איך קורה שמנהיגי הקונגרס היהודי העולמי תומכים בעצרת שמעודדת אנטישמיות?

Print This Post

גירסת מאמר זה באנגלית: This is not 'interfaith dialogue'

גם אם כולנו תומכים בדו-שיח בין-דתי ובכינון בריתות עם קבוצות אחרות, לעולם איננו צריכים להתעלם מהמטרה, ולהבין שהדו-שיח יוכל להצליח רק אם שני הצדדים יתחייבו לשיפור מערכות היחסים. אם נשמיע רק אמירות נדושות ונעשה ויתורים כדי לשאת חן, בסופו של דבר יהיה זה תרגיל חסר תועלת, שכל אויבינו ינצלו אותו כדי להזיק לנו.

למשל, בשיאן של המהומות הגלובליות האלימות סביב הקריקטורות של מוחמד, גינה הקונגרס היהודי העולמי את המו"לים של העיתון הדני, וקרא למדינות המערב להפגין יתר רגישות כלפי תחושות המוסלמים. מדאיג שגוף יהודי מקדם מדיניות כזאת בלי להתייחס לאיומים המגונים ולתגובות האלימות של העולם המוסלמי, ונמנע מלהזכיר את הקריקטורות הנתעבות בסגנון נאצי ואת התעמולה האנטישמית שאמצעי התקשורת הגלובליים של העולם המוסלמי רוויים בהם. ההתעלמות מסוגיות אלה כמוה כהתרפסות כדי לשאת חן בעיני המוסלמים. רושם זה התחזק כאשר ישראל זינגר, מהקונגרס היהודי העולמי, הכריז כי "הרעש סביב הקריקטורות של מוחמד הוכיח כיצד אפשר לעורר סכסוכים ללא צורך", והשמיע את הדעה המוזרה כי "99 אחוזים מהמוסלמים מסתייגים מכל צורה של אלימות".

משבח את משבח היטלר
עכשיו, כעבור שנה, נקט הרב שנייר, היו"ר החדש של האגף האמריקני של הקונגרס היהודי העולמי, צעד נוסף כדי לפגוע בכבוד היהודי, בשמו של הדו-שיח הבין-דתי. הוא תמך באספה בראשותו של לואיס פראחאן, אחד האנטישמים האפרו-אמריקנים הידועים לשמצה, שביקורתו ונזיפותיו ביהודים מזכירות את גבלס במירעו. פראחאן מתאר את היהדות, למשל, כ"דת של ביבים", ומשבח את אדולף היטלר כ"איש גדול".

בוועידת הפסגה הזאת השתתפו כ-50 אלף איש. במהלך נאומו, שבו תמך ב"זכותה של אירן לכוח גרעיני", הפציר פראחאן בתומכיו לקרוא כמה ספרים, וביניהם ספרו האנטי-ישראלי של הנשיא לשעבר ג'ימי קרטר שהופיע לאחרונה, וכן את "מערכות-היחסים הסודיות בין שחורים ליהודים", שעל פיו סחר העבדים בעבר נוהל בידי יהודים, וחיבורים אנטישמיים אחרים ידועים לשמצה.

לא הייתי מודע
עומר אל-באשיר, נשיא סודן, נאם גם הוא לפני הקהל באמצעות לוויין, וגינה את אלה "המפעילים לחצים על סודן". הוא טען ש"ארצות-הברית מגזימה בבעיות שבחבל דארפור, כדי שתוכל לשלוט בארץ כמו שהיא שולטת בעיראק".

אחרי חשיפת כלי התקשורת על תמיכתו של שנייר בפראחאן, הסביר ראש האגף האמריקני של הקונגרס היהודי העולמי כי לא היה מודע לכך שפראחאן יקדם מכירת ספרים אנטישמיים בעצרת.

השאלה האמיתית שצריך לשאול היא באיזה סוג של בריתות בין-דתיות נעשים היהודים מעורבים? זה היה גרוע גם אם קבוצות שוליים יהודיות היו מאמצות מדיניות המנוגדת לאינטרסים היהודיים, אבל המצב נעשה בלתי נסבל לחלוטין כשהוא קורה בגוף המתיימר לייצג את יהדות העולם.

חגורה סניטרית
יש להפיק לקחים מן המכשלה הזאת. יש לקבוע קווים מנחים רחבים בקשר לדו-שיח בין-דתי. קודם לכל, רק אנשים אחראים, הרגישים לאינטרסים של העם היהודי, צריכים לעמוד בראש פעילויות כאלה. חיוני להציב חגורה סניטרית סביב מגעים עם אנטישמים משוחזרים מכל הגוונים הפוליטיים. צריכה להיות גם הבנה ברורה שדו-שיח מצריך הדדיות, ושהתרפסות בפני קיצונים אינה מביאה תועלת, ובאורח בלתי נמנע תגרום לפגיעה בכבוד היהודי. כן חשוב שגופים יהודיים יעמדו בפני הפיתוי לעסוק ברעש ומהומה ולטעון לפריצות-דרך כוזבות, ולהכיר בכך שפעילויות בין-דתיות צריכות להיות מכוונות להקמת בריתות אמיתיות.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann