איזי ליבלר

אני עומד מאחורי הביקורת שלי נגד ג'ונתן גרינבלט מה-ADL

British-American Flag English [1]

 

תגובתו של ג'ונתן גרינבלט (לינק) [2] לביקורת שלי כלפי הושטת היד שלו ל-J Steet, תוך שהוא טוען שאני מעוות את המסר שלו, היא חסרת כנות, ומחזקת את העמדה שלי. (לינק) [3]

הפעלת קלישאות לפיהן "ישנם צעדים שישראל יכולה לנקוט על מנת להבטיח את חיוניותו של פתרון שתי המדינות" אינה הולמת מנהיג של ארגון יהודי מרכזי שהמגע שלו עם ישראל היה עד כה מינימלי. כל שהיא עושה זה לעודד את אובמה וממשלות נוספות להחריף את הלחץ נגדנו. גרינבלט בוודאי מודע לכך שקיים קונצנזוס בישראל התומך בהפרדה מידית מהפלסטינים, אך גם הכרה בכך שוויתורים חד צדדיים נוספים בהיעדר פרטנר אמתי לשלום יסכנו את ביטחוננו.

גרינבלט מגנה במפורש יהודים המונעים את זכויותיהם של "הפלסטינים המופלים" ואינם מכירים בלגיטימיות של "הנרטיב הפלסטיני". כאשר הוא מגנה את "אלו המטילים את האשמה על צד אחד במקום לקדם פתרונות המכירים בתפקידם ובאחריותם של שני הצדדים", הוא מספק דלק למכונות התעמולה של אלו המפעילים שקילות מוסרית בין הישראלים לבין הפלסטינים, המקדשים את הטרור והמסורים להשמדתנו. גרינבלט שב ואומר (כפי שהצהרתי מלכתחילה) שבנאומו בפני J Street, הוא השמיע גם דברים התומכים בישראל ומגנים את האנטישמיות. אז מה?

קומוניסטים יהודים, קודמיו של J Street, תיארו גם הם את עצמם כ"תומכי שלום" והגנו על האנטישמיות הסובייטית כאשר במקביל הציגו את עצמם כ"פרו יהודים". בדומה, J Street טוען שהוא פרו ישראלי על אף שהוא מגייס כספים לתמיכה במועמדים אנטי ישראליים לקונגרס, מפעיל שדולה בפני ממשל אובמה להפעלת לחץ נוסף על ישראל, ומגנה ללא הרף את מדיניות הביטחון של הממשלה הישראלית.

גרינבלט איננו יכול להפריך זאת. האם הוא באמת מאמין שיהודים שיעדם העיקרי הוא לחתור תחת ישראל, לבצע דמוניזציה שלה ולעודד התערבות זרה צריכים להיחשב כחלק מהזרם המרכזי של הקהילה היהודית ולהיכלל באוהל הגדול? האם ה-ADL יבקש לנאום בפני ולפתוח בדיאלוג עם יהודים המקדמים גזענות או הומופוביה?

הדירקטור הלאומי של ה-ADL הולך רחוק יותר. הוא תומך בארגוני זכויות אזרח כמו 'חיים שחורים חשובים' ("Black Lives Matter") למרות העוינות המופגנת שלו כלפי ישראל. כמו כן, הוא מקונן על כך שקבוצת השוליים האנטי ישראלית הקשה 'אם לא עכשיו' "If Not Now")) אינה זוכה ל"מקום בטוח" לשיח, והוא הודיע לה ש-ADL "חולק את מחויבותכם לשינוי".

כמו כן, גרינבלט טוען שקבוצת J Street שמולה הוא נאם הייתה מורכבת מ"סטודנטים מלאי מחשבה עמוקה שמחויבותם לישראל היא אמתית ושהלהט שלהם בנושא הוא מרשים". המטרה שלו היא לשמר "תחושה אמתית של קהילה והכללה" עמם.

גם אם נניח בצד את הלגיטימיות שניתנה ל-J Street כאשר הוא זכה לתמיכה מצד מנהיגו של גוף יהודי מרכזי, ניתן היה לצפות שגרינבלט יבהיר לצעירים הללו את המציאות במקום לשבח אותם ולבלות בצוותא עמם. הוא צריך היה בוודאי להוכיח אותם ולהסביר להם מדוע זה לחלוטין לא מוסרי שיהודים בתפוצות יפעילו קמפיין ציבורי נגד מדיניות הקשורה לביטחון, עם השלכות של חיים ומוות, הזוכה לתמיכה של רובם המוחלט של הישראלים.

זאת ועוד, כראש ארגון שהמנדט העיקרי שלו הוא ללחום באנטישמיות, גרינבלט אמור היה למקד את רוב נאומו בהדגשת התועבה שטמונה בכך שסטודנטים מבצעים דמוניזציה של ישראל בזמן שעמיתיהם הסטודנטים היהודים בקמפוסים רבים נחשפים לגלים חסרי תקדים של הסתה אנטי ישראלית ואנטישמית.

תחת זאת, גרינבלט מצדיק את עמדתו באופן מגוחך כאשר הוא מצהיר ש"אי הסכמה ומחלוקת אינן רעיונות יהודיים – הן אידיאלים יהודיים". במילים אחרות, יהודים המשמיצים את ישראל ומשדלים ממשלות זרות להחריף את הלחץ על המדינה היהודית – צריכים להתקבל בברכה.

הוא מרחיק לכת צעד נוסף ואומר "בין אם ליבלר אוהב את זה ובין אם לאו, אלו הם מנהיגי העתיד של הקהילה שלנו ושל המדינה שלנו". אם כן, כמו כל יהודי מסור אחר, אני בהחלט לא "אוהב את זה". ואם גרינבלט תומך בכך שאנשים החולקים את עמדותיו של J Street יעמדו בראש הקהילה שלנו, טוב יעשה הוועד של ה-ADL אם ינהל אתו שיחה רצינית.

בהינתן העלייה הנוכחית באנטישמיות גלובלית אלימה, שהשפיעה כבר על סטודנטים יהודים בקמפוסים אמריקנים רבים, ישנו צורך דחוף בגוף יהודי עוצמתי שיהיה מסור ללחימה באנטישמיות.

תפקידו של ה-ADL הוא לא לספק עצות לישראל בנושאי ביטחון. כמו כן, אל לו להתיימר לדבר בשם הקהילה היהודית בנושאים חברתיים רחבים הנוגעים לנושאים שלגביהם יהודים חולקים דעות שונות. עליו להתרכז יותר בטרור האסלאמי במקום להדגיש את האסלאמופוביה לכאורה, שמהווה בעיה חמורה הרבה פחות מאשר האנטישמיות. בעוד שעליו לגנות באופן כללי את כל סוגי האפליה, תפקידו המרכזי כיום מוכרח להתבטא בהתרכזות במנדט העיקרי שלו, שהוא לחימה נגד האנטישמיות.