כראש הקהילה היהודית באוסטרליה לשעבר ותושב ישראל בהווה, נתקלתי בשבוע החולף בשטף בלתי-פוסק של שיחות טלפון מצד התקשורת הישראלית והגלובלית, אשר ביקשו לקבל מידע אודות בן זיגייר, האוסטרלי שהתאבד בעת ששהה בבידוד בכלא הישראלי. סירבתי להגיב לפניותיהם משום שאינני חשוף למידע סודי מטעם המוסד או ה-ASIO (ארגון הביון האוסטרלי), ולפיכך לא היה בידי כל מידע קונסטרוקטיבי בנושא. כעת, אחרי שהזדמן לי להרהר באירועים ולאחר ששכך במעט הסיקור התקשורתי הסנסציוני, אשר געש בתיאוריות קונספירציה המבוססות על תרחישים פרי דמיונם של עיתונאים יצירתיים, חש אני נכונות גוברת לחלוק מספר אבחנות בנושא.

בחינת פרשת 'האסיר X'

Print This Post

ben-zygier

Reviewing the Case of Prisoner X

כראש הקהילה היהודית באוסטרליה לשעבר ותושב ישראל בהווה, נתקלתי בשבוע החולף בשטף בלתי-פוסק של שיחות טלפון מצד התקשורת הישראלית והגלובלית, אשר ביקשו לקבל מידע אודות בן זיגייר, האוסטרלי שהתאבד בעת ששהה בבידוד בכלא הישראלי.

סירבתי להגיב לפניותיהם משום שאינני חשוף למידע סודי מטעם המוסד או ה-ASIO (ארגון הביון האוסטרלי), ולפיכך לא היה בידי כל מידע קונסטרוקטיבי בנושא.

כעת, אחרי שהזדמן לי להרהר באירועים ולאחר ששכך במעט הסיקור התקשורתי הסנסציוני, אשר געש בתיאוריות קונספירציה המבוססות על תרחישים פרי דמיונם של עיתונאים יצירתיים, חש אני נכונות גוברת לחלוק מספר אבחנות בנושא.

ראשית, אני מרגיש חובה להצהיר כי על אף שלדעתי הייתה בתחילה הצדקה מוחלטת להמשך איסור הפרסום התקשורתי בנושא בטחוני רגיש שכזה, לאחר ששוחררה לעולם כתבת התחקיר המטעה של חברת השידור האוסטרלית (ABC), צו האיסור הישראלי המתמשך היה מצער ובלתי-מועיל.

טוב היה לישראל לו הייתה מגיבה מידית בהצהרה קצרה, בה היה נאמר כי התגלתה פירצה ביטחונית וכי הנאשם התאבד בבית הכלא. יש להניח כי תגובה שכזו הייתה בולמת חלק גדול משיטפון הספקולציות וההיסטריה אשר הגיעו בהמשך, בין השאר תוך השוואת ישראל לארגנטינה של שנות ה-70', האשמות כוזבות בעינויים ואפילו העלאת השערות לפיהן בן זיגייר נרצח.

כאשר שחררו לבסוף הרשויות פרטים רשמיים אודות התקרית, היה זה מאוחר מדי, משום שהדיווחים הראשוניים המעוותים והספקולציות בסגנון ג'ון לה קארה בתקשורת הגלובאלית הספיקו להסב נזק עצום למוניטין של ישראל.

לאור הספקולציה התקשורתית הרבה בכל הקשור להתאבדות, לממשלת ישראל ישנה כעת מחויבות לשחרור הממצאים של דו"ח חקירת המוות שהתקיימה בכדי לקבוע האם הנאשם זכה לפיקוח הולם בכלא בו הוחזק. אנו חיים בדמוקרטיה, וזכותנו להיות רגועים כי במידה והתרחש כשל או הייתה רשלנות מטעם רשויות הכלא, תילקח האחריות לכך וייעשה כל מאמץ על מנת להבטיח כי טרגדיות דומות לא יישנו בעתיד. מאידך, המציאות הקשה הינה כי אסירים הנחושים לסיים את חייהם, בדרך כלל מצליחים בכך.

בעוד שאני שב ומדגיש כי אין לי כל ידיעה באשר לפרטי ההאשמות כנגד זיגייר, ישנן סיבות להאמין כי על המוסד להפעיל קריטריונים נוקשים יותר בתהליך הגיוס שלו, וזאת על מנת להבטיח כי המועמדים מחזיקים בתחכום ובאישיות הפסיכולוגית הנדרשים לעיסוק בנושאי ביטחון לאומי רגישים.

עם זאת ועל אף ההסתייגויות הנ"ל- ומבלי להתייחס לאשמתו או חפותו של בן זיגייר- יש להדגיש כי בהתבסס על המידע הזמין המצומצם, אין כל עדות לכך שרשויות המדינה או המוסד נהגו בחוסר אחריות או בניגוד לחוק. שלטון החוק הופעל בכל שלבי הפרשה. השימועים התקיימו בדלתיים סגורות בהתאם לדרישות הביטחוניות, שופטים בכירים לקחו חלק בדיונים, שלושה עורכי דין נשכרו להגנתו של זיגייר והקשר עם בני משפחתו לא נמנע ממנו. ניהול משפטו ומעצרו של זיגייר תחת שם בדוי נעשה בהסכמתו שלו ובהסכמת בני משפחתו. התאבדותו הטרגית היא שהציתה את ההשתוללות התקשורתית ואת ריבוי תיאוריות הקונספירציה הפרועות.

בעיות הנוגעות לביטחון לאומי קיימות בכל המדינות. אך מתוקף התנאים, הן תופסות מקום נרחב יותר במדינת ישראל, הנתונה לאיומים ביטחוניים חמורים יותר מאשר כל מדינה אחרת בעולם. לזכותה הרבה של ישראל, על אף שהמדינה היהודית נמצאת תחת מצור תמידי ואיומי טרור מאז הקמתה, הדבר לא פגם כהוא זה בהליך הדמוקרטי היציב שלנו.

על פני השטח, נדמה כי תגובתה של ממשלת אוסטרליה לפרסומים בתקשורת הייתה עד כה מאופקת, וזאת על אף התפרצות כועסת מצד ראש הממשלה לשעבר, קווין ראד. שר החוץ, בוב קאר, ביטא בתחילה הפתעה בנוגע לפרשה, אך בהמשך התגלה כי ישראל העבירה הודעות לשגרירות האוסטרלית מיד לאחר מעצרו של זיגייר, ובהמשך- ביום לאחר מותו. יש לציין כי משפחתו של זיגייר לא ביקשה את התערבות הרשויות האוסטרליות.

בתגובה לשאלות בנושא, שר החוץ האוסטרלי אכן ציין כי אוסטרליה תנהל חקירה נוספת בעניין, אך אין זה ברור האם זו תעסוק בכשל התקשורתי הגלוי בין הרשויות האוסטרליות לבין ה-ASIO, או בהקשרים רחבים יותר.

גורמים אנטי-ישראליים באוסטרליה, בתמיכת חלק מהתקשורת, ניסו לנצל את המצב על מנת להכפיש את דמותה של ישראל. פעיל יהודי אנטי-ישראלי קיצוני בולט, ברדיו הלאומי של אוסטרליה, האשים את אחיו היהודים בכך שהם מחזיקים בנאמנות כפולה. הוא טען כי מערכת החינוך היהודית מהווה כר פורה לשטיפת מוחם של יהודים להתיישבות בישראל.

אין ספק כי הפרשה יצרה גלים שליליים כנגד ישראל בקרב הציבור. זאת בעוד שעדיין קיימת נפולת מתסבוכת הדרכונים, כאשר אוסטרליה- הנחשבת לאחת מידידותיה הקרובות של ישראל- הפכה לאחת המדינות המרכזיות שדרכוניה הופעלו באופן בלתי-חוקי ע"י המוסד בפעילויות מודיעין.

יהדות אוסטרליה, מבין קהילות התפוצות הציוניות ביותר בעולם, מתייחסת לפרשה הזו כאל טרגדיה נוראית. אביו של בן זיגייר, ג'פרי, שירת בתפקידים מקצועיים במספר ארגונים יהודיים מובילים וזוכה להכרה רבה ממכריו. בן עצמו נחשב לאישיות תוססת ולציוני מסור שעלה לארץ. העובדה שמסע ציוני של צעיר אידיאליסטי הסתיים באופן כה קטסטרופלי היא שוברת לב. מלבד השתתפות בצערם של הוריו של זיגייר, אשר נאלצו לשוב ולחוות את תחושות היגון והאבל שאותם חשו לפני שנתיים כאשר קברו את בנם, ראשי הקהילה היהודית סרבו להגיב בנושא.

מלבד חקירת ההתאבדות והבדיקה באשר לגרימתה ברשלנות, המקרה הטרגי הזה שב ומזכיר לנו כי אנו חיים באזור קשה, וכי אפילו בתור דמוקרטיה, ישנם נושאים הקשורים לביטחון אשר חייבים להתפתח מחוץ לספקטרום הציבורי.

כמו כן, עלינו להכיר בכך שגם במידה ונעשות טעויות אומללות ובלתי-נמנעות מפעם לפעם, המוסד הוא חיוני בעבור ביטחוננו ולמען רווחתנו. הוא ממשיך להיות נעלה ואחראי יותר ממרבית סוכנויות הביון ברחבי העולם, והוא איננו עושה חוק לעצמו.

למרות הנסיגה הנובעת מן האופן המעוות בו הוצגה הפרשה בתחילה, אשר במסגרתו נרמז כי קיים חוסר בפיקוח שיפוטי מטעם ישראל, היחסים היסודיים בין אוסטרליה לבין המדינה היהודית אינם בסכנה.

יותר מכל, בעוד שאנו רחוקים מלהיות מושלמים, עלינו להזכיר לעצמנו כי ישראל ממשיכה להיות מבין הדמוקרטיות המסורות ביותר בעולם.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann