במפלה הדיפלומטית שחלה באסיפה הכללית של האומות המאוחדות, בהתייחס להצבעת ההכרה ברשות הפלסטינית, שתי מדינות הנחשבות לתומכות מובהקות של ישראל נטשו אותנו ברגע המכריע. ישראל נדהמה כאשר גרמניה נמנעה בהצבעה, וזאת במיוחד לאחר שהקנצלרית אנגלה מרקל הצהירה קודם לכן כי גרמניה תצביע כנגד היוזמה הפלסטינית. העריקה הבלתי צפויה השניה הגיעה ברגע האחרון, עם הצבעת ההימנעות של ממשלת הלייבור של ראש ממשלת אוסטרליה, ג'וליה גילארד, הנחשבת לתומכת חזקה בישראל.

אוסטרליה פונה כנגד ישראל

Print This Post

gillard-carr

Australia tilts against Israel

במפלה הדיפלומטית שחלה באסיפה הכללית של האומות המאוחדות, בהתייחס להצבעת ההכרה ברשות הפלסטינית, שתי מדינות הנחשבות לתומכות מובהקות של ישראל נטשו אותנו ברגע המכריע.

ישראל נדהמה כאשר גרמניה נמנעה בהצבעה, וזאת במיוחד לאחר שהקנצלרית אנגלה מרקל הצהירה קודם לכן כי גרמניה תצביע כנגד היוזמה הפלסטינית.

העריקה הבלתי צפויה השניה הגיעה ברגע האחרון, עם הצבעת ההימנעות של ממשלת הלייבור של ראש ממשלת אוסטרליה, ג'וליה גילארד, הנחשבת לתומכת חזקה בישראל.

במספר מקרים בתקופה האחרונה, הצבעותיה של אוסטרליה באו"ם סטו כנדמה מן הנורמה המוכרת, אך אלו הוסברו כשידול זמני המופנה כלפי הערבים, וזאת במטרה לקושש קולות בבחירות המתקרבות למועצת הביטחון.

המפנה הדרמטי כנגד ישראל הובל על ידי שר החוץ, בוב קאר, אשר הפעיל לחץ עצום על ועידת הלייבור וחייב את ראש הממשלה גילארד לחזור בה מהחלטתה להתנגד ליוזמה הפלסטינית. אילולא נשמעה להחלטה, הייתה חווה מפלה קשה וייתכן ואף הייתה מודחת מראשות הממשלה.

קאר זכה לתמיכה נמרצת מצידו של ראש הממשלה לשעבר מטעם הלייבור, בוב הוק, בעברו אחד מתומכיה הגדולים של ישראל, הידוע לשמצה בכך שקרא לישראל (בעודו שתוי) "להפעיל אטום" על הפלסטינים במידה ויבוששו למגר את הטרור. להוק היה חיבור אינטימי עם מנהיגי ה'עבודה' הישראליים, אך לאחר שנבחר מנחם בגין לראשות הממשלה ב-1977, הוא המיר את עמדותיו וכיום מתייחס לישראל כ"בלתי מתפשרת". הוא נתמך על ידי פוליטיקאי ותיק נוסף ממפלגת הלייבור, שר החוץ לשעבר גארת אוונס, אשר מאז פרישתו מן הממשלה מקדם בעקביות את האג'נדה הערבית. שניהם יחד שידלו באופן נמרץ את שרי הלייבור להפיכת עמדתה של גילארד.

קאר מונה לתפקידו רק במרץ האחרון. טרם לכן, הוא עמד במשך 11 שנים בראשות מדינתה הגדולה ביותר של אוסטרליה, ניו סאות ווילס.

למרבה האירוניה, הוא נחשב בעבר לידיד קרוב של הקהילה היהודית. הוא בעל ידיעה רחבה בנושאים היהודיים, ומגלה אמפטיה רגישה וכנה כלפי השואה. בשנת 1977, היה בין המייסדים של 'ידידי ישראל בלייבור'.

בהמשך, הפך למעריץ נלהב של עמוס עוז, ונדמה כי ספג חלק גדול מהשקפותיו השמאלניות הקיצוניות בנושאים הקשורים לישראל.

ב-2003, כראש מדינה, הותיר את הקהילה היהודית ואת ידידיה של ישראל המומים כאשר העניק את 'פרס סידני לשלום' לפעילה הפוליטית הפלסטינית, חנאן עשראווי, המוכרת בזכות הדמוניזציה הארסית שהיא מפיצה כלפי ישראל.

קאר ביקר בישראל באוגוסט האחרון, ונפגש עם מנהיגים ישראליים ופלסטיניים, בין השאר עם עשראווי.

עם שובו לאוסטרליה, הוא הביא לזקיפת גבות כאשר שיגר משלחת לאיראן במטרה לגייס קולות בעבור מועמדותה של אוסטרליה למועצת הביטחון של האו"ם. כמו כן, שמועות בלתי מאושרות גרסו כי ניתנו התחייבויות לערבים בתמורה לתמיכתם.

תמיכתו בישראל במהלך המבצע בעזה הייתה פושרת. הוא השמיע בסנאט את ההצהרה המאכזבת הבאה: "כל תגובה מצידה של ישראל חייבת להיות פרופורציונאלית ולא להוביל לקורבנות אזרחיים. אנו קראנו לשני הצדדים בלמעלה מתריסר אירועים להפגין איפוק".

אם נניח בצד את השקילות המוסרית המובנית בהערותיו, הוא למעשה דרש מישראל- אשר צבאה עושה מאמצים רבים יותר מכל צבא בהיסטוריה להפחתת מספר הקורבנות האזרחיים- שלא לנקוט כל פעולה להגנה על אזרחיה כנגד מתקפות טילים.

הוא הפגין כנות רבה עוד יותר לאחר ההצבעה באו"ם, כאשר הכריז "אינני מתנצל על כך שלאוסטרליה ישנם אינטרסים בעולם הערבי. אילו הצבענו נגד, הייתה זו מהלומה קשה לאינטרסים שלנו בלמעלה מ-20 מדינות. האמת היא כי הם רואים בנושא זה סלע מחלוקת". כמו כן, הוא התייחס בביטול להשערות לפיהן בכוונת הפלסטינים לנצל את מעמד המשקיף החדש שהוענק להם על מנת להאשים את ישראל בביצוע פשעי מלחמה בבית הדין הבינלאומי.

השינוי בעמדתו של קאר אושש כאשר הוא הצטרף לחגיגה האירופית ונזף בשגריר ישראל באוסטרליה, יובל רותם, וזאת בעקבות החלטתה של ישראל לבנות בתים בפרבריה של ירושלים ובאיזורים הסמוכים- אזורים שממשל בוש הסכים כי יישארו בתחומה של ישראל.

לאוסטרליה מסורת ארוכה של ידידות עם ישראל, אשר תחילתה בכוחות האוסטרלים אשר שירתו בפלסטינה במהלך שתי מלחמות העולם. מנהיג הלייבור, ד"ר ה.ו. אווט, שימש כנשיא האו"ם ב-1948 עם הכרזתה של המדינה היהודית. מאז ועד היום- להוציא את הקדנציה של ראש הממשלה גוג' ויטלאם בשנים 1972-1975- הממשלות האוסטרליות מכל הקשת הפוליטית הפגינו ידידות עמוקה כלפי ישראל.

ממשלת המפלגה הליבראלית (שמרנית)- אשר החזיקה בשלטון באוסטרליה במשך 11 שנים תחת ראש הממשלה ג'ון הווארד עד לניצחון הלייבור ב-2007- הפגינה תמיכה מיוחדת בישראל, באופן דומה לממשלתו של הארפר בקנדה כיום.

כאשר הווארד ביקר בישראל בשנת 2000, אני כבר עליתי ארצה ונעניתי בחוסר רצון להזמנתו להתלוות למשלחתו לפגישה עם ערפאת. לאחר הפגישה ביקש לשמוע את עמדתי, ותשובתי הייתה כי אני רואה בערפאת טרוריסט דו-פרצופי ואיני מאמין כי יש לו כל כוונה להגיע להסדר שלום. זכורה לי היטב תגובתו: "אם ערפאת יחזור בו אי פעם מן המחוייבות לשלום שהשמיע היום, אני מתחייב באופן ברור כי כל עוד אני משמש כראש הממשלה, לקהילה היהודית ולעם בישראל לעולם לא תהיה סיבה לחוש כי אכזבתי אותם". הווארד נותר נאמן לדבריו, ובשנים שלאחר מכן התגלה כתומך הגדול ביותר בישראל אל מול מדינאי העולם.

מפלגת הלייבור, בראשותו של קווין ראד, עלתה לשלטון ב-2007. לאחר שלוש שנים, הוחלף על ידי ג'וליה גילארד. תחת שני ראשי הממשלה, ובמיוחד גילארד, מפלגת הלייבור שימרה גישה על-מפלגתית מאוזנת כלפי ישראל.

חלק גדול מן העל-מפלגתיות ההיסטורית הזו ניתן לייחס לקהילה היהודית הנמרצת, הידועה ברחבי העולם כאחת מן הקהילות הציוניות השוקקות ביותר בתפוצות. הנהגתה מעולם לא בוששה להשמיע את קולה ולנקוט בעמדה עקרונית בעד ישראל בעת הצורך.

כיום, כאשר כ-500,000 מוסלמים חיים באוסטרליה, רבים מהם באזורי בחירה מרכזיים בחשיבותם למפלגת הלייבור, השפעתם הגיעה לחלק משרי הלייבור. זאת, בשילוב עם הנטייה האנטי-ישראלית הלוחמנית של פלגיה השמאליים הקיצוניים של הלייבור, איפשרו לקאר לשכנע את הקבינט להטות את מדיניותו כנגד ישראל.

ואולם, מוקדם מדי לבטל לחלוטין את מפלגת הלייבור האוסטרלית. שמורה לה מסורת ארוכה של ידידות כלפי ישראל, ורבים ממנהיגיה חשו מפח נפש עם ההתפתחויות האחרונות. זאת ועוד, למרות אכזבתה המובנת, ראש הממשלה ג'וליה גילארד ממשיכה להיות פרו-ישראלית בעמדותיה. היא שבה והצהירה כי לדידה, ההימנעות בהצבעה מקורה בטעות, וסופה שתביא לחיזוק הקיצוניים בקרב הפלסטיניים.

המפלגה הליבראלית המשמשת באופוזיציה תומכת באופן עיקש בישראל. ראש הממשלה לשעבר, ג'ון הווארד, תיאר את המפנה של הממשלה כ"פאתטי" וכ"מבוכה".

הבחירות הבאות יתקיימו בשנה הבאה, ותוצאות הסקרים האחרונים מצביעים על כך שהליבראליים צפויים לזכות ברוב גדול.

אך במידה וגילארד לא תצליח לשכנע את ועידת מפלגת הלייבור לשנות את עמדתה, בטווח הקצר אל לישראל לצפות לתמיכה מאוסטרליה תחת שר החוץ קאר. כמו רבים מ"ידידינו" האירופאיים, ייתכן וקאר ימשיך להתעקש כי הביסוס למניעיו נובע מהרצון לקדם את ביטחונה של ישראל ולהציל אותה מידי עצמה.  אך בזמן האמת, הוא יזנח אותנו בדיוק כפי שעשה בעצרת הכללית של האו"ם.

[email protected]Copyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann