מאמר מערכת בעיתון השמאל "הארץ" נזף בצה"ל על כך שכרת עץ בשטח מדינת ישראל הצמוד לגבול הלבנוני. הסיבה הגרוטסקית שניתנה לכך היתה שהיה על הרשויות לגלות ריסון מוגבר ורגישות למתח הפוליטי השורר בלבנון ולכן להימנע ממעשים היכולים להצית מלחמה. לו ממשלתנו היתה מאמצת גישה זו התוצאה היתה התמוטטות מוחלטת של כח ההרתעה הישראלי. במקום להרתיע את אויבינו מפתיחה במעשי תוקפנות, טרור ומלחמה, מחשש לפעולת תגמול ישראלית, במצב כזה היינו למעשה הופכים עצמנו למשותקים בהסתייגותינו מנקיטה בצעדים הגנתיים כלשהם. זאת מתוך החשש שבעיני שכנינו העוינים המעשים יתפרשו כפעולות תוקפניות. באווירה ביזארית שכזו לא היינו מצליחים לנקוט בצעדים המינימליים הדרושים לשמירה על הביטחון בגבולות שלנו ועל רווחתם של אזרחי המדינה.

איפוק או הרתעה

Print This Post

בגבול ישראל

Restraint or deterrence

מאמר מערכת בעיתון השמאל "הארץ" נזף בצה"ל על כך שכרת עץ בשטח מדינת ישראל הצמוד לגבול הלבנוני. הסיבה הגרוטסקית שניתנה לכך היתה שהיה על הרשויות לגלות ריסון מוגבר ורגישות למתח הפוליטי השורר בלבנון ולכן להימנע ממעשים היכולים להצית מלחמה.

לו ממשלתנו היתה מאמצת גישה זו התוצאה היתה התמוטטות מוחלטת של כח ההרתעה הישראלי. במקום להרתיע את אויבינו מפתיחה במעשי תוקפנות, טרור ומלחמה, מחשש לפעולת תגמול ישראלית, במצב כזה היינו למעשה הופכים עצמנו למשותקים בהסתייגותינו מנקיטה בצעדים הגנתיים כלשהם. זאת מתוך החשש שבעיני שכנינו העוינים המעשים יתפרשו כפעולות תוקפניות. באווירה ביזארית שכזו לא היינו מצליחים לנקוט בצעדים המינימליים הדרושים לשמירה על הביטחון בגבולות שלנו ועל רווחתם של אזרחי המדינה.

מספר ימים קודם להתקפה החד-צדדית של צבא לבנון, רקטת גראד נורתה מרצועת עזה. רקטה זו יכלה בקלות להביא לאבדן חיי אדם בלב העיר אשקלון. לאחר מכן נורו טילים לעבר אילת ולמרבה המזל לא היו נפגעים ישראלים אך ההתקפה הביאה למותו הטראגי של אזרח ירדני.

מתקפות טרור אלו התרחשו זמן קצר לאחר שהסכמנו, בעקבות לחץ אדיר מצד ממשל אובמה, להשתתף בחקירת האו"ם של תקרית המשט מיוני האחרון. תקרית בה קיצוניים איסלאמיים טורקים ביקשו להפר את הסגר הימי הלגיטימי שהפעלנו על עזה.

באופן אירוני, דבר זה קרה בד בבד עם הסיקור התקשורתי הנרחב שקיבלה פרשת המסמכים המסווגים שפורסמו ב"ויקיליקס" אודות הריגתם ברשלנות של אזרחים על-ידי ארה"ב וכוחות הקואליציה באפגניסטן. מיותר לציין שלא נשמעו קריאות כלשהן לחקירה מצד מזכ"ל האו"ם באן קי-מון או אף רמיזה כלשהי כי מותם של אזרחים חפים מפשע אלו מהווה פשע מלחמה.

מצד שני, כשצבא לבנון הרג במכוון קצין מילואים ישראלי, לאחר שצה"ל קיבל מראש את אישור יוניפי"ל על כוונתו לכרות עצים בשטח הנמצא ללא עוררין בגבולות ישראל, תגובת האו"ם הסתכמה בקריאה לאיפוק.

למרות שליטת החזבאללה וסוריה בלבנון, בעלת בריתנו הבלתי נלאית, ארה"ב, מחמשת את הצבא הלבנוני בקצב מעורר בהלה. זאת גם למרות שבמקרה של סכסוך אפשרי שאיראן תעמוד מאחוריו, כמעט ודאי שכלי הנשק הללו יכוונו כלפינו. אך גם בנסיבות אלו, תגובתה הראשונית של מחלקת המדינה האמריקנית להרג היתה דומה לתגובה המתחמקת של האו"ם שקרא לאיפוק מבלי לגנות את האשם הבלתי מעורער. רק לאחר שישראל הביעה את מחאתה בתוקף נאותה לבסוף ארה"ב למתוח ביקורת על לבנון.

באופן כללי, נדמה כי טרם הפנמנו את לקחי העבר.

אנו חיים באזור מלא עקרבים שבו פשרות ורצון טוב מצידנו לנוכח תוקפנות עודדו את אויבינו מאז ומתמיד להעצים את פעולות הטרור שלהם. זאת עד שמגיעים לדרגה בלתי נסבלת ופורצת מלחמה כוללת.

היה עלינו ללמוד את הלקח מהקסאמים. אלו שבזו לעוצמתם וכינו אותם "קסאמים שמסאמים" פרימיטיביים לא הבינו שהעדרה של תגובה חזקה מצדנו מההתחלה איפשרה לעולם לתפוש את ההתקפות הללו כחלק רגיל מהשגרה במזרח התיכון. לו היינו מגיבים בעוצמה עוד בהתחלה, לא היתה הסלמה בהתקפות וייתכן כי היינו מונעים את המלחמה בעזה.

מספיק להיזכר בהבטחות של ברק מנסיגת צה"ל מלבנון. "אם יחצו את הגבול נכה בהם במלוא עוצמתנו". אריאל שרון אמר את אותם הדברים לאחר ההתנתקות מעזה. ולאחר מלחמת לבנון השניה גם אהוד אולמרט השמיע איומי סרק אך לא הגיב לירי הרקטות של החמאס מעזה עד שהדרום הוצף בירי רקטות מדי יום.

כשבנימין נתניהו נבחר הוא התחייב להגיב במהירות ובחוזקה לכל מתקפת טרור. ואכן, עד לאחרונה, שרר שקט יחסי. אך כעת, החזבאללה והחמאס הנמצאים תחת ההכוונה האיראנית, שוב בוחנים את תגובותינו בכדי לאמוד עד כמה הם יכולים להרחיק לכת מבלי להצית מלחמה חדשה באזור.

הם בטוחים שהאמריקאים יפעילו לחץ מקסימלי על נתניהו כדי שיפגין איפוק ויימנע ממלחמה שתסיט את תשומת הלב משאיפותיו של אחמדינג'אד בתחום הגרעין ותחסל את הסיכויים למשא ומתן ישיר עם הפלסטינים.

אך המציאות היא שאנו נמצאים בין הפטיש לסדן. במידה ושוב נפעל באיפוק אל מול טרוריזם, למעשה נעצים את הטרוריסטים ונעודד את הביטחון שלהם בכך שהם יכולים לחזור לרצוח ישראלים ללא חשש מעונש. אם ברצוננו לשמור על כח ההרתעה שלנו, תגובתינו למעשי תוקפנות שכאלו מוכרחת להיות מהירה ועוצמתית ואסור לנו להמתין עד שדם ישראלי יישפך בכדי שנפעל.

אם נגיב באופן מיידי ונבהיר לחמאס ולחזבאללה שישלמו מחיר כבד על התקפות נגדינו, כמעט ודאי שנעורר את חמתם של האו"ם, אירופה, ולמרבה הצער כנראה גם של ארה"ב. אך לקחי העשור האחרון מראים כי החמאס והחזבאללה חוששים מכך שהאזרחים הנשלטים על-ידיהם יראו בהם אחראים לכל פגיעה וסבל שייגרמו להם כתוצאה מהתקפות חד-צדדיות נגד ישראל. זהו אזור ברוטאלי בו, באופן פרדוקסאלי, שימוש בכח ופעולות תגמול מהירות אל מול מתקפות טרור יעילות יותר במניעת מלחמה כוללת מאשר דיאלוג ריקני ואיפוק.

על מדיניות ההרתעה שלנו להיות ברורה לכל. נתניהו מוכרח להימנע מהשמעתם של איומי סרק על פעולות תגמול שהפכו אותנו לברברנים ולמטרה ללעג באזורנו במשך העשור האחרון. עליו להכריז כי נגיב בעוצמה לכל איום נגד האוכלוסייה האזרחית בישראל.

כבר איננו חיים באשליות. העולם אינו מכיר בזכותנו להגן על עצמנו מפני גורמים תוקפניים. אך איננו יכולים להמתין להתערבות או לענישה שייזום צד שלישי כאשר אזרחינו נמצאים בסכנה. במידה ונעמוד בצד בחיבוק ידיים ולא נגיב באופן מיידי למתקפות טרור, הדבר יהווה המשך לאיוולת ולמדיניות הכושלת של הממשלות הקודמות. גישה מסוג זה תוביל לבסוף למלחמה נוספת. מלחמה שניתן להימנע ממנה לו נפעיל את כח ההרתעה שלנו באופן מספק עוד מההתחלה ונעביר מסר חזק לאויבינו כי אם הם יישפכו דם ישראלי במכוון, יהיה לכך מחיר גבוהה ביותר והם ייענשו על-כך בחומרה.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann