ארדואן הטורקי – אוטוקרט אסלאמיסטי

Print This Post

Turkey's Erdogan – an Autocratic Islamist Bigot

לאחר 50 שנות שיתוף פעולה מודיעיני בין ישראל לטורקיה, חשיפת זהותם של סוכני מוסד לאיראן ע"י הטורקים – שהובילה כפי הנראה להוצאתם להורג – ממחישה את עומק התהום שאליה שקעו יחסי ישראל-טורקיה תחת הנהגתו של האסלאמיסט האוטוקרט, ראש הממשלה רג'פ טאיפ ארדואן.

ארדואן מבקש להסוות את כוונותיו הכנות וליצור את האשליה לפיה הוא עצמו מהווה את המודל לחיקוי לאסלאם הנאור, המשתלב באופן מיטבי עם הדמוקרטיה.

אין דבר הרחוק יותר מן האמת. ארדואן הוא אסלאמיסט פנאטי וקנאי נאלח המרעיף שבחים על האחים המוסלמים, חמאס וחיזבאללה. התנהגותו מזכירה יותר סולטן עות'מאני מאשר מנהיג שנבחר באופן דמוקרטי.

ארדואן הפעיל דמגוגיה אסלאמיסטית בכדי לזכות בשלוש מערכות בחירות, וניצל את מרותו ואת עמדתו על מנת להפחיד את התקשורת ולהחריב את האופוזיציה. הוא טיהר את הצבא מקציניו החילוניים בעזרת משפטי ראווה פרימיטיביים, ודיכא באופן ברוטאלי את חופש הביטוי. כיום, ישנם יותר עיתונאים כלואים בטורקיה מאשר בסין הקומוניסטית, וכפי הנראה מכל מדינה אחרת בעולם.

תגובתו הברוטאלית של ארדואן לפעילי איכות הסביבה, שבמסגרתה נפצעו לפני מספר חודשים למעלה מ-4,000 מפגינים שמחו נגד תכניות בנייה בפארק גזי במרכז איסטנבול, ממחישה את האוטוריטריות האכזרית שלו. ארגוני זכויות אדם טורקיים העידו שארדואן פתח לאחר מכן במסע להענשת עיתונאים, מורים ופעילים אחרים שהיו מעורבים בהפגנות, והביא למעצרם של לפחות 3,000 בני אדם, ובתוכם ילדים.

מאז התפרצותו הדמגוגית כנגד שמעון פרס בשידור טלוויזיוני חי בדאבוס בינואר 2009, שלאחריה הוא יצא בזעם דרמטי מן הפגישה, עמדתו של ארדואן כלפי ישראל הלכה והתדרדרה באופן דרסטי. ללא בושה, הוא כורת ברית עם החמאס הרצחני, ומתאר את ישראל כ"מדינת טרור", אשר "טובחת בילדים" ו"יודעת היטב כיצד להרוג". רק לפני כמה שבועות, הוא אירח בטורקיה את מנהיג חמאס, חאלד משעל, וזאת בפעם השלישית ב-12 החודשים האחרונים.

נהיר כי ארדואן הגיע למסקנה כי בתור קטגור מרכזי של ישראל בעולם, הוא קוצר דיבידנדים בקרב ההמונים הערביים, ומקדם את הגשמת חלומו לעמוד בראש אימפריה עות'מאנית חדשה.

האנטי-ציונות של ארדואן מהווה המשך טבעי לאנטישמיות שלו. עוד ב-1974, הוא ביים ושיחק בתפקיד מרכזי במחזה בשם Mas-kom-ya, שעסק בהשפעתם הגלובלית המרשעת של יהודים, קומוניסטים והבונים החופשיים. כראש עיריית איסטנבול, הוא הצהיר ב-1998 כי "כיום, תדמיתו של היהודי אינה שונה מזו של הנאצי". ב-2006, הוא אימץ את הסרט האנטישמי הארסי והפופולארי "עמק הזאבים", שתיאר יהודי אמריקני העוסק בסחר באיברים. הוא הטיל את האשמה להפגנות הסביבתיות האחרונות בפארק גזי על "הלובי של שער הריבית", על "בעלי הנאמנות הכפולה" ועל "הקוסמופוליטים חסרי השורשים", הפניות ברורות לפרוטוקולים של זקני ציון. הסגן שלו האשים ישירות את הפזורה היהודית באחריות למהומות.

ארדואן השמיע הצהרות מקוממות בחוגים בינלאומיים. בוועידה של האו"ם שנערכה בווינה בפברואר האחרון, הוא הצהיר "יש להכיר באיסלאמופוביה כפשע נגד האנושות, כמו הציונות, האנטישמיות והפשיזם".

רק לפני מספר שבועות, ארדואן האשים את ישראל בהפיכות במצרים. הוא הצהיר "מה נאמר על מצרים? שהדמוקרטיה אינה עוסקת רק בקלפי. מי עומד מאחורי זה? ישראל. הראיות לכך בידינו". בהמשך, כאשר הופעל עליו לחץ להוכיח את התפרצותו הקסנופובית, כל שנותר לו לעשות הוא לצטט את הפילוסוף היהודי-צרפתי ברנאר אנרי לוי, שאינו ישראלי, אשר התייחס באופן שלילי לאחים המוסלמים ב-2001.

אחד ממשפטיו האהובים של ארדואן הוא "אין דבר כזה טרור אסלאמי". כמו כן, הוא נוהג לערער באופן פומבי את המאמצים האמריקניים להחרמת איראן, וממשיך לספק לטהרן מוצא אמין למסחר. אף על פי כן, ארה"ב מחשיבה את טורקיה כבת ברית מרכזית, שעמה היא חולקת "קשרי אמון".

ביוני 2012, מזכירת המדינה האמריקנית הילארי קלינטון ושר החוץ הטורקי אהמט דבוטאולו השיקו את 'פורום הטרור הגלובלי', ארגון ללוחמה בטרור הכולל 30 חברות מייסדות, כאשר ישראל בולטת בהיעדרותה.

בספטמבר 2013, ארה"ב וטורקיה חיזקו את הארגון באמצעות הקמת מיזם משותף בעלות של 200 מיליון דולרים – "הקרן הגלובאלית למעורבות וחוסן קהילתיים" – שמיועד כביכול ללחום בקיצוניות אידאולוגית בקרב צעירים בעולם המוסלמי. משלם המיסים האמריקני מממן את עלות הפרויקט הזה, שמאורגן ע"י הנהגה אסלאמיסטית התומכת בחמאס ובאחים המוסלמים ואשר אירחה את נשיא איראן לשעבר אחמדינג'אד ואת הנשיא עומר חסן אל-בשיר, מנהיגה הרצחני של סוגן המואשם בביצוע פשעי מלחמה.

טבעה הסוריאליסטי של ההשפעה הטורקית מומחשת ביתר שאת בפרשייה המתמשכת של משט המאווי מרמרה, שביקש לפרוץ את אמברגו הנשק של ישראל על עזה במאי 2010. לאחר התקרית הבינלאומית, ארדואן דרש כי ישראל תתנצל באופן חד-משמעי על מותם של תשעה מפגינים טורקיים הקשורים לאל קאעידה אשר נכחו בספינה. כאשר ישראל נהגה בהתאם לחקירת או"ם עצמאית, שמצאה כי ישראל אינה מחויבת להתנצל על אובדן חיי האדם, ארדואן החזיר את שגרירו, ארגן משפטי ראווה לקציני צה"ל, וגינה את מעורבותה של ישראל בארגונים גלובאליים, ובתוכם נאט"ו. זאת ממנהיג אשר מעולם לא הכיר בטבח שביצעה מדינתו במיליון וחצי ארמניים במהלך מלחמת העולם הראשונה.

לאחר ביקורו בישראל במרץ 2013, הנשיא אובמה דחק ע"פ הדיווחים בנתניהו להתנצל ולשלם פיצויים למשפחות הטרוריסטים הטורקיים. על אף התנגדויות מרות בישראל, נתניהו נשמע לבקשתו במטרה לשקם את היחסים עם טורקיה, וזאת בכדי שישראל וטורקיה תוכלנה לשתף פעולה בנושאים הבוערים בסוריה. ארדואן הסכים לשיתוף פעולה עם ישראל בכל הדרגים.

ואולם, שלא במפתיע, ראש הממשלה הטורקי לא דבק בהתחייבויותיו. מיד לאחר פרסום ההתנצלות מצד ישראל, ארדואן הודיע על כוונתו לבקר בעזה, ודרש כי ישראל תסיר את הסגר הימי שלה המופעל כנגד החמאס. כעבור שישה חודשים, ארדואן טרם שיקם את היחסים הדיפלומטיים וטרם חדל מקיום משפטי הראווה לבכירים ישראליים. שגריר יוון בישראל עדכן את הג'רוזלם פוסט כי טורקיה ממשיכה לחסום את השתתפותה של ישראל בנאט"ו. רק החודש, הנשיא עבדוללה גול הכריז כי התנצלותה של ישראל הגיעה "מאוחר מדי".

לאור זאת, מאכזב לראות כי אובמה ממשיך לשבח את ארדואן כ"אסלאמיסט מתון", שהפגין "מנהיגות מצויינת", תוך התעלמות מפריצת והפרת כלל המחויבויות שלו כלפי ישראל שהושגו בתיווכו של אובמה. זאת ועוד, רק בשבוע שעבר הודיע ארדואן על ייסוד "שותפות אסטרטגית" עם סין!

המציאות היא כי כל עוד ימשיך האנטישמי המושרש ארדואן לשלוט בטורקיה, הוא יטיל וטו על כל מאמץ לשיפור היחסים עם ישראל, וזאת למרות הרווחים האסטרטגי והכלכלי הברורים שיצמחו לשתי המדינות מכך.

על כן, אפילו במידה וארה"ב תמשיך ותדבק בפנטזיה לפיה טורקיה מהווה תבנית מתונה של האסלאם המושפעת מהדמוקרטיה, אל לנו להשלות את עצמנו. ארדואן מפעיל משטר אנטישמי ואנטי-ישראלי אשר תומך בחמאס ובאחים המוסלמים. כל עוד הוא ימשיך למשול בתפקידו, יחסי ישראל-טורקיה ימשיכו להיות לכל היותר קרים.

[email protected]



Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann