ירושלים היא אחת הערים הצבעוניות והפולמוסיות ביותר בעולם. היא מהווה את המרכז הרוחני של העם היהודי. זוהי עיר של קונפליקטים בלתי-פוסקים: ב-5000 שנות קיומה, הוא נחרבה פעמיים, חוותה מצורים ומתקפות, ונכבשה ונתפסה שוב ושוב. העיר היא ביתה של אוכלוסייה מגוונת, ולעיתים עוינת, להפליא, הכוללת 800,000 יהודים, ערבים ונוצרים. מי יוכל למשול על עיר שכזו? ניר ברקת, ראש העיר הנוכחי של ירושלים, מאמין כי הוא יכול. ב-22 לאוקטובר, כאשר הירושלמים ישלשלו את פתקי הצבעתם לראשות העירייה ולמועצת העיר לקלפי, אנו נגלה האם הם מסכימים אתו. לברקת עומד רקורד חזק. לאחר שכיהן במועצת העיר במשך חמש שנים, הוא נבחר לראשות העיר ב-2008, בעיקר הודות לתושבי העיר הלא-חרדים שהתייצבו במלוא כוחם להצביע. מאז, הוא הביא לשיפורים מוחשיים בחיים בירושלים, מפיתוח כלכלי ועד השבחת התחבורה ושיפור שירותי התרבות.

בחירת ראש העיר של ירושלים

Print This Post

barkat-for-jerusalem

Electing the Mayor of Jerusalem

ירושלים היא אחת הערים הצבעוניות והפולמוסיות ביותר בעולם. היא מהווה את המרכז הרוחני של העם היהודי. זוהי עיר של קונפליקטים בלתי-פוסקים: ב-5000 שנות קיומה, הוא נחרבה פעמיים, חוותה מצורים ומתקפות, ונכבשה ונתפסה שוב ושוב. העיר היא ביתה של אוכלוסייה מגוונת, ולעיתים עוינת, להפליא, הכוללת 800,000 יהודים, ערבים ונוצרים. מי יוכל למשול על עיר שכזו?

ניר ברקת, ראש העיר הנוכחי של ירושלים, מאמין כי הוא יכול. ב-22 לאוקטובר, כאשר הירושלמים ישלשלו את פתקי הצבעתם לראשות העירייה ולמועצת העיר לקלפי, אנו נגלה האם הם מסכימים אתו.

לברקת עומד רקורד חזק. לאחר שכיהן במועצת העיר במשך חמש שנים, הוא נבחר לראשות העיר ב-2008, בעיקר הודות לתושבי העיר הלא-חרדים שהתייצבו במלוא כוחם להצביע. מאז, הוא הביא לשיפורים מוחשיים בחיים בירושלים, מפיתוח כלכלי ועד השבחת התחבורה ושיפור שירותי התרבות.

במהלך הקדנציה שלו, מיזמי פיתוח עירוניים רבים הושקו, קודמו והושלמו. מערך הרכבת הקלה של העיר, אשר עמד בשלב ההקמה וחרג מתקציבו במשך שנים רבות, הוא כעת פעיל ופתוח לציבור. תחנת הרכבת הישנה של ירושלים, שעמדה שוממה ונטושה מאז סגירתה, שוקמה ונחנכה כמרכז קניות ובילוי שוקק חיים. שביל אופניים חדש מספק שטח ציבורי נחוץ ביותר לכושר גופני ולשילוב חברתי. בניית היכל הכדורסל, העומד בתקנים הבינלאומיים ויאפשר לראשונה לקבוצות מן העולם להתחרות בירושלים, עומדת לפני סיום.

זאת ועוד, ראש העיר ברקת שיקם את חיי התרבות של העיר. הוא תמך באינספור פסטיבלים, קונצרטים ואירועי ספורט, אשר שיקמו את חזונו של ראש העיר לשעבר טדי קולק, שראה בירושלים את העיר הבינלאומית לאומניות. כמו כן, הוא הצליח לעשות זאת מבלי להחריף את המתיחויות עם החרדים- הישג כלל לא פשוט.

מעל לכל, נדמה שהישגו החשוב ביותר של ברקת הינו השבת האחריותיות לבית העירייה. הוא מהווה נבחר ציבור הגון וישר, אשר העלה את רמת המקצועיות בישות המוניציפלית שנחשבה לצרת אופקים, בלתי-יעילה ומושחתת, ואשר בה מעשי שוחד ומעטפות מוזמנים היו מנת היום בכל הקשור לאישורי בניה, שינוי תב"ע, פיתוח, זכויות בנייה ומכרזים. ברקת ביקש להפוך על פניה את התפיסה הרווחת בנוגע לשחיתות המוניציפלית, אשר באה לידי ביטוי בכתבי האישום הפליליים שהוגשו נגד קודמיו בתפקיד בעוון מעורבותם לכאורה בפרויקט הבנייה המחפיר בהולילנד.

בעוד שלברקת חסרה הכריזמה שאפיינה את ראש העיר לשעבר האהוב טדי קולק, אשר במהלך 28 שנות כהונתו זכה לאחוזי התמיכה הגבוהים ביותר מכל הפוליטיקאים במדינה, הוא מביא עמו לתפקיד את יכולותיו האישיות ואת השכל הישר שלו. ברקת הוא איש הייטק לשעבר שזכה להצלחה גדולה במיזמיו. כאשר נבחר, הוא נקט צעד חסר תקדים בכך שוויתר על שכרו ובחר לנהוג לעבודה בעצמו ברכבו שלו.

עם זאת, יעילותו בתחומים מסוימים עדיין עומדת למבחן. הסקטור הפרטי בעיר נותר בלתי-מפותח במידה ניכרת, וירושלים היא עדיין מבין הערים העניות בישראל, כאשר רבים מתושביה החרדים והערבים מובטלים. תכנית האב של ברקת לבניית מרכז עסקי בכניסה לעיר, אשר לתקוותו יספק 40,000 מקומות עבודה חדשים לתושבי העיר, נותרה כשהייתה – תכנית. כמו כן, הוא מתכנן להמשיך ולפתח את מערך הרכבת הקלה ולהקים חשמלית עילית שתחבר בין אתרי התיירות ותקושר לרכבת המהירה המתוכננת בין ירושלים לתל אביב. עוד תכנית טובה, במידה ותוצא אל הפועל.

ברקת השיג רק התקדמות צנועה בכל הקשור לנושא הדוחק של מניעת עזיבתן של משפחות ירושלמיות צעירות ממעמד הביניים את העיר. הוא ממשיך ונאבק בגורם המרכזי לבעיה זו: מחירי הדיור המופרזים של ירושלים. בעוד שהוא מסור לקידום דיור בר השגה, המענה המוחשי שלו לבעיה נמצא רק בחיתוליו. הוא דיבר על הטלת מסים גבוהים על דירות בלתי-מושכרות העומדות ריקות – תופעה ירושלמית הנגרמת ממספרם ההולך וגדל של זרים הרוכשים דירות בעיר שאותן הם מאכלסים רק כמה שבועות בשנה, ובכך מעלים את מחירי הדיור מעבר להישג ידן של משפחות עובדות.

באותה מידה, ברקת חייב להמשיך ולהגביר את מאמציו לשיפור הצרכים הבסיסיים של תושבי שכונות העיר: בתי ספר איכותיים, מרכזים קהילתיים הזוכים למימון הולם, כבישים טובים יותר, פארקים מטופחים ורחובות נקיים.

אחד מהישגיו העיקריים של ראש העיר הינו העלייה בתיירות. לירושלים כיום ישנם יותר מבקרים מאשר תל אביב וחיפה, ולמטרתו הסופית, 10 מיליון תיירים בשנה, תהיה השפעה חיובית עצומה על כלכלת העיר.

ליריביו של ברקת היו קשיים רבים במציאת מועמד מהימן שיתמודד מולו בבחירות הקרובות. לבסוף, משה ליאון נבחר למשימה ע"י אביגדור ליברמן, ראש מפלגת ישראל ביתנו, ואריה דרעי, העבריין המורשע העומד בראש ש"ס. תוך שהם כורתים ברית בלתי קדושה בעליל, השניים זממו להעניש את ראש העיר על כך שסרב להתכופף בפני דרישותיהם, ובתוכן, לכאורה, התעקשותו של ליברמן שראש העיר ימנה מהנדס בלתי-כשיר לעמוד בראש החברה לפיתוח מזרח ירושלים.

משה ליאון הוא רואה חשבון מקושר ביותר, המנהל קשר קרוב עם ליברמן מזה שנים רבות. הוא מעולם לא נבחר לתפקיד ציבורי, והוא אינו גר בירושלים, אלא סמוך לתל אביב, בגבעתיים. הקמפיין שלו, שמנוהל ע"י ליברמן, כוון למצביעים החלשים והבלתי-מתוחכמים ביותר. הוא הטיח האשמות בלתי מבוססות כנגד ברקת, חלק גדול מהן כאלו שתוכננו לשלהב את המצביעים החרדיים.

בעקבות לחצים עזים שהפעילו עסקני ליכוד חזקים, שחמתם עלתה לאחר סירובו של ברקת לקבל את דרישותיהם, הליכוד הביע באופן שערורייתי את תמיכתו בליאון. ראש ממשלתנו נכשל באופן מאכזב או שלא יכול היה להתערב, וזאת למרות שברקת תמך בעוצמה בהתנגדות שלו לכל חלוקה של ירושלים, והוא הרעיף עליו שפע של שבחים בחגיגות יום ירושלים בשנה שעברה.

סקרי דעת הקהל מעידים על כך שהמצביעים החילוניים ומרבית הדתיים הלאומיים יתמכו בברקת. אך ל-90,000 החרדים בעלי זכות ההצבעה בעיר, לתושבים הערביים שבאופן היסטורי מחרימים את הבחירות המקומיות ולתושבים האפאטיים הבוחרים להישאר בבית ביום הבחירות, ישנו הכוח להוריד את הרכבת של ברקת ממסילתה.

בכדי שירושלים תשמר את השינויים החיוביים שהביא ברקת לעיר ותמשיך לנוע קדימה בתקווה, וכדי שהיא תימנע מחזרה לעברה הלא-רחוק של שחיתות עירונית ועתיד לוט בערפל, על הירושלמים לצאת ב-22 לאוקטובר ולהצביע במלוא הכוח לברקת.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann