שחרורו של גלעד שליט בערב הסוכות לאחר חמש שנות מאסר אכזריות, הייתה תוצאתו של מאבק עיקש בין הלב לבין השכל אשר בו ניצחו הרגשות הסוערים. סופו של הסיוט הביא לגלים של אופוריה והקלה בקרב העם כולו. כל אחד ואחת מאתנו, כולל אלו שהתנגדו באופן נחרץ לעסקה שהתגבשה עם החמאס, מזדהים עם גלעד לא כגיבור, אלא כאילו היה הבן שלנו. העסקה מייצגת את מצוות פדיון שבויים- שחרורם של אסירים בכופר- אשר נחשבה באופן מסורתי על ידי יהודים לעדיפות. היא משקפת את האנושיות והערבות ההדדית אשר אפיינה את העם היהודי במשך שנים של רדיפה ובידוד. לא מתקבל על הדעת כי כל מדינה אחרת בעולם הייתה נוהגת באופן זה, והדבר חושף את החמלה שחולקים הישראלים ואת הקורבנות שהם מוכנים להקריב על מנת שלא להפקיר את בניהם בשדה הקרב.

גלעד שליט- המר והמתוק

Print This Post

גלעד שליט

Gilad Shalit-The Sweet and the Bitter

שחרורו של גלעד שליט בערב הסוכות לאחר חמש שנות מאסר אכזריות, הייתה תוצאתו של מאבק עיקש בין הלב לבין השכל אשר בו ניצחו הרגשות הסוערים. סופו של הסיוט הביא לגלים של אופוריה והקלה בקרב העם כולו. כל אחד ואחת מאתנו, כולל אלו שהתנגדו באופן נחרץ לעסקה שהתגבשה עם החמאס, מזדהים עם גלעד לא כגיבור, אלא כאילו היה הבן שלנו.

העסקה מייצגת את מצוות פדיון שבויים– שחרורם של אסירים בכופר- אשר נחשבה באופן מסורתי על ידי יהודים לעדיפות. היא משקפת את האנושיות והערבות ההדדית אשר אפיינה את העם היהודי במשך שנים של רדיפה ובידוד. לא מתקבל על הדעת כי כל מדינה אחרת בעולם הייתה נוהגת באופן זה, והדבר חושף את החמלה שחולקים הישראלים ואת הקורבנות שהם מוכנים להקריב על מנת שלא להפקיר את בניהם בשדה הקרב.

הפופולאריות של ראש הממשלה בנימין נתניהו תזכה ללא ספק לנסיקה דרמטית- לפחות בטווח הקצר. מלבד המתנגדים הרעשניים, זכתה העסקה לתמיכה נלהבת של רוב רובם של הישראלים אשר חולשותיהם הרגשיות נוצלו ללא הפסקה על ידי כלי התקשורת הבלתי אחראיים שלנו. באופן אירוני, נתניהו- אשר בעבר התריע באופן חוזר ונשנה על ההשלכות הקשות שבכניעה לדרישות הטרור- חצה את הקווים האדומים שהוא עצמו התווה והתחייב שלא לעבור. נתניהו ירש את הבעיה מאהוד אולמרט, אשר בשלב מסוים הסכים לוויתורים מרחיקי לכת לחמאס, טרם קיבל רגליים קרות, נסוג מן העסקה ברגע האחרון והשאיר את ההחלטות הכואבות ליורשו בתפקיד. אין לקנא בניסיון שנתניהו הועמד בו בעת שהתייסר טרם קבלת החלטה גורלית שכזו, אשר מנוגדת לחלוטין לעקרונות הבסיסיים שלו.

על אף שכולנו עולצים וחוגגים את תומה של תקופה לאומית טראומתית זו, כמו בהיבטים רבים נוספים של החיים גם כאן מעורבים מרכיבים מרים ומתוקים בתוצאה. היבט מרכזי אחד הינו הסבל הבלתי נסבל שנגרם למשפחותיהם של אלו שנרצחו בעת שחזו ברוצחים חסרי החרטה של אהוביהם "נגאלים" ומהוללים כגיבורים.

אם ברצוננו לנקוט צעדים במטרה למנוע מסיטואציות עתידיות דומות להציב בפנינו דילמות שכאלו וגדולות אף יותר, עלינו קודם כל להיות נכונים לעמוד מול ההשלכות של כניעה זו לחמאס.

החלפתם של 1027 טרוריסטים, כולל הרוצחים הסדרתיים האכזריים והברבאריים ביותר והמוחות שמאחורי מתקפות הטרור החמורות ביותר בנוסף לשישה מחבלים ערבים-ישראליים, וזאת בתמורה לחייל ישראלי אחד, לא מהווה רק ניצחון מסחרר עבור החמאס והטרור הגלובאלי. היא משדרת גם מספר מסרים מטרידים נוספים אשר ישובו ללא ספק לרדוף אותנו בעתיד.

בראש ובראשונה, החמאס יוכל להדגים כעת בצדק כיצד רצח וטרור יעילים לאין שיעור להשגת מטרותיהם מאשר קיום משא ומתן. עסקת החילופין תחזק את הטרוריסטים ברחבי העולם ותעודד אותם להעצים את מאמציהם. וכפי שציין ראש המוסד לשעבר מאיר דגן פעמים רבות, בהתבסס על תקדימי העבר לשחרור הרוצחים הללו תהיינה השפעות קטלניות עתידיות והדבר יסייע ללא ספק לרציחתם של ישראלים רבים נוספים. למעשה, מנהיג חמאס, חאלד משעל הצהיר באופן מפורש כי "אלו המשוחררים ישובו למאבק המזויין. זהו הישג לאומי אדיר". האפקט המלא יורגש על ידינו רק בשבועות הקרובים, כאשר העולם ייחשף לחגיגות ניצחון במימון החמאס אשר בהן יובלו הרוצחים הללו ברחובות ויוצגו כגיבורים.

שנית, על ידי חשיפת צדו ה-"רך" או "עקב אכילס" של עמית ישראלי קשוח בדרך כלל, חמאס (וגם פת"ח) חולקים תמריץ ברור לניצול כל היכולות שלהם ולהקרבת קורבנות על מנת לתפוס בני ערובה ישראלים נוספים ולכפות דרישות חדשות בעתיד.

שלישית, כעת יהיה קל הרבה יותר לגייס טרוריסטים, וזאת כאשר מעודדים אותם להאמין כי ללא קשר למספר הישראלים אותם הם ירצחו, במידה ויתפסו- קיימת סבירות גבוהה לפיה הם ישוחררו מהכלא בעתיד.

רביעית, חמאס העביר מתפקידה את הרשות הפלסטינית, והפגין כי הוא מסוגל לכפות על ישראל ועל מדינות נוספות לשאת ולתת עמו, וכך להעניק לו לגיטימציה. ואכן, חמאס, אשר ממשיך להיות מחויב בעקשנות  לדרך הטרור ולחורבנה המוחלט של מדינת ישראל, התגלה כעת כפרצופה הבולט ביותר של המדינה הפלסטינית העתידית. זהו דבר אשר עלינו לקחת בחשבון.

חמישית, היה זה ניצחון גם עבור ארגון האחים המוסלמים, יוצרו של חמאס, אשר מתגלה כמרכז הכוח המרכזי במצרים. הממשלה המצרית החדשה תכפה לפיכך לחצים גדולים הרבה יותר  על ישראל בכל הקשור לחמאס מאשר היה נהוג בתקופת מובארק. ועל ישראל להכניס למשוואה גם את טורקיה, אשר- בנוסף לאיראן- מתגלה כתומכת בולטת בחמאס.

למרבה המזל, לצה"ל ישנו כוח הרתעה מספק על מנת למגר עוינות ישירה. עם זאת, הלחצים הדיפלומטים ילכו ויגברו, וניתן לצפות כי חמאס וקבוצות טרור אחרות ישקיעו מאמצים עצומים בניסיון להגביר את הלחץ עלינו בכל המישורים.

בסביבה שכזו, על הממשלה להכין את עצמה לעתיד. אסור שניתן לגאולתו של ישראלי אחד- חייל ואזרח כאחד- לסכן את ביטחוננו הלאומי. עלינו להקים מחדש את הוועדה בראשות נשיא בית המשפט העליון לשעבר מאיר שמגר משנת 2009, אשר קראה לקבוע כללים שמטרתם להבטיח כי עסקאות שבויים עתידיות לא תהפוכנה לטרף לתשוקות ולקרקס התקשורתי שהניעו את עסקה זו. ממצאי הוועדה נגנזו בגלל הרגשות שסבבו סביב שליט. כעת יהיה זה הזמן לנסות ולגבש את העקרונות הללו בסביבה אובייקטיבית ורציונלית יותר, ובמידת האפשר למסד אותם בחקיקה על ידי הכנסת.

עלינו להכיר בעובדה שהתפיסה לפיה "אנו חייבים לשלם כל מחיר" אינה ברת קיימא. מדינה תחת מצור אינה יכולה להרשות לעצמה להיות חשופה לסחיטה בידיהם של טרוריסטים. להתנהגות שכזו לא יהיה סוף. הצמא לדם הטבוע בקרב הברבארים הללו אינו ניתן לרוויה, וכניעה לדרישותיהם חסרות הפרופורציה בעליל תוביל בסופו של דבר לאסונות גדולים הרבה יותר.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann