Prime Minister Netanyahu with Nikki Haley, United States Ambassador to the United Nations. Photo by Matty Stern/U.S. Embassy Tel Aviv

איזון בין סכנות והזדמנויות

Print This Post

קצב השינויים – חיובים ושליליים כאחד – שהתקיימו באזור זה במהלך החודשיים האחרונים הוא מסחרר.

בפן השלילי, ההסלמה המתמשכת באנטישמיות, במיוחד באירופה (ובבריטניה, שעלולה לבחור ראש ממשלה אנטישמי), פוגעת באיכות חייהם של רוב היהודים. ילדים ובני נוער חשופים במיוחד לשנאת היהודים האכזרית, בה הם נתקלים בבתי הספר ובקמפוסים.

למרות שהן משלמות מדי פעם מס שפתיים מנגד, רוב ממשלות אירופה אינן מסתירות את הבוז שהן רוחשות כלפי ישראל. מדיניות החוץ ורקורד ההצבעות שלהן באומות המאוחדות מדגישות את העובדה שאין להן ולו קומץ של מצפן מוסרי או אתיקה.

דברים אלו מומחשים באופן הברור ביותר בתגובתו של רוב העולם (להוציא את ארה"ב ואוסטרליה) לצעדים שנוקטת ישראל בכדי להגן על גבולותיה מפני חדירות של מחבלי חמאס ומתקפות טילים. הצגת מאמציה של ישראל להגנה עצמית כבלתי פרופורציונליים, תיאור המונים המוסתים לחדור לישראל (לעיתים קרובות תוך שימוש בילדים כמגנים אנושיים) במטרה לרצוח ללא הבחנה – כמפגינים בדרכי שלום, ניתן לתאר רק כמגונה, במיוחד כאשר הראיות למתקפות מפורסמות בגלוי. אין כל מדינה בעולם אשר הייתה מגיבה באותו איפוק שהפגינה ישראל.

התנהגותה של הרשות הפלסטינית התדרדרה מרע לגרוע יותר, כאשר מחמוד עבאס הדואב ושוליותיו יורדים לרמות של אנטישמיות שהנאצים היו מתגאים בהן.

בנוסף לגורמים השליליים הללו אנו מתמודדים עם מגזרים משמעותיים בקרב יהדות אמריקה – במיוחד מתוך התנועה הקונסרבטיבית והתנועה הרפורמית – ששנאתם הקנאית לנשיאם הובילה אותם להרחיק את עצמם מישראל ואף לגנות אותה. למעשה, סקרים מצביעים על כך ש-42% מהיהודים האמריקנים התנגדו אפילו להעברת שגרירות ארה"ב לירושלים.

עדות נוספת למגמה המטרידה הזו התקיימה בטקס סיום הלימודים של היברו יוניון קולג', כאשר המוסד הזמין את מייקל שייבון, זוכה פרס פוליצר אנטי ישראלי, בתור הנואם האורח שלו. בנאומו התרכז שייבון בשני נושאים: גינוי של ישראל, שאותה הוא האשים בביצוע העוולות החמורות ביותר שבהן הוא נתקל מעודו, ודרבון של הקהל לקדם נישואי תערובת במקום זוגיות בין יהודים.

הנטיות הללו משתקפות גם ברמת הפוליטיקה היהודית הרחבה יותר, שם הליגה נגד השמצה, בעבר גוף א-פוליטי מכובד שהמנדט שלו הוא להילחם באנטישמיות, עוסקת כיום בניסיונות אגרסיביים להשמיץ את טראמפ ומבקרת תכופות את ישראל.

המפלגה הדמוקרטית עברה רדיקליזציה עם עלייתם של מסיתים אנטי ישראלים כגון ברני סנדרס, שהשפעתם הולכת וגדלה בהתמדה. בקווינס, מחוז של ניו יורק המאוכלס ביהודים רבים, תבוסתו בפריימריז של ג'ו קרולי, יושב ראש האסיפה הדמוקרטית ותומך נלהב של המדינה היהודית, היוותה מכה משמעותית לכוחות הפרו ישראליים. מצביעים יהודים לא שוכנעו שלא לתמוך ביריבתו, המועמדת האנונימית למדי אלכסנדריה אוקאסיו-קורטס בת ה-28, שלא הסתירה את העובדה שהיא עוינת את ישראל, תומכת ב-BDS וקשורה לברני סנדרס.

מצבם של היהודים בקמפוסים החמיר, ורבים מהמסיתים האנטי יהודיים ואנשי ה-BDS מובלים ע"י יהודים מן השוליים, לעיתים קרובות בצמוד לערבים רדיקליים ושמאלנים קיצונים.

הדברים שלעיל מתארים את הסיוט. אך בתוך העלטה הזו, ישנה גם שמש.

ישראל של היום מצליחה יותר מבכל זמן אחר בעבר.

בעוד שהישראלים מתוסכלים מהשחיתות ומההאשמות הרבות נגד בני הזוג נתניהו, הסקרים מצביעים על כך שאילו הבחירות היו מתקיימות כיום, בנימין נתניהו היה נבחר פעם נוספת ברוב ברור. התמיכה במפלגת הליכוד שלו הגיעה לשיא של כל הזמנים.

למרות הוויכוחים הפנימיים הסוערים, עם ישראל מאוחד כיום יותר מבכל זמן מאז התהום שנבקע בעקבות אימוץ הסכמי אוסלו העגומים. רוב הישראלים מכירים בכך שתחת ההנהגה הפלסטינית הנוכחית, פתרון שתי מדינות יוביל להקמת מדינת טרור ויספק כני שיגור פוטנציאליים נגד ישראל מצד האיראנים. בעוד שקיים רצון מכריע שלא לשמש ככובש (למרות שרוב הפלסטינים חיים תחת האוטונומיה שלהם), רוב הישראלים מסכימים כי ישנו הכרח למצוא דרכים ואמצעים להפרדה, אך תחת התנאי הבסיסי של הבטחת ביטחון ישראל.

באוכלוסיית ארה"ב הרחבה יותר, התמיכה בישראל חזקה מאי פעם, כאשר הנוצרים האוונגליסטים תומכים בלהט בישראל.

בפעם הראשונה בהיסטוריה האמריקנית, הממשל בהנהגתו של טראמפ הבהיר שישראל היא בת ברית, והיא יכולה לסמוך על תמיכתה בכל הרמות. להחלטה להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים הייתה משמעות סימבולית עצומה, וכך גם לנזיפות החריפות שמשמיעה השגירה באו"ם ניקי היילי נגד הצבועים באו"ם, אשר מפעילים באכזריות סטנדרטים כפולים על ישראל. בנוסף, בניגוד לקודמו ברק אובמה, הנשיא דונלד טראמפ אינו מתייחס למנהיג הרשות האנטישמי מחמוד עבאס בתור מתון. הוא הבהיר שמוסד שמחלק למעלה מ-4 מיליון דולר בשנה ממענקי הסיוע הבינלאומיים שלו על מנת לממן, לשלם קצבאות ולתמרץ טרוריסטים, לא ניתן להחשיב כפרטנר לשלום.

תכנית השלום של טראמפ שתפורסם בקרוב צפויה ככל הנראה להיכשל, וזאת משום שהקונפליקט איננו עוסק בנדל"ן. נושא הליבה הוא העובדה שהרשות וחמאס נחושים באופן מוחלט להביא לסופה של הריבונות היהודית באזור.

בהקשר זה, להחלטתה של ארה"ב להטיל מחדש את הסנקציות על איראן – שאותה החשיב טראמפ כמדינה על סף הפיכה למעצמת גרעין – היא חיובית ביותר. לאורך זמן, ייתכן והיא תוביל לשינוי המשטר בשל העובדה שהכלכלה האיראנית עלולה לקרוס.

יחסיו של ראש הממשלה נתניהו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, קצין קג"ב לשעבר, הם יוצאים מן הכלל. הבסיס לכך הן חוויות הילדות של פוטין, שהייתה לו חיבה ליהודים. אך בהתחשב במדיניות הסובייטית האנטישמית ארוכת השנים, יחסיו החמים עם נתניהו ועם הישראלים הם יוצאי דופן וחסרי תקדים.

ללא התיאום עם רוסיה, צה"ל לא יכול היה להוציא לפועל את השמדת המטרות האיראניות המרכזיות בסוריה. כמו כן, פוטין תמך בדרישתה של ישראל שהאיראנים ישמרו על מרחק מגבולותיה.

בנוסף, ישראל פיתחה יחסים חשובים עם הודו ועוסקת במסחר עתיר עם סין. זאת ועוד, נתניהו פיתח יחסים עם אפריקה, אמריקה הלטינית ומדינות נוספות בדרום מזרח אסיה. בעוד שהמערב אירופאים ממשיכים להפגין הטיה ונתונים באופן הולך וגובר ללחץ מציבור הבוחרים האסלאמי שלהם שגדל במידה רבה, היחסים עם מדינות מזרח אירופה הולכים ומתחזקים.

למרות שהדבר אינו זוכה לפרסום רב, ישראל נהנית כיום מקשרים בלתי רשמיים עם הסעודים ועם מדינות המפרץ, ולפי הדיווחים אף מחליפה עמן מודיעין.

מדובר בהיפוך של ממש לעומת ישראל המבודדת של לפני עשור.

ישראל מהווה מיני מעצמת על צבאית בכוחות עצמה, ומצליחה להרתיע את האיראנים ושלוחותיהם מפתיחה במלחמה שבה המיומנות הצבאית הישראלית עלולה להביס אותם.

ישראל היא גם כוח כלכלי משמעותי, ופיתוחיה החדשניים בתחומי ההיי טק והרפואה מושכים יזמים מכל רחבי העולם.

כמו כן, ישראל היא מובילה עולמית בתחום מחזור המים, והיא הצליחה להתגבר על תנאי הבצורת שלה וכן לספק סיוע למדינות נוספות.

ולבסוף, ישראל גילתה שדות גז והיא תהפוך ליצואנית בתחום האנרגיה, דבר שיוסיף ויחזק את קשריה הגלובליים.

הגורמים החיוביים הללו גוברים באופן מוחלט על אלו השליליים שהוזכרו לעיל. על כן, אין זה מפתיע שלמרות הקיטורים הבלתי פוסקים שלהם, הישראלים הם עם מאושר וגאה במיוחד.

עלינו להסתכל על ישראל של היום ומבלי להיתפס לשאננות, להזכיר לעצמנו את מצבנו רק לפני עשר שנים, ולהודות למנהיגינו ולקב"ה על כל הישגינו.Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann