטה שיחה בין גורמים רשמיים בשגרירות ארה"ב בתל-אביב לבין חדווה רדנוביץ', סגנית מנהל בקרן, אשר שלטה עד לשנה שעברה בחלוקתם של מענקים על ידי הארגון ל-350 ארגונים לא ממשלתיים ובסך של 18 מיליון דולרים בשנה. היא אמרה לצוות השגרירות כי "היא מאמינה כי בעוד 100 שנים יהיה בישראל רוב ערבי, והיעלמותה של המדינה היהודית לא תהיה הטרגדיה שממנה חוששים הישראלים כיוון שהיא תהפוך להיות דמוקרטית יותר". למעשה, רדנוביץ' נימקה מדוע הקרן סיפקה בעבר וממשיכה לספק מילוני דולרים לארגונים התומכים בחורבנה של ישראל כמדינה יהודית.

דו-פרצופיות בקרן החדשה לישראל

Print This Post

קואליציית נשים לשלום

The two faces of the New Israel Fund

סכומי העתק הממשיכים לזרום לארגון הלא ממשלתי הגדול בישראל, הקרן החדשה לישראל, משקפים באופן קודר את תמימותם של הפילנתרופים היהודים בעלי הכוונות הטובות. הם ממשיכים לתרום על אף חשיפות חוזרות ומתועדות היטב המוכיחות כי גוף זה מממן ארגונים אנטי-ציוניים פרו-פלסטיניים ופוסט-ציוניים, המחויבים לחתירה תחת המדינה היהודית ולקידום הנרטיב המצייר את הפלסטינים כקורבנות ואת הישראלים כמדכאים. רבים מן התורמים הם יהודים ליבראליים המחויבים באמת ובתמים לטובתה של ישראל, אך מקבלים באופן עיוור את הצהרותיהם של אנשי הקרן אשר עסוקים בערפול האמת.

לאחרונה נחשפה פרשה מרשיעה נוספת הפוגעת באמינותו של ארגון זה ואשר נתגלתה בעזרתו של ויקיליקס. במברק סודי שנחשף צוטטה שיחה בין גורמים רשמיים בשגרירות ארה"ב בתל-אביב לבין חדווה רדנוביץ', סגנית מנהל בקרן, אשר שלטה עד לשנה שעברה בחלוקתם של מענקים על ידי הארגון ל-350 ארגונים לא ממשלתיים ובסך של 18 מיליון דולרים בשנה. היא אמרה לצוות השגרירות כי "היא מאמינה כי בעוד 100 שנים יהיה בישראל רוב ערבי, והיעלמותה של המדינה היהודית לא תהיה הטרגדיה שממנה חוששים הישראלים כיוון שהיא תהפוך להיות דמוקרטית יותר".

למעשה, רדנוביץ' נימקה מדוע הקרן סיפקה בעבר וממשיכה לספק מילוני דולרים לארגונים התומכים בחורבנה של ישראל כמדינה יהודית.

בתגובה לסיקור התקשורתי של הצהרות ביזאריות אלה, מנכ"ל הקרן דניאל סוקאץ' אמר כי רדנוביץ' הייתה, באותה תקופה, "לא אופטימית באשר לתמיכתה של ישראל בזכויות אדם ובדמוקרטיה", וכי השקפתה אינה נתמכת על ידי ארגונו. כמו כן, הוא הדגיש כי היא אינה מועסקת על ידי הקרן יותר. ואולם, סוקאץ' ומנהיגים אחרים של הקרן לא הסבירו מדוע בכירי הארגון חולקים השקפה אידיאולוגית באשר לישראל ושכנותיה שרוב רובם של הישראלים יתנגדו לה בחריפות.

עם זאת, כאשר הם פונים לציבור, דוברי הקרן החדשה לישראל מתייחסים אך ורק לארגונים החברתיים תמימי הלב שאותם הם מממנים. הם מדגישים כי בזמן שהם מהווים "ארגון גג גדול", הם תומכים ללא עוררין בישראל כמדינה יהודית דמוקרטית ומקדמים את החירות, הצדק והשוויון לכל אזרחיה. הם טוענים כי הם מתנגדים ל-"לוחמה-משפטית" אנטי-ישראלית ול-BDS (החרמות, הימנעות מהשקעות וסנקציות). הם ממשיכים לפטור את מבקריהם כ-"ימין קיצוני" ומאשימים אותם בכך שהם עוסקים במקרתיזם.

מאז הקמתה בשנת 1979, הקרן חילקה למעלה מ-200 מיליון דולרים ליותר מ-800 ארגונים ישראליים. מרבית הנתרמים אכן היו מוסדות ראויים העוסקים ברווחה חברתית ובפרויקטים של פיתוח אשר בהם יתמוך כל ישראלי.

ואולם, דוברי הקרן אינם מגלים כי הם מספקים סכומי עתק גם לארגונים אשר אינם עונים להגדרה זו בשום צורה ואופן. אפילו לאחר שהבטיחו לאחרונה בנחישות לציבור ולתורמים כי ארגונים המתנגדים להמשך קיומה של ישראל כמדינה יהודית לא יזכו למימון יותר, בשנה שעברה הם המשיכו לכוון למעלה מרבע מתקציבם (4.3 מיליון דולרים) לקבוצות העוסקות בדה-לגיטימציה ובפעילויות אנטי-ישראליות אחרות.

להלן מספר דוגמאות מהקצאות הקרן בשנה שעברה לארגונים הממשיכים לקבל כספים עבור הסברה פוליטית אך למעשה מעורבים לעומק בקמפיינים אנטי-ישראליים.

קרוב ל-500,000$ הועברו לעדאלה, קבוצה אשר תרמה וניהלה מסע שכנוע לטובת דו"ח גולדסטון, הפצירה בממשלות זרות "לבחון מחדש את יחסיהן עם ישראל", תיארה את ישראל כ-"מפעל קולוניאליסטי המקדם אפרטהייד", קראה להפעלתה של זכות השיבה הפלסטינית לישראל, סיפקה תצהירים לבתי משפט ספרדיים על מנת להאשים בכירים ישראליים בפשעי מלחמה והגנה על מרגל החיזבאללה אמיר מח'ול כ-"מגן זכויות אדם". קשה לדמיין כי גוף ציוני או פרו-ישראלי במקצת יספק כספים לארגון המחויב למטרות אלו.

מדה אל-כרמל הוא ארגון נוסף הזוכה לכספים מן הקרן החדשה לישראל, וזאת בזמן שהוא עוסק בהתססה אנטי-ישראלית ומערער בפתיחות על הלגיטימיות של מדינת היהודים.

הקרן המשיכה לממן בשנה שעברה גם את קואליציית נשים לשלום (CWP), ממנהיגי הקמפיין המקדם בבירור "החרמות, הימנעות מהשקעות וסנקציות (BDS) כנגד ישראל" ברחבי העולם. כמו כן, הארגון הוא מיוזמי אירועי שבוע האפרטהייד הישראלי.

בשנת 2010, הקרן החדשה לישראל שילשה את מימונו של "שוברים שתיקה", ארגון נוסף אשר סלל את הדרך לדו"ח גולדסטון על ידי טענות בלתי מבוססות לפשעי מלחמה שבוצעו על ידי צה"ל. במהלך חקירת וועדת גולדסטון, "שוברים שתיקה", בשיתוף עם 'בצלם' וארגונים נוספים הזוכים למימון הקרן, האשימו את ישראל כי ביצעה פשעי מלחמה. הארגון סיפק "ראיות" לוועדה על מנת לבסס את הדו"ח המוטה והמשמיץ שלה.

הלכלוך הדבק בארגונים הלא ממשלתיים האנטי-ישראליים הללו הזוכים למימון על ידי הקרן מועצם על ידי העובדה שרבים מהם מממומנים בעיקרם על ידי קרנות זרות, במיוחד ממשלות אירופאיות המקדמות קמפיינים כנגד ישראל והעוסקות בחיזוק קבוצות שוליים מן השמאל הקיצוני. עשרות מיליוני יורו מסופקים לכאורה לקבוצות שכאלו על ידי ממשלות זרות, דבר המוכיח כי אלו אינן חלק טבעי מן החברה הישראלית. קשה לדמיין מדינה אירופאית כלשהי אשר תסבול התערבות שכזו בענייני הפנים שלה על ידי מדינות זרות או ארגונים המבקשים לחתור תחת הממשלות הדמוקרטיות הנבחרות בהן, וזאת תחת מעטה של קידום זכויות אדם.

אכן, ללא התמדתו וניתוחו החוקר והנחוש של ג'ראלד שטיינברג מהעמותה לאחריות ארגונים לא ממשלתיים (NGO Monitor) סביר להניח כי הציבור לא היה מודע לכך שסכומי עתק אלו מועברים לארגונים אנטי-ישראליים. כמו כן, שטיינברג לקח חלק מרכזי בקידום החקיקה בכנסת אשר מחייבת כעת ארגונים לא ממשלתיים לספק שקיפות ולהסגיר את מקורות המימון הזרים שלהם, וזאת בהתבסס על התפיסה העומדת מאחורי 'חוק רישום סוכנים זרים' (FARA) האמריקאי. דרישה זו תאפשר לישראלים להעריך את היקפן של יוזמות זרות המיועדות למממן "פעילות פוליטית" אנטי-ממשלתית.

הקרן החדשה לישראל הינה ארגון צדקה ועליה להיות מחויבת להציג שקיפות רבה יותר, ליישם אחריותיות ולהפעיל איזונים ובלמים. אפילו בשנה האחרונה המשיכה הקרן להעביר למעלה מ-25% מתקציבה לארגונים המקדמים את ביתורה של ישראל כמדינה יהודית. על אף שאומרים לנו שרדנוביץ' עזבה את הקרן, אנו איננו יודעים דבר על מחליפה ואין לנו מידע באשר להסרתם של אותם ארגונים ממענקי 2011. על הקרן להיות מחויבת לפרסם מידע זה באופן מידי.

ברור כי בזמנים קשים אלו נדרשים שינויים דרסטיים בכוח האדם המנהל את ארגון זה וכן סיומה של הסודיות האופפת את פעילותו, וזאת על מנת להבטיח כי הכספים הנאספים לטובתה של ישראל אינם מוסטים אל ארגונים אשר מחויבים ל פגיעה במדינה היהודית.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann