שבוע לאחר קריאתן, מילות פרשת השבוע שעבר מהדהדות בקול, כאשר אנו קוראים את תיאורו של הנביא הלא-יהודי בלעם "עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב". כולנו עברנו טראומה קשה לאחר אירועי החודש האחרון. עוד לפני שהספקנו לקלוט את הטרגדיה הנוראית של חטיפתם ורציחתם האכזרית של שלושת הנערים ולהתפעל מהאצילות יוצאת הדופן של הוריהם הדואבים, וכבר נדהמנו ללמוד על רציחתו הברבארית של צעיר ערבי בידי יהודים. ראש הממשלה גינה את המעשה באופן מידי, עוד קודם לפרסום המניע או מעצר הרוצחים.

אין שקילות מוסרית, אך נתניהו חייב לפעול עכשיו

Print This Post

gaza-misiles

There is no moral equivalence but Netanyahu must act now

שבוע לאחר קריאתן, מילות פרשת השבוע שעבר מהדהדות בקול, כאשר אנו קוראים את תיאורו של הנביא הלא-יהודי בלעם "עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב".

כולנו עברנו טראומה קשה לאחר אירועי החודש האחרון. עוד לפני שהספקנו לקלוט את הטרגדיה הנוראית של חטיפתם ורציחתם האכזרית של שלושת הנערים ולהתפעל מהאצילות יוצאת הדופן של הוריהם הדואבים, וכבר נדהמנו ללמוד על רציחתו הברבארית של צעיר ערבי בידי יהודים.

ראש הממשלה גינה את המעשה באופן מידי, עוד קודם לפרסום המניע או מעצר הרוצחים.

מאידך, נשיא ארה"ב ברק אובמה התייחס לחטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים הישראלים באופן עמום למדי, וגם זאת רק כעבור 18 ימים ולאחר גילוי גופותיהם. ואולם, רגעים מעטים לאחר ההודעה על רצח מוחמד אבו חדיר, הוא גינה את המעשה באופן פרובוקטיבי ביותר, ורמז כי מדובר בפעולה נוספת במעגל של אלימות.

כצפוי, התפרצותו של אובמה סללה את הדרך לגינויים נוספים מהעולם כולו, ומעט הסימפטיה ששררה בנוגע לרצח הנערים נעלמה כליל בהפעלת שקילות מוסרית בין חברתה הדמוקרטית של ישראל לבין תרבות הטרור ו"מות הקדושים" הפלסטינית.

הדבר תרם במידה לא קטנה להסלמה באווירת הקיצוניות והאלימות השוררת בקרב הפלסטינים והמכוונת נגד ישראלים.

חברה אינה נשפטת ע"י מעשיהם של רוצחים בודדים ומבודדים, אלא על פי האופן בו העם ומנהיגיו מגיבים למעשים שכאלו, ובאמצעות השאלה האם מופעל בה שלטון חוק אוניברסלי.

בניגוד לתגובתו של נתניהו, נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס גינה את החטיפה חמישה ימים לאחר האירוע, ורק לאחר שהופעל עליו לחץ חיצוני ניכר. אך חלק הארי של דבריו הוקדש לגינוי צבא ההגנה לישראל על האמצעים שהפעיל לאיתור קורבנות החטיפה. הוא בוודאי לא גינה את החגיגות המחליאות ששטפו את הרחוב הפלסטיני מיד לאחר פרסום גורלם של הצעירים החטופים. התקשורת שבשליטת הרשות הייתה מחליאה במיוחד כאשר לעגה לחטיפת הנערים היהודים ושידרה בגאווה תמונות של ילדים פלסטיניים המניפים תנועות ניצחון בשלוש אצבעות, סמל לשלושת החטופים הישראלים הצעירים. ב-5 ליולי, הפת"ח – שבראשו עומד עבאס – פרסם את האיום הבא: "בני ציון, זוהי שבועה לריבון העולמים: הכינו את כל השקים שתוכלו לחלקי הגופות שלכם… אנו מקווים שהדם יישטף כנהרות".

בעוד שהישראלים לעולם לא יפעלו לשיבוש יכולותיה של המשטרה למעצר רוצחים, גופים של הרשות ושל החמאס דחקו בפלסטינים שלא לספק לשוטרים ולחיילים כל מידע שעלול להוביל לתפיסתם של הרוצחים.

הדבר עומד בניגוד חריף לתחושות הזעם, הזוועה והדחייה שבוטאו בכל קצוות החברה הישראלית כאשר נודע שיהודים עומדים מאחורי הרצח הבהמי של אבו חדיר. חברי הכנסת גינו כולם כאחד את הרצח הנתעב.

תוך שהיא יושבת שבעה, האם השכולה רחל פרנקל פרסמה הצהרה לפיה מדובר "במעשה מחריד ומזעזע. אין הבדל בין דם לדם. רצח הוא רצח… אין הצדקה, אין סליחה ואין כפרה על רצח כלשהו". מנגד, עומדת תגובתה של אמו של אחד מאנשי החמאס החשודים ברצח: " אם הוא באמת עשה את זה – אהיה גאה בו". רגשות שכאלו מבוטאים באופן שגרתי ע"י אימהות ה"שהידים" שעוסקים ברצח יהודים ומשקפים את תרבות השנאה והמוות הפלסטינית.

נתניהו שלח את תנחומיו למשפחת אבו חדיר, והבטיח להם ש"אנחנו נמצה את מלוא חומרת הדין עם מבצעי הפשע המזעזע הזה". ראש עיריית ירושלים ניר ברקת ביקר את המשפחה באופן אישי, ואף תיאם ביקור של הורי הקורבנות היהודיים על מנת שיוכלו להביע את תנחומיהם. בשונה ממחבלים פלסטיניים, מבצעי הפשע הזה לא יזכו לחנינה ולא יהוללו כגיבורים. לא ייקראו על שמם כיכרות או קבוצות כדורגל, ומשפחותיהם לא יזכו לפנסיות ממשלתיות במימון משלם המיסים האמריקני.

בעוד שניתן להבין את התפתחותם של זרמים המביעים סלידה מהחברה הפלסטינית המשבחת את הטרור כתוצאה מהחטיפות, הממשלה חייבת לפעול להכיל את ההתבטאויות הקיצוניות ולאמץ תקנות נוקשות יותר שיימנעו מגזענות וחוסר סובלנות להשפיע על חייהם של ערבים ישראליים נאמנים.

אין לקבל יותר את ההתנהגות הדוחה המופגנת במשחקיה של בית"ר ירושלים, ויש לחזק את החוקים המתייחסים להסתה. עלינו לפעול כעת באופן נחרץ יותר למיגור פרעות "תג-מחיר", ולהכיר בכך שחילול מקומות קדושים שמקורו בשנאה יכול להוביל לזוועות שלהן היינו עדים עכשיו. כמו כן, עלינו לצפות ממנהיגינו הרוחניים לקדם את המסר הזה, ובמיוחד בקרב הציונים הדתיים, תוך התכחשות להתפרצויות הארסיות מצד רבנים קיצוניים. כדוגמה לערכים היהודיים, נוכל לצטט את גינויי האלימות המרגשים שהביעה הגברת פרנקל.

ואולם, ישנו הכרח שגם ראש הממשלה שלנו ינקוט בצעדים דרסטיים לטיפול בהקצנה הדרמטית של האוכלוסייה הערבית בישראל, שחלקים משמעותיים ממנה הפכו לגיס חמישי פעיל התומך בחורבננו. עם זאת, עלינו להבטיח שלערבים ישראליים נאמנים יתאפשר להשתתף באופן מלא בכל היבטיה של החברה הישראלית. יש לגרום להם להבין כי אם ברצונם להמשיך להיות אזרחי ישראל, לא יותר להם להשתתף במהומות או לקדם מעשי בגידה.

הממשלה הנוכחית הפגינה סובלנות רבה מדי כלפי פעולותיהם הבוגדניות של ערבים ישראליים קיצוניים, ובתוכם ח"כים – דבר שלא היה נסבל באף דמוקרטיה אחרת השרויה תחת מצור. הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית משמש למעשה כזרוע הישראלית של האחים המוסלמים וכסניף של החמאס, ויש להוציאו מחוץ לחוק. מנהיג הפלג, השייח ראאד סלאח, כבר נאסר בעוון הסתה לשנאה.

ואולם, מורגשים לחצים מטעמו של השמאל, לפיהם כל ניסיון להתייחס למעשים אלו כאל בגידה יהווה פגיעה בחופש הביטוי ויערער את אופייה הדמוקרטי של ישראל. אך ישראל חייבת ללמוד מהתמוטטותה של רפובליקת ויימאר שדמוקרטיה אינה יכולה להרשות לעצמה לאפשר לאויביה לפעול בחסינות ולערער אותה מבפנים.

יש לתגבר את משטרת ישראל כך שתוכל לשמר את החוק והסדר ולהגן על יהודים במזרח ירושלים ובעיירות הצפון, שם הם מופחדים, רכביהם מוצתים, והם נופלים קורבנות למעשי לינץ' בידי ערבים רעולי פנים. אם המשטרה תימנע מכניסה לאזורים "בעייתיים" בצפון או במזרח ירושלים, אנו זורעים את הזרעים הראשונים לקראת אסונות עתידיים, ולבטח נוותר על יכולתנו לשמר את אחדותה של ירושלים.

זאת ועוד, אסור לנו לקבל את המתקפה המחודשת והעוצמתית של טילים המשוגרים נגדנו מרצועת עזה.

מעטים הם שיקנאו במחויבותו של נתניהו לקבל מספר החלטות קשות במיוחד. הוא מודע לסיכון שבקורבנות רבים, כולל אזרחים, שעלולים להיגרם ממתקפת טילים מסיבית בעת עימות צבאי עם החמאס. הדילמה שלו הופכת קשה יותר כאשר חברים בממשלתו שלו עוסקים בביקורת ציבורית דמגוגית נגדו, וזאת במטרה לזכות בנקודות במקום להציג חזית אחידה.

מדיניות של איפוק היא לא תשובה למתקפות טילים המכוונות נגד אזרחים, ולא ניתן יהיה לשמר את ההרתעה באמצעות תגובות פרופורציונאליות. כמו כן, שינון סיסמאות כמו "שקט תמורת שקט", "עין תחת עין" והצעת "הפסקת אש" לחמאס הטרוריסטי, מעלים תחושה של דה ז'ה וו, לא יוכלו להתקיים לטווח ארוך, ולבטח יתדרדרו למלחמה כוללת בזמן שחמאס יבחר לפתוח בה. איומיו הראשוניים של נתניהו דמו באופן מבשר-רעות לאיומים החלולים של ראש הממשלה אהוד ברק לפני 14 שנים, שהובילו לבסוף להתמוטטות ממשלתו. בכדי לשקם את ההרתעה, על ישראל להגיב במתקפות אוויריות עוצמתיות, גם תוך ידיעה שהדבר עלול להוביל למלחמה כוללת.

חזרה לשימוש בחיסולים ממוקדים עלולה להוביל בתחילה להסלמה, אך בעת שמנהיגי חמאס ממשיכים לקרוא לאנשיהם לרצוח ישראלים, לא ניתן לצפות שנישאר פסיביים. ראוי להיזכר שבתקופה בה נעשה שימוש באסטרטגיה של חיסולים ממוקדים, ראשי חמאס חששו לחייהם וירדו למחתרת – ואנחנו זכינו לשקט.

פעולה חמורה פחות אך פשוטה למדי שבה היה צריך לנקוט מזמן היא הפסקת האספקה של חשמל ומוצרי צריכה לעזה מישראל כל עוד משוגרים טילים נגדנו. הדבר יגרום ללחץ מהרחוב הפלסטיני על חמאס – שכבר מתמודד עם בעיות רבות, ובתוכן התדרדרות יחסיו עם מצרים וקרבתו לפשיטת רגל.

ירי הטילים המוגבר של חמאס בתגובה לאיפוקה של ישראל עשוי להכריח את ישראל לפתוח בפעולה צבאית רחבה. יש לקוות שאנו נימנע מטעויותיו של ראש הממשלה לשעבר אולמרט, שקבע מטרות בלתי-ניתנות להשגה ואפשר לחמאס להציג עצמו כמנצח, אפילו לאחר שהובס לכדי כניעה. מאידך, כל הפעולה תהיה לשווא אם אנו נפעל רק להשגת שקט זמני ונדחה את העימות לזמן שחמאס יבחר לפעול בו. אז, הארגון יהיה חזק יותר מבחינה צבאית, והמחיר שאנו נשלם יהיה גבוה יותר.

אלו הנושאים הבוערים שיבחנו את תעוזתו של נתניהו, יאתגרו את יכולתו לשמר את מנהיגות המדינה ויקבעו את האופי של מורשתו.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann