אין בני ברית או אויבים קבועים: רק אינטרסים קבועים

Print This Post

British-American Flag English

ביודעה שהנשיא הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן ממשיך להוות אסלאמיסט אגרסיבי וככל הנראה אוהב את הישראלים בדיוק באותה מידה שאנחנו אוהבים אותו, הממשלה ספגה ביקורת קשה על הוויתורים הקשים לעיכול שאותם היא העניקה במטרה לשקם את היחסים הדיפלומטיים והכלכליים עם טורקיה.

המציאות היא שאנו הפכנו מודעים יותר ויותר לעובדה שבריתות אינן מבוססות רק על ערכים משותפים או תחושה של ידידות. נהיר שמורשת יודו-נוצרית משותפת מהווה נכס משמעותי, כפי שמומחש באהבה לישראל שאותה חולקים נוצרים אוונגליסטים בארה"ב, אהבה שהיוותה מרכיב חשוב בריסון ממשל אובמה מנטישת ישראל במטרה לרכוש את אהדתן של מדינות מוסלמיות.

מנגד, היעדרו של אלמנט פרו ישראלי חזק באירופה סייע בגיבוש הגישה העוינת ההולכת ומחמירה של האיחוד האירופי נגד ישראל.

אדמת אירופה נספגה בדם יהודי במהלך ימי הנאצים, ברוב המקרים בעידוד ובסיוע של משתפי פעולה מקומיים. כיום, אירופה ניצבת בפני מתקפה, הן פנימית והן חיצונית, מצד הפונדמנטליזם האסלאמי, אשר קורא תיגר על הסדר החברתי שלה. בחזית המאבק נגד הטרור האסלאמי ניצבת ישראל, נווה מדבר של דמוקרטיה ויציבות באזור הנשלט ע"י ברבריות המזכירה את ימי הביניים.

ואולם, עם קריאותיה הצבועות לשלום, אירופה נותרת פסיבית מול הקמפיינים הקהילתיים הגלובליים בשליטת המוסלמים שמטרתן לבצע דה לגיטימציה ודמוניזציה של המדינה היהודית. האיחוד הפעיל שקילות מוסרית בין ההגנה העצמית של ישראל לבין משטר הפשע הפלסטיני, אשר מסית ומקדש רוצחים. הוא ביקש להפעיל לחץ על ישראל כך שתסכים לאמץ גבולות שאינם ברי הגנה וסייע בתזמור המאמצים להכריח את ישראל לספק באופן חד צדדי ויתורים נוספים שעלולים לסכן את קיומה.

בהקשר זה, "ברקזיט" עלול להקל על המצב במידה ויוביל להחלשת שליטתם של בירוקרטים פוסט מודרניסטים של האיחוד, שרבים מהם מתייחסים לכל מדינת לאום, ובאופן מיוחד לישראל, כשריד מימים עברו של לאומנות ואימפריאליזם. כעת, ייתכן והם יתייצבו מול בעיות לאומניות משל עצמם.

ממשלת נתניהו מרחיקה עצמה ממה שהייתה עד כה תלות כמעט מוחלטת בארצות הברית, והיא פועלת לחזק את יחסיה עם מדינות נוספות. מאמצים אלו הואצו בשל הניסיונות הגלויים של ממשל אובמה ליצור מרחק ביחסיה של ארה"ב עם ישראל, וזאת במטרה לפייס מדינות מוסלמיות העוינות את ישראל, ובמיוחד את מדינת הטרור האיראנית.

כיום, ישראל מקבלת בברכה בריתות המבוססות על אינטרסים משותפים פרגמטיים בתחומי הכלכלה, הפוליטיקה או הביטחון. טורקיה מתאימה לקטגוריה זו, כמו גם מספר מדינות ערב המאוימות ע"י הגמוניה של דאעש או איראן. ערב הסעודית ומדינות המפרץ עשויות, לפחות לעת עתה, להיות מוכנות ליהנות באופן סמוי מנוכחות צבאית ישראלית באזור. אך אסור לנו ללקות באשליות. במשך דורות, הסעודים, כמו תושביהן של מרבית מדינות ערב, נחשפו לשטיפת מוח אנטישמית אינטנסיבית – הן דתית והן פוליטית. הוראות הדת של הפלג הווהאבי ממשיכות לקדם סטריאוטיפים מגונים בסגנון הנאצים של יהודים, והמוללות מלמדים את מאמיניהם שאנו הצאצאים הישירים של קופים וחזירים.

ואולם למרבה הפלא, לאחר כישלונה של ממשלה בשליטת האחים המוסלמים, כיום אנו מוצאים את עצמנו חולקים אינטרסים עם מצרים במלחמה נגד דאעש והקיצוניות בחצי האי סיני, ובתוכה גם חמאס. בהתחשב באנטישמיות המרה שחלחלה לחברה המצרית, זהו מצב יוצא דופן כאשר עבור הנשיא המצרי א-סיסי קורא להכחדה של הקיצוניות והפונדמנטליזם האסלאמיים בדיאלוג הדתי. כמו כן, הוא שיגר השבוע את שר החוץ שלו לפגישה עם נתניהו בירושלים. אך אל לנו להשלות את עצמנו שהדבר הפך את א-סיסי לחובב ציון.

התפתחויות אלו מחייבות להטוטים בלתי פוסקים. לדוגמה, ישראל יצרה יחסים מבוססי אינטרסים משותפים עם היוונים והקפריסאים, שקודם לכן התנגדו אלינו מרות, ואנו נחושים לשמר את הקשרים הללו למרות היחסים החדשים שלנו עם טורקיה.

מערכת היחסים המפתיעה ביותר שלנו היא עם הרוסים. מי יכול היה לדמיין שלקצין לשעבר בקג"ב, כיום נשיאה של רוסיה, תהיינה יותר פגישות שנתיות עם ראש הממשלה הישראלי מאשר נשיא ארה"ב? ושהנשיא הרוסי הזה ידבר במונחים של חיבה על היהודים בארצו ועל הערצתו לישראל. ההסדר בין רוסיה לישראל מאז מעורבותה במרחץ הדמים במזרח התיכון, המתרחש על גבולותיה של ישראל, הוא חסר תקדים ויוצא מן הכלל. אך על אף מה שמצטייר כחיבה אמתית בין הנשיא ולדימיר פוטין לבין ישראל, אם האינטרסים המשותפים הקיימים יתנגשו, אל לנו ללקות באשליות.

בנוסף, אנו השגנו התקדמות משמעותית ביחסינו עם שתי מעצמות העל ההולכות ומתהוות, הודו וסין, כמו גם עם מדינות נוספות בדרום מזרח אסיה. ביקורו של נתניהו באפריקה בשבוע שעבר היווה הצלחה אדירה. אנו חייבים לשכנע את המדינות הללו להרחיב את שיתוף הפעולה הכלכלי לתחום הפוליטי, ולגרום להן להפסיק להצביע נגדנו בהתכנסויות בינלאומיות מוטות, כמו באו"ם המשוחד והעוין.

לסיכום, אנו משחקים במגרש חדש ועלינו להתנהל בזהירות ולהיזהר מאשליות.

אנו ממשיכים להביט אל ארה"ב כבת בריתנו המרכזית, אך איננו יכולים להימנע מלחלוק את חששותינו הכבדים באשר לשני המועמדים לנשיאות.

הילארי קלינטון תהיה מחויבת למפלגה דמוקרטית שעברה רדיקליזציה וקוראת למתן מעמד מדינה לפלסטינים ללא תנאים, וזאת בזמן שהרשות הפלסטינית משבחת ומקדשת את זוועות הטרור האכזריות ביותר.

דונלד טראמפ ממשיך להוות אניגמה כלשהי, ובמידה וייבחר, מעטים יכולים לצפות לאיזו כיוון הוא עלול לנוע.

ניתן לומר שנתניהו הפנים את הפילוסופיה של הלורד פלמרסטון לפיה "אין לנו בעלי ברית נצחיים ואין לנו אויבים תמידיים. האינטרסים שלנו הם נצחיים ותמידיים, וזוהי חובתנו לשמור על האינטרסים הללו".

מערכת היחסים שלנו מבוססת על המציאות לפיה במקרים רבים, לאויב של האויב שלי יש אינטרסים משותפים עמי. אך אין הדבר אומר שהאויב של האויב שלי הוא בהכרח ידיד קבע.

בהקשר זה, נתניהו הפעיל דיפלומטיה מתוחכמת, כשהוא משמר את שאריותיהן של בריתות מסורתיות ונשחקות אך פועל במרץ להעצים את יחסיה הדיפלומטיים של ישראל ולהביאם לרמה רחבה יותר. בכדי למקסם זאת, עליו לחזק את משרד החוץ הדואב שלנו ולהבטיח שרק דיפלומטים באיכות גבוהה ישרתו כשליחים. כיום, יש לנו מספר דיפלומטים יוצאים מן הכלל המשרתים במקביל לכוח אדם בלתי הולם באופן מחריד המייצג אותנו ביעדים קריטיים.

בעתיד הנראה לעין, רוב מדינות ערב צפויות להמשיך להיות אויבות מרות שלנו. אך בעבר, נרשמו אירועים היסטוריים שבהם בריתות המבוססות על ריאלפוליטיק הובילו להתגברות על מתיחויות אתניות ארוכות ימים, כפי שהיה המקרה בין גרמניה לצרפת. אני ממשיך להיות אופטימיסט נצחי, ואני מאמין שיבוא היום שבו שכנינו ישלימו עם קיומנו ונכדינו יחיו בהרמוניה לצדם.

המציאות היא שישראל היא חזקה באופן עצמאי ומסוגלת להתנגד ללחצים הגלובליים. ארה"ב ממשיכה להוות את בת בריתנו החשובה ביותר, והיא המדינה היחידה שבה מסורות משותפות ויחסים אישיים אכן משפיעים על מדיניות החוץ, והם שמנעו מאלמנטים אנטי ישראל לנטוש אותנו. למרבה האירוניה, במידה ונצליח במדיניות הנוכחית שלנו של הרחבת היחסים והפיכה לעצמאיים עוד יותר, הדבר דווקא יחזק את היחסים שלנו עם האמריקנים.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann