בהתייחס ל"יהודים שונאי עצמם"

Print This Post

"Concerning "Self-hating Jews

בטור שהתפרסם ביומון הבריטי האנטי- ישראלי 'האינדיפנדנט', אברהם בורג- לשעבר יו"ר הכנסת, יו"ר הסוכנות היהודית ונצר לאחת מן המשפחות הנודעות של הציונות הדתית- שיבח את ממשלת בריטניה על הצעדים אשר נקטה על מנת לקדם חרם על מוצרים ישראליים שמקורם מעבר לקו הירוק. הוא קרא לאיחוד האירופאי לנהוג בצורה דומה, וזאת "לטובתה של ישראל".

בעבר, בורג קרא לביטולו של חוק השבות שאותו הגדיר "תמונת ראי להיטלר". הוא תיאר את ישראל "גטו אימפריאליסטי וכוחני" ועודד את הישראלים להשיג לעצמם דרכונים זרים. כמו כן, הוא המליץ לפרק את 'יד ושם' ולהחליפו במטה חדש לבית הדין הפלילי הבינלאומי.

ואולם, מעטים יעזו לכנות אדם הזה- אשר משפחת אמו נטבחה במהלך פרעות תרפ"ט בחברון- "יהודי שונא עצמו".

זאת מכיוון שאחת מן ההצלחות האפקטיביות ביותר שנזקפו לזכותם של אנשי השמאל הקיצוני הינה מחיקתו המוצלחת של המונח "יהודים שונאי עצמם" מן הלקסיקון הפוליטי היהודי. לאלו מסייעים אלו מן הימין הקיצוני אשר מתייגים ללא הבחנה כל מבקר יהודי של מדיניות ישראל כיהודי שונא עצמו.

באמצעות הפעלה צינית של מקרתיזם הפוך ככלי להשתקת מבקריהם, השמאל הקיצוני הצליח להרתיע פוליטיקאים וסופרים ולהכריחם לאמץ קורקטיות פוליטית אשר במסגרתה הם נדרשים למחוק גורם מרכזי התורם להנעת חלק גדול מן המעורבות היהודית הביזארית בקמפיין לדמוניזציה ודה- לגיטימציה של ישראל.

כיום, כל אדם המשתמש במושג "שונא עצמו" בהתייחס ליהודים מואשם בלאומנות קיצונית וזוכה גינוי גורף.

ואולם, כל בחינה אובייקטיבית של ההיסטוריה היהודית תפגין כי "שנאה עצמית" קדמה בהרבה לקיומה של מדינת ישראל, והיוותה תמיד מרכיב חשוב התורם לתופעה של יהודים המפנים עורף במרירות כלפי בני עמם.

הסיטואציה הנוכחית סוכמה באופן מבריק בראיון שנערך לאחרונה עם הווארד ג'ייקובסון, חתן פרס מן בוקר היוקרתי על ספרו "The Finkler Question", אשר סקר באופן סאטירי את האנטישמיות הבריטית ואת ה"יהודים שונאי עצמם".

באופן אירוני, הריאיון של ג'ייקובסון עם מיה סלע הופיע במהדורת האינטרנט של העיתון היומי הישראלי 'הארץ', העיתון אשר מספק כפי הנראה את הבמה התקשורתית הגלובאלית הפרובוקטיבית ביותר לברבורים של יהודים העוסקים בדמוניזציה של ישראל.

ג'ייקובסון מתעלם בנונשלנטיות מן הקורקטיות הפוליטית ומפר את הטאבו על המונח יהודים שונאי עצמם בעת שהוא מתייחס ליהודים המבצעים דמוניזציה ודה- לגיטימציה של ישראל (הנושא המרכזי בסאטירה שלו).

הוא מצביע על "הצורך של היהודים להיות אנטי-יהודים; הצורך של כל כך הרבה יהודים, בעיקר אינטלקטואלים, לבטא את השנאה שלהם או המבוכה שלהם מהיהדות. השנאה לישראל היא רק הגרסה האחרונה של העניין הזה. היהודים עושים זאת עוד הרבה לפני שהייתה מדינת ישראל… אני מניח שאם אתה שייך למיעוט שהיה שנוא במשך כל כך הרבה זמן, אתה מתחיל לספוג חלק מזה. היה מפתיע מאוד אם זה לא היה כך. בפסיכולוגיה היו אומרים שילד שהתעללו בו, בסופו של דבר יאמץ את ההשקפה של המתעלל. אני בטוח שחלק מהיהודים עושים זאת".

במהלך הדורות, האנטישמיות המיטה סבל כה איום על העם היהודי עד שאין זה מפתיע כי היא מולידה מספר יהודים העוסקים באובססיה בהתנתקות מן עמם.

כאשר בוחנים את התנהגותם של המומרים היהודיים במהלך ימי הביניים, אשר היו ידועים לשמצה בכך שהאשימו את אחיהם בקיום טקסים שטניים ובכך שבדו את עלילות הדם האנטישמיות הקשות ביותר, כמעט ולא נותר ספק כי זו התעוררה בעקבות שנאה- עצמית בנוסף לאופורטוניזם.

ובעידן האמנציפציה נולדו יהודים אוניברסליסטיים אשר עסקו בקדחתנות בקמפיינים להשמצת אחיהם היהודים. בזירת ההפיכה הסוציאליסטית במאה התשע עשרה, בנוסף להצדקת הפוגרומים כזרז ליצירת מהפכות, שנאה- עצמית שיחקה ללא ספק תפקיד חשוב.

דוגמה מובילה לכך היה קארל מרקס, אשר היה צאצא לשושלת ארוכה של רבנים על אף שהמיר את דתו לנצרות. שנאתו העצמית הרעילה הייתה הבסיס לעלון האנטישמי הדוחה שלו "הנחיות לשאלה היהודית" ("Zur Judenfrage"), שם הוא הצהיר במפורש כי "הכסף הוא האל הקנאי של ישראל… האמנציפציה החברתית של היהודים היא האמנציפציה של החברה מן היהדות".

המסורת של "שנאה עצמית" שומרה על ידי הקומוניסטים היהודיים. בברית המועצות, ה'יבסקציה', המחלקה היהודית של הבולשביקים, השיגה הכרה על ידי יחס חמור יותר כלפי היהודים והפגנת נחישות רבה יותר להריסת בתי כנסת ומוסדות תרבות יהודיים מאשר עמיתיהם הלא- יהודיים.

יהודים קומוניסטיים מן המערב הריעו לרציחתם של יהודים ופשעים כנגד העם היהודי על ידי סטלין, והיו מבין מגניה המושבעים ביותר של אימפריית הרשע.

בישראל, מפלגת מפ"ם- מפלגת האם של מר"צ אשר הזדהתה עם הקומוניסטים- התנהגה כסכיזופרן כאשר ביקשה לשלב בין הציונות שלה לבין אהבתה ונאמנותה לברית המועצות, וזאת אפילו בעת שאחד ממנהיגיה, מרדכי אורן, נעצר ונשפט בגין עבירות ריגול מפוברקות בצ'כוסלובקיה.

ואולם, היה זה רק לאחר הסכמי אוסלו, בזמן שמפלגת העבודה (מפא"י) ניסתה נואשות לשכנע את הישראלים כי השלום עם ערפאת בעל הלשון המפוצלת הוא בר השגה, ששונאי עצמם החלו לצאת באופן מסודר מן הארון. הם נכנסו לתפקידים בכירים באוניברסיטאות וזכו לכבוד פוליטי על ידי חדירה למפלגת העבודה והשגת כיסוי תקשורתי מוגזם בעיתון הישראלי 'הארץ', אשר נחשב לעיתון האינטלקטואלי המוביל במדינה לפני שנכבש על ידי פוסט- ציוניים. בתוך ישראל ובאמצעות אתר האינטרנט באנגלית שלו, 'הארץ' מקדם במרץ עיתונאים העוסקים בדמוניזציה של המדינה בעצמה דומה לזו שבה פעלו קודמיהם הקומוניסטים.

מגוון הישראלים שונאי- עצמם מתפרס בין פסיכופטים פוליטיים מוחלטים כמו המוסיקאי הישראלי לשעבר גלעד עצמון, אשר מצדיק בפועל את רציחתם של היהודים על ידי הנאצים, ועד ליהודים המבצעים דה- לגיטימציה של מדינתם דוגמת הפוליטיקאי הכושל אברהם בורג. בין האחרונים ניתן למצוא גם עיתונאים אשר יצרו דמוניזציה של צה"ל וסללו את הדרך לדו"ח גולדסטון ולהאשמת ישראל בפשעי מלחמה בעוד שהגנו על הפלסטיניים הבלתי מתפשרים והדו- פרצופיים.

בנוסף, ישנם יהודים בתפוצות המעורבים בארגונים כמו 'יהודים נגד ציונות', כתמים מכוערים בשולי הקהילות היהודיות במדינות ברחבי העולם אשר עומדים בחזית הלהקה האנטי- ישראלית. רוב העוסקים בפעילויות הללו, בדומה לבורג, נובעים מרקע מתבולל או מן השמאל ההזוי ואינם מעורבים כלל בחיים היהודיים.

אך גם התנהגות מגונה ומזדמנת מצד קבוצות בימין הקיצוני יכולה להיות מתוארת כביטוי לשנאה- עצמית. באופן אירוני, זכור לי כי השר ד"ר יוסף בורג ז"ל מן המפד"ל, אביו של אברהם, שיתף אותי כי הוא סובל מנדודי שינה בעקבות דאגתו כי חלק מן היהודים המתגוררים בהתנחלויות מבודדות יספגו את העוינות העצומה המוקרנת מן הפלסטינים הסובבים אותם, ויהפכו אותה לסוג של "שנאה עצמית" אשר עלולה להתבטא בהתנהגות אנטי- חברתית.

לסיכום, "יהודים שונאי עצמם" הוא ללא ספק מושג תקף לתיאור הקטגוריה של מובלעות קטנות של יהודים המבצעים דמוניזציה לבני עמם. אך זהו מונח אשר יש להפעילו באופן סלקטיבי ביותר, מבלי להשתמש בו לתיאור ליבראליים מושבעים תמימים או מבקרים לגיטימיים של מדיניות ישראל אשר עמם ייתכן ודעותינו חלוקות.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann