Boris Niehaus via Wikimedia Commons.

אנטישמיות ועלייה

Print This Post

British-American Flag English

נדמה שהקורקטיות הפוליטית ממשיכה לדרבן אותנו לשנן את המנטרה לפיה אסור לנו להתייחס אל האנטישמיות כאל מקור להתיישבות בישראל, ולהמשיך ולהתעקש שהמניע היחיד לעלייה כיום הוא לאפשר ליהודי המסור לנהל אורח חיים יהודי אותנטי במולדתו.

מבלי לערער על כך, הגיע הזמן שיהודי התפוצות בחלקים רבים מן העולם יתנערו מן ההכחשה שלהם ויתעמתו עם המציאות. עליהם להכיר בכך שכל האינדיקטורים חוזים כי מצבם רק ילך ויורע, וכי במדינות מסוימות, הקריאה לעלייה לנוכח האנטישמיות הגוברת היא מוצדקת.

העלייה הקדחתנית באנטישמיות הינה תופעה גלובלית. ואולם, בעוד ששנאת היהודים בארצות הברית, קנדה ואוסטרליה אינה מתקרבת למה שמתרחש באירופה ובדרום אפריקה, אפילו שם קיימת קדירת מכשפות של שנאת יהודים מצד מוסלמים, שמאלנים ונאו נאצים אשר מותירה את חותמה.

בארצות הברית, בינות איומים להטמנת פצצות וחילול בתי קברות, האיום המרכזי מגיע מצד שילוב של אנטישמים שמאלנים קיצוניים ומוסלמיים, בעיקר בקמפוסים שבהם סטודנטים יהודים מאוימים באופן הולך וגובר.

יהודי השמאל הליברליים, שנמנעו מלהגיב למתקפות הדיפלומטיות האנטי ישראליות האכזריות של אובמה ולא התייחסו כראוי לארס בקמפוסים, מקדמים כיום אג'נדה פוליטית מפלגתית כאשר הם מאשימים את טראמפ באיומים ובמעשי החילול האחרונים. הם אף תומכים בתנועות המתנגדות לטראמפ שבראשן עומדים אנטישמים וטרוריסטים אסלאמיים לשעבר. בקידום הקמפיין הפוגעני הזה, הם מייצרים טינה בקרב גורמים נוצרים שהיו עד עתה פרו ישראליים.

אך מלבד המתיחויות הללו, ניבוי גל עלייה מארצות הברית בתגובה לאנטישמיות הוא קשקוש. בבסיסם, האמריקנים הם העם הכי פחות אנטישמי בעולם. היהודים הליברלים המבוללים יותר נוטשים כיום את ישראל, והצפי להמשכיות היהודית שלהם איננו מבטיח. העלייה המרכזית מארה"ב, כמו גם מקנדה ואוסטרליה, תמשיך להיות במספרים קטנים של יהודים אורתודוקסים ומסורים הרואים את עתידם ארוך הטווח כיהודים בישראל.

אך אירופה שונה בתכלית. כאן האנטישמיות משפיעה על יהודים שכבר חוו מעמד של מנודים ואשר איכות חייהם צפויה בכל הוודאות להתדרדר.

אין הדבר מרמז כי יהודים באירופה ניצבים מול השמדה ממשמשת ובאה כפי שהיה המקרה קודם לשואה. קיומה של מדינה יהודית אשר מוכנה לספק מקלט לכל יהודי מספקת ביטוח לכך שמצב שכזה לעולם לא יחזור על עצמו.

אך איכות החיים היהודיים באירופה כיום אכן מצדיקה קריאה להגירה המונית.

איזה מין חיים אלו עבור יהודי כאשר הוא חושש להיראות חובש כיפה בפומבי או כאשר כל הצגה חיצונית של יהדותו עלולה להפוך אותו לקורבן של אלימות או למגנט עבור טרוריסטים אחוזי דיבוק?

או כאשר בתי ספר, בתי כנסת או כל מקום אחר בו מתכנסים יהודים נדרשים להגנה צבאית או מחייבים את הקהילות היהודיות להקים שירותי ביטחון עצמאיים? מי יכול היה לחלום על מצב שכזה רק לפני עשר שנים?

מי היה חוזה שהאוניברסיטאות המובילות בבריטניה ובאירופה תהפוכנה לפלטפורמות לפעילות אנטי ישראלית ואנטישמית אשר מפחידה באופן תכוף את הסטודנטים היהודים שלהן, מונעת מהם חופש ביטוי ואינה מאפשרות לדוברים פרו ישראליים הזדמנות שווה להצגת טיעוניהם.

כתוצאה מכך, סטודנטים יהודים רבים מנסים להסתיר את יהדותם, וישנם כאלו התופסים תפקידים מרכזיים כפעילים באופנה האנטי ציונית על מנת לזכות במקובלות חברתית. המצב הוא סיוט שאליו רוב היהודים פשוט הסתגלו כחלק שלילי בלתי נמנע מסגנון חייהם.

טרור אסלאמי אלים, כולל זן מקומי מולד, מהווה כיום איום יומיומי על האירופאים. שטף ה"פליטים" הנכנס, שברבים מהם מוטמעת האנטישמיות, רק העצים את הבעיה ובכל מקום בו ניתן לעשות זאת, הטרוריסטים האסלאמיים מציבים את היהודים כמטרתם המרכזית.

בעוד שמרבית הממשלות משלמות מס שפתיים למלחמה נגד האנטישמיות, השנאה ה"פופולרית" ליהודים גדלה וישראל – למרות ראיות ברורות מנגד – ממשיכה להיות מואשמת בכך שהיא המקור המרכזי לקיצוניות האסלאמית.

האנטישמיות שופעת בתקשורת ובזירה הפוליטית, וכל ביקורת, אפילו העדינה ביותר, של הקיצונית האסלאמית מובילה להאשמות באסלאמופוביה ואפילו לאישום בגזענות. הדבר משקף פגיעה בחופש הביטוי בכל הקשור לחשיפת הפעילות האסלאמית הקיצונית.

המצב הוא שונה במדינות השונות. באופן אירוני, מדינות מזרח אירופאיות הן דווקא פחות עוינות מאשר עמיתותיהן במערב. צרפת היא הקיצונית ביותר. בבריטניה, למרות ממשלה חיובית, המצב ברמה העממית הוא נורא ואיום וניתן רק להזדעזע מן השנאה היוקדת כלפי ישראל וכלפי היהודים, כפי שמומחש בהפגנות ובטוקבקים של הרשתות החברתיות ושל העיתונים הפופולאריים.

נוסף על כך, את ג'רמי קורבין, מנהיג האופוזיציה, ניתן לתאר כמקביל השמאלני של מנהיג הפשיסטים הבריטיים המנוח, אוסוואלד מוסלי. חבריו ובני בריתו כוללים בתוכם תומכים בטרוריסטים אסלאמיים ואנטישמים בוטים.

סיכוייו האלקטורליים כיום הם נמוכים. ואולם, להוציא את המפלגה הליברל דמוקרטית, לבריטניה ישנה מערכת של שתי מפלגות. במקרה והממשלה הנוכחית תיתקל במשבר כלכלי, התקדימים מצביעים על כך שהמצביעים ייצאו להצביע נגד בעלי התפקידים המכהנים ותו לא. אם, תחת תנאים שכאלו, הלייבור והנהגתה הנוכחית תתפוס את מושכות השלטון, הדבר יהיה קטסטרופלי ובריטניה תהפוך למדינה האירופאית הראשונה מאז מלחמת העולם השנייה שבה נבחרה ממשלה אנטי יהודית אמתית.

בצרפת, יהודים רבים מוצאים עצמם מתמודדים עם לבטים קשים עם הבחירות לפניהם. השפעתה של ההגירה הערבית המסיבית על איכות החיים ייצרה טינה עצומה ברחבי אירופה. בשילוב עם ניצחונו הבלתי צפוי של טראמפ בארה"ב, מפלגות פופוליסטים רבות המתנגדות לערבים מוסלמים זכו לעוצמה רבה. חלקן, כאשר הן היו מפלגות שוליים, הכילו בתוכן גורמים אנטישמיים, למרות שברוב המקרים בצרפת ובאוסטריה, האנטישמים גורשו בזמן שהמפלגות ביקשו לזכות במקובלות רחבה יותר.

אך עובדה זו מציבה בעיה בפני יהודים כאשר הם ניצבים מול משימת ההצבעה הבלתי נעימה – יהיה זה עבור מפלגות מרכז או שמאל שהן עוינות במיוחד כלפי ישראל, מפלגות פופוליסטיות שהיו בהן גורמים אנטישמיים או הימנעות מהצבעה.

המצב אינו חמור באותה מידה בעבור יהודים חרדיים החיים בקהילות המזכירות גטאות במאפייניהן. עם זאת, בשל הלבוש המובהק שלהם, הם חשופים לעוינות גוברת ברחובות.

שאר היהודים המסורים הם שניצבים מול דילמה. רבים מהם חיים בקרב עמיתיהם היהודים ואינם מתמודדים באופן ישיר עם אנטישמיות לעיתים קרובות. רבים חיים בהכשה ומתייחסים בביטול פילוסופי לעוינות ולאפליה שאותן ילדיהן סובלים.

אסור ליהודים להיות מוכנים לחיות תחת תנאים שכאלו. בכל חברה, אין כל הבטחה שילדים ישמרו את המסורות של ההורים שלהם. אך באירופה של היום, אין ליהודים כל אפשרות להרגיש ביטחון בכך שהם מטפחים נכדים יהודיים שישמרו את מורשתם ויתגאו בה. בעבור רבים, הסיכוי לזניחת הזהות היהודית שלהם הוא גבוה במיוחד.

הגיע הזמן לדבר באופן ברור. בעבור היהודים באירופה, כמעט ובטוח שהתנאים יחריפו – אפילו במדינות כמו בריטניה. יהודים שמעריכים את המורשת שלהם ומבקשים לראות את ילדיהם ונכדיהם ממשיכים להיות יהודים גאים ומסורים צריכים לעשות כל מאמץ על מנת לעזוב.

הגירה איננה אתגר פשוט. בהתעלם מן הנקעים החברתיים הבלתי נמנעים, משפחות אמידות יכולות לארוז את מזוודותיהן ולעזוב באופן מידי, וברוב המקרים להמשיך לחיות חיים נוחים.

ואולם, אפילו בהינתן העובדה שלישראל של היום יש את אחת הכלכלות המוצלחות ביותר בעולם, משפחות רבות בגיל הביניים מתקשות למצוא כאן תעסוקה. רובן יישארו בתפוצות.

אך לכל הפחות, עליהן לעודד את ילדיהן להתיישב בישראל. כאן יהיה להם את היתרון של מציאת מגוון עצום של הזדמנויות לקריירה, והם יהיו בסביבה המאפשרת להם להיות יהודים גאים הלוקחים חלק בצמיחה של מולדתם.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann