לפני פחות משנה, בעקבות הבחירות, ושוב בחודש שעבר, קראתי לכינון ממשלת אחדות לאומית. חששתי שמצבנו מזכיר בצורה מדאיגה את התקופה שקדמה למלחמת ששת הימים. סקרים שנערכו לאחר הבחירות הצביעו על כך שרוב הציבור הישראלי תמך במהלך שכזה. עם זאת, ממניעים אגואיסטיים והעדפת השאיפות הפוליטיות האישיות, דחתה יו"ר קדימה ציפי לבני את ההצעה ובמה שמתברר כטעות הפוליטית הגדולה ביותר שלה היא מנעה ממפלגתה להצטרף לממשלה. נתניהו היה אפוא מחויב להקים ממשלה צרה ולהגיע לפשרה עם הדרישות המופרזות של מפלגות קטנות וחד-מימדיות. אך בניגוד לציפיותיה של לבני, רחוק מלהתמוטט, הצליח נתניהו לאחר חודשים אחדים בלבד להשיג אחדות נדירה בקרב הציבור הישראלי. השבוע, ראש הממשלה חידש את קריאתו לממשלת אחדות. תוך שהיא מאשימה אותו בציניות ותוך דחייה מוחלטת של הצעתו בטענה שישראל לא עומדת בפני שום מלחמה, הוכיחה לבני כי היא מנותקת מהמציאות וכי היא חסרה את התכונות הנדרשות ממנהיג העם.

בעד ממשלת אחדות לאומית

Print This Post

נתניהו ולבני

Favoring a National Unity Government

לפני פחות משנה, בעקבות הבחירות, ושוב בחודש שעבר, קראתי לכינון ממשלת אחדות לאומית. חששתי שמצבנו מזכיר בצורה מדאיגה את התקופה שקדמה למלחמת ששת הימים.

סקרים שנערכו לאחר הבחירות הצביעו על כך שרוב הציבור הישראלי תמך במהלך שכזה. עם זאת, ממניעים אגואיסטיים והעדפת השאיפות הפוליטיות האישיות, דחתה יו"ר קדימה ציפי לבני את ההצעה ובמה שמתברר כטעות הפוליטית הגדולה ביותר שלה היא מנעה ממפלגתה להצטרף לממשלה.

 
נתניהו היה אפוא מחויב להקים ממשלה צרה ולהגיע לפשרה עם הדרישות המופרזות של מפלגות קטנות וחד-מימדיות. אך בניגוד לציפיותיה של לבני, רחוק מלהתמוטט, הצליח נתניהו לאחר חודשים אחדים בלבד להשיג אחדות נדירה בקרב הציבור הישראלי.

השבוע, ראש הממשלה חידש את קריאתו לממשלת אחדות. תוך שהיא מאשימה אותו בציניות ותוך דחייה מוחלטת של הצעתו בטענה שישראל לא עומדת בפני שום מלחמה, הוכיחה לבני כי היא מנותקת מהמציאות וכי היא חסרה את התכונות הנדרשות ממנהיג העם.

בפועל, עומדת בפנינו תקופה מסוכנת:

  • אנו ניצבים מול ממשל אמריקני תומך פחות בישראל מאשר כל קודמיו, והוא כנראה יכפה דרישות בלתי אפשריות נוספות בעתיד הקרוב.
  • אנו ניצבים מול רגע ההכרעה בנושא האיום הגרעיני האיראני.
  • אנו סובלים מעוינות ברמה הבינלאומית ברמה הגבוהה ביותר מאז קום המדינה. האירופים (השואבים עידוד משינוי המדיניות של ממשל אובמה)נמצאים בעמדה להפעיל את השפעתם למען כפיית הסדר שעלול להוות איום קיומי ארוך-טווח עבורנו.
  • אויבינו מחריפים את הקמפיין העולמי שלהם, תוך שהם מנצלים את דו"ח גולדסטון כדי להכפיש אותנו בתור פושעי מלחמה ולהמשיך את הדה-לגיטימציה שלהם.

על רקע תנאים קשים כל כך, הצורך באחדות לאומית כדי להדוף את הגל ההרסני המתרגש עלינו הוא צורך ממשי.

מדיניות הממשל האמריקני היא זו שתקבע במידה רבה את מציאות האיומים מולם תתמודד ישראל בזירה הבינלאומית. אם העם והקונגרס בארה"ב ימשיכו לתמוך בנו, אין ספק שממשל אובמה יצטרך לשים לב לעמדה הישראלית המאוחדת, הבאה לידי ביטוי בממשלת אחדות לאומית.

בשל כך, על אף העלבון המבויים אותו מפגינה לבני כלפי הצעתו של נתניהו, רוב הישראלים היום מייחלים לראות את קדימה פועלת למען האינטרס הלאומי ומצטרפת לממשלת אחדות. נוסף על כך, מפלגת קדימה תחת לבני התבררה כאופוזיציה רפה וחלשה למדי. שאול מופז, המנהיג השני בחשיבותו בקדימה, אשר אינו עושה כל מאמץ להסתיר את הבוז ללבני, הצהיר ש'קדימה מתפרקת' ורבים מתוך המפלגה עצמה צופים שימיה ספורים.

קדימה נוצרה על ידי אריאל שרון אך ורק על מנת לאפשר לו ליישם אג'נדה שהמפלגה שלו, הליכוד, התנגדה לה. רוב החברים המייסדים של קדימה היו עריקים מהליכוד או כאלה שהצטרפו כדי לקדם את האינטרסים הפוליטיים או האישיים שלהם. מן ההתחלה, כללה מפלגת קדימה ערבוביה של אנשים ברי-חישול אשר ניתן לתארם במלים עדינות כפרגמטיים, או במקרים רבים כאופורטוניסטים של ממש. היום, מאז נאום בר-אילן של נתניהו, הם אינם מסוגלים אפילו תיאורטית להציג עמדה שונה מזו של הליכוד. עובדה זו תרמה לכשלונם כמפלגת אופוזיציה.

אם לבני לא הייתה מטילה וטו על הצטרפות קדימה לממשלה לאחר הבחירות, מפלגתה הייתה חולקת את מספר התיקים החשובים בממשלה. היוזמה האחרונה של נתניהו להזמין את חברי הכנסת של קדימה להשעות את השאיפות האישיות שלהם ולעשות כמעשה מנחם בגין – אשר ב-1967 הצטרף לממשלה ללא תפקיד מיניסטריאלי – נדונה בוודאות לדחייה מצדם. עם זאת, העובדה שמפלגת קדימה כעת מתלוננת שאינה יכולה להצטרף לקואליציה משום שחבריה לא מקבלים את אותה 'עסקה' כמו בשנה שעברה, רק מחזקת את האבחנה שהמכשול להצטרפות לממשלה אינו עומד על מדיניות אלא על תיקים מיניסטריאליים.

נתניהו הבהיר שאם הצעתו תידחה, הוא ינסה לפתות חברי כנסת בודדים מקדימה לערוק על מנת להרחיב את ממשלתו. רובנו רואים בטקטיקה כזו 'מלוכלכת'. אך נתניהו יכול לפחות לטעון שהתמריצים שהוא מציע לחברי הכנסת של קדימה להצטרף לממשלתו הם למען מטרה שנתמכת על ידי רוב העם. כאשר יצחק רבין פעל בצורה דומה בתקופת הסכמי אוסלו ופיתה שלושה חברי כנסת מטעם צומת לערוק (אחד מהם הורשע לאחר מכן בסחר בסמים), העם היה מחולק באמת והמעשה שלו שינה למעשה את מהלך ההיסטוריה ולא רק חיזק את רצון הרוב.

למרות הצידוק המוסרי הבעייתי והמניעים הלא-דמוקרטיים להסדר זה, מאמציו של רבין נתמכו בצורה גורפת על ידי התקשורת, אשר חלקה את האג'נדה שלו. עם זאת, באופן אירוני, נתניהו כעת מואשם בציניות ובהתנהגות אנטי-דמוקרטית. כל זה מגוחך עוד יותר אם נזכור שקדימה נוצרה על חורבות מפלגות הליכוד והעבודה, שחבריהן פותו להצטרף למפלגה ממניעים אופורטוניסטיים בעיקרם.

ישנם שיקולים נוספים המעניקים משנה דחיפות למהלך הצטרפות קדימה לממשלה, מעבר לצורך באחדות על מנת לעמוד מול איומים חיצוניים. ממשלה רחבה שאינה נתונה לוטו מצד מפלגות קטנות וחד מימדיות תאפשר יישום של רפורמות חברתיות וכלכליות שנדחו זה זמן רב. על רקע הזינוק הדמוגרפי במגזר החרדי, אנו עומדים מול אסון אלא אם נפעל כעת ונבחן את מערכת החינוך במגזר זה. נכון לעכשיו, נשללת מצעירים חרדים היכולת לקיים פרנסה בת קיימא, מה שמבטיח שהם יישארו בחסות המדינה – נסמכים על תשלומי רווחה למשך כל חייהם; יש צורך דחוף לבדוק את מבנה מערכת הגיוס והשירות הלאומי; עלינו לאפשר לאלה שאינם יהודים על פי ההלכה למסד את קשרי הנישואין שלהם ללא 'טכס' הנסיעה לקפריסין; חייבים גם לשים סוף להליכי הגיור הנשלטים בידי בתי הדין הרבניים בהם שולטים בעיקר חרדים ולהתרבות הרבנים האנטי-ציוניים המקבלים מינויים מטעם המדינה; לבסוף, ישנו צורך דחוף לבצע רפורמות במערכת הבחירות אשר שוב נדחקת לשוליים.

את הטור האחרון שלי סיימתי בשאלה: "האם קדימה תחת ציפי לבני יכולה להתעלות על שיקולים פוליטיים ולפעול לטובת האינטרסים של המדינה?" מהסיבות הנזכרות לעיל, עלינו לקוות שעם או בלי ציפי לבני, קדימה או רוב חברי הכנסת שלה יצטרפו לבסוף לממשלה. האירועים האחרונים מראים שהשאיפות האישיות של לבני כבר לא מנחות את המפלגה ושחברי הכנסת של קדימה הפכו קשורים יותר לרחשי הציבור.

אם יצליח נתניהו בסופו של דבר לשכנע חברי כנסת רבים להצטרף לממשלה שלו, הוא יוכל גם להתמודד עם הבעיות הבאות הניצבות בפני החברה הישראלית ואשר נמצאות כעת בשוליים בשל יכולת הוטו של מפלגות קטנות המקדמות באנוכיות את האינטרסים הצרים שלהן. הוא יוכל גם ליצור תחייה ולחזק את כל הכוחות היהודיים והציוניים שהושחתו במשך הזמן בשל שיטת בחירות לקויה ששימשה כחממה לפוליטיקאים מושחתים.

 
[email protected]

מאמר בישראל היום (עמוד 29)Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann