הקריאה לקיום שימועים ציבוריים שיזם חבר הקונגרס פיטר קינג בנושא "היקף הקצנת האסלאם בקהילה המוסלמית בארצות הברית ותגובתה של הקהילה" עוררה דיון תקשורתי יוקד באשר למקומם של המוסלמים במדינות המערב.

ברית יהודית-מוסלמית?

Print This Post

מוסלמים בארה"ב

A Jewish-Muslim alliance?

הקריאה לקיום שימועים ציבוריים שיזם חבר הקונגרס פיטר קינג בנושא "היקף הקצנת האסלאם בקהילה המוסלמית בארצות הברית ותגובתה של הקהילה" עוררה דיון תקשורתי יוקד באשר למקומם של המוסלמים במדינות המערב.

מלבד העובדה שחברה המפלה כנגד מיעוטים כמעט תמיד יוצאת כנגד היהודים, הרדיפה והאפלייה שמהן סבלנו במהלך ההיסטוריה מחייבת אותנו באופן אינסטינקטיבי להתנגד לכל ביטוי של אפלייה ורדיפה.

ואולם, ברור כי אין הדבר מחייב אותנו להגן על קבוצות אשר מעגנות בקרבן עוינות כלפינו ואשר חותרות תחת החברה הפתוחה.

כל זה מקבל משנה רלוונטיות בהתייחס לתעשייה הגלובלית החדשה של בריתות בין יהודים לקבוצות אסלאמיות אשר מתיימרות להתנגד לאסלאמופוביה ולאנטישמיות. הדוגמה המוחשית ביותר הינה השקתו של קמפיין יהודי-מוסלמי משותף בארה"ב שאותו יזם הרב מארק שנייר, נשיא הקרן להבנה אתנית שבסיסה בניו יורק. הקמפיין זוכה לפרסום רב ומכוון אף הוא למלחמה באנטישמיות ובאסלאמופוביה. בן בריתו העיקרי של הרב ומממנו של הפרויקט הוא ראסל סימונס, אפרו-אמריקני ואישיות מרכזית בתעשיית ההיפ-הופ, אשר מביע הערצה פומבית ללואיס פרחאן, מנהיגה הגזעני האכזרי והאנטישמי של תנועת 'אומת האסלאם'.

בדצמבר שעבר בבריסל, בשיתוף עם הקונגרס היהודי העולמי והמועצה העולמית לקשרים אסלאמיים בין-דתיים, הרחיב שנייר את הגוף הזה כך שיכלול נציגים אירופאיים היוצרים 'וועדת תיאום גלובאלית' על מנת להילחם ב"אסלאמופוביה, אנטישמיות, שנאת זרים וגזענות".

ארגון זה כבר יצא בהצהרות בעייתיות, כאשר גינה כ"בלתי מתקבל על הדעת" כי מפלגות ימין "קיצוניות" נטמעו במיינסטרים הפוליטי, זאת בלי להגדיר בדיוק אילו מפלגות נמצאות על הכוונת שלהם. כמו כן, הם לא התייחסו לאיומים הגדולים אף יותר ליהודים הנובעים ממפלגות שמאל ומקבוצות אסלאמיות קיצוניות.

הארגון הביע גם דאגה באשר להתבטאויותיהם האחרונות של מנהיגים אירופאיים מרכזיים, כולל ראש הממשלה קמרון, הקנצלרית מרקל והנשיא סרקוזי, אשר הסכימו כולם כי מדיניות הרב-תרבותיות התגלתה כהרסנית ונכשלה בניסיונה לשלב כמה קבוצות עיקריות של מהגרים אל תוך החברה הדמוקרטית הפתוחה. העובדה שגוף שכולל בתוכו יהודים מגנה ביקורת המגיעה באיחור רב כל כך על ניצולו של האסלאם הקיצוני את הרב-תרבותיות היא ביזארית, בעיקר בהתחשב בידיעה כי יהודי אירופה הם שספגו את מירב האלימות של קבוצות אלה, אלימות אשר נוצרה בגלל העוינות האנטישמית שלהן.

אימוץ עיוור של קמפיינים אשר מגנים האשמות- לעיתים מוגזמות- של אסלאמופוביה, ללא התייחסות לעובדה כי אסלאמיים קיצונים מהווים את המפיצים העיקריים של אלימות והסתה אנטי-ישראלית ואנטישמית, חוטאת ליהודים הסובלים מהצונאמי האחרון של האלימות האנטישמית.

עלינו לקרוא לילד בשמו. מרבית המוסלמים המשמיעים את קולם באירופה (ובמידה פחותה יותר- גם בארצות הברית) אינם מציגים, למרבה הצער, רצון-טוב כלפי יהודים. רבים מהם, אשר מגנים את האנטישמיות באופן ריטואלי, עושים זאת במקביל לדמוניזציה של ישראל והבחנה בין "יהודים" ל"ציונים". ומעטים מהם מעוניינים, או שאינם מספיק אמיצים, לגנות באופן פומבי את ההתנהגות הברוטאלית של מדינות אסלאמיות כלפי מיעוטים אחרים.

תנאי מוקדם קריטי לכל שיתוף פעולה עם ארגון מוסלמי מוכרח להיות ביטוי חד-משמעי של הארגון כנגד הכתם האנטישמי הגלובאלי אשר הולך ונשפך ממדינות אסלאמיות. ההגינות מחייבת כי אלו הדורשים שוויון זכויות למוסלמים במדינות מערביות יגנו גם את הרדיפה, הרצח, הטיהור הדתי ושלילת זכויות האדם שמיעוטים לא-מוסלמים סובלים מהן במדינות אסלאמיות.

העובדה כי הקונגרס היהודי העולמי לוקח חלק ביוזמות שכאלו ללא דרישה למחויבות דומה משותפיהם המוסלמים מהווה דוגמה מעציבה ליהודים אשר עסוקים יותר בקורקטיות-פוליטית מאשר בפעולות לשמירה על האינטרסים היהודיים שלהם.

מרבית המוסלמים במדינות מערביות, בעיקר בארצות הברית, הם אכן שומרי-חוק. אך אין זה מפריך את המציאות כי קריאות אסלאמיות של 'אללה הוא אכבר' מלוות את רוב מתקפות הטרור, אשר רבות מהן מכוונות כנגד יהודים.

על כן, יש לגנות את העובדה כי יהודים מעורבים בקמפיינים אשר מבקשים למנוע בדיקות ביטחוניות על בסיס פרופיליזציה. המציאות היא כי על אף שהמוסלמים מהווים 1% מאוכלוסיית ארצות הברית, 80% מכוונות הטרור מאז 9/11 כוונו על ידי קיצוניות אסלאמית, וטרוריסטים מוסלמים ילידי ארצות הברית מתגלים במספרים הולכים וגדלים. העובדות מוכיחות ללא ספק כי ישנם פרופילים מסוימים אשר נוטים להיות מקושרים יותר לפעולות טרור. הסירוב ליישם פרופיליזציה מהווה לא רק ביטוי דוחה לקורקטיות-פוליטית, אלא מסכנת חיי חפים מפשע ועל כן משוללת כל הצדקה מוסרית.

אילו קומץ מצומצם של רבנים בבתי כנסת היה מעודד את בני הדור השני של מהגרים יהודיים במדינות מערביות לבצע פיגועי התאבדות וטרור כנגד לא-יהודיים, הקריאות הרועשות ביותר לפעולה כנגד אותם סוטים הייתה מהדהדת מתוך הקהילה היהודית עצמה.

אך נראה כי בעוד רבים מן המוסלמים מרחיקים את עצמם מן הקיצונים, הם מהססים או חוששים בדרך כלל לחשוף אותם. אדרבא, חלק מן המנהיגים ה"מכובדים", כביכול, של הארגונים המוסלמיים בארצות הברית קראו לחבריהם שלא לשתף פעולה עם האף.בי.איי.

המועצה ליחסים אמריקאים-אסלאמיים (CAIR) היא ארגון-הגג האסלאמי הגדול ביותר ולו גישה לדרגות הגבוהות ביותר בממשל האמריקאי. אך לאף.בי.איי היו ראיות לחשוף את קשריהם של מייסדיו עם רשת חמאס שנוצרה על ידי האחים המוסלמים. בשנה שעברה חשף נציג משרד המשפטים כי לא נמצאו ראיות חדשות "המנקות את CAIR מההאשמות כי הוא מספק תמיכה כלכלית לארגוני מכווני טרור".

וכאשר הרב שנייר מצהיר בפרובוקטיביות כי "היום, גם אני מוסלמי", עליו לשאול את עצמו האם הוא בפרט והיהודים בכלל באמת צריכים להביע סולידריות עם כל המוסלמים, כולל הרוב המוחלט שלהם אשר חי במדינות השוללות חופש פולחן, ואשר רודפות ורוצחות כופרים.

אנו מחויבים להתנגד בקנאות לכל אפליה או רדיפה של מוסלמים שומרי חוק, ולשתף פעולה עם מנהיגים מוסלמים מתונים באמת. אך אין הצדקה לכך שאנו נגן על זכויותיהם ונביע אהבה לאלו אשר חותרים לפגוע בנו, אלו אשר אדישים לחורבננו או אלו אשר מסרבים לחשוף ולגנות את הקיצוניות שבקרבם. הימנעות מהתעקשות לנקיטת עמדה של ארגונים שכאלו בנושאים "רגישים" תביא לניכור של חברינו האמתיים, ותאפשר למוסלמים קיצוניים המתעבים- אך מנצלים בשמחה- את היהודים יפי-הנפש לקדם את המטרות המרושעות שלהם תוך קבלת מעטפת חיצונית של מכובדות.

עלינו לחפש את המוסלמים המתונים האמיצים אשר שותפים למחויבותנו לחברה פתוחה ודמוקרטית וליצור עמם בריתות, ולהימנע מפטרונות ומתן מכובדות לקבוצות אשר תומכות או מסרבות לגנות את עודף האסלאמיות הקיצונית המקומית והבינלאומית.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann