אנדרטת הפרש האוסטראלי בבאר שבע Wikimedia Commons

ביטולו המצער של ביקורו הרשמי של הנשיא ריבלין באוסטרליה

Print This Post

British-American Flag English

לישראל היום רק ידידי אמת מעטים המוכנים לעמוד לצידה ולהגן עליה מפני שלל האומות המחילים עליה סטנדרט כפול על ישראל ומפלים אותה לרעה.

לאוסטרליה, מדינה מערבית חשובה שהיא גם מעצמה מדרג שני, רקורד מרשים של עמידה איתנה לצד ישראל מאז לידתה של המדינה היהודית. ניתן לומר שלמעט אירועים חריגים אוסטרליה היא מידידיה הטובים ביותר של ישראל.

ממשלות אוסטרליה לא רק היו לידידי של ישראל, אלא גם שיחקו תפקיד עלום אך חשוב מאוד במאבק של יהדות ברית המועצות, במאבק לבטל את החלטת האו"ם לפיה הציונות היא גזענות ובעוד מאבקים דיסקרטיים לקידום יוזמות דיפלומטיות כמו סלילת הדרך ליחסים בין ישראל להודו וסין.

ממשלת אוסטרליה נוכחית בראשות ראש הממשלה מלקולם טורנבול היא ידידה אמיצה של ישראל, ונחלתה היא זו אשר עד הייתה עד לא מזמן של קנדה בראשותו של ראש הממשלה הקודם שלה סטיבן הרפר.

בחודש שעבר, הודיע נשיא מדינת ישראל ראובן ריבלין על כוונתו לצאת לביקור רשמי בן חמישה ימים לקנברה, מלבורן וסידני שאמור להתחיל ב-13 במרץ. היה זה אמור להיות הביקור הראשון של נשיא ישראלי באוסטרליה מזה למעלה מעשור.

חרף ההתראה הקצרה והעובדה שבקשות לביקורים מצד ראשי מדינות אחרים נדחו, האוסטרלים יצאו מגדרם לפרוס את השטיח האדום לקראת הביקור. המושל הכללי פיטר קוסגרוב ביטל נסיעות מתוכננות לחו"ל על מנת לארח את ריבלין וראש הממשלה טורנבול התחייב לארח את ריבלין לא רק לארוחת ערב ממלכתית, אלא גם ארגן ארוחת צהריים חגיגית בקנברה שאליה הוזמנו מאות מכובדים, כולל חברים מן הפרלמנט הפדרלי.

שבועיים לפני האירוע, ריבלין הודיע לאוסטרלים שהוא נאלץ לבטל את ביקורו על מנת לטוס למוסקבה כדי לבקר את הנשיא פוטין.

רשות השידור האוסטרלית דיווחה שאישים מן הממשל האוסטרלי נעלבו עד מאוד וכעסו מפאת המאמץ הגדול שהושקע בארגון האירועים ושלל העבודה שנעשתה כדי לוודא שהכול מתואם עם הנשיא הישראלי. אלא שאז ריבלין ביטל "לטובת הצעה טובה יותר… אנשים כועסים ומרגישים שנלקחו כמובנים מאליהם… רשות השידור האוסטרלית מבינה שגורמי ממשל אוסטרלים נותרו בתהייתם האם מאמציהם כאחת מבעלות בריתה הקרובות של ישראל מוערכים על ידי תל אביב."

ריבלין דחה את מרבית הביקורת בטענתו כי ההחלטה נתקבלה רק לאחר התייעצויות עם משרד החוץ ומשרד ראש הממשלה שהגיעו למסקנה שנוכח התפתחויות רגישות באזור, לפגישתו של ריבלין עם פוטין השלכות ביטחוניות שחשובות יותר מביקור סמלי מתוכנן באוסטרליה.

אינני מכיר את הרקע לנסיעתו של ריבלין למוסקבה, וייתכן ובחלוף הזמן נראה כי נסיעתו לפוטין הייתה קריטית. אך אני מסופק. לבטח, ניתן היה לדחות את הביקור בשבוע. אילו היה זה ראש הממשלה נתניהו, היה הדבר הגיוני. אך הנשיא ריבלין נושא משרה ייצוגית בעיקרה – תפקיד של ראש מדינה ללא סמכות אקזקוטיבית. אין בכוונתי לזלזל בנשיאנו כשאני אומר שרמת התחכום הפוליטי שלו לא תשפיע בצורה משמעותית על מנהיג קשוח כנשיא פוטין.

ישראל ללא ספק העליבה את אחת מבעלות בריתה הקרובים ביותר. ריבלין הודיע כי ביקורו נדחה ולא בוטל, אך עם הבחירות הקרבות ובאות, אין זה סביר שהאוסטרלים ירצו או יוכלו לתאם מועד חדש לביקור בשנה הקלנדרית הקרבה ובאה.

אסור לקחת את אוסטרליה כמובנת מאליה. ידידותה רבת השנים עם ישראל החלה עם החלטתה לשלוח כוחות לפלסטין המנדטורית בשתי מלחמות העולם. מאז 1948, בתקופה בה מנהיג הלייבור האוסטרלי ד"ר הרברט אוואט כנשיא העצרת הכללית של האו"ם שעת שנולדה ישראל, למעט שני מקרים בודדים, ידידות חוצת מפלגות כלפי ישראל רווחה ללא קשר לממשלה המכהנת.

התזמון של העלבון הזה לא היה יכול להיות גרוע יותר. במהלך השנה האחרונה, שר החוץ לשעבר של מפלגת הלייבור בוב קאר, שהפך כמעט בן לילה לעוין את ישראל, הוביל מאמץ מרוכז לשכנע את מפלגתו לחזור בה ממדיניותה המאוזנת כלפי ישראל. בוועידת הלייבור השנתית בחודש שעבר, מאמציו נחלו כישלון חרוץ.

מדוע מדינה כה מרוחקת מישראל שמרה על יחסים כה חמים עימה לאורך השנים?

יתכן ואני מוטה כתוצאה משנות שירותי הרבות כראש הקהילה היהודית האוסטרלית, אך אני מרגיש מספיק בטוח לומר שאת התמיכה חוצת המפלגות ניתן לייחס לקהילה היהודית הציונית באוסטרליה – זו שחשה בושה עמוקה כעת כתוצאה מביטולו ברגע האחרון של ריבלין.

הולדתה של הקהילה היהודית בשלהי המאה ה-18 כשהיהודים היו מראשוני העבריינים המורשעים שגורשו מאנגליה לאוסטרליה. הייתה זו קהילה שהלכה וקטנה והתבוללה יותר ויותר עד מלחמת העולם השנייה כשקמה לתחייה בסיועם של יהודים שנסו על נפשם ממכונת ההשמדה הנאצית ואחרים שניצלו ממחנות הריכוז. אכן, הקהילה היהודית האוסטרלית אימצה אל חיכה יותר ניצולי שואה מכל קהילה יהודית אחרת, זולת ישראל.

חיי התרבות והדת היהודיים התפתחו משמעותית. המהגרים יצרו רשת מרשימה של בתי ספר – מציונות חילונית ועד חב"ד, מרפורמים ועד אורתודוקסי-מודרני. היה אפילו בית ספר בודהיסטי. כולם תמכו בצעירים היהודיים.

מאז שנות ה-80 של המאה ה-20, הקהילה קיבלה חיזוק משמעותי מרוסים וקהילה גדולה של דרום אפריקאים. לאחרונים הייתה עצמאות כלכלית והן תפסו במהרה תפקידי מפתח בהנהגת הקהילה.

מאז שלהי שנות ה-40 של המאה הקודמת, מנהיגים יהודים השקיעו מאמצים רבים בקידום מעמדה של ישראל ברמה הפוליטית. הם התעמתו ללא חשש עם ממשלות שלטענתם החילו סטנדרטים כפולים. אהבה חסרת פשרות זו לישראל הייתה מרכיב חיוני שהובילה לתמיכה חוצת המפלגות בישראל בקרב המפלגות המרכזיות.

היום, ניתן לצערנו להבחין בשינוי מעבר למעטפת הפוליטית. איגודי עובדים, שהיו בעבר בסיסי תמיכה בישראל, עכשיו מביעים תמיכה בחרמות על ישראל. פעילות אנטי-ישראלית בקמפוסים עולה ועולה ומקבלת תמיכה בקרב חוגי התנועה הירוקה וכן מספר אקדמאים יהודים. קבוצות שוליים יהודיות אנטי-ציוניות עלו אך, בניגוד למצב בארצות הברית, הן נדחקו לשולי החברה.

אך גם ללא קשר לאתגרים הללו, אם היו עוד קהילות יהודיות כמו יהדות אוסטרליה, עתידה של יהדות התפוצות היה מובטח הרבה יותר.

הקהילה היהודית מאוחדת תחת הוועד הפועל של יהודי אוסטרליה. מועצת אוסטרליה-ישראל לעניינים יהודיים, הזרוע הפרו-ישראלית של הקהילה והמקבילה של השדולה האמריקנית אייפאק, פועלת ברמה גבוהה מאוד ויכולה לשמש מודל לחיקוי לקהילות רבות. לשכת המסחר אוסטרליה-ישראל היא לשכת הסחר הפופולרית והאפקטיבית ביותר במדינה.

אך ישראל לא יכולה להרשות לעצמה לקחת כמובנים מאליהם את חברי האמת שלה, וללא קשר לנסיבות ביטולו ברגע האחרון של ביקור הנשיא ריבלין לאוסטרליה מטילה דופי ביחסי ישראל – אוסטרליה. על ממשלתנו לעשות מאמצים עילאיים על מנת לכפר על עלבון זה. למרות הלחצים המאסיביים המופעלים על ראש הממשלה נתניהו, היה עושה מעשה ראוי אם היה מתחייב לבקר באוסטרליה לאחר הבחירות במדינה.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann