עד לאחרונה, מפעלים להנצחת השואה מומנו כמעט רק על ידי יהודים המתאבלים על אחיהם הנספים. היום, ממשלות דמוקרטיות רבות הפכו את נושא הנצחת השואה לכלי חינוכי כדי להפגין את ההשלכות המפלצתיות של גזענות ואנטישמיות נטולות רסן. בריטניה היא אחת ממספר מדינות מערביות אשר מיסדו יום שנתי מיוחד להנצחת השואה. למרות זאת, על רקע האווירה הנפיצה של אנטי-ישראליות ואנטישמיות, מכפישי ישראל ירדו עד לרמה של עיוות השואה והשמדת העם של היהודים על מנת להפכם לכדי כלי להשחרת צאצאי הקורבנות. בו בזמן, למרות שנשיא איראן אחמדינג'אד הביא את הכחשת השואה לגבהים חדשים במדינות מוסלמיות והיא הפכה למרכיב עיקרי בקמפיינים האנטישמיים ובמאמצים לבצע דה-לגיטימציה לישראל, במדינות מערביות הדבר אינו תופס תפקיד מרכזי עוד. זאת במקביל למודעות עולה בקרב היהודים לכך שרדיפת מכחישי שואה במדינות דמוקרטיות הופכת אותם לקורבנות וקדושים מעונים והדבר מביא לתוצאה הפוכה מהרצוי. למעשה, מכחישים בדרך כלל נחשבים לתימהונים או שרלטנים, ואנטישמיים מקצועיים נמנעים בדרך כלל מהכחשה מפורשת משום שהם מבינים שהדבר ישלול את אמינותם.

בחינה מחדש של הנצחת השואה

Print This Post

The Abuse of Holocaust Memory: Distortions and Responses

Today's great defamation of the Jewish people

עד לאחרונה, מפעלים להנצחת השואה מומנו כמעט רק על ידי יהודים המתאבלים על אחיהם הנספים. היום, ממשלות דמוקרטיות רבות הפכו את נושא הנצחת השואה לכלי חינוכי כדי להפגין את ההשלכות המפלצתיות של גזענות ואנטישמיות נטולות רסן. בריטניה היא אחת ממספר מדינות מערביות אשר מיסדו יום שנתי מיוחד להנצחת השואה.

למרות זאת, על רקע האווירה הנפיצה של אנטי-ישראליות ואנטישמיות, מכפישי ישראל ירדו עד לרמה של עיוות השואה והשמדת העם של היהודים על מנת להפכם לכדי כלי להשחרת צאצאי הקורבנות.

בו בזמן, למרות שנשיא איראן אחמדינג'אד הביא את הכחשת השואה לגבהים חדשים במדינות מוסלמיות והיא הפכה למרכיב עיקרי בקמפיינים האנטישמיים ובמאמצים לבצע דה-לגיטימציה לישראל, במדינות מערביות הדבר אינו תופס תפקיד מרכזי עוד. זאת במקביל למודעות עולה בקרב היהודים לכך שרדיפת מכחישי שואה במדינות דמוקרטיות הופכת אותם לקורבנות וקדושים מעונים והדבר מביא לתוצאה הפוכה מהרצוי. למעשה, מכחישים בדרך כלל נחשבים לתימהונים או שרלטנים, ואנטישמיים מקצועיים נמנעים בדרך כלל מהכחשה מפורשת משום שהם מבינים שהדבר ישלול את אמינותם.

באורח מוזר עוד יותר, מדינות מוסלמיות אשר עומדות בחזית הכחשת השואה החלו להשתמש במקרי הפללה של מכחישי שואה בתור תקדים להצדקת רדיפה משפטית נגד מבקרי האסלאם, מנהגי האסלאם או חוקי השריעה (ההלכה המוסלמית-א"א). החלטות בנושא זה כבר הועברו על ידי העצרת הכללית של האו"ם.

נכון להיום, אתגר רב עוצמה בהרבה לעם היהודי הופיע: עיוות, היפוך והפיכת השואה לאירוע טריוויאלי. המחקר השיטתי הראשון של תופעה זו פורסם לאחרונה בספר מאת ד"ר מנפרד גרסטנפלד (Dr. Manfred Gerstenfeld) תחת הכותרת "השימוש לרעה בזכרון השואה: עיוותים ותגובות".

גרסטנפלד מתייחס לניסיונות של מדינות אירופיות מסוימות להציג עצמן כקורבנות של הרדיפה הנאצית כדי לחמוק מהאשמה של אזרחיהן ששיתפו פעולה עם הנאצים או השתתפו ישירות ברצח ההמוני של היהודים. לדוגמא, עד 'פרשת ולדהיים', אוסטריה הייתה ידועה בהתעקשותה כי הייתה קורבן ולא שותפה לדבר העבירה, תוך כדי הדחקת העובדה שרוב האוסטרים היו משתפי פעולה נאצים נלהבים.

הדבר נכון גם לגבי המדינות הבלטיות אשר שמות בכפיפה אחת את מדיניות ההשמדה הנאצית ואת הפשעים שביצעו הסובייטים כדי להימנע מהתמודדות עם המציאות בה משתפי פעולה עם הנאצים ורוצחי יהודים בקרבם מעולם לא הועמדו לדין.

אך התופעה הנתעבת ביותר מבין המגמות הרווחות כעת מדי יום היא עיוות השואה כדי להשוות בין הישראלים, צאצאי הקורבנות המגנים על עצמם, עם הנאצים. גישה זו נולדה עם החלטת האו"ם בתמיכה סובייטית שהשוותה בין ציונות לגזענות. כעת שיטה זו הורחבה ושוכללה תחת הנהגתם של תועמלנים אנטי-ישראלים ערבים ואחרים. המנטרה המרושעת עליה חוזרים שוב ושוב היא ש"הקורבנות הפכו לפושעים". במדינות מסוימות, יום הזכרון לשואה אף הורחב כדי להנציח את 'רצח העם הפלסטיני'.

הראייה להצלחת המאמצים הללו להשחיר את פניהם של ישראלים בתור נאצים ולהאשים אותם בביצוע פשעי מלחמה נגד הפלסטינים היא האיומים להנפיק צווי מעצר נגד מנהיגים מהפוליטיקה והצבא בישראל בבריטניה ובמקומות אחרים.

שר התעמולה הנאצי, יוזף גבלס, שלט בטכניקת החזרה על שקרים שוב ושוב עד לזרא, ועד שהדבר התקבל בתור אמת לאמיתה על ידי ההמונים. היום משתמשים בטכניקה זהה בעלילת הדם וההשמצה הגדולה מכולן נגד העם היהודי.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann